Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Διεγερτικη

Πήγαινε κάτω 
+24
vassilis
selomeli
PIT
DIMILIOD
pantelis76
ethnic69
vasilis-m
alsotiris
psath
beezy
Adami Drone
tomaskatsoufis
vedouzoskoni
monarchis
Sakis G
pointerst
Milve
matteus
golas
thanasis1949
kosmas
Φώτης
thodoris981
beteranos
28 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2015 10:04 pm

Είσαι πιο χαμηλά από εμένα, λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2015 10:15 pm

ναι κι εγώ έτσι πιστεύω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis-m
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 99

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2015 3:54 pm

Κι εγώ περιμένω να φτιάξει ο καιρός και μετά ξεκινάω διεγερτική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2015 5:37 pm

Εγω εχω αρχισει εδω και μια βδομαδα , το κακο ειναι οτι ειδα οτι 2 μελισσακια μου δεν το παιρνουν το σιροπι αρα υπαρχει προβλημα . Η ειναι ορφανα η κατι αλλο σιγουρα κακο ειναι . Δεν θελω να τα ταλαιπωρησω με ψαξιμο για βαλισισσα γιατι οι θερμοκρασιες δεν ειναι καταλληλες , αλλα δεν ξερω τι να κανω ... Το θεμα ειναι οτι αν ειναι ορφανα και δεν ειναι αρρενοτοκα δεν μπορω να βαλω φρεσκο γονο γιατι δεν εχει κηφηνες εξω τετοια εποχη , ουτε σε 15-20 μερες λογικα θα εχει , αν τα ενωσω με αλλα ουσιαστικα τα χανω , και θα πρεπει να ειμαι και σιγουρος οτι ειναι ορφανα . Ο καιρος χαλαει απο σημερα παλι και θα συνεχισει ετσι για καμια 10ρια μερες .... Μαλλον μετα θα τα ανοιξω να δω τι παιζει και αναλλογως να πραξω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantelis76
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2015 7:32 pm

καλησπέρα σας,εγώ πάλι σκέφτομαι να μην τους βάλω σιρόπι φέτος αφού βλέπω και οι ανθοφορίες στα μέρη μας πάνε καλά και στα κενά από κακοκαιρίες δουλέυουν φουλ, έχουν αρκετό γόνο και γύρες σε επιθεώρηση που τους έκανα και σχεδόν άθικτη τη βανίλια που τους έχω βάλει εδώ και 20 μέρες. έχω βρεί καλή τοποθεσία για πορτοκαλιές που όπως είδα μέχρι τις δέκα του Μάρτη θα είναι ανθισμένες, που δεν έχουν ψεκασμούς και λέω να τα πάω για δυνάμωμα, να μην τους πάρω μέλια και να τα έχω έτοιμα για το θυμάρι τι λέτε; χρειάζετε και διεγερτική
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 1:08 am

Γεια σας και απο εμενα. Διαβαζω ευχαριστα νεα παντου, αυτο ειναι θετικο. Και εδω πανω βορεια ελλαδα εχουν ριξει γονους καλους και κουβαλανε γυρες σαν τρελα. Πριν 7 μερες τα ειχα βαλει απο ενα κιλο βανιλια και την καταναλωσαν αμεσως!


Συζητατε για αρχη τροφοδιας το πρωτο δεκαημερο του μαρτιου μεχρι και τα μεσα για νοτια ελλαδα. Αυτο μεταφραζεται τελη μαρτιου για βορεια ελλαδα??? με τα σημερινα δεδομενα του καιρου? Δεν ειναι καπως αργα? Περυσι θυμαμαι οτι ταιζα ολο τον μαρτιο, εκτος αν θυμαμαι λαθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Adami Drone
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 4:20 pm

Το πρόβλημα είναι ότι δείχνει χιόνι στις 5-6 του μήνα matteus!!! Είναι γενικά άστατος ο καιρός... Σε γενικά πλαίσια από το τελευταίο δεκαήμερο του Φεβρουαρίου μπορείς να δώσεις εδώ στην Κρήτη άλλα φέτος δεν το βλέπω τουλάχιστον για μένα... Μην ξεχνάμε ότι η τροφοδοσία με σιρόπι αυξάνει την υγρασία μέσα στην κυψέλη με αποτέλεσμα νοζεμίαση και υγρασία!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 4:47 pm

Adami drone,απο που ενημερωνεσαι για τον καιρο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 6:37 pm

Χθες το πρωί στο μελισσοκομείο κάνοντας εξωτερική επιθεώρηση με 6-7 μποφώρια και 12°C οι μέλισσες δουλεύανε κανονικά. Αυτά μέχρι τις 10 και κάτι. Κατά τις 11 βροχή ασταμάτητη μέχρι τις 2 περίπου και μετά απίστευτη ζέστη 19°C. Η σταθερότητα στο μεγαλείο της! Θα μας τρελάνει! Τι διεγερτική να κάνουμε με τέτοιες συνθήκες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Adami Drone
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 7:06 pm

DIMILIOD σε πολλές... κάποιες είναι..    1) χάρτες καιρού. Για εντελώς τοπική πρόβλεψη... πολύ κάλο!
                                                         2) weather2umbrella
                                                         3) metar.  Με εύρος πρόβλεψης 15 ήμερες αν ανακαλώ σωστά... πήγαινε στην επιλογή ---G.F.S--- Υετός. Με πολύ ακριβείς πρόβλεψη.


monarchis χθες έκανε χαλάζι στη δουλειά ... και μετά από 2 ώρες ήταν για κοντομάνικο htipieme !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 10:04 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Προβλεψεις του καιρου ανω των 7 ημερων ειναι ακυρες για εμενα. cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 8:50 pm

Καλησπερα στο forum και καλο μηνα με ζεστες!
Αποτι βλεπω ο καιρος αυτην την εβδομαδα θα παει καλα (φτανει μεχρι και 21 βαθμους εδω στην Λαρισα) αλλα απο το επομενο Σαββατο πεφτει ξανα στους 10 βαθμους περιπου.
Και η ερωτηση.... Να αρχισω να δινω λιγο σιροπακι??

Το σιροπι να ειναι 1Ζ:2Ν ή 1:1 και με θυμολη μεσα για καταπολεμηση της νοζεμιασης?

Να ξεκινησω με 1:2 και κατα μεσα Μαρτη αν παει καλα ο καιρος να δωσω 1:1 με θυμολη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 02, 2015 8:42 am

adami drone,ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
selomeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 02, 2015 9:32 pm

Σήμερα επισκέφθηκα τα μελισσάκια μου λίγο έξω από τη Θεσσαλονικη, πανε πολυ καλά με 3 έως 5 πλαίσια γόνου (οχι απ ακρη σ ακρη) και πληθυσμούς από 4 έως 7 πλαίσια. Φέρνουν γύρες από κάποια κίτρινα λουλούδια και από αμυγδαλιές και γενικά είναι σε διάθεση ανοιξιάτικη.

Διεγερτική δεν θα ξεκινήσω ακόμα μιας κ απ ότι βλέπω ο καιρός θα πάει ψυχρός τουλάχιστον για εμάς τους βορειοελλαδίτες, μέχρι τουλάχιστον τα μέσα Μάρτη. Η μετεωρολογία είναι το επάγγελμα μου οπότε μπορω να το πω αυτο με σχετικη ασφαλεια..
Λίγη υπομονή λοιπόν, η ουρά έμεινε! Καλή σαιζόν σε όλους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 02, 2015 10:45 pm

Εμείς στα νότια να αρχίσουμε διεγερτική;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03, 2015 8:06 am

Στην Ερμιόνη εγώ ξεκινώ διεγερτική από την Παρασκευή. Πάντως δουλεύουν τα κορίτσια πολύ καλά με το ξυνάκι, το ταραξάκο, τις αμυγδαλιές και την αγριοβρούβα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03, 2015 2:23 pm

Και εγώ παιδιά αποφάσισα να την ξεκινήσω. και βλέπουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 5:51 pm

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση ; Εγω οπως εγραψα και πριν εχω αρχισει διεγερτικη αλλα φοβαμαι οτι αρχισα πολυ νωρις . Τους εδινα καθε 3 μερες 100γρμ σιροπι 2:1 , το 2 νερο . Ειδα το χαλαει ο καιρος το ΣΚ και οτι θα πεσει πολυ η θερμοκρασια . Μηπως ειναι καλα να διακοψω την τροφοδοτηση , η δεν κανει αν αρχισεις τροφοδοτηση να την σταματας ; Παντως απο αυριο θα αλλαζα τις ποσοτητες και θα προσθετα και θυμολη στο σιροπι , με την γνωστη αναλογια 1 γρμ στα 15 λιτρα σιροπι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2015 12:44 am

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να διακόψεις για λίγο μέχρι να φτιάξει κάπως ο καιρός. Και εγώ δηλαδή που την ξεκίνησα δεν θα τροφοδοτήσω τις επόμενες ημέρες και μόλις ζεστάνει λίγο ξεκινάω θεραπεία με θυμόλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Adami Drone
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2015 2:24 pm

Εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμη και θα δω για μετά τις 10 ανάλογα με τον καιρό!! ΜΗΝ ξεχνάμε ότι διεγερτική στην φύση δεν έχουν τα μελίσσια...κάνουν αυτό που χρειάζονται (ότι δίνει η φύση), για το καλό της κυψέλης από μόνα τους. Η τροφοδοσία γίνεται από εμάς για καλύτερες αποδόσεις (γόνου) ή τροφοδοσία θεραπείας (με θυμόλη). Το πρόβλημα δεν είναι ethnic69 να διακόψεις αλλά να μην έχει ανοίξει ο γόνος πολύ, όταν πέσει ψύχος και δεν μπορούν να τον ζεστάνουν λόγω μελισσόσφαιρας. Επιφέροντας άλλα προβλήματα!

Τώρα με τον καιρό και τις προβλέψεις του... και μιλώ μόνο για το πως τον διαβάζω εγώ.. παρατηρώ όσο χρονικό διάστημα μου δίνουν τα δελτία 15 ήμερες 20 ήμερες.... στο free meteo μάλιστα δίνει ιστορικό και από προηγούμενα έτη, τα παρακολουθώ με επίγνωση ότι όσο πιο κοντινή ημερομηνία τόσο πιο ασφαλείς η πρόγνωση, δεν παύει όμως να έχεις μια εικόνα!
Αυτήν την εποχή, είναι οι θερμοκρασίες και η βροχή που μας απασχολούν, παρατηρώ τις κατώτατες θερμοκρασίες γιατί στην Κρήτη τώρα δύσκολα πέφτει κάτω από 12C το μεσημέρι και την βροχή-χιόνι που καθηλώνει τα μελίσσια μέσα, με την αύξηση και την τάση που έχουν τώρα όλοι καταλαβαίνουμε ότι αν τις αφήσουμε χωρίς τροφή (στερεά και όχι σιρόπι) θα έρθουν σε δύσκολη κατάσταση εφόσον βρέξει για μεγάλα χρονικά διαστήματα, εγώ παντός φροντίζω πάντα να αφήνω μελί μέσα από το φθινόπωρο, θεωρώ ότι πρέπει να τρώνε και να έχουν το χειμώνα δικό τους μελί, αυτές το μαζεύουν άλλωστε και άπλα μου δανείζουν λίγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2015 6:30 pm

Σωστος ο Adami Drone, ο καιρος δεν μας τα λεει καλα scratch


Απο αυτα που διαβασα μακαρι να στρωσει οριστικα απο τα μεσα Μαρτιου και να απολαυσουμε ολοι τα μελισσακια μας cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 11, 2015 4:16 pm

Αν βάλω θυμόλη μέσα στο σιρόπι, γνωρίζει κανένας αν το σιρόπι διατηρείται περισσότερο καιρό ή ξινίζει κανονικά? Ρωτάω γιατί η θυμόλη είναι κάποιας μορφής συντηρητικό και για να βάλω αν είναι δυνατόν μεγαλύτερη ποσότητα σιροπιού.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 11, 2015 5:20 pm

xristosalfisti έγραψε:
Αν βάλω θυμόλη μέσα στο σιρόπι, γνωρίζει κανένας αν το σιρόπι διατηρείται περισσότερο καιρό ή ξινίζει κανονικά? Ρωτάω γιατί η θυμόλη είναι κάποιας μορφής συντηρητικό και για να βάλω αν είναι δυνατόν μεγαλύτερη ποσότητα σιροπιού.
Ευχαριστώ.

Ἡ θυμόλη εἶναι συντηρητικό καί μέ τή χρήση του τό σιρόπι δέ ξυνίζει. Ἡ δοσολογία του εἶναι 1 γρ στά 15 λίτρα σιρόπι.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 11, 2015 8:01 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Adami Drone
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διεγερτικη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικη   Διεγερτικη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 11, 2015 8:57 pm

εδώ έκανε χαλάζι το μεσημέρι απότομο και σύντομο, ξεκίνησε με λιακάδα και μετά το μεσημέρι τι να πω χαλάζι στο κέντρο του Ηρακλείου αφού έβγαλα φωτογραφίες. Έλεγα να τις ανοίξω σήμερα αλλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διεγερτικη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Διεγερτική τροφοδοσία - Πεύκο
» Οριζόντια ανάπτυξη & διεγερτικη τροφοδοσια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: