Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μελισσοκομικό καροτσάκι

Πήγαινε κάτω 
+9
spyroseva
θανασης22
melinioxori
ayla
MILIBEE
granazis
pouk
Κώστας
parosbees
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΠαρ Σεπ 25, 2009 7:53 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Προχτές υστερα από πολύ καιρό σκέψης έφτιαξα το δικό μου μελισσοκομικό καροτσάκι που το είδα τελευταία σε ένα blog φίλου.Σε ένα απόγευμα το έφτιαξα και μάλλον θα χρειαστεί αν βρέξει και ανοίξει το ρίκι.

έκανα την φώτο πιο μικρή γιατί cyclops Melissologia H.B.F. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κώστας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Κώστας


Αριθμός μηνυμάτων : 42

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΚυρ Σεπ 27, 2009 3:37 pm

Θέλει λίγη δουλειά ακόμα ή ιδέα μου? confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pouk
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pouk


Αριθμός μηνυμάτων : 29

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΔευ Σεπ 28, 2009 12:03 pm

θα συμφωνήσω ότι μάλλον θέλει λίγη δουλειά ακόμα.Αλλά φαίνεται γερό και να αντέχει σε κακοτράχαλα μονοπάτια και δρομους και αυτό έχει σημασία!!!
Αααααχχχχχ ρε καλά μας λένε πρώτους στην πατέντα τους μελισσοκόμους!!Δίκιο έχουν!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελισσοκομικο καροτσι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΚυρ Ιαν 10, 2010 2:44 am

Τι θα απαντουσατε αν καπιος σας ελεγε για ενα καροτσι !! Αυτοκινουμενο,4χ4,με ανυψωση της κυψελης,τουλαχιστον ως το υψος του φορτηγου και χρηση ακομη και στις επιθεωρησεις για ακουραστη μεση ????? Υπαρχει λες ενδιαφερον?? η"Τζαπα σκοτωνομαι και χαλαω τα νιατα και την ομορφια μου !!!!!! alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΚυρ Ιαν 10, 2010 10:38 pm

Ενας γραναζης ποτε δεν δουλευει ασκοπα, παντα εφευρισκει Very Happy
Δεν πιστευω να σε λενε και Κύρο lol!
Αλλα βρε γραναζη , μπες στο αναλογο θεμα και πες μας ποιος εισαι.
Τι θα ξερουμε για σενα ? οτι εισαι νεος, ομορφος και γραναζης? Razz
Εισαι μελισσοκομος ή απλα φιλος του Μπομπ του μαστορα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΔευ Ιαν 11, 2010 10:43 am

Πάνο αν και δεν ξέρω από καροτσάκια, ξέρω ότι δουλεύοντας ένα αυτοσχέδιο εργαλείο βρίσκεις τι του "λείπει" για να γίνει πιο εύχρηστο και αποδοτικό! Έχω πατέρα χρυσοχέρη που όλο και κάτι βελτιώνει στα εργαλεία μας!

Όμορφε Γρανάζι αυτό που λες ακούγετε πολύ καλό! Πολλές πλάτες και πολλές μέσες θα σε ευγνωμονούν! Πες μας δυο λόγια για τον εαυτό σου στο ανάλογο θέμα για να γνωριστούμε! Βλέπεις εδώ μέσα υπάρχει διάθεση για παρεούλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΔευ Ιαν 11, 2010 11:42 pm

Να περιμενουμε φωτο ? Θα λυσει πολλα χερια και προβληματα μια τετοια κατασκευη. Ειδικα για οσους εχουν πολλα μελισσακια ...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΔευ Ιαν 11, 2010 11:51 pm

Φιλοι μου ευχαριστω για το καλοσωρισμα και το ωραιο σας χιουμορ.Να ξερετε ομως οτι και ο κουασιμοδος αλλη γνωμη ειχε για τον εαυτο του!!! Το εν λογω μηχανιμα ειναι ακομη στο σταδιο της προκατασκευης και διορθωσης μελετης.Επειδη ομως οταν εδειξα στον Κο" ΣΚΑΡΕΑ τη μεταλικη βαση για κυψελες,σε πεντε μερες την εβαλε καποιος στη σελιδα του λεγοντας οτι ειναι δικη του κατασκευη και επειδη οταν εγραψα για τον υδροηλεκτρικο κηροτηκτη που γινετε και θερμοθαλαμος οι "συναδελφοι"που ηλθαν να το δουν ηταν ολοι για λογαριασμο εμπορων,κτλ,κτλ,.Εχω βαρεθει την κοροϊδια.Οταν το τελιωσω και δοκιμαστει θα τα ξαναπουμε μαλον απο κοντα.Παντως ευχαριστω για το ενδιαφερον. alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 12:00 am

Τοτε θα το δουμε οταν το τελειοποιησεις. Ασε που η μεσσηνια ειναι ενα τσιγαρο δρομος , lol!
Κανουμε μια μαζωξη προς τα κατω.
Σκεφτομαι ( ναι ναι μπορω και το κανω τωρα τελευταια ) και αναρωτιεμαι αν
η μεσσηνια ειναι κοντα στον Βολο Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MILIBEE στις Τρι Ιαν 12, 2010 12:13 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 12:06 am

MILIBEE έγραψε:
Τοτε θα το δουμε οταν το τελειοποιησεις. Ασε που η μεσσηνια ειναι ενα τσιγαρο δρομος , lol!
Κανουμε μια μαζωξη προς τα κατω.
Σκεφτομαι ( ναι ναι μπορω και το κανω τωρα τελευταια ) και αναρωτιεμαι αν η μεσσηνια ειναι κοντα στον Βολο Wink
Στο βολο καλυτερα για να πιουμε και κανα τσιπουρο με το Θεοδοση.Κοντα παντως δεν ειναι,αλλα εμπρος στην παγκοσμια κοινοτητα σιγα μη φοβηθουμε 500χλμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 12:13 am

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ εσυ ξερεις πολλα.
Για ενα μονο στεναχωριεμαι θα ........................
μας φτασει το τσιπουρο?
lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 12:15 am

MILIBEE έγραψε:
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ εσυ ξερεις πολλα.
Για ενα μονο στεναχωριεμαι θα ........................
μας φτασει το τσιπουρο?
lol! lol!
Ο Θεοδοσης ειναι ΓΙΓΑΣ!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2010 12:39 am

προβλεπω να μην προλαβαινουμε τις μαζωξεις, δεν το συνεχιζω εδω γιατι βγαινουμε απο το θεμα παλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κώστας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Κώστας


Αριθμός μηνυμάτων : 42

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΔευ Φεβ 01, 2010 7:17 pm

granazis έγραψε:
Τι θα απαντουσατε αν καπιος σας ελεγε για ενα καροτσι !! Αυτοκινουμενο,4χ4,με ανυψωση της κυψελης,τουλαχιστον ως το υψος του φορτηγου και χρηση ακομη και στις επιθεωρησεις για ακουραστη μεση ????? Υπαρχει λες ενδιαφερον?? η"Τζαπα σκοτωνομαι και χαλαω τα νιατα και την ομορφια μου !!!!!! alien

Προσωπικά θα απαντούσα :

ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ??? scratch
.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΔευ Φεβ 01, 2010 8:27 pm

Φιλε Κωστα ! Σημερα πηρα στα χερια μου τους πρωτους τιμοκαταλογους απο καποια υλικα που χρειαζομαι, επονται και αλλοι!!!!! Αν κοστολογουσα τωρα θα εβγαινε οπως καταλαβενεις πολλυ ψηλα. Η πρωτη κατασκευη στοιχιζει παντα το δυπλασιο + !!!!!!! Εγω θελω να κατασκευασω κατι που να βοηθα και να ξεκουραζει τους μελισσοκομους και οχι να το παρει ο καθε, κατα τα αλλα συμπαθης, εμπορος για να "κονομισει" αυτος!!!!!!!! Πιστευω οτι θα ειμαι ετοιμος στις πρωτες ανθοφοριες. ΟΙ πρωτες ενδειξεις μου δειχνουν οτι το κοστος του θα ειναι αρκετα προσιτο!!! Η σκεψη μου ειναι να το παρουσιασω δοκιμαζοντας το στα μελισσοκομια σας,οποτε το πολλυ πολλυ να πιουμε τα τσιπουρα μας και να γνωριστουμε απο κοντα........... alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κώστας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Κώστας


Αριθμός μηνυμάτων : 42

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΔευ Φεβ 01, 2010 8:41 pm

granazis έγραψε:
Φιλε Κωστα ! Σημερα πηρα στα χερια μου τους πρωτους τιμοκαταλογους απο καποια υλικα που χρειαζομαι, ......
Η σκεψη μου ειναι να το παρουσιασω δοκιμαζοντας το στα μελισσοκομια σας,οποτε το πολλυ πολλυ να πιουμε τα τσιπουρα μας και να γνωριστουμε απο κοντα........... alien

Προφανώς αστειεύτηκα, όπως και στο άλλο ποστ, ελπίζω ότι δεν το παρεξήγησες. Very Happy
Όσα για τα τσίπουρα, χρόνος να υπάρχει και πολύ ευχαρίστως....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΔευ Φεβ 01, 2010 8:51 pm

Κώστας έγραψε:
granazis έγραψε:
Φιλε Κωστα ! Σημερα πηρα στα χερια μου τους πρωτους τιμοκαταλογους απο καποια υλικα που χρειαζομαι, ......
Η σκεψη μου ειναι να το παρουσιασω δοκιμαζοντας το στα μελισσοκομια σας,οποτε το πολλυ πολλυ να πιουμε τα τσιπουρα μας και να γνωριστουμε απο κοντα........... alien

Προφανώς αστειεύτηκα, όπως και στο άλλο ποστ, ελπίζω ότι δεν το παρεξήγησες. Very Happy
Όσα για τα τσίπουρα, χρόνος να υπάρχει και πολύ ευχαρίστως....


Σε οτι με αφορα ποτε μην σκεφθεις την παρεξηγηση!!!!!!!! Δεχομαι καθε καλοπροαιρετη πλακα!!!! :lol: :lol: alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΔευ Φεβ 01, 2010 10:36 pm

Χμμμμ. scratch Να δεις που αυτοι οι δυο τα κανονιζουν μονοι τους
για να γλυτωσουν το τσιπουρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κώστας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Κώστας


Αριθμός μηνυμάτων : 42

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΤρι Φεβ 02, 2010 6:41 pm

MILIBEE έγραψε:
Χμμμμ. scratch Να δεις που αυτοι οι δυο τα κανονιζουν μονοι τους
για να γλυτωσουν το τσιπουρο

:lol: :lol: :lol:

Όχι, παρεξήγησις! Cool
Η όμορφη παρέα είναι απαραίτητη για να φχαριστιόμαστε το τσιπουράκι μας!
.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΤρι Φεβ 02, 2010 8:53 pm

Οταν ελθει η ωρα σιγα μην σε ξεχασω MILIBEE!!!!!!!!! alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΤρι Φεβ 02, 2010 9:47 pm

Ετσι μπραβο .Τωρα μιλατε σωστα cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΠαρ Φεβ 05, 2010 12:48 am

Προκειμενου να ξεπερασω πιο γρηγορα ενα μικρο τεχνικο προβλημα που αφορα το καροτσακι που λεγαμε !!!! Και μιας και οι γνωσεις μου στην ηλεκτρολογια ειναι εως μετριες , ρωτω ?????? Μηπως καποιος, (Συναδελφος η" οχι ) ξερει αν γινεται !!! και πως, αυξομιωση στοφων σε 12V κινητηρα???? Για να ξεπερναμε σιγα σιγα τα προβληματα , μηπως και προλαβουμε καμια ανθοφορια !!!!!! alien 😢 😢
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΠαρ Φεβ 05, 2010 10:15 am

Kωστα, μηπως ενα δραπανακι μπαταριας ρυθμιζομενο, λυσει το προβλημα?
Λεω εγω τωρα...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΠαρ Φεβ 05, 2010 4:04 pm

Ρε Αιμηλια ντροπη σου !!!!!!!!!!!!!! με μαχαιρωνεις βαναυσα και κατακαρδα. Αυτο με το δραπανακι ειναι για να παιζουν τα μικρα παιδια. Εδω μιλαμε για εργαλειο που θα φορτωνεις 200-300 μελισσια και θα εχεις και ορεξη για τσιπουρα. alien alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

μελισσοκομικό καροτσάκι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικό καροτσάκι   μελισσοκομικό καροτσάκι Icon_minitimeΠαρ Φεβ 05, 2010 9:33 pm

granazis έγραψε:
Εδω μιλαμε για εργαλειο που θα φορτωνεις 200-300 μελισσια και θα εχεις και ορεξη για τσιπουρα. alien alien

Αν και σε ειχα καταλαβει απο την αρχη ,οσο περναει ο καιρος ,σε συμπαθω ολο και περισσοτερο :albino: ( βεβαιωνω πως ο Ορεστη Μακρης δεν ειναι συγγενης μου lol! )

Το αλλο το παιδικο ηταν μεχρι 50 κυψελες, η δικη σου πατεντα θα ειναι κατασκευαστικη επανασταση cheers
Αναμενουμε εναγωνιως...............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μελισσοκομικό καροτσάκι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελισσοκομικό Περιοδικό
» μελισσοκομικο βιβλιαριο
» Μελισσοκομικό η αγροτικό ;
» Μελισσοκομικό αυτοκίνητο
» Μελισσοκομικό εργαστήριο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: