Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Apis Melifera Adami

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Apis Melifera Adami Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Apis Melifera Adami   Apis Melifera Adami Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 8:24 am

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα,
Ψάχνω να βρω το βιβλίο του Brother Adam όπου υπάρχουν πληροφορίες για την apis melifera adami. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με Πληροφορίες ή με υλικό; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Apis Melifera Adami Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apis Melifera Adami   Apis Melifera Adami Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 2:01 pm

έψαξα λίγο στο google και αυτά που βρήκα ήταν πόλη ενδιαφέρον μου γεννήθηκε όμως μια απορία .
Αν πιστεύουμε πως έχουμε εντόπιση αυτό το είδος που πρέπει να απευθυνθούμε?


Οι μέλισσες μου χρονολογούνται πολλοί πριν το 1980 όπου το 83 από ότι θυμάται ο παππούς έχασε έναν τεράστιο αριθμό κυψελών 150-160 πέθαναν όμως επιβίωσαν καμια 20ria όπου και από εκεί ξανάρχισε .

Ξεκινάμε να κόβουμε πουλια από τον φλεβάρη συνήθως κατά τις 10
Αποδίδουν πολλοί καλά ενώ είναι πολύ επιθετικές είτε με σφήγκες η ανθρώπους
Έχουν αποδείξει ότι antexouns τις κακουχίες

Οι μέλισσες δεν είχαν δηλωθεί ποτε από τον παππου και ούτε elenxixtan από κάποιο οργανισμό ποτε ,όπως επίσης δεν έχει εισαχθεί ποτε κάποια βασίλισσα από άλλη φυλή η άλλο μελισσοκομείο

Μιας και πολλά από τα χαρακτηριστικά όπου διάβασα ταιριάζουν θα ήθελα να στείλω κάποιες σαν δείγμα αν υπάρχει κάποιος φορέας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Apis Melifera Adami Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apis Melifera Adami   Apis Melifera Adami Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 9:41 pm

Στο Εργαστηριο Μελισσοκομιας του ΑΠΘ.
Νομιζω οτι αυτοι ασχολουνται με τα χαρακτηριστικα και την πιστοποιηση των διαφορων φυλων μελισσων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Apis Melifera Adami Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apis Melifera Adami   Apis Melifera Adami Icon_minitimeΤετ Ιαν 30, 2013 12:07 am

Κι εγω νομιζω οτι το ΑΠΘ θα σε ενημερωσει για την καθαροτητα. Το μονο που μπορει να τις αλλιωσει να ξερεις παντως ειναι να υπαρχουν και αλλα μελισσοκομεια στην περιοχη με ξενοφερτες βασιλισσες και οι δικες σου να ζευγαρωνουν με κηφηνες αλλης φυλης γιατι τα περισσοτερα χαρακτηριστικα της φυλης τα δινει ο κηφηνας.

Κι εγω εχω βρει εδω ενα μπαρμπα που κραταει κουβελια οπως τα λεμε.Αυτα ειναι απλα σωματα φαντασου χωρις πλαισια και χτιζουν μεσα κηρηθρες οπως γουσταρουν αυτες και την ανοιξη τα δυναμωνει ωστε να ριξουν και μαζευει πουλια που τα ριχνει μετα σε κανονικες κυψελες οποτε παντα μεσα διατηρουνται νεες μανες και του χρονου ξαναριχνουν.θελω να παρω κανα δυο απο αυτα τα κουβελια και να αλλαξω κι εγω σιγα σιγα ολες τις μανες σε οσο γινεται οπως ειναι πλεον πιο ντοπιες γιατι κι εδω εχουν ερθει πολλα ξενοφερτα μελισσια και οι κηφηνες ταξιδευουν μεχρι και 7 χιλιομετρα για να ζευγαρωσουν.

Καλη σου τυχη παντως ευχομαι γιατι πιστευω οτι καθε ρατσα ειναι για να δουλευει στο συγκεκριμενο τοπο κι εγω. Οσο αλλοιωνουμε τις φυλες τοσο το χειροτερο νομιζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Apis Melifera Adami Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apis Melifera Adami   Apis Melifera Adami Icon_minitimeΤετ Ιαν 30, 2013 12:24 pm

Όλα καλά αυτά αλλά βγήκαμε ολίγον τι εκτός θέματος. Κάποιος μπορεί να βοηθήσει με υλικό (εκτός google) ή σε ποιο βιβλίο του Brother Adam βρίσκονται περεταίρω πληροφορίες για την αδαμικη μέλισσα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Apis Melifera Adami Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apis Melifera Adami   Apis Melifera Adami Icon_minitimeΤετ Ιαν 30, 2013 2:08 pm

ευχάριστο για τις απαντήσεις θα επικοινωνήσω μαζί τους και θα στείλω δείγμα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Apis Melifera Adami Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apis Melifera Adami   Apis Melifera Adami Icon_minitimeΤετ Ιαν 30, 2013 3:45 pm

Ο Χαριζάνης στο Εργαστηρίου Σηροτροφίας και Μελισσοκομίας του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΓΠΑ) έχει μελετήσει τις φυλές... νομίζω εκεί πρέπει να ρωτήσετε πρώτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Apis Melifera Adami Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apis Melifera Adami   Apis Melifera Adami Icon_minitimeΤετ Ιαν 30, 2013 7:49 pm

lingistis έγραψε:
Ο Χαριζάνης στο Εργαστηρίου Σηροτροφίας και Μελισσοκομίας του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΓΠΑ) έχει μελετήσει τις φυλές... νομίζω εκεί πρέπει να ρωτήσετε πρώτα.


έχουμε κάποια στοιχεια επικοινωνίας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Apis Melifera Adami
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Apis mellifera Adami η Κρητηκιά
» Συστηματική κατάταξη της Apis mellifera
» Η APIS MELLIFICA ΣΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
» Σχέση του Nosema ceranae και της Apis mellifera

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Τα Μ.Μ.Ε.-
Μετάβαση σε: