Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dennisgr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος   Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος Icon_minitimeΠεμ Απρ 26, 2012 10:21 pm

Καλως σας βρήκα και χρονια πολλα ! Μια βδομάδα πριν το πασχα ο παππούς μου μου έκανε δωρο 8 πουλιά(κυψελες), (μέλισσες Χαλκιδικής ) μιας και αυτός ειναι τουλάχιστον 50 χρονια μελισσοκόμος με τρελό μεράκι και ήθελε αγωνιωδώς κάποιος να το συνεχίσει .

Εγω σιγά , σιγά ήμερα με την ήμερα με το να του βοηθάω ψήθηκα και άρχισε να μ αρέσει και αρχισα να διαβαζω βιβλια που μου έδινε !

Τεσπα τις εχω βάλει λίγο ποιο δίπλα απο το σπιτι μου , τα φυτά στην περιοχή είναι οτι, πανιδα εχει η κρητη + αλαδανιες (λαβδανο που λεγαν οι αρχαιοι).

Τους βαζω και αpifonda για να δυναμώσουν .

Η ερώτηση μου λοιπον ειναι η εξ εις ...

Σήμερα που πήγα να τις ταΐσω και να προσθέσω κερήθρες είδα οτι στις 2 πρώτες κυψέλες την άδεια κερήθρα που είχαμε βάλει οταν τις αγοράσαμε δεν την είχαν ακουμπήσει αλλά ηταν πανω αρκετες και κάνανε κάποια δουλειά ενω στις υπόλοιπες κυψέλες είχανε κάνει γλώσσες οπότε τις έκοψα και έβαλα κιαλλες κερήθρες (μια σε καθε κυψέλη) ..

Γτ λετε αυτο με τις πρωτες 2 κυψέλες ?

2ρη ερώτηση , ισος σας είναι εύκολο να με κατευθύνετε και εσεις με τις δικες σας εμπειρίες τι πρέπει να προσέχουμε στην αρχη, καποια βηματα κτλπ ?

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος   Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος Icon_minitimeΠεμ Απρ 26, 2012 10:50 pm

Καλως ηρθες και καλη αρχη cheers
Να σου συστησουμε τα πρωτα βηματα? Παρε τον παππου απο πισω Wink
Τι να προσεξεις ? τις κινησεις του παππου Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος   Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος Icon_minitimeΠαρ Απρ 27, 2012 12:18 am

MILIBEE έγραψε:
Παρε τον παππου απο πισω Wink

confused confused confused confused confused confused confused


Καλή αρχή... lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dennisgr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος   Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος Icon_minitimeΠαρ Απρ 27, 2012 7:36 am

Άπλα ειναι της παλιάς σχολής ... πάρα πολύ παλιάς...και ίσος να έχουν αλλάξει οι τεχνικές κτλπ απο τότε,,

επίσης ψάχνω πληροφορίες για την μυθική κρητική μέλισσα Apis Mellifera Adami , που πριν 20 - 30 περίπου χρόνια χτυπήθηκε απο την βαρροα ..

Μήπως εχει ακούσει κανείς αν καταφέρανε να την σώσουν ? ενδιαφέρομαι αν έχει επιβιώσει να ασχοληθώ με αυτό το είδος !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αρχάριος μελισσοκόμος από τη Λάρνακα
» Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..
» Αρχαριος
» ΑΡΧΑΡΙΟΣ Ή ΑΣΧΕΤΟΣ
» νεος,αρχαριος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: