Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Περίεργη εικόνα των μελισσιών μου

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Περίεργη εικόνα των μελισσιών μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Περίεργη εικόνα των μελισσιών μου   Περίεργη εικόνα των μελισσιών μου Icon_minitimeΚυρ Απρ 01, 2012 4:52 pm

Καλησπέρα σε όλους,
Πήγα σήμερα στις κυψέλες μου γιατί ήθελα να προσθέσω άχτιστα κεριά στην μια που είχα σημειώσει. Αφού έκανα αυτή τη δουλειά ( με έκπληξη είδα ότι είχαν χτίσει μεγάλες γλώσσες στο κενό και τις αφαίρεσα και στη θέση τους έβαλα τα 2 άχτιστα για να συμπληρωθεί 10άρι ) στη συνέχεια είπα... δεν ρίνχω και μια ματιά στις άλλες ? 4 έχω όλες και όλες. Δύο θέματα έχω :
1 ) Σε μια ( την πιο δυνατή ) είδα πολλά κηφηνοκελιά και νομίζω ανοιχτά ( άσπριζε και γυάλιζε ο Β.Π ) βασιλικά κελιά στο κάτω μέρος ενός πλαισίου. Λέω νομίζω γιατί φυσούσε και δεν ήταν δυνατό να συνεχίσω. Τέτοια εποχή γενικώς υπάρχουν έτσι και αλλιώς πολλά κηφηνοκελιά στις κυψέλες ? Αν αυτά ήταν όντως βασιλικά κελιά που ετοιμαζόταν πάει για σμηνουργία ?
2 ) Στην παλιά μου κυψέλη ( την έχω αναφέρει και σε άλλα θέματα ) που είχε ξεμείνει με 3 πατώματα ( 2 και ένα μισό ) τελικά το μελίσσι αναπτύχθηκε και στους 3 ορόφους αλλά μόνο από την δυτική πλευρά...
Ας πούμε περίπου 4-5 πλαίσια σε κάθε όροφο, τα δυτικά. Γόνος "ψημένος" σε όλους τους ορόφους affraid ( μέχρι και στο μισό πάτωμα πάνω πάνω. Κηφηνοκελιά επίσης παντού... Μέχρις εδώ η εικόνα περίεργη. Για τέλος άφησα κάτι που δεν είχα ξαναδεί, λάβρες άσπρες ( μεγάλες ) ξεσκέπαστες μέσα σε γεφυρούλες κυρήθρας που χτίζουν πάνω από τα πλαίσια ( άντε να ήταν 10 κελιά ). Είναι ποτέ δυνατόν να γενηθεί αυγό σε τέτοιο σημείο την ώρα που υπάρχουν χτισμένα πλαίσια ? Είμαι σίγουρος ότι κάτι πάει πολύ στραβά, απλά ελπίζω κάποιος από εσάς να έχει δει κάτι παρόμοιο και να μου πει μια άποψη για να σώσω ότι σώζεται.
Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και τις πολλές ερωτήσεις, δυο σκέψεις ακόμη. Σκέφτομαι ότι ίσως αναπτύχθηκε πολύ από την βανίλια και δεν κατάφερε να καλύψει το γόνο. Τέλος σκέφτηκα μήπως να εκμεταλευτώ τον πληθυσμό ( περίπου 10 πλαίσια ) να κάνω 2-3 παραφυάδες με γονιμοποιημένες βασίλλισες ?

Θωμάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Περίεργη εικόνα των μελισσιών μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περίεργη εικόνα των μελισσιών μου   Περίεργη εικόνα των μελισσιών μου Icon_minitimeΚυρ Απρ 01, 2012 5:03 pm

ετσι οπως τα λες καταλαβαινω πως προκειτε για νορμαλ μελισσι.
αν του τακτοποιοησεις τα πλαισια και μεινει με 2 οροφους,πιστευω θα παει καλα.
απλα ξανακοιτα τα β.κελια που ειδες ,μετα απο 2 μερες,για το αν τα κλεινουν.
αν ειναι ετσι τοτε καλλιστα χωρισετο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Περίεργη εικόνα των μελισσιών μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περίεργη εικόνα των μελισσιών μου   Περίεργη εικόνα των μελισσιών μου Icon_minitimeΚυρ Απρ 01, 2012 5:12 pm

Ευχαριστώ captain για την άμεση απάντηση,
Από περιέργια, η λάβρες στις γεφυρούλες έξω από πλαίσια πως μπορεί να βρέθηκαν ? Κρίμα που δεν φωτογράφησα, έτσω για το αρχείο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Περίεργη εικόνα των μελισσιών μου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Περιεργη κηρυθρα
» Περίεργη συμπεριφορά μελισσιού .
» Περιεργη συμπεριφορα μελισσων
» Ασχημη εικόνα
» κατασταση-εικονα μελισσων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: