Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού

Πήγαινε κάτω 
+5
yiorgos
Sakis G
gmakhs
panagiotakis
Καμένη Γη
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Καμένη Γη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΣαβ Μαρ 16, 2013 1:58 pm

Γεια σε όλους,

είμαι καινούργιος μελισσοκόμος με έδρα τη Σαντορίνη. Πέρυσι αγόρασα τα πρώτα μου σμήνη και αφού ξεχειμωνιάσαμε με επιτυχία θα τα δουλέψω με τη μέθοδο μπαμπίλη με στόχο το θυμάρι.
έχω τις παρακάτω απορίες:
1. έχει κανεις δοκιμάσει τη παραπάνω μέθοδο στο θυμάρι; και εαν ναι ποιά ήταν τα αποτελέσματά;
2. αφού τρυγήσω το θυμάρι έχω σκοπό να τα πολλαπλασιάσω με σκοπό να πάρω 4-5 παραφυάδες από το κάθε σμήνος. η λογική πάνω στην οποία σκέφτομαι να δουλέψω έτσι είναι πως δημιουργώντας παραφυάδες την άνοιξη φρενάρεις τα μελίσσια (οταν έχεις λίγα όπως εγώ) και δύσκολά καταφέρνεις να έχεις τους πληθυσμούς που απαιτούνται για την εφαρμογή της συγκεκριμένης μεθόδου. ενώ εαν δημιουργήσεις τις παραφυάδες τον Αυγουστο Σεπτεμβριο ξεκινάς τη καινούργια χρονιά με έτοιμα τα σμήνη για την επόμενη χρονιά.

περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας

ευχαριστώ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΣαβ Μαρ 16, 2013 5:37 pm

αν μπωρεισ πεσ μας τη μεθοδο μπαμπιλι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΣαβ Μαρ 16, 2013 7:23 pm

panagiotakis έγραψε:
αν μπωρεισ πεσ μας τη μεθοδο μπαμπιλι....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

μου φαίνεται πολύ ασύμφορη μέθοδος... αν υπολογίσεις έξοδα για ταΐσματα και την τιμή του πεύκου δεν βλέπω να συμφέρει.

Ακόμη και αν κυνηγάς "κιαλες" ανθοφορίες άσε που υπάρχει η πιθανότητα να μείνεις με μια ανάπηρη βασίλισσα μετά από την μάχη η να σκοτωθούν και οι δυο και πάει λέγοντας. Εγώ δεν θα την ακολουθούσα αλλα μιας και το πεύκο ρευτεί πολύ μακρυά για μένα (180 km μακρυά) και δεν πηγαίνω ίσος κάποιος που κυνηγά το πεύκο να έχει άλλη γνώμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΣαβ Μαρ 16, 2013 11:11 pm

Πευκο? Ποιος μιλησε για πευκο?


Κατ αρχην μιλαμε για δοκιμασμενη μεθοδο επι σειρα ετων ,απο εναν απο τους καλυτερους επαγγελματιες μελισσοκομους .Μια μεθοδο που εχει επεξηγηθει εξαντλητικα και εχει δημοσιευθει σε μελισσοκομικα βιβλια και περιοδικα με τα πιο κολακευτικα σχολια για την απλοτητα και τον επαγγελματισμο της.Ειναι στην ουσια μεθοδος 2 βασιλισσων με προσωρινο χωρισμο και επανασυνενωση
.Απο μια μαχη μεταξυ βασιλισσων κατα κανονα ,απο οσο ξερω, η μια εξερχεται αλοβητη. Ειναι εξαιρετικα σπανια η περιπτωση να σκοτωθουν και οι δυο ταυτοχρονα η να επιβιωσει μια βασιλισσα τραυματισμενη .Στις δε περιπτωσεις συνενωσης μελισσοσμηνων συνηθως ειναι οι μελισσες εκεινες που επιλεγουν και αποφασιζουν ποια απο τις δυο θα κρατησουν.Και ειναι αυτες που αναλαμβανουν και το εργο της εξόντωσης εκεινης που απορριπτουν. Αυτο συμβαινει κατα την γνωμη μου,γιατι οι ωριμες βασιλισσες εχουν η καθε μια την συνοδεια της .Εκεινη που θα εισελθει στο χωρο της αλλης βρισκεται αυτοματα σε εχθρικο περιβαλλον.Επομενο να επικρατησει εκεινη που εχει την πιο ισχυρη ομαδα.Και αυτη ειναι συνηθως η πιο νεα και παραγωγικη επειδη παραγει περισσοτερες φερομονες και ειναι πιο ελκυστικη .Εν πασει περιπτωσει αν κανεις επιθυμει να εξασφαλισει την επιβιωση μιας συγκεκριμμενης βασιλισσας και διαθετει και χρονο ,μπορει να βρει και να αφαιρεσει την αλλη πριν την ενωση.Επισης συμβαινει στις περισσοτερες των περιπτωσεων μεταξυ ισοδυναμων βασιλισσων,να επικρατει εκεινη που βρισκεται στον κατω οροφο.Γιαυτο φροντιζουμε να βρισκεται η βασιλισσα επιλογης μας στον κατω οροφο σαν μια προσθετη εξασφαλιση οτι τελικα αυτη θα επιβιωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Καμένη Γη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΔευ Μαρ 18, 2013 6:05 pm

Παράθεση :
μου φαίνεται πολύ ασύμφορη μέθοδος... αν υπολογίσεις έξοδα για ταΐσματα και την τιμή του πεύκου δεν βλέπω να συμφέρει.

Ακόμη και αν κυνηγάς "κιαλες" ανθοφορίες άσε που υπάρχει η πιθανότητα να μείνεις με μια ανάπηρη βασίλισσα μετά από την μάχη η να σκοτωθούν και οι δυο και πάει λέγοντας. Εγώ δεν θα την ακολουθούσα αλλα μιας και το πεύκο ρευτεί πολύ μακρυά για μένα (180 km μακρυά) και δεν πηγαίνω ίσος κάποιος που κυνηγά το πεύκο να έχει άλλη γνώμη.


φίλε gmakhs,

πράγματι η συγκεκριμένη μέθοδος δε ξέρω εαν θα έπρεπε να εφαρμοσθεί στο πεύκο με δεδομένο πως η τιμή πώλησης του πευκου είναι χαμηλη και το κόστος εφαρμογής της μεθόδου δυσβάσταχτο..
εαν προσεξες εγω ενδιαφέρομαι να την εφαρμόσω στο θυμάρι. το θέμα είναι και από εκεί προκύπτει και η απορία μου, πως βρίσκω πληροφορίες μόνο για την εφαρμογή της τον έλατο. ξέρει κανείς για το τι γίνετε στο θυμάρι; και τι πρέπει να προσέξει κάποιος;

επίσης αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι πως σκοπεύω να πολλαπλασιάσω τα σμήνη αμέσως μετά τον τρύγο του θυμαριού... το λόγω τον ανέφερα στην προηγούμενη καταχώρησή μου. ποιά είναι η γνώμη σας; είναι σωστό να πολλαπλασιάζουμε τα σμήνη τον αύγουστο ή οι βασιλισσες δεν είναι καλές όπως κάποιοι λένε;

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΔευ Μαρ 18, 2013 9:23 pm

Αμα σου τυχη Αυγουστος σαν τον περσινο, δεν νομιζω να ειναι οτι καλητερο!!!
Η μεθοδος Μπαμπιλη, απ'οσο εχω διαβαση εφαρμοστικε στο θυμαρι, εσυ θες να την εφαρμοσης στον Ελατο?
Λες "εδρα σαντορινη", εχει η Σαντορινη ελατα?
Μπερδευτικα!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Καμένη Γη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΔευ Μαρ 18, 2013 9:59 pm

yiorgos έγραψε:
Αμα σου τυχη Αυγουστος σαν τον περσινο, δεν νομιζω να ειναι οτι καλητερο!!!
Η μεθοδος Μπαμπιλη, απ'οσο εχω διαβαση εφαρμοστικε στο θυμαρι, εσυ θες να την εφαρμοσης στον Ελατο?
Λες "εδρα σαντορινη", εχει η Σαντορινη ελατα?
Μπερδευτικα!!!!!

Γιώργο ο Μπαμπίλης εφάρμοζε τη μέθοδο αυτή, σύμφωνα με τη βιβλιογραφία, για 20 και πλέον χρόνια στον έλατο με αποδόσεις περίπου τα 60 κιλά ανά 4οροφο σμήνος.
στο θυμάρι δεν έχω βρει καμία αναφορα που να λέει τι γίνετε...

και ναι η σαντορίνη δεν έχει έλατα lol!

γιατί λες αυγουστος σαν το περσινό; ρωτάω γιατί δεν έχω πείρα και δυσκολεύομαι να καταλάβω ακόμα τις καιρικές συνθήκες.

ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Καμένη Γη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΔευ Μαρ 18, 2013 10:02 pm

Sakis G έγραψε:
Πευκο? Ποιος μιλησε για πευκο?


Κατ αρχην μιλαμε για δοκιμασμενη μεθοδο επι σειρα ετων ,απο εναν απο τους καλυτερους επαγγελματιες μελισσοκομους .Μια μεθοδο που εχει επεξηγηθει εξαντλητικα και εχει δημοσιευθει σε μελισσοκομικα βιβλια και περιοδικα με τα πιο κολακευτικα σχολια για την απλοτητα και τον επαγγελματισμο της.Ειναι στην ουσια μεθοδος 2 βασιλισσων με προσωρινο χωρισμο και επανασυνενωση
.Απο μια μαχη μεταξυ βασιλισσων κατα κανονα ,απο οσο ξερω, η μια εξερχεται αλοβητη. Ειναι εξαιρετικα σπανια η περιπτωση να σκοτωθουν και οι δυο ταυτοχρονα η να επιβιωσει μια βασιλισσα τραυματισμενη .Στις δε περιπτωσεις συνενωσης μελισσοσμηνων συνηθως ειναι οι μελισσες εκεινες που επιλεγουν και αποφασιζουν ποια απο τις δυο θα κρατησουν.Και ειναι αυτες που αναλαμβανουν και το εργο της εξόντωσης εκεινης που απορριπτουν. Αυτο συμβαινει κατα την γνωμη μου,γιατι οι ωριμες βασιλισσες εχουν η καθε μια την συνοδεια της .Εκεινη που θα εισελθει στο χωρο της αλλης βρισκεται αυτοματα σε εχθρικο περιβαλλον.Επομενο να επικρατησει εκεινη που εχει την πιο ισχυρη ομαδα.Και αυτη ειναι συνηθως η πιο νεα και παραγωγικη επειδη παραγει περισσοτερες φερομονες και ειναι πιο ελκυστικη .Εν πασει περιπτωσει αν κανεις επιθυμει να εξασφαλισει την επιβιωση μιας συγκεκριμμενης βασιλισσας και διαθετει και χρονο ,μπορει να βρει και να αφαιρεσει την αλλη πριν την ενωση.Επισης συμβαινει στις περισσοτερες των περιπτωσεων μεταξυ ισοδυναμων βασιλισσων,να επικρατει εκεινη που βρισκεται στον κατω οροφο.Γιαυτο φροντιζουμε να βρισκεται η βασιλισσα επιλογης μας στον κατω οροφο σαν μια προσθετη εξασφαλιση οτι τελικα αυτη θα επιβιωση.

Σάκη επειδή βλέπω πως γνωρίζεις τη μέθοδο, μηπως έχεις ακούσει κάτι για την εφαρμογή της στο θυμάρι;

και τι γνώμη έχεις για τον πολλαπλασιασμό τον άυγουστο;

ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΤρι Μαρ 19, 2013 9:21 am

Αν τα εχω καταλαβει καλα τα πραγματα η μεθοδος στυριζεται σε καποιες παλιες διαπιστωσεις. Στο βιβλιο πχ του Προστ που ειναι του... 50 και ισως παλιοτερο, γραφει πως τα μικρα μελισσακια εχουν την ταση να αναπτυσονται γρηγοροτερα απο οτι τα μεγαλυτερα. Επισης καπου αλλου λεει οτι τα τριοροφα και τετραοροφα μελισσια δεινουν περισσοτερο μελι απο τα απλα διοροφα. Ε ο Μπαμπιλης απλα αυτο εκανε, κοψε ραψε. Κοβεις τον Μαρτη για να αναπτηχτουν γρηγοροτερα και ενωνεις λιγο πριν την ανθοφορια που σε ενδιαφερει. Ετσι πετυχαινεις 3 πραγματα. α) αναπτυσεσε γρηγοροτερα λογο πολλων και μικρων β) τα ενωνεις και εχεις καλυτερη συλλογη και γ) λογο του οτι εχεις απο δυο μια βασιλισσα μειωνεις ετσι και την γεννα στο μισο οπως θα πρεπει να μειωνεται η γεννα πριν την εκμεταλευση της ανθοφοριας. Επισης οταν θα ενωσεις αν κρατησεις την μια βασιλισσα ξεχωριστα και δεν την σκοτωσεις εχεις ηδη πολλαπλασιασει τα μελισσακια σου και δεν περιμενεις τον Αυγουστο. Τωρα να θα αγορασεις ή θα βγαλει μονο του βασιλισσα ειναι στην επιλογη του καθενος, αλλα μεχρι τον Ιουνιο μεσα τελη; που θα πας για θυμαρι θα εχει ανακαμψει το ορφανο. Κοιτα να ενωσεις αρχες Ιουνη ομως για να εχουν φυγει οι πολλοι γονοι οταν ερθει η ωρα για συλλογη. Ημερομηνιες κατα προσεγγιση ετσι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Καμένη Γη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΤρι Μαρ 19, 2013 10:46 am

beespyros έγραψε:
Αν τα εχω καταλαβει καλα τα πραγματα η μεθοδος στυριζεται σε καποιες παλιες διαπιστωσεις. Στο βιβλιο πχ του Προστ που ειναι του... 50 και ισως παλιοτερο, γραφει πως τα μικρα μελισσακια εχουν την ταση να αναπτυσονται γρηγοροτερα απο οτι τα μεγαλυτερα. Επισης καπου αλλου λεει οτι τα τριοροφα και τετραοροφα μελισσια δεινουν περισσοτερο μελι απο τα απλα διοροφα. Ε ο Μπαμπιλης απλα αυτο εκανε, κοψε ραψε. Κοβεις τον Μαρτη για να αναπτηχτουν γρηγοροτερα και ενωνεις λιγο πριν την ανθοφορια που σε ενδιαφερει. Ετσι πετυχαινεις 3 πραγματα. α) αναπτυσεσε γρηγοροτερα λογο πολλων και μικρων β) τα ενωνεις και εχεις καλυτερη συλλογη και γ) λογο του οτι εχεις απο δυο μια βασιλισσα μειωνεις ετσι και την γεννα στο μισο οπως θα πρεπει να μειωνεται η γεννα πριν την εκμεταλευση της ανθοφοριας. Επισης οταν θα ενωσεις αν κρατησεις την μια βασιλισσα ξεχωριστα και δεν την σκοτωσεις εχεις ηδη πολλαπλασιασει τα μελισσακια σου και δεν περιμενεις τον Αυγουστο. Τωρα να θα αγορασεις ή θα βγαλει μονο του βασιλισσα ειναι στην επιλογη του καθενος, αλλα μεχρι τον Ιουνιο μεσα τελη; που θα πας για θυμαρι θα εχει ανακαμψει το ορφανο. Κοιτα να ενωσεις αρχες Ιουνη ομως για να εχουν φυγει οι πολλοι γονοι οταν ερθει η ωρα για συλλογη. Ημερομηνιες κατα προσεγγιση ετσι;

beespyros γεια και σε σένα,

δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου για το πως κατέληξε ο Μπαμπίλης στη δημιουργία αυτής της μεθόδου. Οπως και δεν αμφισβητώ τα αποτελέσματά της (τουλάχιστον στον έλατο). Φαντάζομαι όμως πως επιστρατεύοντας 3πλάσιες συλλέκτριες από ότι ένα κανονικό 2όροφο σμήνος, γιατί ουσιαστικά αυτό επιτυγχάνεται με τη συγκεκριμένη μέθοδο, τα ίδια ή παρόμοια αποτελέσματα θα έχουμε. Ο Μπαμπίλης μάλλον την εφάρμοσε στον έλατο, γιατί στα μελιτώματα η παραγωγή είναι πιο σίγουρη σε σχέση με τις ανθοφορίες.

τώρα για την πιο γρήγορη ανάπτυξη που αναφέρεις, λόγω του ότι είναι μικρά και αναπτύσσονται πιο γρήγορα, θα διαφωνήσω... μετά το κόψιμο έχουμε 2 10αρια σμήνη τα οποία θέλουν 2 μήνες περίπου χωρίς ταισμα για να ξαναγίνουν 20αρια. Με ταισμα λιγότερο...

με την ένωση λοιπόν πετυχαίνεις χωρίς καμία άλλη ενέργεια (τοποθέτηση βασιλικού διαφράγματος κλπ) και το επιθυμητό ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ της μάνας λόγω του υπερπληθυσμού.

τώρα αναφορικά με τη βασίλισσα... νομίζω πως δεν είναι σωστό να περιμένεις να κάνει μόνο του μάνα. Ο λόγος είναι πως μια μάνα από ορφάνεμα θέλει 16 μέρες (το περισσότερο) για να γεννηθεί. 5 με 10 μέρες για την γονιμοποίηση και μετά, εαν όλα πάνε καλά, οι πρώτες δικές εργάτριες θα εκκολαφθούν μετά από 21 μέρες. σύνολο μέχρι την πρώτη εργάτρια (εσωτερική) περίπου στις 40 με 45 μέρες.

εαν λοιπόν κόψω (οι ημερομηνίες που έλεγες) όπως υπολογίζω στις 5 με 10 Απρίλη συν 40 μέρες πάμε στα μέσα Μάη και δεν ξέρω εαν προλαβαίνει το σμήνος μέσα σε λιγότερο από 30 μέρες να πάρει όροφο γεμάτο. οπότε θεωρώ πως η αγορά ή η βασιλοτροφία είναι μονόδρομος. Συμφωνώ με την ένωση καμιά εβδομάδα με 10 μέρες μέχρι την έναρξη της ανθοφορίας για έχουν καταναλωθεί και οι τροφες από το τάισμα. επίσης το θυμάρι εδώ αρχίζει στις αρχές Ιούνη λογω καλοκαιρίας.

τώρα για να βρω τη βασίλισσα και να την κρατήσω, για τον πολλαπλασιασμό που λέγαμε, σε ένα δυνατό 20αρι το θεωρώ αρκετά δύσκολο. δεν ξέρω την εμπειρία σου, αλλά εγω που δεν έχω και πολύ μεγάλη, ήδη ακόμα και τώρα που τα σμήνη είναι 8 με 10 γόνους και 13 με 15 πλαίσια πληθυσμούς τίγκα δυσκολεύομαι να τα επιθεωρήσω (όχι να βρω βασίλισσα). δεν ξέρω πως να το λύσω αυτό...
γίνονται πολύ επιθετικά και η επιθεώρηση είναι από μόνη της μια περιπέτεια...χαχα πολλά τσιμπήματα αδερφέ... ίσως να φταίει η ράτσα... δε ξέρω...

ο προβληματισμός μου λοιπόν σχετικά με τον πολλαπλασιασμό ειναι ο εξής: μετά τον τρύγο τα κόβω με τη μέθοδο της βεντάλιας χωρίς αναζήτηση βασίλισσας (βλεπε Προστ) και τα πολλάπλασιάζω, αλλά με το μπλοκάρισμα που θα έχει γίνει δεν θα υπάρχουν αρκετοί γόνοι ημέρας. πες πως τα ταίζω για 10 μέρες με 1:1 σιρόπι και με το χώρο που θα δημιουργηθεί θα έχω τα απαραίτητα αυγα. οι μάνες που θα βγούν μετά θα είναι καλές ή όχι; με δεδομένο πως θα είναι αύγουστος με ότι αυτό σημαίνει.

αναμένω τη γνώμη σας

ευχαριστώ


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΤρι Μαρ 19, 2013 3:46 pm

Αν το θυμαρι ανοιγει αρχες Ιουνιου και θες να μην αγορασεις βασιλισσες τοτε θα πρεπει να κοψεις και τωρα κι ολας. Θεωρητηκα στα μερη σου απο αρχες, αντε απο μεσα Μαρτη θα μπορεις να κοψεις, δεν χρειαζεται να ειναι 20αρι για να κοψεις μπορεις και λιγοτερο. Γενικα σου ανελυσα την μεθοδο για να καταλαβεις οτι κανει για ολα τις ανθοφοριες του Ιουνιου, Ιουλιου. Ειδικα του Ιουνιου αν σκεφτεις οτι απο τα μεσα Ιουνιο αρχιζουν και πεφτουν τα μελισσακια. Οι ημερομηνιες του ελατου ειναι ιδιες με εσενα με το θυμαρι αφου ανοιγει τοσο νωρις αρα μπορεις να την χρησημοποιησεις την μεθοδο.
Δεν σου φτανει να τα διπλασιασεις τα μελισσακια γιατι θες να κανεις βενταλια τον Αυγουστο; Και μελι και παραπανω απο διπλασιασμο ειναι δυσκολο αλλα νομιζω οτι απο μεσα Σεπτεμβρη σε εσενα που ειναι πιο ζεστα θα μπορεις να εχεις καινουργιες βασιλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΤρι Μαρ 19, 2013 5:06 pm

Νομιζω οτι δεν ειναι σκοπιμος ο διαχωρισμος αμεσως μετα τον τρυγο του θυμαριου.Ο πληθυσμος λογικα εχει πεσει οπως και οι γονοι.Ιδιαιτερα αν εχει γινει μεταφορα και στο οψιμο θυμαρι.Ειναι βεβαια θεμα του καθενος να κρινει σε ποια κατασταση βρισκονται τα μελισσια απο αποψη πληθυσμου και γονου.Θεωρω ομως καλυτερο απο καθε αποψη την μεταφορα σε μικτη η γυρεοφορο ανθοφορια ,ωστε πρωτα να ριξει η βασιλισσα γονους,και μετα να προχωρησει κανεις στον χωρισμο.Ακομη αυτη την εποχη θα προτιμουσα μεγαλες παραφυαδες τουλαχιστον 5 πλαισιων πληθυσμου με 2-3 πλαισια γονου και οχι μικροτερες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Καμένη Γη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΤρι Μαρ 19, 2013 5:15 pm

Sakis G έγραψε:
Νομιζω οτι δεν ειναι σκοπιμος ο διαχωρισμος αμεσως μετα τον τρυγο του θυμαριου.Ο πληθυσμος λογικα εχει πεσει οπως και οι γονοι.Ιδιαιτερα αν εχει γινει μεταφορα και στο οψιμο θυμαρι.Ειναι βεβαια θεμα του καθενος να κρινει σε ποια κατασταση βρισκονται τα μελισσια απο αποψη πληθυσμου και γονου.Θεωρω ομως καλυτερο απο καθε αποψη την μεταφορα σε μικτη η γυρεοφορο ανθοφορια ,ωστε πρωτα να ριξει η βασιλισσα γονους,και μετα να προχωρησει κανεις στον χωρισμο.Ακομη αυτη την εποχη θα προτιμουσα μεγαλες παραφυαδες τουλαχιστον 5 πλαισιων πληθυσμου με 2-3 πλαισια γονου και οχι μικροτερες.

δυστυχώς εδώ στο νησί μετά το θυμάρι δεν έχουμε άλλη ανθοφορία...
αρμυρίκη κατα το Σεπτέμβριο και λίγος ευκάλυπτος... μετά τάισμα... βέβαια έχουμε ήπιους χειμώνες πανω κάτω 8-10 βαθμούς και όλο και κάτι φυτρώνει.

και εγώ αυτό σκέφτομαι, μεγάλες παραφυάδες 5 πλαισίων όπως το λες. αλλά δεν ξέρω τα 2-3 πλαίσια γόνου εαν θα υπάρχουν.
γενικά θέλω να πάρω 3 παραφυάδες από κάθε σμήνος

εδώ έχει και ένα καλό δασάκι με πεύκα που οι ντόπιοι δεν το χρησιμοποιούν. ξέρει κανείς εαν τα πεύκα πρέπει να είναι κάποιας ηλικίας για να δουλέψει ο εργάτης; γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει από κάπου αλλού

ευχαριστώ


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΔευ Μαρ 25, 2013 10:23 am

πάω για θυμάρι στην κύθνο εφαρμόζοντας ένωση 2 δυόροφων μελισσιών 11 χρόνια.
η απόδοση τις καλές χρονιές είναι ηίδια με τα 2 μελίσσια χώρια 40-45κιλά, τις κακές όμως χρονιές όταν τα άλλα μελίσσια λοιμοκτονούν, καταφέρνω και πέρνω 5-10 κιλά.
κόβω μετά το θυμάρι γιατί δεν βρίσκω μάνες αρχές μάρτη όπως χρειάζεται για τη μέθοδο του μπαμπίλη, αλλά έτσι δεν χρειάζεται να ταίσω τόσο τα μελίσσια την άνοιξη.
βγάζω και παραφυάδες αρχές απρίλη με αγοραστές μάνες για αποφυγή σμυνουργίας και αναπλήρωση απωλειών, οι οποίες όμως δεν προλαβαίνουν να γίνουν παραγωγικά μελίσσια για το θυμάρι ,μπορούν όμως να δώσουν μερικά πλαίσια με σκέτο σφραγισμένο γόνο στα 4όροφα στα τέλη μάη που κάνω τις ενώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Καμένη Γη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΤρι Μαρ 26, 2013 9:28 am

περης έγραψε:
πάω για θυμάρι στην κύθνο εφαρμόζοντας ένωση 2 δυόροφων μελισσιών 11 χρόνια.
η απόδοση τις καλές χρονιές είναι ηίδια με τα 2 μελίσσια χώρια 40-45κιλά, τις κακές όμως χρονιές όταν τα άλλα μελίσσια λοιμοκτονούν, καταφέρνω και πέρνω 5-10 κιλά.
κόβω μετά το θυμάρι γιατί δεν βρίσκω μάνες αρχές μάρτη όπως χρειάζεται για τη μέθοδο του μπαμπίλη, αλλά έτσι δεν χρειάζεται να ταίσω τόσο τα μελίσσια την άνοιξη.
βγάζω και παραφυάδες αρχές απρίλη με αγοραστές μάνες για αποφυγή σμυνουργίας και αναπλήρωση απωλειών, οι οποίες όμως δεν προλαβαίνουν να γίνουν παραγωγικά μελίσσια για το θυμάρι ,μπορούν όμως να δώσουν μερικά πλαίσια με σκέτο σφραγισμένο γόνο στα 4όροφα στα τέλη μάη που κάνω τις ενώσεις.


περης γεια σου,

καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

κόβεις λοιπόν μετά το θυμάρι για να αντικαταστήσεις τα μισά σμήνη που θα έχουν χαθεί από τις συνενώσεις χωρίζοντάς τα στη μέση και βγάζεις το χειμώνα με αυτά.
θα μπορούσαμε φαντάζομαι να τα κόψουμε και σε μικρότερα κομμάτια... αλλά των πόσων πλαισίων; και πόσες παραφυάδες θα μπορούσες να πάρεις από κάθε σμήνος;
από αυτά που καταλαβαίνω δεν τους δίνεις μάνες αλλά κάνουν μόνα τους. είσαι ευχαριστημένος από αυτές;

φαντάζομαι πως μετά το θυμάρι ξεκινάς τα ταίσματα. χρησιμοποιείς και γύρη ή μόνο ζαχαρη;

τα μελίσσια τα μεταφέρεις αλλού ή κάνεις το κόψιμο στη Κύθνο;

λες πως οι αποδόσεις τις καλές χρονιές είναι ίδιες με τα υπόλοιπα σμήνη. εσύ χρησιμοποιώντας τη μέθοδο τόσα χρόνια θεωρείς πως αξίζει ο κόπος ή όχι; υπάρχει τουλάχιστον σταθερότητα στις αποδόσεις;

σόρρυ για τις άπειρες ερωτήσεις, πραγματικά προσπάθησα να συγκρατηθώ και αναμένω νέα σου

ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΤρι Μαρ 26, 2013 7:39 pm

κόβω ταυτόχρονα με τον τρύγο στο θυμάρι ,με αγοραστές μάνες, γιατί είναι εύκολο να βρείς τη μάνα(έχουν κάτω από 6 πλαίσια γόνο)
αν είναι καλή η χρονιά στο θυμάρι δύσκολα θα κόψεις παραπάνω απο 2, λόγω μπλοκαρίσματος,από τα μέλια, την αφήνουν και γεννά σε 2-4 πλάισια μόνο. (δεν χρησημοποιώ διαφράγματα γιατί φτιάχνουν και άλλη μάνα που γεννά ταυτόχρονα!!!!!!! και χάνουν απόδοση σε μέλι).
τα ταίζω όλο το καλοκαίρι ζυμάρι και μόλις τελιώσει και η λυγαριά τα επιστρέφω αργολίδα στο βασικό μελ/μίο.
πιστεύω αξίζει τον κόπο γιατί πέρνεις κάθε χρόνο, έστω και λίγο μέλι, και από την άλλη τόσο δυνατά μελίσσια δεν έχουν φόβο από σφήκες και σκούρκους.
για σταθερότηταστην παραγωγή ούτε λόγος, είναι θέμα καιρού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΤετ Μαρ 27, 2013 3:12 am

Εγω παντως πιστεύω οτι καλύτερα να κόψεις τώρα
Παρά μετα ο τόπος σου φαντάζομαι μετα τον Ιουνίου γίνεται σφουγγάρι
Οπότε όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο.φιλε η μέθοδος μπαμπιλη ειναι όλα τα λεφτά.ο Γιάννης μπαμπιλησ πέθανε το 1996 κ υπήρξε ο καλύτερος μελισσοκομος της περιοχής μου(καταγωγή απο ενα χωριό των Καλαβρύτων) ο ίδιος πάντα έλεγε οτι αν θες να πάρεις θα πρέπει με δώσεις κ ποτέ με μην λυπηθεις τα οποία έξοδα προκύψουν.ελεγε "αυτή ειναι η κακώς νοουμενη οικονομία"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takiskar
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού   ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού Icon_minitimeΠαρ Ιουν 28, 2013 12:35 pm

καμενη γη αλλα την προτιμανε ολοι. και για πολλα πραγματα. απ'οτι καταλαβα δεν εισαι απο σαντορινη. λες οτι εισαι καινουργιος και κανεις ερωτησεις για μεθοδους κλπ. κακως. θα ξεκινησεις σιγα σιγα με το καλο και θα καταλαβεις με τον καιρο τι γινεται στην περιοχη μας.ξεκινα απο το αλφα οχι απο το ωμεγα γιατι θα απογοητευτεις. οσο για την μεθοδο μπαμπιλη εδω στην σαντορινη την ξεχναμε. ειναι για ανθοφοριες μεγαλης διαρκειας οπως το ελατο και παλι εξαρτατε απο πολλους παραγωντες για να ειναι πετυχιμενη. οσο για το πευκο που λες ξεχνατο. δεν υπαρχει εργατης στην σαντορινη εδω και 45 χρονια που ξερω εγω. παντως εγω λεω να πας βημα βημα οχι γρηγορα και θα καταλαβεις πιο πολλα ετσι. η επιλογη δικη σου παντα. καλη επιτυχια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΠΑΜΠΙΛΗ και Πολλαπλασιασμός Σμηνών μετά το τρύγο του θυμαριού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέθοδος Μπαμπίλη.
» Πολλαπλασιασμός Μελισσοκομείου.
» Ανάπτυξη/πολλαπλασιασμός μελισσιών το 1ο έτος
» ειδος θυμαριου η οχι?
» Είδος Θυμαριού;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τα άλλα κόλπα-
Μετάβαση σε: