Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Διπλοκυψελίδιο και απορίες.

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Διπλοκυψελίδιο και απορίες.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διπλοκυψελίδιο και απορίες.    Διπλοκυψελίδιο και απορίες.  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 31, 2013 9:13 am

Καλημέρα. Πρόσφατα έκοψα μερικές παραφυάδες που τοποθέτησα σε διπλοκυψελίδια. Αυτά έχουν τις εισόδους μπροστά , πράγμα όχι και τόσο καλό κατά την γνώμη μου αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Οι απορίες μου λοιπόν είναι οι εξής.

Πρώτον. Αν υποθέσουμε ότι πετυχαίνει μια παραφυάδα πως την μεταγγίζουμε σε μια νέα κυψέλη ?? Απλά βάζουμε μια άδεια δίπλα της την μεταγγίζουμε και μετά την μεταφέρουμε στην θέση που θέλουμε ??? Σίγουρα κάποιες μέλισσες θα μείνουν πίσω αφού δεν μπορούμε να τινάξουμε το κυψελίδιο αλλά πιστεύω ότι αυτές θα μπουν δίπλα αφού οι είσοδοι είναι σχεδόν κοινές όπως είπαμε. Οπότε μικρό το κακό.

Δεύτερον. Αν το ένα μέρος του διπλοκυψελιδίου δεν έχει επιτυχία και θέλουμε να ενώσουμε με το διπλανό του και επιτυχημένο τμήμα τι κάνουμε ???? Έχω ακούσει ότι τα μελίσσια σε διπλοκυψελίδιο ενώνονται εύκολα γιατί οι φερεμόνες σε αυτά ενώνονται εύκολα και δεν υπάρχει πρόβλημα , άρα αφαιρούμε απλά το χώρισμα του διπλοκυψελιδίου και γίνεται η ένωση χωρίς πρόβλημα ???? Παρακαλώ θα ήθελα την άποψη κάποιων που έχουν εμπειρία επάνω στο θέμα χωρίς φυσικά να παραβλέπω και τις χρήσιμες συμβουλές των υπολοίπων. Ευχαριστώ πολύ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Διπλοκυψελίδιο και απορίες.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διπλοκυψελίδιο και απορίες.    Διπλοκυψελίδιο και απορίες.  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 31, 2013 11:47 am

Να μας πεις ποσοστά επιτυχίας όταν κάνεις έλεγχο για γόνο.
Και εγώ φέτος θα πειραματιστώ με το θέμα "κυψελίδια γονιμοποίησης" αλλά λόγω καιρού και περιοχής θα αργήσω λιγάκι. Για το σκοπό αυτό έφτιαξα κυψελίδια γονιμοποίησης - διαχείμασης από φελιζόλ ( 5εκ ) 3 πλαισίων. Η μετάγγιση και η ένωση δεν νομίζω ότι εμπεριέχουν κάτι παραπάνω από το φυσιολογικό. Έχεις 4 μελισσάκια σε 10άρα ? Το χώρισμα μπορεί να έχει ένα κομμάτι με πλέγμα και καπακι και να ανοίγεται σαν προετοιμασία ώρες πριν με ένα διπλανό που έχει βασίλισσα.
Όταν έχεις αποτελέσματα γράψε μας για να δούμε την επιτυχία με 2 πλαίσια. Τι έβαλες 1 γόνο 1 προμήθειες ? με βασιλικά κελιά έτοιμα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διπλοκυψελίδιο και απορίες.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αποριες για τα μελισσακια
» Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;
» Απορίες Νέου
» Επιθεωρηση και αποριες...
» Aφεσμοί - απορίες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: