Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεκινώντας δειλά δειλά...

Πήγαινε κάτω 
+2
BaNi
SundaySunny
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
SundaySunny
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Ξεκινώντας δειλά δειλά... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξεκινώντας δειλά δειλά...   Ξεκινώντας δειλά δειλά... Icon_minitimeΠεμ Δεκ 13, 2012 12:56 pm

Ξεκινώντας δειλά δειλά...

Ξεκινώντας δειλά δειλά... BK004



Η προσπάθεια...

Ξεκινώντας δειλά δειλά... BK001



Τα πρώτα αποτελέσματα...

Ξεκινώντας δειλά δειλά... BK002



έτοιμα στο ράφι...

Ξεκινώντας δειλά δειλά... BK003



με μια απόλυτα ερασιτεχνική αντιμετώπιση αυτού του θαύματος της μητέρας φύσης.

Ολα έγινα από λάθος και με πολλά λάθη στη διαδρομή. Η ενασχόληση είναι η ανταμοιβή.
Ελάχιστη παραγωγή, ίσα ίσα για τους λίγους καλούς φίλους που μοιραζόμαστε τη ζωή.

Τα ερωτηματικά άπειρα, μαθαίνω συνεχώς μα ποτέ δεν θα τα ξέρω όλα.

Φιλικότατα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Ξεκινώντας δειλά δειλά... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκινώντας δειλά δειλά...   Ξεκινώντας δειλά δειλά... Icon_minitimeΠεμ Δεκ 13, 2012 9:21 pm

Είμαι σίγουρος ότι είναι το καλύτερο μέλι που δοκιμάσατε ποτέ εσύ και η παρέα σου. Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνεται και το μελισσοκομείο σου και το αποτέλεσμα των κόπων σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Ξεκινώντας δειλά δειλά... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκινώντας δειλά δειλά...   Ξεκινώντας δειλά δειλά... Icon_minitimeΠεμ Δεκ 13, 2012 10:49 pm

Μπραβο φιλε μου , και του χρονου .... περισσοτερα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Ξεκινώντας δειλά δειλά... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκινώντας δειλά δειλά...   Ξεκινώντας δειλά δειλά... Icon_minitimeΠαρ Δεκ 14, 2012 12:21 pm

Αντε και εις ανωτερα φιλε sundaySunny.
Ποτε ξεκινησες φιλε μου την προσπαθεια ? Με παραφυαδες ? Και αν ναι ποσων πλαισιων ηταν ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SundaySunny
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Ξεκινώντας δειλά δειλά... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκινώντας δειλά δειλά...   Ξεκινώντας δειλά δειλά... Icon_minitimeΠαρ Δεκ 14, 2012 2:52 pm

Το ξεκίνημα μου καλοκαίρι του 2009 έγινε σε καλλίτερες οικονομικά εποχές.
Διέθεσα μερικά (αρκετά) χρήματα για την αγορά 10 πλήρων κυψελών και των αντίστοιχων μελλισοσμηνών.
Στόχος μου να αυξήσω τις κυψέλες χωρίς να δίνω βάρος η σημασία στην παραγωγή. Το μελίσσι να είναι καλά, να είναι δυνατό και θα έρθει και η μέρα που θα αποδώση σε παραγωγή.
Ανέλαβα την πρώτη δυσκολία, της καθημερινής επαφής. Πρέπει να του κάνεις παρέα, να του μιλάς να το κοιτάς να το χαιδεύεις να το καλοπιάνεις.
Το γνώριζα ότι θα ήταν δύσκολο αφού ο τόπος εργασίας μου και κατοικίας είναι 160 χιλιόμετρα μακρυά από το χωριουδάκι μου που αποφάσισα να τα εγκαταστήσω μόνιμα. Δεν είχα σκοπό την εντατικοποίηση παραγωγής αλλά την δημιουργία δυνατού αυτόνομου μελισιού.
Ετσι το έβλεπα ένα Σαββατοκύριακο το μήνα και μερικές φορές κάθε έξη εβδομάδες. Αυτό το θεωρώ εγκατάλειψη στην τύχη του. Είναι όμως τυχερό, δεν μου έβγαλε καμμία αβαρία ούτε ασθένεια.
Οσο δε για μοίρασμα μόνον τέσσερεις φορές το κατάφερα με κάποια επιτυχία και τις δύο από αυτές με ξένες, αγορασμένες βασίλισσες.
Δεν έχω παράπονο. Μου δουλέψαν μιά χαρά. Από τον πρώτο τρύγο την άνοιξη του '10 μου έδωσαν ένα σωρό μέλι που δεν είχα τρόπο να το διαθέσω.
Αντε ψάξε για βαζάκια αλλά άντε ψάξε και για πελάτες. Το μοίρασα λοιπόν σε φίλους και γνωστούς και μετά από λίγο μου ζητάγανε και άλλο και να μου το πληρώσουνε. Πρόβλημα, καλά ήταν που ζουζουνίζανε, τώρα τι κάνουμε. Τα χρήματα είχαν αρχίσει να λείπουν αλλά βρεθήκανε μερικά (αρκετά) για ένα χειροκίνητο μελιτοεξαγωγέα τεσσάρων πλαισίων αφού πλέον ντρεπόμουνα να δανείζομαι από το μελισσοκόμο που μου είχε πουλήσει τις κυψέλες αρχικά.
Ετσι πλέον και με τον βασικό "βιοτεχνικό" εξοπλισμό ξεκίνησε η παραγωγή.
Τρομάρα μου ποιά παραγωγή, περισσότερο κόστιζε παρά απέδιδε. Αλλά έλα που ένοιωθα πια "Μελισσουργός", λίγο τό έχεις???
Οπλισμένος πλέον με κουράγιο πριν ένα μήνα αντάλλαξα τον χειροκίνητο (που έπρεπε να τον κρατάμε μην και τουμπάρει) με ένα ηλεκτρικό μελιτοεξαγωγέα τεσσάρων πλασίων που έκανε τη δολειά παιχνίδι.
Ετσι θέλω να το εχω παιχνίδι. Να περνάω καλά.
Σκεπτόμενος ότι η παραγωγή μου, όσο μικρή και αν είναι δαγκώνει την αγορά και την πελατεία άλλων αντιτάσσω ότι η πελατεία μου ίσως να μην αγόραζε από πουθενά αν δεν το έβλεπε μπροστά της όταν τα πίναμε στην βεραντούλα. Με αυτό το σκεπτικό λέγω ότι δεν παίρνω κομμάτι από την πίτα αλλά ότι μεγαλώνω την πίτα της αγοράς προσθέτοντας δυνητικούς πελάτες. Μακροοικονομικες θεωρίες και μη τους δίνετε σημασία.
Παρεπιπτώντος έχω και μία πολύ μικρή παραγωγή κρασιού ίσα για προσωπική κατανάλωση και ένα μικρό άμβυκα που μου φτιάχνει πρώτη τάξεως ρακί που με την σειρά του κάνει έξοχο ρακόμελο. Για αυτό το ρακόμελο έγινε όλος ο καυγάς.
Τα λέμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Ξεκινώντας δειλά δειλά... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκινώντας δειλά δειλά...   Ξεκινώντας δειλά δειλά... Icon_minitimeΠαρ Δεκ 14, 2012 9:57 pm

θελουμε ρακομελοοοοοοο poli cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SundaySunny
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Ξεκινώντας δειλά δειλά... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκινώντας δειλά δειλά...   Ξεκινώντας δειλά δειλά... Icon_minitimeΠαρ Δεκ 14, 2012 11:54 pm

Μήπως βγαίνουμε off-topic ???
αλλά πάντα μπορούμε να πούμε ότι είναι μια από τις χρήσεις του μελιού, ας είναι ευλογημένο...
Οπως προείπα, με ενδιαφέρει η μικρή ποιοτική παραγωγή.


Ξεκινώντας δειλά δειλά... 018_G

τα λέμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Ξεκινώντας δειλά δειλά... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκινώντας δειλά δειλά...   Ξεκινώντας δειλά δειλά... Icon_minitimeΣαβ Δεκ 15, 2012 12:33 pm

Τον αποστακτηρα απο που και ποσο κοστιζει φιλε μου.
ΚΑΛΑ ΡΑΚΟΜΕΛΑ δωσε και καμμια συνταγη να ξερουμε δηλαδη την διαδικασια με το μελι εννοω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SundaySunny
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Ξεκινώντας δειλά δειλά... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκινώντας δειλά δειλά...   Ξεκινώντας δειλά δειλά... Icon_minitimeΣαβ Δεκ 15, 2012 1:33 pm

lol!

Σίγουρα είμαστε off-topic.

lol!

Τέλος πάντων. Ο αποστακτήρας αποκτήθηκε μεταχειρισμένος πριν πολλά χρόνια. Είχαμε ακόμα δραχμές. Η χρήση του είναι ελεγχόμενη από το Τελωνείο λέμε τώρα και θέλει προσοχή. Μεγάλα παιδιά είμαστε τα ξέρουμε αυτά.
Συνταγές για ρακόμελο υπάρχουν άπειρες. οσο πιό απλά τόσο καλίτερα. Μια κούπα τσίπουρο ένα κουταλάκι μέλι. Ζέσταμα στο μπρίκι, όχι βράσιμο, λίγο ζέσταμα. Αποφύγετε το γκαζάκι που είναι ευκολία. Προτιμότερα σε ηλεκτρικό μάτι κουζίνας που είναι ασφαλές. Βγάζει ατμούς που μπορεί να φουντώσουν.
Μπορείτε να προσθέσετε ότι μπαχάρι έχετε στο ερμάρι.
Σταματήστε στο τρίτο σφηνάκι. Κάνει πολύ καλό ύπνο.



ba pote


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Αρης


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Ξεκινώντας δειλά δειλά... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκινώντας δειλά δειλά...   Ξεκινώντας δειλά δειλά... Icon_minitimeΣαβ Δεκ 15, 2012 7:01 pm

Ποιο τριτο σφηνακι αν ξεκινησεις τα ρακομελα και ειναι καλη η παρεα αστα να πανε χαχαχα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ξεκινώντας δειλά δειλά... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκινώντας δειλά δειλά...   Ξεκινώντας δειλά δειλά... Icon_minitimeΣαβ Δεκ 15, 2012 11:09 pm

το τρίτο για προθέρμανση. Σταματάμε μέχρι να τελειώσει... παρεπιπτόντως μαζί με ρακόμελο δοκιμάστε τυροπιτάκια τιγανιτά (κρητικά) μαζί με μελάκι και πασπαλισμένο σησαμάκι... καλή όρεξη.

τώρα είμαστε off topic htipieme htipieme htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεκινώντας δειλά δειλά...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: