Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;

Πήγαινε κάτω 
+6
beezy
Maikpigasos
Aigagros
lingistis
milmos
papakopa
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
papakopa
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΔευ Απρ 16, 2012 3:39 pm


Χρόνια Πολλά σε όλους!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής:

Πριν μερικές μέρες αγόρασα μια πυροσφραγίδα. Δύο μαγαζιά που ρώτησα μου είπαν πως ΔΕΝ μπορώ να τη δουλέψω με υγραέριο (το κοινό πετρογκάζ) αλλά πως πρέπει να αγοράσω μπουκάλα προπανίου. Μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω την κίτρινη μπουκάλα των υδραυλικών - αυτή με το φλόγιστρο μπροστά.

Οι απορείες μου είναι:
1. το πετρογκάζι όντως είναι ακατάλληλο για την πυροσφραγίδα;
2. πώς συνδέω την κίτρινη μπουκάλα με την πυροσφραγίδα ;

Φιλικά,
Παναγιώτης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΔευ Απρ 16, 2012 4:54 pm

θα σε βοηθήσω κατά το ήμισυ.
Μέχρι να πάρω και εγώ μπουκάλα προπανίου (σαν αυτή που λες), είπα να δοκιμάσω με κοινό φλόγιστρο που είχα (γκάζι απλό) για να σφραγίσω κάποια πλαίσια που είχα.
Έβαλα την φλόγα να κτυπάει πίσω από την πλάκα που στηρίζονται οι αριθμοί και έκανα μια σχετικά ικανοποιητική πυροσφράγιση.

Τι είναι πιο οικονομικό (γκάζι ή προπάνιο) δεν μπορώ να σου πω.
Αλλά την δουλειά μου την έκανα, έστω και προσωρινά.

Σε βαμένο ξύλο ορόφου δεν το έχω δοκιμάσει.
Στα άβαφα ξύλα των πλαισίων οκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΔευ Απρ 16, 2012 11:31 pm

Αν θυμάμε καλά... με μπουκάλα προπανίου βγαίνει πιο πολύ θερμότητα και πυροσφραγίζεις πιο εύκολα. Με τις απλές μπουκάλες μπορεί να μην τα καταφέρεις τελικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papakopa
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΤετ Απρ 18, 2012 1:31 pm


Τελικά χρησιμοποίησα κανονική μπουκάλα πετρογκαζ και πήγαν όλα μια χαρά!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΤετ Απρ 18, 2012 7:50 pm

Κανονικά, οι συσκευές υγραερίου πρέπει να εφοδιάζονται με το ενδυκνειόμενο υγραέριο, είτε αυτό είναι μείγμα βουτανίου/προπανίου είτε προπάνιο. Υπάρχουν μάλιστα και ξεχωριστοί ρυθμιστές βουτανίου ή προπανίου, σε 30 ή 50 bar ή ρυθμιζόμενοι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μία συσκευή προπανίου δεν θα κάνει καύση και με βουτάνιο. Μακροχρόνια δεν ξέρω αν θα προκαλέσει κάτι. Το προπάνιο σε σχέση με το βουτάνιο κάνει πολύ καλύτερη καύση γιατί αποδίδει περισσότερες θερμίδες στον ίδιο όγκο αερίου. Επίσης το υγρό του παγώνει σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτό του βουτανίου και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε εξωτερικούς χώρους με θερμοκρασίες πλησίον του μηδενός. Όταν η φιάλη βρίσκεται στο τέλος της, αφήνει πολύ λιγότερο υπόλοιπο από αυτό που αφήνει το βουτάνιο.
Το μόνο που δεν πρέπει να χρησμοποιήσεις είναι αναγομωμένη φιάλη με LPG από βενζινάδικο. Έχει παρατηρηθεί ότι σε συσκευές υγραερίου που χρησιμοποιήθκε υγραέριο κίνησης έφρξαν τα μπεκ, πιθανώς λόγω των λιπαντικών του LPG που ωφελούν τους κυλίνδρους του κινητήρα, αλλά επιβαρύνουν τις υπόλοιπες συσκευές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papakopa
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΤετ Απρ 18, 2012 8:00 pm


Καλά αυτά τα στοιχεία για να ξέρουμε και τις διαφορές!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΤετ Απρ 18, 2012 11:58 pm

papakopa έγραψε:

Μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω την κίτρινη μπουκάλα των υδραυλικών - αυτή με το φλόγιστρο μπροστά.

Καλή αλλά είναι ασύμφορη sokaristiko sokaristiko sokaristiko
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2013 11:15 am

'Εχω ήδη μια μπουκάλα βουτανίου, την κοινη δηλαδή που χρησιμοποιούμε σε κουζίνες και σε σόμπες, στην οποία έχω προσαρμόσει ένα φλόγιστρο για να κάνω τις απολυμάνσεις των κυψελών. Ρώτησα για πυροσφραγίδες και υπήρχαν δύο ειδών, για μπουκάλα προπανίου και για βουτανίου. Επειδή δεν ήθελα να χρεωθώ άλλα 60 ευρώ περίπου για την αγορά νέας μπουκάλας με το περιεχόμενο της, προτίμησα σαφώς την πυροσφραγίδα βουτανίου, ωστόσο απ΄ ότι διαβάζω ενδέχεται να μην είναι τόσο αποδοτική; Επίσης προμηθέυτηκα και έναν ρυθμιστή πίεσης, δεν ξέρω κατά πόσο ήταν χρήσιμο αυτό μιας και έχω ήδη δύο στρόφιγγες για τον έλεγχο της ποσότητα του βουτανίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mamelos4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2013 2:05 pm

ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΠΡΟΠΑΝΙΟΥ ΚΑΝΕΙ 25 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΥΡΟΣΦΡΑΓΙΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΙΘΜΗΣΗ. idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21, 2013 8:28 pm

Τελικά με την υφιστάμενη μπουκάλα βουτανίου που είχα η πρυτοσφραγίδα δουλεύει μια χαρά, κανένα απολύτως πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21, 2013 11:03 pm

Αλλη μια πρόταση είναι η παρακάτω που παρουσιάζει ο π. Σπυρίδων Κωνσταντής στο ιστολόγιο του: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΠαρ Μαρ 22, 2013 3:25 pm

Παρομια κατασκευη εχω κανη και εγω για πυροσφραγιδα.
Το φιαλακι βουτανιου ειναι υπερ αρκετο για να κανη την δουλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sfinx
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sfinx


Αριθμός μηνυμάτων : 25

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΠαρ Απρ 12, 2013 9:01 pm

Εγώ σήμερα που πήγα σε ένα μελισσοκομικο καταστημα στη θεσσαλονίκη είδα ότι έχουν φέρει και ηλεκτρικό. Νομίζω έιναι ότι καλύτερο αν έχεις ρευμα στην αποθήκη σου (και οι κυψέλες είναι άδειες)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΣαβ Απρ 13, 2013 11:08 am

Sfinx ανέβασε φωτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sfinx
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sfinx


Αριθμός μηνυμάτων : 25

Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;   Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;; Icon_minitimeΣαβ Απρ 13, 2013 3:13 pm

Πρέπει να πάω στο κατάστημα για να την φωτογραφίσω, πάντος είναι η ιδια ακριβος με την προπανίου απλά έχει και ένα καλώδιο. καμια διαφορά. 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πυροσφραγίδα: Υγραέριο ή Προπάνιο ;;;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πυροσφραγιδα !
» Ελλατωματικη Πυροσφραγιδα (technosetbee)
» Χρωμα αντι πυροσφραγιδα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: