Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μαυρα χαλια

Πήγαινε κάτω 
+6
elen
thodoris981
BASILISP
Giorgos Antou
NINAS
skyh1gh
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΚυρ Αυγ 26, 2012 6:44 pm

Η φετινη σεζον πρεπει να ειναι μακραν η χειροτερη της τελευταιας πενταετιας . Δηαλδη οτι θα ξεκινησουσα να βαζω ζαχαροζυμαρο στα μελισσακια απου απο τα τελη αυγουστου δεν το περιμενα, επισης απο τα μεσα ιουλιου προσπαθω να κοψω 3 παραφυαδες και θα μπει ο σεπτεμβρης και δεν θα τα εχω καταφερει !!!! Μια βροχη περιμενουμε πως και πως και δεν λεει να πεσει απο σεπτεμβρη μου λενε οτι θα βρεξει αντε να δουμε .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΔευ Αυγ 27, 2012 12:26 pm


εγώ το μόνο που παρακαλάω είναι να μην επαναληφθεί και του χρόνου αυτή η ξηρασία.
Καί όχι μόνο σε σχέση με τα μελίσσια, αλλά δένδρα, ζώα, ατμόσφαιρα.....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos Antou
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Giorgos Antou


Αριθμός μηνυμάτων : 44

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΔευ Αυγ 27, 2012 12:35 pm

Αρκετοι μελισσοκομοι φυτευουν μελισσοκομικα φυτα και του κανουν και το αναλογο ποτισμα.(π.χ.φακελωτη)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΔευ Αυγ 27, 2012 12:54 pm


η φακελωτή δεν πιάνει αν την φυτέψεις τον Ιούνιο-Ιούλιο.
Το έκανα, και το μόνο που έγινε να χαλάω το νερό και την ώρα μου

Έπιασε όταν την έσπειρα τον Νοέμβρη και είχα ανθοφορία αρχές Μάρτη.

Με τέτοια ανομβρία ti na po ti na po
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΔευ Αυγ 27, 2012 2:46 pm

Καπου ειχα διαβασει οτι την φακελωτη πρεπει να την φυτευεις ανα 2 μηνες περιπου,απο Φεβρουαριο μεχρι και Μαιο. Ετσι θα εχεις μια συνεχη ανθοφορια και τους καλοκαιρινους μηνες (θελει ποτισμα ομως). Αν φυτεψεις Ιουνιο,Ιουλιο δεν προλαβαινει το φυτο να δωσει ανθους παρα μονο φυλλα,την επομενη χρονια ομως θα ειναι ετοιμο! Αυτα στην θεωρια,του χρονου θα βαλω και θα σας πω... fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΔευ Αυγ 27, 2012 6:45 pm

στην περιοχη που τα εχω υπαρχει ενα φυτο που το λενε πολυκομπη οι ντοπιοι αλλα για να ανθισει πρεπει να βρεξει αλλα βροχη δεν ριχνει σταγονα οποτε βαζω στα κοριτσια ζαχαροζυμαρο και ελπιζω να βρεξει συντομα ti na po ti na po
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΤρι Αυγ 28, 2012 1:39 am

Πάμε όλοι μαζί το χορό της βροχής.
Με ρυθμό και καλή διάθεση. cheers
Τι να πείς........
Τις έριξε όλες τον Απρίλη....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΤρι Αυγ 28, 2012 5:20 pm

Mην απογοητεύεστε, ο δικός μου δάσκαλος είναι 30 χρόνια μελισσοκόμος και λέει ότι τέτοια άσχημη χρονιά είχε να συμβεί τουλάχιστον 20 χρόνια! Αλλες χρονιές τον Ιούλιο τρυγούσαν ενώ φέτος ταΐζουν. Είπε ότι φταίει ο Μάης γιατί έβρεχε συχνά και λίγο με αποτέλεσμα να χαλά τις ανθοφορίες. Αυτά για την βόρεια Ελλάδα, όχι μόνο για Θεσσαλονίκη...δεν ξέρω.. βλέπω επίσης ότι οι μπαξέδες φέτος δεν βγάλανε σχεδόν τίποτα, ούτε ντομάτες ούτε πιπεριές. Μήπως υπάρχει και άλλη συνωμοσία πέρα από την οικονομική κρίση; skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΤρι Αυγ 28, 2012 9:33 pm

Κι εγω απο οτι ειδα και απο οτι εχω ακουσει εδω στην Κεφαλονια ηταν απο τις χειροτερες χρονιες μελισσοκομικα. Θα μπορουσε να ηταν και χειροτερα παντως εδω μιας και περιμενουμε τα παντα απο το θυμαρι αν φυσουσε και κανας λιβας και το στεγνωνε πριν την ωρα του. Παρα τις εντονες ζεστες εστω και λιγο μαζεψαν. Το παρηγορο ειναι οτι αντεξα αυτη τη χρονια χωρις απωλειες παρα το οτι ειμαι μολις 1,5 χρονο μελισσοκομος οποτε μονο καλυτερα μπορει να ειναι στο μελλον.
Η φετινη χρονια δεν πηγε για τιποτα αγροτικο καλα. ουτε τα μποστανια ηταν οπως αλλες χρονιες. Ελενη λες να εβαλε κι εδω το χερακι της η Μερκελ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΤρι Αυγ 28, 2012 9:52 pm

εεε.σίγουρα myrto η Μέρκελ φταίει για όλα...σίγουρα.. htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΤρι Αυγ 28, 2012 10:48 pm

elen έγραψε:
εεε.σίγουρα myrto η Μέρκελ φταίει για όλα...σίγουρα.. htipieme

gia des gia des gia des
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΤετ Αυγ 29, 2012 4:00 pm

Φέτος τα είχα στην "συντήρηση", μιας και επέλεξα να ρίξω το βάρος στα σταφύλια, προκειμένου να πάρω σίγουρα λεφτά (τρομάρα μου!) για να τα αναπτύξω απο τη νέα σεζόν. Τα σταφύλια πήγαν εντελώς χάλια, μιλάμε πλήρης καταστροφή! Μέσα σε όλα αυτά κατάφερα και έφτιαξα κάποιες παραφυάδες που πάνε καλά και από μέλια πήρα ένα χαρμάνι πορτοκαλοθυμαροανθέων ίσα για το σπίτι και για πεσκέσια, τους άφησα μέσα όμως πολύ πράμα! Δουλεύουν κάπως αυτό τον καιρό αλλά όχι να τρελένεσαι κιόλας.

Όπως και να χει, καλύτερα να τρώω πίκρες από τα κ*λοστάφυλα παρά από το μελίσσια! Απολογισμός καλός λοιπόν, δεδομένου του ότι είχα αποφασίσει απλώς να τα συντηρήσω φέτος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Μαυρα χαλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαυρα χαλια   Μαυρα χαλια Icon_minitimeΠαρ Αυγ 31, 2012 11:19 am

elen έγραψε:
Mην απογοητεύεστε, ο δικός μου δάσκαλος είναι 30 χρόνια μελισσοκόμος και λέει ότι τέτοια άσχημη χρονιά είχε να συμβεί τουλάχιστον 20 χρόνια! Αλλες χρονιές τον Ιούλιο τρυγούσαν ενώ φέτος ταΐζουν. Είπε ότι φταίει ο Μάης γιατί έβρεχε συχνά και λίγο με αποτέλεσμα να χαλά τις ανθοφορίες. Αυτά για την βόρεια Ελλάδα, όχι μόνο για Θεσσαλονίκη...δεν ξέρω.. βλέπω επίσης ότι οι μπαξέδες φέτος δεν βγάλανε σχεδόν τίποτα, ούτε ντομάτες ούτε πιπεριές. Μήπως υπάρχει και άλλη συνωμοσία πέρα από την οικονομική κρίση; skeftome

ολα αυτα που λες συνεβησαν και στην νοτια ελλαδα (νομο αχαιας) .κλαινε ολοι οι μελισσοκομοι και ολοι οι μπαξεβανηδες .εδω εβρεξε 27 ημερες τον μαη και εκτοτε μονο βορειαδες τα ξερανε ολα πριν την ωρα τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μαυρα χαλια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: