Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο

Πήγαινε κάτω 
+2
BASILISP
NINAS
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο   Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Icon_minitimeΚυρ Μαρ 31, 2013 1:42 pm

Μέσα σε μία ομάδα συζήτησης, όταν τίθεται ένα θέμα, μία απορία, μία έκθεση προβλήματος, όποιοσδήποτε μπορεί να τοποθετηθεί.

Θεωρώ πως έχει υποχρέωση να αναφέρεται στην πηγή που του έδωσε την γνώση αυτή. Πχ Το βίωσα ο ίδιος/α, το διάβασα εκεί, το έμαθα από τον τάδε.

Προσωπικά, προσπαθώ πάντα να αναφέρομαι στο τι έχω κάνει εγώ στην περίπτωση αυτή, ή τι θα έκανα αν μου συνέβαινε, ή σε κάτι που έχω μάθει από κάποιον “τρίτο”.

“Τρίτος” μπορεί να είναι ένας άνθρωπος που εμπιστεύομαι πάνω στο αντικείμενο (ο εμπειρίας δάσκαλος), ή κάποιος που μου έκανε μαθήματα (ο θεωρείας δάσκαλος), κάτι που έχω διαβάσει (πρακτικές, έρευνες, μελέτες). Ακόμα “τρίτος” στην εποχή μας μπορεί να είναι ένας blogger, ή συνομιλητές, άγνωστα πρόσωπα, μέσα σε ομάδες συζήτησης –foroum.

Δεν μπορώ να πω σε κανέναν τι να κάνει στο δικό του “σπίτι”
Ακόμα και αν κάποιος ζητάει βοήθεια, δεν έχω δικαίωμα να επιβάλλω να ακολουθήσει δικές μου μεθόδους, δικούς μου τρόπους και χειρισμούς στα δικά του “αμπελοχώραφα”.

Η ευθύνη των αποφάσεων και των χειρισμών είναι προσωπική υπόθεση του καθενός ξεχωριστά.

Δεν είναι ισότιμο να σχολιάζονται με οποιονδήποτε τρόπο οι θέσεις-αναρτήσεις των άλλων. Ακόμα και αν είναι καταστροφικές –όπως κάποιοι θεματοφύλακες διατείνονται. Μέσα από μία άλλη, διαφορετική τοποθέτηση μπορεί να ανατραπεί όποιο στραβό.

Άλλωστε ο τελικός αποδέκτης διαβάζοντας τις διάφορες αναρτήσεις, επιλέγει με δική του ευθύνη ποια του κάνει, αν του κάνει. Πόσες φορές δεν κρατάμε μέρος από πολλά που λέγονται και τα μεταλλάσουμε στα δικά μας μέτρα.


Κριτική :
Ποιος έδωσε σε ποιόν το δικαίωμα της κριτικής;
Με τι προνόμια και με ποιο επίπεδο σκέψης και γνώσης μπορεί ο οποιοσδήποτε να ορίσει τον εαυτό του κριτή των άλλων; Να ασκεί μεθοδικά και επαναλαμβανόμενα κριτική και σχολιασμό των θέσεων των άλλων;; Ανθρώπων που ούτε καν τους γνωρίζει. Σε κανένα επίπεδο. Ούτε προσωπικό, ούτε κοινωνικό, ούτε επαγγελματικό.


Δάσκαλοι:
Θα ήθελα να μιλήσω για τους Δασκάλους μια και σχολιάστηκε ιδιαίτερα η αναφορά σε αυτούς.

Δάσκαλός μου είναι η γυναίκα που με πολύ αγάπη άνοιξε τα μελίσσια της και μου έδειξε την πρώτη φορά το εσωτερικό μιας κυψέλης.

Δάσκαλος μου είναι ο Παναγιώτης, ντόπιος, μελισσοκόμος 30 χρόνια, με σεβαστό αριθμό μελισσιών που ξέρει τον τόπο σαν την παλάμη του και είναι δίπλα μου σε κάθε ανάγκη.

Δάσκαλός μου είναι ο εκπαιδευτής μου στα σεμινάρια του ΙΓΕ, γεωπόνος εντομολόγος, που με πολλές γνώσεις, πληροφόρηση, εικόνες, βίντεο, βιβλιογραφία και πρακτική άπλωσε την πλατφόρμα πάνω στην οποία ζει και λειτουργεί η μέλισσα.
Τα μαθήματα δεν κάνουν τον μελισσοκόμο. Προσφέρουν γνώση, όχι εμπειρία.

Δάσκαλός μου είναι ο Νικολαϊδης, ο Τριβιζάς, ο Χαριζάνης, ο Θρασυβούλου, ο Clement και η ομάδα του, μέσα από τις μελέτες και τα βιβλία τους.

ΔΕΝ είναι δάσκαλοι για μένα ο κύριος που θέλει να μου δείξει πως κάνουν την βανίλια, αλλά δεν έχει ελέγξει ποτέ το ΗΜF του ζυμαριού του. Ούτε αυτός που προσπαθεί να με πείσει ότι πρέπει να ταϊζω σιρόπι ή άλλη τροφή τα μελίσσια μου μέχρι την μεγάλη ανθοφορία για να είμαι επαγγελματίας και όχι χομπίστας. ΄Η αυτός που μπερδεύει την βιολογική από την κλασσική μελισσοτροφία. Ούτε αυτός που δίνει άποψη με σηματάκια-φατσούλες.


Αντίο
Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις όσες πολύτιμες θέσεις-απόψεις διάβασα στο φόρουμ. Και ήταν πολλές. Ίσως κάποιες να μην φαίνονται σημαντικές, αλλά όλες έχουν την αξία τους.
Να ευχαριστήσω όλους όσους υποστήριξαν την μελισσοπορεία μου.
Π.χ. Την Αίμη που μου άνοιξε τα μελίσσια της για να δω την κοινωνία τους από μέσα, τον Γιάννη (ΛΟΒΗ) που με έμαθε να χρησιμοποιώ βιολογικά σκευάσματα, τον Λιγνιστή για τις τεκμηριωμένες αναρτήσεις, τον Γρανάζη με τις εκπληκτικές κατασκευές του. Όοολους αυτούς που με ευγένεια αντάλλαξαν τις εμπειρίες τους, τις γνώσεις τους, την χαρούμενη και διασκεδαστική πολλές φορές διάθεσή τους.

Καλημέρα και Αντίο

Καλή επιτυχία εύχομαι απο καρδιάς σε εσάς και τα μελισσάκια σας.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την NINAS στις Τετ Απρ 03, 2013 12:50 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο   Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Icon_minitimeΚυρ Μαρ 31, 2013 7:42 pm

Πολυ ωραία αυτά που γράφεις ninas. Να σε ευχαριστήσω και εγώ με την σειρα μου... Πραγματικά εισαι απο τα άτομα που περίμενα με ανυπομονησία την απάντηση τους.
Υ. Γ. Αποχωρεις απο το φορουμ, η κατάλαβα λάθος; Ελπίζω οχι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Καμένη Γη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο   Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Icon_minitimeΔευ Απρ 01, 2013 9:36 am

Το σχόλιο σβήστηκε… Τέτοια σχόλια προκαλούν καταστάσεις που δεν θέλουμε στο Melissologia H.B.F..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Δευ Απρ 01, 2013 1:56 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Κανονισμοί)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο   Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Icon_minitimeΔευ Απρ 01, 2013 10:56 pm

Τελικα το ρινγκ οπως μεταφερθηκαν απο τους συντονιστες του φορουμ καποιοι διαλογοι αφησε και μωλωπες.

Επειδη παρακολουθω καποια χρονια το φορουμ ειλικρινα στεναχωριεμαι να βλεπω μελη να λογομαχουν.Υπηρχε και αποχωρηση μελους απο την Κρητη λογω διαφωνιων.

Εγω νομιζω παντως οτι ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και οπως και στη ζωη εκτος διαδικτυου ποτε δε συμφωνουμε με ολους και επιλεγουμε με ποιους συναναστρεφομαστε αλλο τοσο πρεπει να συμβαινει κι εδω. Με οποιον δεν ταιριαζουμε παυουμε να συνομιλουμε ωστε να μη δημιουργουνται ασχημες καταστασεις οπως αυτη. Δεν κοβουμε την καλημερα στους φιλους μας επειδη τσακωνομαστε με καποιον στο δρομο.

Δε σε ξερω αλλα με τοσα που εχεις γραψει εδω νιωθω σα να σε γνωριζω και γι' αυτο εκφραζομαι ετσι.

Το φορουμ χρειαζεται την καλη διαθεση και τις αποψεις ολων πιστευω για να υπαρχει και να εξελισσεται.

Φιλικα myrtos.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο   Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Icon_minitimeΔευ Απρ 01, 2013 11:16 pm

myrtos έγραψε:


Εγω νομιζω παντως οτι ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και οπως και στη ζωη εκτος διαδικτυου ποτε δε συμφωνουμε με ολους και επιλεγουμε με ποιους συναναστρεφομαστε αλλο τοσο πρεπει να συμβαινει κι εδω. Με οποιον δεν ταιριαζουμε παυουμε να συνομιλουμε ωστε να μη δημιουργουνται ασχημες καταστασεις οπως αυτη. Δεν κοβουμε την καλημερα στους φιλους μας επειδη τσακωνομαστε με καποιον στο δρομο.


ακριβως ετσι.
μην δινετε συνεχεια σε κουβεντες.δεν βγαζει πουθενα.
ειδικα οταν δεν εχεις τον αλλον μπροστα σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimi69
Μέλος
Μέλος
dimi69


Αριθμός μηνυμάτων : 100

Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο   Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2013 12:46 am

NINAS έγραψε:

Όοολους αυτούς που με ευγένεια αντάλλαξαν τις εμπειρίες τους, τις γνώσεις τους, την χαρούμενη και διασκεδαστική πολλές φορές διάθεσή τους.

Καλημέρα και Αντίο

Για όοολους αυτούς NINAS θα έπρεπε να παραμείνεις στο φόρουμ.
Σέβομαι την απόφασή σου αλλά λυπάμαι ειλικρινά για την αποχώρηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συμβουλές, Θέσεις, Κριτική, Δάσκαλοι και Αντίο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
» Συμβουλές
» Συμβουλές για νέο στα μελίσσια
» Συμβουλες απο εμπειρους
» Τρίκαλα: Συμβουλές στους βαμβακοπαραγωγούς

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Περί facebook & blog-
Μετάβαση σε: