Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Φασκόμηλο εναντίον Διεγερτικής τροφοδότησης

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Φασκόμηλο εναντίον Διεγερτικής τροφοδότησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φασκόμηλο εναντίον Διεγερτικής τροφοδότησης    Φασκόμηλο εναντίον Διεγερτικής τροφοδότησης  Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2013 7:53 pm

Παιδιά Καλησπέρα. Σκέφτομαι σε μερικές ημέρες και αφού περάσει και αυτό το τριήμερο που ο καιρός θα είναι λίγο άστατος την διεγερτική τροφοδότηση. Η θερμοκρασία έχει κάπως σταθεροποιηθεί και η βραδυνή θερμοκρασία είναι επίσης υψηλή .

Θα ήθελα επίσης να τονίσω ότι σαν νέος μελισσοκόμος δεν έχω χτισμένες κηρήθρες και προσπαθώ να χτίσω όσο το δυνατόν περισσότερες.
Τα μελίσσια μου χτίζουν με ικανοποιητικούς ρυθμούς θα έλεγα μέχρι στιγμής και ανάλογα με τον πληθυσμό του καθενός. Ανθοφορίες υπάρχουν αρκετές έξω , κυρίως χορτονομή , ξυνίδα ,φλόμος , μυγδαλιές που κατά την γνώμη μου είναι άγριες και πολλά άλλα.

Το ζήτημα είναι λοιπόν αν πρέπει να τροφοδοτήσω σιρόπι με δεδομένο ότι το φασκόμηλο διεγείρει πολύ τα μελίσσια και δόξα το θεό η τοποθεσία που τα μετέφερα πρόσφατα έχει μεγάλες ποσότητες από το συγκεκριμένο φυτό . Σήμερα μάλιστα είδα και μπουμπούκια να φουντώνουν σιγά σιγά και πιστεύω ότι μέχρι το τέλος του μήνα θα αρχίσει η ανθοφορία του κανονικά και σταδιακά βέβαια από φυτό σε φυτό .

Ποια είναι λοιπόν η άποψή σας αφού ξέρω ότι η διεγερτική είναι κυρίως βοηθητική και αν υπάρχει καλή ανθοφορία έξω έτσι και αλλιώς χτίζουν και χωρίς βοήθεια. Υπόψιν ότι στόχος μου είναι η ανθοφορία του θυμαριού τέλη Μάη με αρχές Ιουνίου που επίσης υπάρχει σε αφθονία στην συγκεκριμένη θέση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Φασκόμηλο εναντίον Διεγερτικής τροφοδότησης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καπάκια: «Κλασικά» εναντίον «Αυστραλίας»
» Ο Λύκος εναντίον μελισσών και ο ρόλος της πάπιας στη λύση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: