Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κηφηνοκέλια ?

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Κηφηνοκέλια ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κηφηνοκέλια ?   Κηφηνοκέλια ? Icon_minitimeΚυρ Νοε 25, 2012 5:24 pm

Στη σημερινή επιθεώρηση σε μια 8άρα κυψέλη με 3 πλαισια γόνο είδα στις κάτω γωνίες των πλαισίων με γόνο κηφηνοκέλια. Από αυτά που ξέρω σαν αρχάριος τα κηφηνοκέλια τα φτιάχνουν λίγο πριν να μπει η άνοιξη και σημαίνουν ότι έρχεται η εποχή που βγάζεις παραφυάδες. Τετοια εποχή όμως τι πρέπει να κάνω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Κηφηνοκέλια ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κηφηνοκέλια ?   Κηφηνοκέλια ? Icon_minitimeΚυρ Νοε 25, 2012 9:39 pm

Το οτι εχουν κυφηνοκελια δεν ειναι ανησυχητικό, φυσιολογικο ειναι, και δεν τα χτιζουν μονο την ανοιξη.
Υπαρχει μια περιπτωση να θελουν να αντικαταστησουν την βασιλισα και να θελουν να εχουν κυφηνες για γονιμοποιηση, εσυ δεν πρεπει να κανεις κατι απλως παρακολουθησε το μελισσι.
Ενας μελισοκομος μου ειχε πει οτι τα κυφηνοκελια ειναι καλη ενδειξη για το μελισι και σημαινει οτι βρισκουν ανθοφοριες.
Οταν βγουν οι κηφηνες, και επειδη ειναι χειμωνας ενδεχομενως να τους κλεισουν εξω οι μελισες για να πεθανουν απο το κρυο, ετσι ωστε να μην καταναλωνουν τροφες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Κηφηνοκέλια ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κηφηνοκέλια ?   Κηφηνοκέλια ? Icon_minitimeΔευ Νοε 26, 2012 9:02 am

Φώτη, με τους καιρούς που μας κανει φέτος έχουν τρελαθεί τα πάντα. Εγω έχω ανοιχτές κουτσουπιες στο κτήμα. Φυτό που ανθίζει Απρίλη Μάη...
Καθόλου παράξενα λοιπόν τα κηφηνοκελια...
Τις έχεις ακόμη στον Αη Γιάννη ή τις πήρες ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κηφηνοκέλια ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» κηφηνοκελια
» Κηφηνοκελια ή Βασιλοκελια;
» Είναι κηφηνοκέλια;
» πολλα κηφηνοκελια
» Κηφηνοκέλια - φύλλα κερί

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: