Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα   Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 12:10 pm

Καλησπέρα σε όλους,
Από λίγο πριν τα Χριστούγεννα μέχρι και τώρα η θερμοκρασία δεν έχει ανέβει πάνω από τους 12+, και έτσι δεν άνοιξα την κυψέλη μου καθόλου και δεν έκανα καθόλου τροφοδοσία όλο αυτό το διάστημα. Τις τελευταίες μέρες που την μέρα φτάνει κοντά στους 10 +-2 βλέπω πως βγήκαν έξω, φαίνεται να δουλεύουν καθώς συνοστίζονται λιγάκι στην μικρή χειμερινή είσοδο. Έχω κάποιες απορίες :
1. Θα ήταν καλό τώρα να ανοίξω και να βάλω κανένα κιλό βανίλια ( μαλακή ) ή ζαχαροζύμαρο ( πολύ σκληρό ) σαν βοήθεια μέχρι την τροφοδοσία με σιρόπι ?
2. Πότε είναι η εποχή που ανοίγουμε λιγάκι την είσοδο, υπάρχουν κίνδυνοι αυτή την εποχή ( εκτός του κρύου ).
3. Τα πορτάκια με τις τρύπες ( μεταλλικά ή παρόμοιες πατέντες από ξύλο ) μπορούμε να τα αφήνουμε όλο το χρόνο άσχετα από τις συνθήκες ?

Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πρωτη τροφοδοσια   Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 12:40 pm

flower flower flower flower να σου πω τι εκανα εγω, που φετος ηταν αρκετα χαμηλες οι θερμοκρασιες στην κατερινη? λοιπον παρολου ειχα αφησει απο 3 τελαρα μελι στης κυψελες προσθεσα απο τον δεκεμβρη ζαχαροζημαρο. επισεις ελεξα την τροφη τους πριν ανακοινωσουν οτι θα χαλασει ο καιρος. περασμενη εβδομαδα μολις βγηκε μια μερα ο ηλιος προσθεσα εκει που χρειαζοταν. οποτε βλεπεις δεν τα αφησα καθολου χωρις τροφη ολο αυτο το διαστημα. τα καπακια των κυψελων μπορουμε να τα ανοιξουμε απο τον δεκεμβρη και μετα σε μια καλη μερα, μολις βλεπουμε οτι και αυτα κινουντε. τον χειμονα κλεινω τις τρυπες στα καπακια και τις πορτες τις αφηνω τοσο ανοιχτα οσο χρειαζετε να μπαινοβγαινει μια μελισσα. flower flower καλο θα κανεις να τους δωσεις τωρα οσο πιο γρηγορα γινετε οτι προτιμας ζαχαροζυμαρο η βανιλια. flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα   Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 12:46 pm

karnet λες ότι...

"Από λίγο πριν τα Χριστούγεννα μέχρι και τώρα η θερμοκρασία δεν έχει ανέβει πάνω από τους 12+, και έτσι δεν άνοιξα την κυψέλη μου καθόλου και δεν έκανα καθόλου τροφοδοσία όλο αυτό το διάστημα."

Είναι δηλαδή 2 μήνες χωρίς τροφοδοσία.
Όταν τις ανοίξεις για 1η φορά, πες μας αν θες σε τι κατάσταση είναι το μελίσσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα   Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 12:59 pm

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,
Έχω ζαχαροζύμαρο είναι πολύ σκληρό, πέτρα. Η βανίλια όμως είναι όλο το χρόνο μαλακή και φαντάζομαι πιο ευχάριστη για τις μέλισσες. Έχω όμως έναν ενδιασμό για την βανίλια, σε άλλο θέμα που είχα γράψει το φθινόπωρο, είχε διατυπωθεί η άποψη ότι τη βανίλια την αποθηκεύουν. Ο γενικός κανόνας για την τελευταια τροφοδότηση πριν τον τρύγο ( 1 ή 1+1/2 μήνας ) ισχύει και για την βανίλια ? Δεν υπάρχει περίπτωση να την αποθηκεύσουν στο πάτωμα το οποίο ίσως τρυγυθεί κάποια άλλη φορά και να έχει μείνει εκεί από καιρό ?

Την ώρα που έγγραφα απάντησε ο milmos και συμπληρώνω ότι, από τον Νοέμβριο είχα δώσει περίπου 5 κιλά βανίλια και είχαν και μέλι στο μισό πάτωμα ( τροφαποθήκη ) που του άφησα πάνω από τη γονοφωλιά από την οποία δεν αφαίρεσα τίποτα. Για αυτό το λόγο δεν το ενόχλησα το διάστημα που ανέφερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα   Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 1:57 pm

karnet
Μπήκες στον χειμώνα με 2πλό πάτωμα λοιπόν, που στον 1ο όροφο είχες πόσα πλαίσια μέλι?

Στον 1ο όροφο όσα πλαίσια είχες τα πατούσαν οι μέλισσες?

5 κιλά βανίλια έβαλες τον Νοέμβριο μαζεμένα, και μετά τα άφησες ήσυχα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα   Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 3:00 pm

Δηλαδη θες να μας πεις οτι ολο το χρονο μενεις Κονιτσα; Ε αυτο παει πολυ θα σκασω απο την ζηλια μου. Τωρα οσον αφορα την δικια μου γνωμη ειναι η εξης, δεν νομιζω οτι χρειαζονται τοσο πολυ ταισμα τα μελισσακια τον χειμωνα, εγω αν και βεβαια ειμαι στα νοτια τους δινω κανα 2 κιλα ολο το χρονο. Εσυ παντως οταν ειναι πανω απο 10 βαθμους μπορεις να ανοιξης να πεταξεις-ακουμπησεις- στα γρηγορα ενα ζαχαροζυμαρο πανω απο την μελισσοσφαιρα και να κλεισεις την κυψελη. Η θερμοκρασια που ενδιαφερει αυτα ειναι αναμεσα στην μελισσοσφαιρα, ουτε που θα καταλαβουν οτι ανοιξες μερικα δευτερολεπτα την κυψελη. Επισης θα πρεπει να μαθεις, εσυ πρωτα απο ολους εμας τους νεους, την συμπεριφορα της κυψελης χωρις να την ανοιγης. Βλεποντας την πορτα και κυριως ακουγοντας την κυψελη τι ηχους κανει. Τελος ενας αλλος εναλλακτικος τροπος ειναι να ακολουθησεις και εσυ το παραδειγμα των βοσκων και να τα πας στα πεδινα για τον χειμωνα, θα κερδισεις παρα παρα πολλα πραγματα απο αυτο.
Υ.Γ. Μα να ειναι 365 μερες στην Κονιτσα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα   Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 10:08 pm

Σήμερα άνοιξα την κυψέλη και έβαλα 2 κιλά βανίλια. Γενικώς έφερναν πάρα πολύ γύρη, χρώματος κάτι ανάμεσα από άσπρη και κίτρινη. Μάλλον κρανιά. Δεν πήρα καλή εικόνα από την κατάσταση καθώς δεν θέλησα να κάνω εκτεταμένη επιθεώρηση. Απλά κοίταξα για βαρόα για αρκετή ώρα τις μέλισσες και δεν είδα καμία να έχει. Ίσως η παρατεταμένη παγωνιά βοηθάει σε αυτό τον τομέα. Αν μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνει με τα πορτάκια τώρα που φτιάχνει ο καιρός και συνωστίζονται στην είσοδο, ανοίγουμε λιγάκι ? όπως το φθινόπωρο ή είναι νωρίς ακόμη ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τροφοδοσια για αποθεμα χειμωνα
» Τροφοδοσία με σιρόπι, τέλος χειμώνα αρχές άνοιξης.
» Η πρώτη επιθεωρηση
» πρωτη ''επαφη'' με τις μελισσες..!!!!!
» πρωτη προσεγγιση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: