Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 απορια για το θυμαρι

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

απορια για το θυμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: απορια για το θυμαρι   απορια για το θυμαρι Icon_minitimeΣαβ Ιουν 16, 2012 6:16 pm

στην τοποθεσια που ειμαι υπαρχει αρκετο θυμαρι, (απο μερικα μετρα απο τις κυψελες μου εως και δυο χλμ μακρια) υπαρχει ακομα ενα θαμνοειδες με υψος 1 μετρο περιπου με ψιλο μισχο που καταλιγει σε ενα κιτρινο λουλουδι και λιγα αγκαθια, σε οποια πλαγια την βλεπει ο ηλιος βλεπεις ανθισμενα θυμαρια
και τωρα γενιεται το ερωτημα πως μπορω να ξερω αν το μελι που μαζεψαν μπωρει να χαρακτιριστει θυμαρισιο?
τελος αν το ευνοισει ο καιρος ποσο μπωρει να διαρκεσει η ανθοφορια? τα πρωτα ανθη τα παρατιρισα πριν δυο εβδομαδες και βλεπω ακομα να φερνει κλιστα μπουμπουκια, τα μελισσια αρχισαν να γενναν και στο δευτερο οροφο και δεν ξερω αν πρεπει να τα περιορισω (με δριαφαγμα) ή αν εχω ακομα δρομο μπροστα οποτε να τα αφισω να δυμαμωσουν και αλλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

απορια για το θυμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: απορια για το θυμαρι   απορια για το θυμαρι Icon_minitimeΣαβ Ιουν 16, 2012 7:22 pm

Καλησπέρα! Χωρίς να είμαι ειδικός θα θυμηθώ ένα άρθρο που διάβασα κάποτε και αναφερόταν στο θυμαρίσιο μέλι. Αν δεν κάνω λάθος αρκεί ,βάση νόμου,ένα ποσοστό της τάξης του 18% θυμαρίσιου μελιού για να ονομαστεί έτσι και το υπόλοιπο μέλι. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

απορια για το θυμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: απορια για το θυμαρι   απορια για το θυμαρι Icon_minitimeΚυρ Ιουν 17, 2012 12:41 am

μονο αν στειλεις δειγμα στον θρασυβουλο στη θεσσαλονικη η σε καποιον ιδιωτη που κανει αναλυσης θα το μαθεις ,οντως ενα μικρο ποσοστο αρκει να εχει απο γυρεοκοκους θυμαριου και αρκει να ονομαστει ,οπως γραφει ο φιλος παραπανω 17 18 % (δεν νομιζω να κανω λαθος και να ειναι 27 28%)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
απορια για το θυμαρι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» να παω στο θυμαρι
» Θυμάρι...
» Θυμάρι 2013
» Θυμαρι 2016
» Θυμάρι 2018

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: