Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν   Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Icon_minitimeΣαβ Μάης 26, 2012 12:18 am

Από καιρό ήθελα να γράψω για την κατάρρευση των μελισσών… δηλαδή το φαινόμενο όπου πας στα μελίσσια σου και τα βλέπεις όλα μια χαρά αλλά όταν μετά λίγες μέρες τα ξαναεπισκέπτεσαι κάποια είναι χωρίς πληθυσμό!!!

Αφορμή για να γράψω είναι ένα άρθρο που διάβασα στο τελευταίο τεύχος του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (τόμος 152 τεύχος 5, Μάιος 2012) από τον [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] σχετικά με το Colony Collapse Disorder (σελίδες 493-499). Στο άρθρο αυτό ο Randy παρουσιάζει κάποιες παρατηρήσεις του που ως παρατήρηση φαινομένου αλλά και επεξήγηση συμπίπτουν με δικές μου. Αν και δεν έχω τρέξει πειράματα, νομίζω ότι αξίζει το κόπο να αναφέρω κάποια πράγματα για τα οποία ελπίζω ότι θα δούμε σύντομα στην διεθνή βιβλιογραφία νέα ερευνητικά αποτελέσματα. Για το λόγο αυτό όσα αναγράφω παρακάτω θα προτιμούσα να τα δείτε προς προβληματισμό και όχι ως απόλυτα δεδομένα, επισημαίνω ότι είναι απλές παρατηρήσεις μου με δικές μου επεξηγήσεις… έχουμε και λέμε:

Σε κάθε μελισσοκομείο υπάρχουν δυνατά και μη μελίσσια. Πολλές φορές δυνατά μελίσσια χάνονται χωρίς λόγο και αυτά που έχουμε με μια ματιά καταδικάσει φτάνουν μέσα στο έτος σε θαυματουργική ανάπτυξη… γιατί αυτό το παράδοξο; Πολλοί είναι οι λόγοι, ένας κακός χειρισμός είναι αρκετός για να αποδεκατίσει και το πιο καλό μελίσσι!!! Οπότε το σωστό είναι να αποφεύγουμε “άνευ λόγου επικίνδυνους χειρισμούς”… σκεφτόμαστε πριν πράξουμε… αλλά και δεν διστάζουμε να ενεργήσουμε. Είναι αρκετές οι φορές που ενώ έχω προγραμματίσει μια σειρά από χειρισμούς “κάτι” που θα αντιληφτώ θα με κάνει να αλλάξω το όλο σχέδιο δράσεις μου… αποτέλεσμα να “χάσω” παραγωγές αλλά να γλιτώσω ολόκληρα μελισσοκομεία. Η μελισσοκομική αντίληψη για μένα είναι το ένα που κάνει τι διαφορά ανάμεσα σε δύο πολύ καλά ενημερωμένους μελισσοκόμους… το άλλο είναι το ποιος σέβεται περισσότερο τα μελίσσια του. Για να το θέσω σε πρακτικό επίπεδο… πάντα διαλέγουμε το καλύτερο για τα μελίσσια μας και η αρχή για αυτό μπορεί να θεωρηθεί ένα μελισσομαντρί για καλό ξεχειμώνιασμα. Όσο πιο καλά ξεχειμωνιάσουμε τα μελίσσια μας τόσο πιο καλά θα αρχίσουμε τη νέα χρονιά. Οπότε για το ξεχειμώνιασμα επιλέγουμε ένα άριστο μέρος, θερμό, ηλιόλουστο, με νότια κατηφοριά χωρίς ανέμους… και ας είναι 350 χιλιόμετρα μακριά.

Η αξιολόγηση των μελισσιών νωρίς και η διαχώριση τους σε δυνατά και μη σε αντίστοιχα μελισσοκομεία ίσως είναι η μοναδική πρόταση που έχω να κάνω για “οικονομικότητα” της μελισσοκομικής μας εκμετάλλευσης. Κάποιοι ίσως να θελήσουν να σταματήσουν να διαβάζουν εδώ… εγώ γράφω για τους υπόλοιπους. Ένα μικρό μελίσσι ή θα αναπτυχθεί ή θα χαθεί. Τα στατιστικά μου τα τελευταία χρόνια δείχνουν ότι θα χαθεί. Καχεκτικά μελίσσια, αν μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε έτσι, έχουν λίγες ελπίδες να προσφέρουν κάτι θετικό στο σύνολο… συνήθως προσφέρουν στεναχώρια, έξοδα και αρρωσταίνουν και τα υγιή!!! Προτείνω τα καχεκτικά μελίσσια να τα αφήνουμε χώρια, σε καλές τοποθεσίες, και με αξιοστόχαστες επεμβάσεις και από όσα επιζήσουν θα δώσουν και λίγη σοδιά. Ρίχνουμε το βάρος μας στα υγιή και καλά μελίσσια… με αυτά θα ξαναγεμίσουμε τις άδειες κυψέλες και όχι με τα καχεκτικά. Έχω κάνει αμέτρητες προσπάθειες να γλιτώσω μελίσσια καχεκτικά… όσα τη γλιτώσανε ακόμα προσπαθώ να βρω τι έκανα διαφορετικό. Απλά ήταν μικρά υγιή μελίσσια ή μελίσσια που ανακάμψανε χωρίς να οφείλετε σε δική μου ενέργεια.

Αρχίζω να πιστεύω ότι μικρά μελίσσια που είναι άρρωστα είναι καταδικασμένα. Αλλά εδώ χάνονται και μεγάλα μελίσσια… τι μπορεί να συμβαίνει; Ενισχύω την άποψη ότι εάν η αναλογία ενήλικων μελισσών προς έκταση γόνου είναι μικρή τότε έχουμε άρρωστο μελίσσι με ίωση ή nosema που παλεύει να επιβιώσει. Οι ενήλικες μέλισσες είναι άρρωστες και χάνονται, ο γόνος αρχίζει να εκτίθεται, να ψοφάει και να σαπίζει μέσα στα κελιά και το μελίσσι παίρνει την κάτω βόλτα. Αν προκύψει και ένα κύμα κακοκαιρίας θα βρούμε κυψέλες άδειες από μέλισσες αλλά με σφραγισμένο γόνο και μέλια!! Αν το μελίσσι είναι σε καλή (θερμή) τοποθεσία υπάρχει η πιθανότητα να εκκολάψει έγκυρα νέες υγιής μέλισσες και να επιβιώσει. Πολλές φορές εάν προλάβουμε να επιθεωρήσουμε ένα ετοιμοθάνατο μελίσσι θα διαπιστώσουμε ότι η βασίλισσα είναι “μασαλά” και έχει γεννήσει αυγά σε κάθε διαθέσιμο κελί… δηλαδή θα νομίζουμε ότι το μελίσσι αναπτύσσετε. Κάνουμε λάθος… το μελίσσι χάνετε. Οι ενήλικες μέλισσες είναι άρρωστες και δεν μπορούμε να τις σώσουμε… θα χαθούνε σε λίγες μέρες και το μελίσσι θα σβήσει. Για μένα δεν πρέπει να βοηθηθεί αυτό το μελίσσι και ούτε να σωθεί η βασίλισσα του… και θα πρέπει να καταστρέψουμε όλα τα πλαίσια με γόνο.

Αν σας ενδιαφέρει… τότε συνεχίζεται.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την lingistis στις Σαβ Μάης 26, 2012 12:46 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν   Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Icon_minitimeΣαβ Μάης 26, 2012 9:51 am


Και βέβαια ενδιαφέρει. Αν δεν σου κάνει κόπο συνέχισε.

Το βρίσκω πολύ χρήσιμο ιδιαίτερα που για πρώτη χρονιά προσπαθώ να αναπτύξω το μελισσοκομείο μου. Έχω πέσει σε όλες τις στραβομάρες του καιρού και της απειρίας μου, και έχω χάσει τον ύπνο μου σκεφτόμενη τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνω για να τα κρατήσω σε καλή κατάσταση.
Το έχω πάρει απόφαση ότι καρπούς δεν θα δρέψω φέτος. Οπότε προσπαθώ για σωστή ανάπτυξη.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν   Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Icon_minitimeΚυρ Μάης 27, 2012 3:08 am

Εγώ έχω διαφορετική άποψη για το ξεκίνημα.
Από νωρίς που θα γίνει η αξιολόγηση και ο διαχωρισμός σε δυνατά και αδύνατα αν τα κρατήσεις μαζί και τα βοηθήσεις εντατικά να ξεκινήσουν, πολύ γρήγορα δεν θα ξεχωρίζεις πιο ήταν το αδύνατο. Αν δεν είναι απλά αδύνατο αλλά άρρωστο τότε θα σβήσει πολύ γρήγορα πριν προλάβεις να κάνεις έξοδα ή κόπο αν όμως επιβιώσει γιατί να μην έχει την ευκαιρία να δυναμώσει;;;;
Στις δικές μου σημειώσεις τα τελευταία χρόνια τα μελίσσια που βοήθησα εντατικά έγιναν ισοδύναμα πολύ γρήγορα σε ποσοστό 80%.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν   Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Icon_minitimeΚυρ Μάης 27, 2012 11:41 am

lol!
δωσε ..... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν   Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Icon_minitimeΚυρ Μάης 27, 2012 12:52 pm

Μαρίνα έγραψε:
Αν δεν είναι απλά αδύνατο αλλά άρρωστο τότε θα σβήσει πολύ γρήγορα πριν προλάβεις να κάνεις έξοδα ή κόπο αν όμως επιβιώσει γιατί να μην έχει την ευκαιρία να δυναμώσει;;;;

Μαρίνα τα υγιή μελίσσια θα αντιδράσουν όπως γράφεις και αυτή είναι η σωστή τακτική... έλεγχος των βασιλισσών και ισοδυνάμωση των μελισσών όσο ποιο νωρίς μπορούμε.
Διευκρινίζω ότι αναφέρομαι σε διαχωρισμό δυνατών αδυνάτων... και ότι στα αδύνατα δυστυχώς επικρατούν πλέον τα καχεκτικά-άρρωστα. Βασικά στα άρρωστα αναφέρομαι. Όσα είναι υγιή θα επιβιώσουν και θα αναπτυχθούν… απλά είναι μικρό ποσοστό. Στην Δυτική Μακεδονία πρόσφατα η πλειοψηφία στα αδύνατα μελίσσια ήταν άρρωστα και σε πολλά μελισσοκομεία χάθηκαν πολλά μελίσσια. Από δικές μου παρατηρήσεις και κουβέντες φίλων σε άλλες περιοχές το φαινόμενο αυτό συμβαίνει εδώ και περίπου 2 με 4 χρόνια και ήταν αρκετά έντονο φέτος. Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι καθολικό φαινόμενο σε όλη την χώρα… θα ήθελα όμως να διαβάσω και τις τοποθετήσεις άλλων φίλων από άλλες περιοχές.

Σύντομα θα γράψω εδώ ως συνέχεια και άλλα σχετικά για να δείτε που το πάω μια και όσα ανέφερα μέχρι στιγμής είναι μόνο η αρχή… λίγο υπομονή study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν   Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Icon_minitimeΚυρ Μάης 27, 2012 10:10 pm


μελισσια που βγηκαν απο το χειμωνα αδυνατα και αφου ειχαν αντιμετωπιστεί με τον ιδιο τροπο με τα αλλα
κρυβει δυο πραγματα κατεμε 1 μανα 2 αρρωστεια.
περιμενω λιγο να δω τη γεννα της μανας αν ειναι καλη ,αν ναι τοτε θα το βοηθησω.
αν οχι τοτε σιγουρα θα χρησιμοποιηθεί για αλλους σκοπους.
τα δικα μου κοιταπια εχουν δειξει οτι 2/3 απο τα αδυνατα την ανοιξει θα αλλαξουν μανα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν   Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Icon_minitimeΔευ Μάης 28, 2012 3:35 pm

Μεχρι τωρα ηξερα οτι αν ειναι αδυνατα μπορει να αρρωστησουν, τωρα μου λετε οτι επειδη ειναι αρρωστα ειναι αδυνατα. Τελικα η κοτα εκανε το αυγο ή το αυγο την κοτα; Ουφ μπερδευτικα. scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν   Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν Icon_minitimeΤρι Μάης 29, 2012 11:11 pm

αν δεν τρως καποια στιγμη θα αρρωστησεις.
αν απο αρρωστια κατσεις στο κρεβατι καιρο παλι θα αδυνατίσεις.

δεν διαφερουν και τα ζωντανα πολυ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τα άρρωστα μελίσσια καταρρέουν
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τα μελίσσια αντέχουν...???
» Μελίσσια στη δρυ
» Μελίσσια
» Πώς πάνε τα μελίσσια σας;
» τρειλερ μελισσια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: