Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!

Πήγαινε κάτω 
+4
Αποστολος Β.
granazis
beespyros
elen
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 7:39 pm

Αγαπητοί φίλοι έμπειροι μελισσοκόμοι! Σας παρακαλώ συμβουλέψτε με για τα παρακάτω:
Εχω 8 μελίσσια σε ένα κτήμα περιφραγμένο 850τμ. σε οικισμό με υψόμετρο 220μ και πευκόδασος. Εχει μέσα 15 παλιες αμυγδαλιές και 2-3 συκιές.
Σκέφτηκα να βάλω πανί εδαφοκάλυψης κοντά στα μελίσσια ( όπως αναφέρετε αλλού)
Το κτήμα δεν έχει νερό και ρεύμα.
1. Τι αρωματικά φυτά προτείνετε να φυτέψω τριγύρω από τα μελίσσια; (πχ μελισσόχορτο, θυμάρι, λεβάντα, σπαθόχορτο, δεντρολίβανο, βασιλικό κα)
2. Ποια φυτά δεν χρειάζεται να τα ποτίζω, γιατί δεν υπάρχει παροχή νερού.
3. Είναι κατάλληλη αυτή η εποχή (αρχές Μάρτη) ή ποια εποχή είναι κατάλληλη;
4. Ποια εργαλεία θα χρειαστώ πχ για να κόψω τα αγριόχορτα ή αν πρέπει να σκαλίσω το χώμα; (Ποια είναι η οικονομικότερη λύση όσον αφορά τα εργαλείαWink
5. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ αυτή την εποχή να κλαδέψω τις αμυγδαλιές και πως τις κλαδεύουν; (τα δέντρα είναι παλιά και απεριποίητα αλλά βγάζουν ωραία αμύγδαλα κάθε δυο χρόνια) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Κάθε άποψη και συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 7:54 pm

Φακελωτη θα πρεπει να βαλεις, ετσι κι αλλιως το μερος ειναι πολυ μικρο για να κανουν κατι τα αρωματικα φυτα. Οριακα προλαβενεις για να βαλεις αν και θα ελεγα να εβαζες τον Οκτωβριο γιατι τωρα θα βγει μαζι με τα αυτοφυει αρωματικα φυτα και ειναι καλητερα να παρουν απο εκει για να εχεις και μελι. Ο τροπος που θα κινιομουν εγω εχει ως εξης, αγοραζεις μια φρεζα ή δανιζεσε, με βενζινη και φρεζαρεις το μερος, 2 3 αντε 4 ωριτσες θα σου παρει, φυσικα οχι εσυ ο αντρας σου. Με αυτο τον τροπο θα κανεις ενσωματωση των χορταριων που εχουν βγει και αυτο κανει καλο για την γονιμοτητα του εδαφους, συγχρονος θα αναμοχλεψεις ετσι και το χωμα και θα αφρατεψει. Τον Οκτωβριο κανεις το ιδιο και μετα ριχνεις τον σπορο φακαλωτης που τον εχεις ανακατεψει με αμμο θαλασσης. Αυτα. Για την αμυγδαλια πως να την κλαδεψεις τωρα αφου εχει ναααααααααα κατι λουλουδαρες; Λιγο πριν τα Χριστουγεννα καντο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 7:55 pm

Το δεντρολιβανο πιστευω ειναι το ιδανικοτερο .. εχει περιπου 7-8 μηνες ανθοφορια.... αυτα που εχω στην αυλη μου ειναι ανθησμενα και θα ειναι.... εστω και με διαληματα μεχρι τον αυγουστο -σεπτεμβρη.... Με μοσχευμα και λιγη ορμονη η"..μελι.. πιανει πολλυ ευκολα..

Αυτο για περιμετρικα στο χωρο.... εκτος και ΔΕΝ χρειαζεσε το χωραφι για αλλα καληεργεια οποτε μπορεις να το φυτεψεις σε σειρες και να πουλας και δεντρολιβανο σαν αρωματικο φυτο (αποξηραμενο, ελαιο, ανθονερο..κλπ)..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 8:04 pm

Οπως λεει και ο Κωστας η καλυτερη λυση ειναι το δεντρολιβανο. Ανθεκτικο φυτο, ζει και χωρις καμια περιποιηση !. χαμηλο κοστος εγκαταστασης αφου μπορεις να φυτεψεις τα μοσχευματα κατ ευθεια στο χωμα, με μια απλη ορμονη ριζοβολιας θα εχεις 80-90 % επιτυχια. μπορεις να το κανεις ολο το χρονο αυτο αλλα σιγουρα αν το κανεις το καλοκαιρι θα πρεπει να ποτιζεις συχνα. λιγο πιο δυσκολη ειναι η λεβαντα αλλα αξιζει τον κοπο να το προσπαθησεις με τον ιδιο τροπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 8:15 pm

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Απόστολε, τι εννοείς οταν λες "μπορεις να φυτεψεις τα μοσχευματα κατ ευθεια στο χωμα, με μια απλη ορμονη ριζοβολιας". Να ζητησω μαζί με τους σπόρους και αυτήν την ορμόνη;
granazis, τον χώρο δεν τον χρειάζομαι και σκέφτομαι ότι είναι κρίμα που πάει ανεκμετάλλευτος. Ακούω διάφορα τελευταία για εκμετάλευση λεβάντας, δεντρολίβανο κτλ. Νομίζεις ότι το δεντρολίβανο θα τα καταφέρει χωρίς νερό και ότι τα 850 μέτρα του χώρου αρκούν; Οι αμυγδαλιες δεν είναι πρόβλημα; Σε ποιους θα πουλούσα το δεντρολίβανο που όπως λές :"μπορεις να το φυτεψεις σε σειρες και να πουλας
και δεντρολιβανο σαν αρωματικο φυτο (αποξηραμενο, ελαιο,
ανθονερο..κλπ)..
"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 8:48 pm

Μιπως να ρωτουσαμε.. κι εγω κι εσυ ..καποιον που εχει τετοιου ειδους καληεργειες...??? ..π.χ. λεγεμε (ΚΑΚΑΡΗ).....
Την ιδεα την εριξα... γιατι και εγω το ψαχνω αυτον τον καιρο.... Το μονο που εχω μεχρι τωρα ...σαν αγορα... ειναι τα καταστηματα που πουλανε παραδοσιακα προϊοντα.... βιολογικα, (αυτα θελουν πιστοποιηση).. παγκο σε λαικη.. μικρομπακαλικα, (σου κοβουν τιμολογιο αγορας αυτοι)... κλπ... Υπαρχουν και εταιριες που σου λενε τι ποικιλια να φυτεψεις... και σου καληπτουν την παραγωγη... ti na po ti na po
Δεν εχω επαφη με καποια.... το ψαχνω... γιατι ειναι και το παρελθον ... με καποιες εκμεταλευσεις που οι ανθρωποι εμειναν να κοιτανε τον ηλιο...

το πολλυ πολλυ να σου μεινει η ομορφια του τοπιου ...και το μελι...!!!

Μοσχευματα λεμε τα κλαδακια που κοβεις απο το αρχικο φυτο.... Για περισσοτερα ο ειδικος..... Αποστολος....!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την granazis στις Κυρ Φεβ 26, 2012 8:56 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 8:52 pm

καλά τα λες granazis... όποιος έχει όρεξη και ψάχνει...κάτι θα βρει (καλό ή κακό)!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 8:58 pm

μπορεις να κοψεις κλαδια απο ενα μεγαλο δεντρολιβανο, τα τεμαχιζεις σε κομματια περιπου 10 εκατοστων, βρεχεις με νερο τη μια ακρη του περιπου 2 εκατοστα, και το βουτας στη σκονη ριζοβολιας. ετοιμο για φυτεμα, σε 40 περιπου μερες θα εχει αναπτυξει δυνατο ριζικο συστημα . Αν αγορασεις σπορους. θα σου προτεινα να τους βλαστησεις σε μια γλαστρα στο σπιτι σου και μετα μεταφυτευση στο χωμα. Στην επομενη συγκεντρωση στη θεσσαλονικη θα σου φερω μερικα δεντρολιβανα για"μαγιά"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 9:18 pm

Ευχαριστώ Απόστολε. Δηλαδή να μην πάω για αγορά σπόρων στην Φράγκων, (Θεσσαλονίκη) αλλά πρέπει να πάρω έτοιμα φυτά δενδρολίβανου; Για μελισσόχορτο, βασιλικό, μέντα, θυμάρι να μην προσπαθήσω καθόλου να φυτέψω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 9:32 pm

Εχω φυτεψει σε ενα κτημα 6 στρ που εχω στην περιοχη Ξυλοκαστρου πολλα δενδρολιβανα,λεβαντεσ,φασκομηλα και ριγανεσ.Πιστευω οτι το δενδρολιβανο ειναι ασυναγωνιστο τοσο οσο αφορα στην μεγαλη περιοδο ανθησησ του οσο και στισ μηδενικεσ σχεδον καλλιεργητικεσ φροντιδεσ που απαιτει.Οι μελισσεσ το επισκεπτονται ταχτικοτατα.Το φασκομηλο επισησ ειναι πολυ δελεαστικο για τισ μελισσεσ .Εχω δοκιμασει και την φακελωτη με σπορα στισ αρχεσ του Μαρτη .Εχει αναγκη απο μια δυο βροχεσ κατα την περιοδο τησ αναπτυξησ τησ και μια καλη λιπανση του εδαφουσ πριν την σπορα .Κατα τα λοιπα αριστο μελισσοκομικο φυτο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 9:41 pm

Για να έχεις ικανοποιητική ανάπτυξη, λίγο νεράκι το χρειάζονται.
Εκτός από δεντρολίβανο θα έλεγα να βάλεις και φασκόμηλο και ρίγανη.
Τώρα για το που τα πουλάμε και εγώ στο ψάξιμο είμαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tripofraxtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 10:39 pm

Καλησπέρα,
το δεντρολίβανο κάνει εξαιρετικούς φράχτες οπότε θα το έβαζα περιμετρικά να κόβει και τον αέρα. Οι αμυγδαλιές ανθίζουν νωρίς. 2-3 αχλαδιές και κορομηλιές θα σου δώσουν άνθη και αργότερα την άνοιξη μόλις τελειώσουν οι αμυγδαλιές που ξεκινάνε πρώτες. Θυμάρι που αντέχει την ξηρασία και είναι πολυετές (7 χρόνια) άλλες 1-2 σειρές εσωτερικά του δεντρολίβανου. Το υπόλοιπο αφήνεις χώρο για φακελωτή που είναι εξαιρετικό φυτό απο πλευράς απόδοσης. Ρίγανη και φασκόμηλο η ανθοφορία δεν κρατάει πολύ και δεν θα τα συμβούλευα σε τόσο χώρο. Την φακελωτή μπορείς να την βάλεις φθινόπωρο και να ανθήσει άνοιξη αν δεν έχεις νερό.
Για όσους είναι σε υψόμετρο θα πρότεινα και τσάι του βουνού (σιδερίτη) που είναι ανθεκτικό στην ξηρασία και θα δώσει και ωραίο μέλι...
Το κυριότερο είναι να μάθεις τις ανθοφορίες της περιοχής σου να δείς πότε έχεις την μικρότερη και να βάλεις φυτά που θα ενισχύσουν περισσότερο την εποχή αυτή. Ανάλογα και με τον διαθέσιμο χρόνο σου επιλέγεις ανάμεσα σε πολυετείς φυτά ή ετήσια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΔευ Φεβ 27, 2012 7:22 pm

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Δηλαδή όταν το φυτό είναι μονοετές την επόμενη χρονιά πρέπει να το ξαναφυτέψω;
Συγνώμη αν είναι άτοπες οι ερωτήσεις μου, αλλά επίσης δεν ξέρω αν μπορώ να ξεχορταριάσω χειρονακτικά το έδαφος ή θα πρέπει να βρω τρακτέρ;
Επίσης, γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κλαδέψω τις αμυγδαλιές τώρα; scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νικολαος
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 76

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΔευ Φεβ 27, 2012 7:56 pm

elen έγραψε:
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Δηλαδή όταν το φυτό είναι μονοετές την επόμενη χρονιά πρέπει να το ξαναφυτέψω;
Συγνώμη αν είναι άτοπες οι ερωτήσεις μου, αλλά επίσης δεν ξέρω αν μπορώ να ξεχορταριάσω χειρονακτικά το έδαφος ή θα πρέπει να βρω τρακτέρ;
Επίσης, γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κλαδέψω τις αμυγδαλιές τώρα; scratch

Οταν ειναι μονοετες ζει μονο εναν χρονο αρα την επομενη χρονια πρεπει να ξαναφυτευσεις
ξεχορτιαριασμα μπορεις να κανεις και με ενα χλοοκοπτικο-θαμνοκοπτικο
τις αμυγδαλιες δεν μπορεις να τις κλαδεψεις τωρα ειναι αργα γιατι εχουν ανθισει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tripofraxtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!   Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια! Icon_minitimeΔευ Φεβ 27, 2012 7:59 pm

καλησπέρα και καλή Σαρακοστή,

για τις αμυγδαλιές σου απάντησε ο Κος Σπύρος. Τώρα που είναι ανθισμένες δεν κλαδεύονται. Λίγο πριν τα επόμενα Χριστούγεννα θα τις κλαδέψεις. Αν τις πειράξεις τώρα δεν θα δείς αμύγδαλα. Τα μονοετή φυτά θέλουν κάθε χρονιά φύτεμα και όργωμα με το τρακτέρ. Τα πολυετή όχι. Ότι και να αποφασίσεις μέχρι τα μέσα Μάρτη είναι εποχή να κάνεις ένα καλό όργωμα στο χώμα να θαφτούν τα χορτάρια και να φυτέψεις ότι αποφασίσεις. Έτσι θα εκμεταλλευθείς τις ανοιξιάτικες βροχές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συμβουλέψτε με για αρωματικά φυτά που θα πρέπει να βάλω κοντά στα μελίσσια!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ερώτηση σχετικά με την τοποθεσία που πρέπει να τα πάω τα μελίσσια μου
» Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??
» Κατάσταση του μελισσοκομείου μου . Αξιολογήστε και συμβουλέψτε με .
» Κοντά ή μακρυα καψούλια
» Άγνωστα Φυτά

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: