Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ   ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Icon_minitimeΠεμ Δεκ 27, 2012 10:55 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν ειναι και δησκολο αν το κατανοησεις καλα... Το βασικοτερο ειναι οτι δεν χριαζεσε μεταφορες.. skeftome idea skeftome idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ   ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 28, 2012 9:30 am

καλημερα.
Ωραιος ο Δρ. Μιλερ, απο 9 κυψελες σε 56!!!! σε 2.5 μηνες!!!!
Βεβεα δεν λεει αν καταφεραν οι παραφιαδες, που δημιουργησε να ορθοποδισουν!!!! Πιθανον και να τα καταφερουν ολες αμα εξελιχθη καλα η χρονια!!

Φιλε γραναζι σε βλεπω ετιμαζεσαι "πυρετοδος" για την νεα μελισοκομικη χρονια και μπραβο σου
Εγω εχω παρη το βιβλιο του Νικολαϊδη αγγαζε!!! Κιμομαστε και ξυπναμε μαζι με τον κυρ Νικο και της μεθοδους του!!!

Αν και μου κινησε το ενδιαφερον ο Μιλερ, δεν βρηκα αλλες πληροφοριες διαδυκτιο. Οπως και να εχει απο 9 σε 56 κυψελες αυξηση εχει ενα ενδιαφερον!!!

Η νεα χρονια ειναι εδω.... ξεκινησε!!! sostos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ   ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 28, 2012 11:18 am

Παιδιά νομίζω πως αυτοί οι μέθοδοι δοκιμάστηκαν σε περιοχές με τελείως άλλο κλίμα και βλάστηση από το δικό μας. Είναι σε περιοχές με δριμείς χειμώνες, που το μελίσσι μένει χωρίς γόνο αρκετό καιρό, άρα ξεκούραστη βασίλισσα, και ακολουθούν συγκεκριμένες, ξεκάθαρες , ισχυρές ανθοφορίες κυρίως από δέντρα. Σε μας που η βασίλισσα γεννάει συνέχεια έστω και λίγο, και οι ανθοφορίες είναι ήπιες αλλά συνεχόμενες για πολλούς μήνες, δεν ξέρω αν μπορούν να εφαρμοστούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ   ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 28, 2012 5:42 pm

αν μιλαμε για την ελλαδα τετοια νουμερα ειναι πολυ δυσκολα εκτος αν μιλαμε για μη παραγωγικα μελισσια που θα αγωνιουμαι να τα ξεχειμωνιασουμε . μεχρι 30 παραφυαδες στα δεκα μελισσια δλδ απο δεκα να βρεθουμε με σαραντα ειναι καλα απο εκει και μετα,,,,,,,,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ   ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 28, 2012 10:46 pm

μαρεσει αυτη η μεθοδος περισσοτερο για την απλοτητα της.
αν την εχει κανει καποιος ........
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ   ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 12:38 am

[quote="ouranis"]αν μιλαμε για την ελλαδα τετοια νουμερα ειναι πολυ δυσκολα εκτος αν ......................


H διαφοραμας με αυτους απο οτι εχω καταλαβει ειναι οτι μαλον διατηρουν δυο μελισσοκομεια... ενα στατικο για παραγωγη μελισσοσμηνων... και ενα αλλο που το τρεχουν στις ανθοφοριες ... και απλα απο το πρωτο ενυσχιουν το δευτερο..

Λογικα εχει δικαιο η ouranis..γιατι στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να κυνηγας ανθοφορειες μονο και μονο για να κοβεις... μπορεις ομως να το κανεις με τροφοδοσια.. μελι γυρη βελτιωτικα βιταμηνες...κλπ. Αλλα να εχεις στατικο μελισσοκομειο και να σε ενδιαφερει μονο η δημιουργεια παραφιαδων...!! he he he he he he idea idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ   ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 4:17 pm

φιλε γραναζι φετος το πετυχα αυτο το νουμερο που γραφω απο 10 μελισσακια εκοψα 30 παραφυαδες και το τρελο ηταν οτι ειχα 100% επιτυχια (θεωρω πως ξερω τι εκανα και βγηκε αυτο το ποσοστο) και μαλιστα με την κωλοανοιξη μας φετος ταιζοντας γυρη ομως απο 10 ιουλιου εως 10 αυργουστου εφτασαν τα 8 πλαισια και πηρα και απο 5 κιλα μελι απο το καθενα και τους αφησα μεσα αλλα τοσα .πιο πανω δεν νομιζω να ισχυει να πετυχει καποιος με τις συνθηκες μας .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ   ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 4:20 pm

και φιλε ο οχι η.λες να εχω βαλει αναποδα το σηματακι στο προφιλ?χαχ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ   ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 10:40 pm

ouranis έγραψε:
και φιλε ο οχι η.λες να εχω βαλει αναποδα το σηματακι στο προφιλ?χαχ

ΧΑΧΑΧΑ;ΧΑ... sostos sostos sostos sostos kala poli gelio kala poli gelio kala poli gelio

Αλλα αν σου πω οτι τοσο καιρο δεν το ειχα κοιταξει..??? htipieme htipieme ba pote
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ   ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 11:20 pm

Παντως αν και εμεις εδω στην Ελλαδα.. τουλαχιστον στη νοτια..που εχουμε 8 στους 12 μηνες <<καλοκαιρι>> εχουμε παραπονο για τις ανθοφοριες ... κατι δεν κανουμε σωστα..
η' προσπαθουμε να τα κανουμε ολα μαζι..
Μηλαω για την αναπτιξη του μελισσιου ... για οποιο λογο και να την θελουμε..
Οι ανθρωποι στις <<βορειες >> χωρες εχουν το πολλυ 3-4 μηνες στη διαθεση τους αλλα πολλες φορες βλεπουμε τα βιντεακια τους στο διαδυκτιο.. και τους ζηλευουμε..
Βλεποντας τα εξοδα για την ακηση της μελισσοκομιας στην Ελλαδα να γινονται ολο και ποιο δισβασταχτα.. μαλον πρεπει να αλαξουμε σιγα σιγα ρωτα στο... <<καραβι>>..
Για να βγαλεις μια καλη και ποιοτικη παραγωγη..χρειαζεσε μια αριστη πρωτη υλη.. και προπαντων !!! ΥΠΟΔΟΜΗ...!!
Αρα ειναι καιρος... τουλαχιστον για αυτους που θελουν τα μελισσια τους να τους παρεχουν και ενα εισοδημα.. να σκεφτουμε σοβαρα το θεμα ΥΠΟΔΟΜΗ..!!
Το ..ΕΓΩ... το κανω ετσι ..!! και μια χαρα ειμαι ... μαλον δεν περναει πια... και ο λογος ειναι οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις..μαλον ΕΤΥΧΕ..!!! παρα ΠΕΤΥΧΕ..!! skeftome Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Απορια Ανοιξης.
» Τροφοδοσία με σιρόπι, τέλος χειμώνα αρχές άνοιξης.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: