Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ταινιες θυμιολης

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

ταινιες θυμιολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ταινιες θυμιολης   ταινιες θυμιολης Icon_minitimeΤρι Οκτ 02, 2012 6:41 pm

Μηπως καποιος εχει κανει ερευνα αγορα γυρω απο τις ταινιες θυμιολης (μαρκες και κοστος ποιοτητα ) θελω να αγορασω να βαλω στα μελισσακια μου. Θα με βοηθουσε παρα πολλη αν καποιος που εχει μπει ειδη στην διαδικασια αυτη μοιραστει μαζι μου της εντυπωσεις του κι πληροφοριες , αλλιως θα παρω με την σειρα οσα μαγαζια βρω στην αθηνα που να πουλαει φαρμακα . Ευχαριστω εκ τον προτερων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

ταινιες θυμιολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταινιες θυμιολης   ταινιες θυμιολης Icon_minitimeΤρι Οκτ 02, 2012 6:59 pm

Η θυμόλη όπως και τα περισσότερα βιολογικά οξέα θέλουν συγκεκριμένες θερμοκρασίες και συνθήκες μεσα στο μελίσσι, ταινίες δε ξέρω άν υπάρχουν στα μαγαζιά
σίγουρα υπάρχει ένα σκευασμα σε μορφή τζελ το οποίο δεν έχω δοκιμάσει. Εχω δοκιμάσει όμως την κρυσταλική θυμόλη η οποία είναι αρκετά φθηνή και σου προτείνω να την δοκιμάσεις. Να έχεις κατα νού ότι η θυμόλη δέν ρίχνει το 100% των ακάρεων. Θα σου πρότεινα να ψάξεις και τα οξέα(αν κατάλαβα καλά δε θέλεις να βάλεις βαριά φάρμακα).Προσοχή στις αναλογίες και τις θερμοκρασίες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

ταινιες θυμιολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταινιες θυμιολης   ταινιες θυμιολης Icon_minitimeΤετ Οκτ 03, 2012 2:12 am

Μου ειπε ενα παλικαρι μελισσοκομος οτι βαζει ταινιες της μπαγερν και ξενοιαζει με τα ακαρια (μπορει να μην ειναι θυμιολης και να κανω εγω λαθος) αλλα η μια εχει 4,5 ευρω και δεν συμφερει ειναι ακριβες και ρωταω μηπως ξερει καποιος καμια αλλη μαρκα πιο οικονομικη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

ταινιες θυμιολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ταινιες θυμιολης   ταινιες θυμιολης Icon_minitimeΤετ Οκτ 03, 2012 2:16 am

skyh1gh έγραψε:
Μου ειπε ενα παλικαρι μελισσοκομος οτι βαζει ταινιες της μπαγερν και ξενοιαζει με τα ακαρια (μπορει να μην ειναι θυμιολης και να κανω εγω λαθος) αλλα η μια εχει 4,5 ευρω και δεν συμφερει ειναι ακριβες και ρωταω μηπως ξερει καποιος καμια αλλη μαρκα πιο οικονομικη.

οι byvarol κάπως έτσι κάνουν 27 ευρώ οι 20 η checkmite γύρο στα 40
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ταινιες θυμιολης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ταινίες θυμόλης
» Δωρεάν ταινίες για χρήση οξαλικου με γλυκερινη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: