Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...

Πήγαινε κάτω 
+9
ethnic69
priamos1980
Throubee
vassilis
DonLeone
mpampis13
Αγγελής60
melissaris
Διονύσης
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Διονύσης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 08, 2012 1:59 pm

Καλησπέρα στην παρέα.

Μιας και το Apiguard θεωρείται από τους ειδικούς ως σκεύασμα αποτελεσματικό για την καταπολέμηση της βαρρόα και μη βλαβερό για τα ίδια τα σμήνη, σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω σύντομα (καιρού επιτρέποντος δηλαδή θερμοκρασία περί τους 25 βαθμούς).
Κατ' αρχήν, δυσκολεύομαι στο να το βρω εδώ στην Αττική (μήπως υπάρχει έλλειψη αυτόν τον καιρό, γνωρίζει κάτι κάποιος σχετικά);
Και κατά δεύτερο, μπορεί να περιγράψει κάποιος που το έχει ήδη χρησιμοποιήσει τον ακριβή τρόπο εφαρμογής του;

Ευχαριστώ πολύ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΔευ Σεπ 10, 2012 10:01 am

Γειά σου Διονύση,
έχω χρησιμοποιήσει το Apiguard το χειμώνα του 2010, χωρίς να παρατηρήσω κανένα πρόβλημα αλλά και τίποτε το ιδιαίτερο σε σχέση με τα υπόλοιπα που σχεδόν τα έχω χρσηιμοποιήσει όλα καθώς κάθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις (έτσι υποστήριζαν τουλάχιστον στη Διεύθυνση Γεωργίας όσο τα φάρμακα επιδοτούνταν και έπερεπε να πάρεις συνταγή για να τα αγοράσεις).
Η τότε συσκευασία του ήταν σε κεσεδάκι (δες φώτο στο link) το άνοιγες και το τοποθετούσες στο πάνω μέρος των πλαισίων.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το μόνο αρνητικό σε σχέση με τα άλλα ήταν ότι ήθελε 2 εφαρμογές. Εγώ στα μέρη μου έκανα την πρώτη εφαρμογή γύρω στις 20-25 Νοέμβρη (γιατί περιμένω να βγάλω το αρείκι πρώτα) και τη δεύτερη επειδή έπιανε κρύο μετά, τέλη Γενάρη ή αρχές Φλεβάρη ανάλογα με τη ζέστη και τους γόνους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Διονύσης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΔευ Σεπ 10, 2012 3:50 pm

Φίλε Melissaris,

Το γεγονός ότι πρέπει να εφαρμόσω τη θεραπεία εις διπλούν -όπως μου επιβεβαιώνεις κι εσύ- και δεδομένου του κόστους του (το βρήκα περί τα ? 45,00 η δεκάδα), το καθιστούν αλμυρό (τουλάχιστον)...
Θα συνεχίσω το ψάξιμο με όλες τις εναλλακτικές θεραπείες που προτείνονται...

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου ούτως ή άλλως...
Διονύσης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΤετ Οκτ 30, 2013 8:09 pm

Παιδιά Καλησπέρα . Μήπως μπορεί να μου πει και μένα κάποιος από που μπορώ να προμηθευτώ το σκεύασμα ????? Προς το παρόν δεν έχω βρει άκρη και δεν ξέρω πως .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΤετ Οκτ 30, 2013 9:20 pm

μια ερωτηση μια και δεν ειναι ξεκαθαρο στην αρχη του θεματος.
Αυτο το φαρμακο ειναι πιστοποιημενο για βιολογικη μελισσοκομια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DonLeone
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
DonLeone


Αριθμός μηνυμάτων : 30

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 7:03 pm

Σήμερα έκανα την πρώτη από τις 2 εφαρμογές του σκευάσματος apiguard, αυτό της συσκευασία των 50gr.
Δύο μελίσσια μου έχουν αρκετά μειωμένο πληθυσμό, λόγω πρόσφατης δηλητηρίασης, δλδ 4-5 πλαίσια πληθυσμό.
Γνωρίζει κάποιος αν πρέπει να βάλω και τη δεύτερη δόση σε 15 ημέρες που προτείνεται; Διάβασα σε ένα εγχειρίδιο χρήσης για το apiguard, πως σε μικρά μελίσσια πρέπει να βάζουμε το μισό, αλλά ο προμηθευτής μου μου είπε να χρησιμοποιήσω τη θεραπεία κανονικά, 2 δοσεις των 50γρ, μια κάθε 15 ημέρες.

Και μια δεύτερη ερώτηση.
Πήρα τα μέλια που είχε μέσα, και που δεν τα πάταγαν καλά. Αυτά πρέπει να μπουν στην κατάψηξη όπως θα έκανα με τις άδεις χτισμένες κηρήθρες;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 12:45 pm

DonLeone μήπως σου είναι εύκολο να μου πεις που προμηθεύτηκες το σκεύασμα ??? Αν θέλεις στείλε προσωπικό  μήνυμα  για να μην θεωρηθεί διαφήμιση προϊόντος από την διαχείριση του φόρουμ . Αν μπορείς να μου πεις και για την συσκευασία αλλά και τιμή θα ήταν πολύ καλά .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 8:19 pm

Αν πάρεις πληροφόρηση φίλε Αγγελής60 στείλε το και σε μένα με μήνυμα.. Ευχ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 10:10 am

Αγγελής60 έγραψε:
DonLeone μήπως σου είναι εύκολο να μου πεις που προμηθεύτηκες το σκεύασμα ??? Αν θέλεις στείλε προσωπικό  μήνυμα  για να μην θεωρηθεί διαφήμιση προϊόντος από την διαχείριση του φόρουμ . Αν μπορείς να μου πεις και για την συσκευασία αλλά και τιμή θα ήταν πολύ καλά .

Αγγελής60 Για ρίξε μια ματιά εκεί:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 4:27 pm


vassilis to apiguard είναι κοινό φάρμακο και το βρίσκεις στα κτηνιατρεία . Βρίσκω εγώ εδώ στην Καλαμάτα που δεν είναι και η καλύτερη αγορά . Παιδιά συγνώμη μπερδεύτηκα αλλά έψαχνα πηγή για το Hopguard . Πάντως να είστε καλά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά και για τα πμ που πήρα . Δόξα τα θεό η αλληλοβοήθεια και προθυμία πληροφόρησης λειτουργεί . Και πάλι να είστε όλοι καλά .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 4:37 pm

Περιμένουμε εντυπώσεις!
Αγγελή αν θες πες μας και εσύ εντυπώσεις για το hopguard!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 4:50 pm

Throubee το hopguard  δυστυχώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί δεν το βρίσκω . Κάποια εποχή το είχανε στο σύνδεσμο που βρίσκεις σε αυτό το νήμα αναρτήσεων . Επίσης αναμένεται έγκριση στην Ελλάδα του Mite Away Quick Strips� - MAQS� αφού έχει εγκριθεί στα περισσότερα Ευρωπαικά κράτη αλλά εμείς σαν γάτες ερχόμαστε πάντα τελευταίοι . Σίγουρα θα το ψάξω και άλλο το συγκεκριμένο φάρμακο αλλά και αυτό που αναφέρω παραπάνω γιατί είμαι υπέρ της βιολογικής διαχείρισης του ζωικού μου κεφαλαίου . Ακόμα δεν το έχω καταφέρει και κατά καιρούς χρησιμοποιώ και χημικά επειδή ακόμα δεν είμαι όσο προετοιμασμένος αλλά και ενημερωμένος χρειάζεται για την αντιμετώπιση του βαρρόα μόνο με βιολογικά σκευάσματα . Χρειάζεται πολύ διάβασμα , ενημέρωση και κατάλληλη χρήση του κάθε σκευάσματος με τις ανάλογες θερμοκρασίες για να είναι αποτελεσματική μια θεραπεία . Εκτός από τα φάρμακα που αναφέρω παραπάνω πολύ καλά αποτελέσματα έχουν το Γαλακτικό αλλά και το Φορμικό ή Μυρμηγγικό οξύ τα οποία αφού συμπληρώσω τις γνώσεις μου ( οι πληροφορίες στο Διαδίκτυο είναι διφορούμενες και ελλιπείς ) θα είμαι σε θέση να αντιμετωπίσω το ακάρι με βιολογικά μέσα . Πειραματίζομαι πολύ με βιολογικές μεθόδους αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα δεν τα έχω πάει και πολύ καλά και έχω απώλειες μελισσιών . Είμαι αισιόδοξος για το μέλλον και θα το παλέψω όσο μπορώ . Ψάχνω τη χρυσή τομή . Το Οξαλικό δείχνει να έχει καλά αποτελέσματα αλλά δυστυχώς εδώ στη Νότια και παραλιακή Μεσσηνία όπου τα μελίσσια δύσκολα ξεγονιάζουν δεν είναι δυνατόν να δουλέψει στα πολύ μεγάλα ποσοστά επιτυχίας που δίνονται σε ξεγονιασμένα μελίσσια με μια μόνο θεραπεία το χρόνο όπως αναφέρεται σε συγγράμματα. Πάντως από την μικρή μου εμπειρία και παρατηρήσεις φαίνεται να κάνει δουλειά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και ιδιαίτερα μέχρι το τέλος Ιούνιο περίπου που είναι και ο τρύγος του θυμαριού . Μέχρι εκείνο το διάστημα μπορείς κατά κάποιον τρόπο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο . Μετά όμως !!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 11:21 pm

Αγγελή καλά τα λες, όσο για τα οξέα που ανέφερες και συγκεκριμένα για το φορμικό έχω την εντύπωση ότι το χρησιμοποιούν ελάχιστοι..ξέρει κανείς γιατί?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 11:51 am

Δυσκολίες στην εφαρμογή Throubee είναι ένα από τα βασικότερο . Δεν θυμάμαι αν έχει και περιορισμούς θερμοκρασίας . Πριν από λίγο καιρό είχα κάνει έρευνα και θυμόμουν περισσότερα πράγματα για αυτό . Θα συνεχίσω το διάβασμα όμως γιατί θέλω να περιοριστώ αποκλειστικά στη χρήση βιολογικών και αποτελεσματικών μεθόδων και το Φορμικό είναι ένα από αυτά. Επίσης όπως ανέφερα το Φορμικό είναι βασικό συστατικό του Mite away quick strip που έχει ήδη πάρει έγκριση στις περισσότερες Ευρωπαικές χώρες και αναμένεται η έγκριση και στην Ελλάδα . Ελπίζω μόνο να μην κοστίζουν μια περιουσία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΚυρ Οκτ 05, 2014 10:55 am

ψαξτε το hopeguard σε σαιτ τις αμερικης μιση τιμη, το κοιταξα, αλλα θεραπεια θα ξεκινησω του χρονου με αυτο, μηπως προλαβει εγκριθει και εδω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΚυρ Οκτ 05, 2014 2:00 pm

Τωρα ισως να γινω κακος , και μη βιολογικος . Περυσι εκανα θεραπεια με θυμολη για βαρροα , απο τα 15 μελισσια που ειχα εχασα τα 6 !!!! Πολυ μεγαλο ποσοστο . Εχω μια υποψια οτι μαζι με το βαρροα στειρωνει και την βασιλλισα!!!
Μετα εκανα θεραπεια με ενα χημικο αλλα εγκεκριμενο ( cumavar ) το συνηστω. Πριν λιγες μερες τελειωσα την θεραπεια - ξαλαφρωμα με hopquard που το προμηθευτικα περυσι ... ειδα βαρροα μεσα σε 1-2 μελισσια . Η θεραπεια ηταν καθε βδομαδα για 3 βδομαδες , συμφωνα με στοιχεια που βρηκα σε ξενα φορουμ . Φετος θα κανω με οξαλυκο και βλεπουμε . Παντως τα καλυτερα αποτελεσματα τα ειχα με το συμβατικο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DonLeone
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
DonLeone


Αριθμός μηνυμάτων : 30

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 4:10 pm

Μετά από 26 μέρες θεραπεία με apiguard έχω να πω, πως στα μελίσσια που είχα αυξημένη προσβολή, δεν παρατήρησα δυστυχώς καμία θετική μεταβολή. Έκατσα και περίμενα να δω νεογέννητη μέλισσα για να δω αν βγαίνει με παραμόρφωση και δυστυχώς είδα αυτό που δεν ήθελα να δω. Τα ακάρεα ζουν και βασιλεύουν πάνω στις μέλισσες, σε ποσότητα αντίστοιχη με πριν τη θεραπεία.
Χρησιμοποίησα 2 δόσεις apiguard, όπως αναφέρει η δοσολογία, στην περίοδο που μόλις διανύσαμε, στις ιδανικές δηλ θερμοκρασίες για την εφαρμογή της θυμόλης. Τουλάχιστον οι μάνες γεννάνε κανονικά ακόμα.
Αναγκαστικά θα περιμένω το Γενάρη για να κάνω θεραπεία με οξαλικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 4:57 pm

Οποιαδήποτε θεραπεία κι αν κάνουμε είτε αυτή είναι με χημική ή με βιοτεχνική μέθοδο θα πρέπει να την εφαρμόζουμε απουσία γόνου. Θα πρέπει να γίνει νόμος για τη μελισσοκομία. Αναφέρομαι ακόμα και στις θεραπείες "ξελαφρώματος".
Ας κάνω ένα απλό παράδειγμα μιας και δίνεται η ευκαιρία μέσα από αυτό το πόστ. Ο monarchis έχει 10 μελισσάκια. Αποφάσισε σε αυτά να εφαρμόσει θεραπείες κατά της βαρροάτωσης. Αποφάσισε επίσης να χρησιμοποιήσει δύο μεθόδους μία χημική και μια βιοτεχνική (βιολογική) για να δει με πια έχει τα καλύτερα αποτελέσματα. Τα 5 μελισσάκια στα οποία θα χρησιμοποιούσε τη χημική μέθοδο τη χώρισε σε δύο ομάδες. Η μία ομάδα απαρτιζόταν από 3 κυψέλες οι οποίες ήταν γεμάτες από κλειστό και ανοικτό γόνο. Αυτή θα την κρατούσε στο βασικό του μελισσοκομείο. Τα άλλα δύο θα τα προόριζε για το δεύτερο βάρεμα του πεύκου όπου θα έκαναν τεχνητό ξεγόνιασμα. Μετά τον τρύγο θεραπεία με το ίδιο σκεύασμα των 3 τριών κυψελών του βασικού μελισσοκομείου. Τα δύο αυτά μελισσάκια είχαν τον ίδιο πληθυσμό με αυτά που έμειναν πίσω. Ομοίως θα έπραττε και με τα άλλα 5 με τη μόνη διαφορά πως η θεραπεία θα ήταν με βιολογικό σκεύασμα και στα πέντε όπως και στα άλλα 5.
Έχουμε και λέμε λοιπόν: στο βασικό μελισσοκομείο έμειναν 6 μελισσάκια. 3 θα κάνουν θεραπεία με χημικό σκεύασμα και τα άλλα 3 με βιολογικό. Ομοίως και αυτά που θα πάνε στο πεύκο.
Μετά από λίγο διάστημα τα αποτελέσματα: τα 6 μελισσάκια του βασικού μελισσοκομείου δέχτηκαν θεραπεία ενώ μέσα είχαν γόνο. Οι μέλισσες που γεννιόντουσαν συνέχιζαν να είναι καχεκτικές. Τα άλλα τέσσερα δέχτηκαν θεραπεία με απουσία γόνου και τώρα πάνε σχεδόν σφαίρα. Οι μέλισσες που γεννιούνται είναι ακμαίες, ζωντανές, έτοιμες να αρπάξουν τη ζωή από τα μαλλιά εεε..... Το νέκταρ από τα λουλούδια ήθελα να πω!
Γιατί έγινε αυτό; Θα σας εξηγήσω. Όταν κάνουμε θεραπείες σε μελισσάκια που δεν έχουν γόνο η βαρρόα δεν έχει που να κρυφτεί για να προστατευτεί. Έτσι όποια θεραπεία και να γίνει, είτε βιολογική είτε χημική βρίσκει τη βαρρόα πάνω στη μέλισσα, απροστάτευτη, εκτεθειμένη στην δραστική ουσία.
Όταν τώρα εμείς κάνουμε θεραπεία με γόνο η βαρρόα πάει και κρύβεται μέσα στο κελί με τη λάρβα. Και όχι μέσα στο κελί μόνο αλλά και κάτω από τη λάρβα. Αυτό συνήθως συμβαίνει από την 7η μέρα και μετά. Φαντάσου τώρα να κάνεις θεραπεία με γόνο και να είναι κλειστός. Προσφέρεις στη βαρρόα διπλή ασπίδα προστασίας. Καμία ουσία δεν είναι τόσο ισχυρή ώστε να είναι διαπερατή από το λέπι με το οποίο έχει σφραγιστεί το κελί. Κάτι τέτοιο άλλωστε θα είχε αρνητική συνέπεια όχι μόνο για τη βαρρόα αλλά και για τη λάρβα.

Ποιο είναι λοιπόν το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας;: Δεν υπάρχουν (μόνο) αναποτελεσματικά σκευάσματα αλλά συνήθως υπάρχουν υπάρχουν αναποτελεσματικοί μέθοδοι οι οποίες μειώνουν την αποτελεσματικότητα των πιο ισχυρών σκευασμάτων δημιουργώντας συνεργικά ανοσία στη βαρρόα.

Αν στο monarchis βλέπεις εσένα τότε άλλαξε μέθοδο. Η παραπάνω ιστορία εχεί απολύτως σχέση με πολλά πρόσωπα μελισσοκόμων οπότε αν κάποιος ζητήσει πνευματικά δικαιώματα του τα χαρίζω!

zitao pola zitao pola zitao pola
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 5:21 pm

Για να μην παρεξηγηθώ δεν επιτήθομαι σε κανένα προσωπικά με αυτό το ποστ, το ανεβάζω για να αναρωτηθούμε μήπως τελικά δεν φταίνε τα φάρμακα αλλά οι χειρισμοί μας; Τροφή για σκέψη! mam skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 6:05 pm

Φίλε monarchis καλά τα λεγόμενα σου αλλά έλα εσύ στη Νότια Πελοπόννησο και βρες περίοδο που το μελίσσι είναι εντελώς ξεγόνιαστο και τα λέμε . Μην τα ρίχνεις λοιπόν μόνο στους λάθος χειρισμούς όταν δεν υπάρχει διαφορετική προσέγγιση . Και μη μου πεις και εσύ για αποκλεισμό τις βασίλισσας σε κελί και πέταμα του γόνου και κάτι τέτοιες μεθόδους που υπάρχουν γιατί είναι σχεδόν ανεφάρμοστες από άπειρους μελισσοκόμους για να μην πω και από έμπειρους με πολλά μελίσσια . Όλα τα φάρμακα θέλουν ιδανικές συνθήκες για να λειτουργήσουν μόνο που αυτές είναι πολύ δύσκολες για να μην πω απίθανες για να επιτευχθούν . Έπειτα και αν θυμάμαι καλά μια θεραπεία έστω και με γόνο για να είναι αποτελεσματική πρέπει να έχει διάρκεια τουλάχιστον 14 συνεχόμενων ημερών για να μπορέσει να καλύψει και την φάση που το βαρρόα είναι επάνω στην μέλισσα αλλά και αυτόν που θα σκάσει ο γόνος και η καινούργια μέλισσα θα αναδυθεί από το κελί με το βαρρόα επάνω του . Συνήθως οι θεραπείες είναι μεγαλύτερες οπότε πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχουν και καλύτερη αποτελεσματικότητα. Και για να μην παρεξηγηθώ από τον τρόπο που μιλάω και πιθανόν να θεωρήσεις λίγο οξύθυμο δεν θεωρώ ότι επιτίθεσαι σε κάποιον απλά λέω τα πράγματα όπως νομίζω ότι τα καταλαβαίνω εγώ . Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι με το βαρρόα πρέπει να ζεις , γιατί δεν γίνεται διαφορετικά  , και να είσαι σε συνεχή επαγρύπνηση όλο το χρόνο και κυρίως την εποχή που παρουσιάζει την έξαρση . Η συζήτηση είναι μεγάλη και πιστεύω ότι θα  συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια για αυτό καλό κουράγια σε όλους . Και για να καταλήξω , σίγουρα θα ξέρεις ότι το βαρρόα έχει αναπτύξει ανθεκτικότητα σε όλες τις χημικές ουσίες ακόμα και στην αμιτράζη του περιβόητου τακ-τικ και ως εκ τούτου η μάχη θα πρέπει να είναι συνεχής ενσωματώνοντας και την μέθοδο IPM  ή intergrated pest managment που με λίγα λόγια σημαίνει την διαχείριση του μελισσοκομείου με μέσα βιολογικά κυρίως αλλά και τεχνικά όπως η παγίδευση του βαρρόα στον κηφηνόγονο και η απομάκρυνση του κλπ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 6:15 pm

Αγγελή στη Νότια Πελοπόνησο πήγαινε τα σε μεγάλο υψόμετρο και θα ξεγονιάσει. Τι να πω εγώ εδώ στη Σαχάρα; Δεν είναι μόνο τα κλουβιά αν και εγώ αυτά χρησιμοποίησα, τα έφτιαξα μόνος μου. Απλά λίγο ψάξιμο θέλει όσο νέος ή παλιός κι αν είναι κάποιος. Εγώ φίλε Αγγελή είμαι νέος και ξεκίνησα φέτος. Τόλμη χρειάζεται και όχι αφορισμούς χωρίς να έχουμε καν εφαρμόσει κάτι επ' αυτού.
Ωστόσο μίλησα για πρακτικές όχι για φάρμακα.
Αγγελή μια θεραπεία για να είναι επιτυχημένη ή όχι εξαρτάται από το test βαρρόα. Ποιος κάνει test πριν και μετά; Δεν είναι θέμα νέου ή παλιού είναι θέμα νοοτροπίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 7:33 pm

monarchis ξέρεις εσύ κάποιο τεστ που να μπορεί να γίνει από άπειρο μελισσοκόμο και να έχει αξιόπιστα αποτελέσματα ??? Στην αρχή της Άνοιξης σκόνισα άχνη σε μερικά μελίσσια και μετά από μερικές ώρες μέτρησα τα πεσμένα βαρρόα στον πάτο . Τότε και βάση των όσων είχα διαβάσει ήταν στα όρια ασφαλείας . Ήταν όμως πραγματικά έτσι ή απλά ήταν η δική μου εκτίμηση ???? Βλέπεις ότι θέληση υπάρχει απλά τα αποτελέσματα των τεστ δεν μπορεί να είναι πάντα αξιόπιστα ιδιαίτερα όταν βασίζονται στην κρίση ενός άπειρου μελισσοκόμου. Έπειτα το να μεταφέρω τα μελίσσια σε υψόμετρο για μένα που δεν έχω αγροτικό και βασίζομαι σε άλλους για την μεταφορά των μελισσιών αυτό είναι πραγματικό πρόβλημα . Με λίγα λόγια θα πρέπει να συνυπολογίζουμε και τους αποτρεπτικούς παράγοντες για άλλους μικρούς ή σαν και εμάς μελισσοκόμους χωρίς να έχω σαν παράδειγμα το τι κάνουμε εμείς προσωπικά . Σίγουρα όμως θα πρέπει να καταθέτουμε την εμπειρία μας προς πιθανή βοήθεια άλλων . Λογικά αυτά που προτείνεις αλλά . Είναι αυτό το αλλά το άτιμο που τα κάνει όλα και προσπαθούμε να βρούμε τη χρυσή τομή . Όσο για διάβασμα άστα να πάνε . Κοντεύω να χάσω το φως μου . Το τι pdf  επιστημονικών ερευνών κατεβάζω και διαβάζω σε Ελληνικά αλλά και Αγγλικά δεν λέγεται . Πολλά που μου φαίνονται ότι μπορώ να τα εφαρμόσω τα εφαρμόζω , δεν φοβάμαι τον πειραματισμό αν και χάνω μελίσσια αλλά που θα μου πάει θα βρω την άκρη .  Να είσαι καλά .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 7:48 pm

Αγγελή το test βαρρόα είναι εύκολο να γίνει από τον οποιονδήποτε. Δεν είναι δα και το πιο δύσκολο πράγμα του κόσμου. Εδώ διαχειριζόμαστε ολόκληρα σμήνη και ένα test μας δυσκολεύει; Απλά πρέπει να σπάσουμε τα στερεότυπα που έχουμε στο μυαλό μας και να δράσουμε.
Όσο φίλε μου Αγγελή από study εγώ τρώω τα λεφτά μου στα βιβλία mam . Με τόσα που έχω δώσει θα μπορούσα να είχα φτιάξει ένα μικρό αλλά σύγχρονο μελισσοκομικό εργαστήρι, δεν παραπονιέμαι γιατί η αποταμίευση της γνώσης είναι μεγαλύτερη από τη σπατάλη του χρήματος.
Καλά να είμαστε να ανταλλάζουμε ιδέες. Για αυτό έχουμε και αυτόν τον ευλογημένο χώρο εδώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 9:17 pm

Αγγελής60 έγραψε:
Φίλε monarchis καλά τα λεγόμενα σου αλλά έλα εσύ στη Νότια Πελοπόννησο και βρες περίοδο που το μελίσσι είναι εντελώς ξεγόνιαστο και τα λέμε . Μην τα ρίχνεις λοιπόν μόνο στους λάθος χειρισμούς όταν δεν υπάρχει διαφορετική προσέγγιση . Και μη μου πεις και εσύ για αποκλεισμό τις βασίλισσας σε κελί και πέταμα του γόνου και κάτι τέτοιες μεθόδους που υπάρχουν γιατί είναι σχεδόν ανεφάρμοστες από άπειρους μελισσοκόμους για να μην πω και από έμπειρους με πολλά μελίσσια .

Τελείως ξεγόνιαστο μελίσσι δεν πιστεύω να βρούμε εύκολα. Ακόμα σκοπός των θεραπειών είναι να μειώσουμε τη βαρρόα σε τέτοια επίπεδα που το μελίσσι να είναι παραγωγικό. Άρα θα εφαρμόζουμε τη θεραπεία στην περίοδο με το λιγότερο γόνο. Πόσο γόνο λέτε, από την εμπειρία σας πρέπει να έχει το μελίσσι για να είναι αποτελεσματική η θεραπεία; Ένα πλαίσιο γόνο; Μισό πλαίσιο γόνο; Εάν μέχρι ένα πλαίσιο γόνο η θεραπεία είναι αποτελεσματική τότε μπορούμε εφαρμόσουμε μία σίτα περιορισμού της βασίλισσας σε ένα πλαίσιο και να περιμένουμε να ξεγονιάσουν τα υπόλοιπα πλαίσια. Στη συνέχεια κάνουμε τη θεραπεία. Αν απαιτείται ο γόνος να είναι ελάχιστος για αποτελεσματική θεραπεία τότε πχ αποκρύνουμε το πλαίσιο με τη βασίλισσα και κάνουμε σε αυτό ξαλάφρωμα με την άχνη ζάχαρη. Στη συνέχεια αφού αφαιρεθεί η σίτα τινάζουμε το πλαίσιο πάλι στο μελίσσι και έτσι επιστρέφουμε πίσω τη βασίλισσα. Το πλαίσιο πηγαίνει για ανακύκλωση του κεριού. Αυτός ο τρόπος μου ήρθε τώρα στο νου και δε το διάβασα κάπου.
Αν και πάλι ότι θεραπείες κάνουμε δεν μπορούμε να έχουμε καλά αποτελέσμα λόγω γόνου ας εφαρμόσουμε εμπειρικές προληπτικές μεθόδους, όπως κάπνισμα με φύλλα καρυδιάς, ευκαλύπτου, ακοντιζιάς κτλ.

Υ.Γ. Φέτος ξεκίνησα με δύο μελίσσια κ η εμπειρία μου είναι ελάχιστη. Με τις συζητήσεις σας μου δίνετε εθίσματα και απλά εκφράζω σκέψεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...   Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή... Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 1:30 am

Ο monarchis έχει δίκιο...ειδικά στα μέρη που δεν ξεγονιάζουν ποτέ τα μελίσσια,πρέπει να βρουν τρόπο για αποτελεσματική θεραπεία.Παρόλαυτά μέθοδοι ξελαφρώματος υπάρχουν και βοηθάνε αρκετά,όχι βέβαια στον βαθμός που γίνεται με ξεγονιασμένα.ή θα ανακουφίσεις το μελίσσι ή θα κάτσεις και θα υπομείνεις τα ανάλογα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Apiguard: προμήθεια και εφαρμογή...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Άμεση προμήθεια μικρών ποσοτήτων μελιού από τον παραγωγό στον τελικό καταναλωτή ή στα τοπικά καταστή
» Εφαρμογή Θυμολης και δοσολογία
» ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ
» ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ
» Αρθρο στο Μελ. Βημα - εφαρμογή της Αλόης στη μελισσοκομία

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βιολογική μελισσοκομία-
Μετάβαση σε: