Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μεταφυτευση φασκομηλου

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

μεταφυτευση φασκομηλου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μεταφυτευση φασκομηλου   μεταφυτευση φασκομηλου Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 7:57 pm

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα και καλή χρονιά.
Στο ένα μου μελισσοκομειο έχουν ζωντανέψει τα φασκόμηλα. Επειδή σκέφτομαι να τα αυξησω θα μπορούσα αυτήν την περίοδο να κόψω κομμάτια των 5cm βάζοντας τους ορμόνη ριζοβολιας, να τα τοποθετήσω σε μικρά γλαστρακια και να τα μεταφυτεύσω την άνοιξη; Επίσης θα μπορούσα να εφαρμοσω την ίδια τεχνικη και στο θυμάρι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

μεταφυτευση φασκομηλου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεταφυτευση φασκομηλου   μεταφυτευση φασκομηλου Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 10:28 pm

Δενδρολιβανα ,φασκομηλα.ματζουρανα ,λεβαντες σιγουρα μπορεις..Εγω φυτεψα μοσχευματα πριν 1,5 μηνα και ολα ειναι ενταξει.Αρκει να τα σκεπασεις με ενα φυλλο διαφανες πλαστικο για να κρατα υγρασια μεχρι να κανουν ριζα Για θυμαρι δεν ξερω .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

μεταφυτευση φασκομηλου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεταφυτευση φασκομηλου   μεταφυτευση φασκομηλου Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 10:48 pm

Sakis G έγραψε:
Δενδρολιβανα ,φασκομηλα.ματζουρανα ,λεβαντες σιγουρα μπορεις..Εγω φυτεψα μοσχευματα πριν 1,5 μηνα και ολα ειναι ενταξει.Αρκει να τα σκεπασεις με ενα φυλλο διαφανες πλαστικο για να κρατα υγρασια μεχρι να κανουν ριζα Για θυμαρι δεν ξερω .
Για θυμαρι παραφυαδες. Φυτεψα περυσι με ποσοστο επιτυχιας 90%.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

μεταφυτευση φασκομηλου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεταφυτευση φασκομηλου   μεταφυτευση φασκομηλου Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 1:10 am

πότε φύτεψες το θυμάρι;;
πρόσεξα την περασμένη εβδομάδα ότι άρχισε να πρασινίζει δειλά δειλά.
και αξίζει τον κόπο;;; το ρωτάω γιατί η περίοδος ανθισης είναι μικρή.
και είναι πολύ πιο ευαίσθητο απο τα άλλα να χαθεί η νεκταροέκκρισή του.
Εγώ παλεύω με τα δενδρολίβανα, που έχουν μεγάλη περίοδο ανθοφορίας (Σεπτέμβρη - Μάιο) στα μέρη μας και είναι ανθεκτικά. Πέρυσι φύτεψα περίπου 40 αλλά οι ανομβρία και οι υψηλές θερμοκρασίες μου τα τσακίσανε τα πιο πολλά. Θα ξαναβάλω φέτος, αν τα καταφέρω και παραπάνω.
Φύτεψα και αρκετά φασκόμηλα, και αυτά πήγαν πολύ καλά γιατί είχα κοντα νερό και τα έσωσα.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

μεταφυτευση φασκομηλου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεταφυτευση φασκομηλου   μεταφυτευση φασκομηλου Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 1:14 am

Θυμάρι έχω στις πεζούλες (πλαγιές,γκρεμια) σε έναν από τους ελαιώνες μας. Σκέφτηκα να κόψω παραφυάδες και να το πολλαπλασιάσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

μεταφυτευση φασκομηλου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μεταφυτευση φασκομηλου   μεταφυτευση φασκομηλου Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 2:59 pm

NINAS εγώ τα δρενδολίβανα τα φύτεψα τον Οκτώβριο, γιατί όπως μου είπε αυτός με το φυτώριο που τα αγόρασα είναι η καλύτερη περίοδος γιατί α) υπάρχει σχετικη υγρασία στο χώμα λόγω βροχών και δεν χρειάζεται να τα ποτίζεις και β) δεν υπάρχει καύσωνας και μέχρι το καλοκαίρι θα έχουν πιάσει καλά. Μέχρι στιγμής πάνε καλά δεν έχουν ανθίσει βέβαια γιατί είναι μικρά αλλά είναι καταπράσινα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

μεταφυτευση φασκομηλου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεταφυτευση φασκομηλου   μεταφυτευση φασκομηλου Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 3:47 pm

nikos27 έγραψε:
NINAS εγώ τα δρενδολίβανα τα φύτεψα τον Οκτώβριο, γιατί όπως μου είπε αυτός με το φυτώριο που τα αγόρασα είναι η καλύτερη περίοδος γιατί α) υπάρχει σχετικη υγρασία στο χώμα λόγω βροχών και δεν χρειάζεται να τα ποτίζεις και β) δεν υπάρχει καύσωνας και μέχρι το καλοκαίρι θα έχουν πιάσει καλά. Μέχρι στιγμής πάνε καλά δεν έχουν ανθίσει βέβαια γιατί είναι μικρά αλλά είναι καταπράσινα.

ευχαριστώ Νίκο για την ενημέρωση, αλλά η ερώτηση είναι για το θυμάρι.
ο Βετερανος ανέφερε ότι φύτεψε θυμάρι με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μεταφυτευση φασκομηλου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: