Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.

Πήγαινε κάτω 
+3
ntriant
gianhs8
Αγγελής60
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 11, 2012 6:22 pm

Παιδιά Καλησπέρα. Ξέρω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ αλλά δεν έβρισκα την δημοσίευση αλλά ακόμα και αν την έβρισκα αν απεύθυνα ερώτηση κανείς δεν θα μου απαντούσε γιατί έχει περάσει καιρός από την πρώτη δημοσίευση. Έχω κάνει ερώτηση σε παλιά δημοσίευση που με ενδιέφερε και που βρήκα στην αναζήτηση του φόρουμ και κανείς δεν μου απάντησε. Έτσι λοιπόν ανοίγω και πάλι το θέμα. Ακούω πάρα πολλά και δεν ξέρω τι να κάνω .

Ακούω για το κερόπανο επάνω στα τελάρα που μουχλιάζει και μαζεύει πρόπολη και κολλάει με αποτέλεσμα να έχει περισσότερα αρνητικά από θετικά.

Ακούω επίσης για σήτα πρόπολης που τοποθετούμε επάνω στα τελάρα και έτσι μπορούμε και μαζεύουμε την πρόπολη και επωφελούμαστε από την συλλογή της . Ορισμένοι μάλιστα προτείνουν και φύλλα εφημερίδας από πάνω από την σήτα πρόπολης και σε ορισμένες περιπτώσεις αυτή η εφημερίδα να είναι και βρεγμένη . Δεν ξέρω για ποιο λόγο μάλλον για να κολλήσει στην σήτα. Το ζήτημα είναι ότι πέρα από το θετικό της συλλογής της πρόπολης το αρνητικό είναι ο τρόπος που βάζουμε την τροφή το χειμώνα.
Για να μπει η τροφή θα πρέπει να ανασηκώσουμε την σήτα η οποία θα αφήνει κενά οπότε τη συλλογή θα κάνουμε ??? Ορισμένοι προτείνουν να την σηκώσουμε να βάλουμε την τροφή από κάτω και να την πλακώσουμε μετά με μερικές πέτρες για να εφαρμόσει όσο είναι αυτό δυνατόν. Αυτό το βρίσκω πολύ ενοχλητικό για όποτε θα θέλεις να βάλεις τροφή ή να κάνεις μια επιθεώρηση το χειμώνα ή νωρίς την άνοιξη.
Μπορούμε να βάλουμε απλά ένα λεπτό δικτυωτό πλέγμα που θα λειτουργεί σαν προπολοπαγίδα και εφημερίδες από πάνω με μια τρύπα σε ένα τους σημείο ώστε να μπορούμε να βάζουμε την πίτα και να την παίρνουν οι μέλισσες πιο εύκολα ?????

Και τελευταίο , ακούω και ξέρω ορισμένους που τοποθετούν επάνω στα τελάρα ένα κομμάτι διάφανο πλαστικό με μια τρύπα στο κέντρο του όπου μπορούν και τοποθετούν την πίτα για εύκολη πρόσβαση των μελισσών.
Μερικοί βέβαια βάζουν και διάφορα πανιά. Ακούω λοιπόν τις γνώμες σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 11, 2012 9:48 pm

δεν ξερω να σου πω γιατι δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα φετος εχω σκεφτει να κανω το εξης:
(νοτια Ελλαδα) να βαλω σιτα προπολης στον μηνα αν θελω να ταισω να την βγαλω να ταισω και μετα απο μια εβδομαδα που θα εχουν καταναλωσει την τροφη επανατοποθετιση,


εδω η θερμοκρασια τον χειμωνα σπανια να πεσει την νυχτα κατω απο 0c οποτε δεν νομιζω οτι θα εχουν προβλιμα αν την αφερω για 7 μερες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2012 9:21 am

Eγω εχω αυτους τους τροφοδοτες και λεω να τους αφησω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2012 10:52 am

εγώ φίλε βάζω κερόπανο απο τέντα κομένο στις άκρες 2 εκατοστά για να φέυγει η υγρασία και όταν είναι για το ζυμαράκι το βάζω απο κάτω του . πολύ καλά τα αποτελέσματα .αν βάλεις εφημερίδα που λές και είναι όντως πολυ καλό μονωτικό μην την μουσκέψεις ή υγρασία θα κάνει την δουλειά της
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2012 10:54 am

φίλε ntriant αν τους αφήσεις η υγρασία δεν θα έχει τρόπο διαφυγής και θα μένει όλη πάνω στις μέλισσες δοκίμασε το κερόπανο κι εσυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2012 12:00 pm

βαση αυτων που λεει ο milmos και το αριστοτελειο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
δεν θα εχω προβλημα .Ειναι και η κατασκευη τους τετοια που προβλεπει την μη δημιουργια υδρατμων.Θα τους αφησω ομως και θα εχω το νου μου γιατι μπορω να πω οτι ειμαι πολυ επιφυλακτικος skeftome για το αποτελεσμα φιλε ouranis.Αν δεν προκυψει προβλημα παντως ,για τα δικα μου δεδομενα ,ειναι η καλυτερη λυση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2012 6:06 pm

φιλε μου κι εγω εχω τετοιους τροφοδοτες η κατασκευη τους οντως ειναι τετοια αλλα δεν υπολογισαν τον παραγοντα μελισσα και αν προσεξεις θα δεις οτι τα μικρα κενα που εχει για να περναει ο αερας οι μελισσες τα κλεινουν με προπολη με αποτελεσμα να γινετε αυτο που σου ειπα με την υγρασια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2012 7:17 pm

αν ειναι ετσι θα τους βγαλω.οντως τα μελισσια κλεινουν τους αεραγωγους.απο την στιγμη που τους εχεις δοκιμασει τα λογια ειναι περιττα.ευχαριστω πολυ,προφανως με γλυτωσες απο μπελαδες sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 6:54 pm

Διαβάζοντας σε γνωστό site και παρακολουθώντας σεμινάριο, έμαθα ότι η χρήση κερόπανου είναι αναγκαία χειμώνα-καλοκαίρι γιατί προσφέρει μόνωση από κρύο-ζέστη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΤρι Ιουλ 08, 2014 3:10 pm

ouranis έγραψε:
φιλε μου κι εγω εχω τετοιους τροφοδοτες η κατασκευη τους οντως ειναι τετοια αλλα δεν υπολογισαν τον παραγοντα μελισσα και αν προσεξεις θα δεις οτι τα μικρα κενα που εχει για να περναει ο αερας οι μελισσες τα κλεινουν με προπολη με αποτελεσμα να γινετε αυτο που σου ειπα με την υγρασια


Εγω τους αγορασα γιατι το χειμωνα βαζει νερο η κυψελη μεσα. Με τους τροφοδοτες αυτους δεν θα βαζει αλλα αμα ειναι να κραταει την υγρασια μεσα ειναι χειροτερο. Τις τρυπουλες για τον αερα τα δυνατα μελισσια τις κλεινουν αμεσως ισως γιατι τα ενοχλει το φως ??
Επισης αν καποιος κανει τροφοδοτηση με μικρες ποσοτητες π.χ 250μλ καθημερινα δεν βολευουν καθολου γιατι αρκετο σιροπι στεγνωνει πανω στο πλαστικο οπου οι μελισσες δεν εχουν προσβαση και τα μυρμιγκια κανουν παρτυ. Ασε που οταν πας να κανεις επιθεωρηση το πλαστικο κολλαει σαν τρελο πανω στην προπολη .....

Το μονο θετικο που εχουν ειναι οτι μπορεις να τροφοδοτεις πολλα μελισσια γρηγοροτερα, χωρις να τα ανησυχεις και να σκοτωνεις μελισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΤρι Ιουλ 08, 2014 6:26 pm

ouranis έγραψε:




Το μονο θετικο που εχουν ειναι οτι μπορεις να τροφοδοτεις πολλα μελισσια γρηγοροτερα, χωρις να τα ανησυχεις και να σκοτωνεις μελισσες.

Και εγω μονο αυτο το θετικο βρηκα σε αυτους τους τροφοδοτες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.    Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.  Icon_minitimeΤρι Ιουλ 08, 2014 6:28 pm

Αγγελη ισως θα μπορουσες να βαλεις σιτα και να κανεις στην σιτα μια τρυπα για την τροφοδοσια , και δεν ξερω αν μπορεις να βαλεις και κεροπανο πανω απο την σιτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σήτα πρόπολης ή κερόπανο για σκέπασμα το χειμώνα.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΚΥΡΟΠΑΝΟ Η" ΣΗΤΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ
» κεροπανο
» πατοσ με σητα και κορνίζα
» Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.
» Μετατροπή κινητού πάτου με σήτα .

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: