Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.    Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 10:32 am

Πήγα εχθές να κάνω έναν έλεγχο για τροφές στα μελισσάκια μου και να προσθέσω αν χρειαστεί. Είδα ότι το ένα από αυτά έχει δημιουργήσει ένα μεγάλο αυτί στο τελευταίο τελάρο το οποίο πιάνει το μεγαλύτερο μέρος του τελάρου συνεχίζει προς τα κάτω και πιάνει και το μεγαλύτερο μέρος του πατώματος της κυψέλης με τάσεις να συνεχίσει και προς το ακριανό τοίχωμα της κυψέλης πηγαίνοντας αυτή τη φορά προς τα πάνω. Έβαλα ένα τελάρο με πρόθεση να αποτρέψω την συνέχιση του κτισίματος. Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις ????? Σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία για να καταλάβετε τι εννοώ. Φανταστείτε αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία να έχει συνεχιστεί και στο πάτωμα.
http://www.google.com/imgres?hl=el&biw=1280&bih=899&tbm=isch&tbnid=S207cuiWP82mRM:&imgrefurl=http://www.keawest.gr/b/viewtopic.php%3Ff%3D3%26t%3D158&docid=V1C03tE16e7aVM&imgurl=http://www.melinet.gr/image/image/8/medium/free_comb2.jpg&w=640&h=480&ei=1wFCT8qvEuOm0AWozrSKDA&zoom=1&iact=rc&dur=650&sig=115627241092999371169&page=1&tbnh=165&tbnw=245&start=0&ndsp=16&ved=0CGwQrQMwCg&tx=121&ty=89
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απειρος   Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 12:57 pm

Για αρχη φτου φτου φτου αυτο σημαινει οτι το μελισσι σφιζει
απο ζωη για να κανει τετοια γλωσσα βρισκουν φαγητο αληθεια
τι καιρο κανει στην περιοχη σου???
Αποψη μου ειναι οτι για να κανουν αυτη τη γλωσσα εχουν
ελλειψη χορου να γεννησει η βασιλισσα πρεπει να τις χαλασεις
(κριμα τοσος κοπος χαμενος βεβαια μπορεις το κερι να το
εκμεταλευτεις για κεραλοιφες κλπ)ελπιζω να μην αρχισε η
βασιλισσα να γενναει εκει
Προσθεσε πλαισια χτισμενα για να αναπτυχθει γρηγορα αν παλι
δεν εχεις δεν πειραζει βαλε αχτιστο με τη φορα που εχουν παρει
(και για να σου απαντησω και στην αλλη αναρτηση που εκανες)
μεσα σε ενα 24ωρο θα το εχουν χτισει
καλη αρχη
(στα προβληματα της Ανοιξης)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.    Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 1:00 pm

γλώσσα το λέμε Αγγελή.
και τι γλώσσα, γλωσσάρα.

Εγώ θα το έκοβα για να χρησιμοποιήσω το καθαρό κερί για κηραλοιφή.

πάντως ωραία φωτογραφία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.    Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 3:42 pm

Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας . Τα λίγα μελισσάκια που έχω για αρχή είναι στην Μεσσηνιακή Μάνη .
Ο καιρός αν εξαιρέσεις τον βαρύ χειμώνα που έκανε σε όλη την Ελλάδα είναι καλός και ήπιος.
Η περιοχή είναι πολύ καλή γιατί έχει πληθώρα μελισσοκομικών φυτών.
Τελάρο πρόσθεσα άχτιστο όμως γιατί χτισμένα δεν έχω σαν νέος μελισσοκόμος.
Κάτι άλλο το τελάρο πρέπει να το βάλω στο κέντρο , γιατί τώρα το έβαλα στην άκρη δίπλα από την γλώσσα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.    Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 3:47 pm

τα πλαίσια που βάζουμε να χτίσουν, μπαίνουν μετά τον γόνο και πριν την γύρη. Ποτέ δεν διασπάμε τον γόνο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.    Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 4:42 pm

Φιλε Αγγελη θα σου πω κατι που πρεπει να το εχεις υποψη σου παντα απο εδω και περα, μην διαβαζεις τους χειρισμους που κανουν αλλοι απο εδω μεσα και τα κανεις και εσυ. Για να καταλαβεις εσυ τωρα εισαι τελη Μαρτιου, ενα μηνα+ μπροστα απο τους αλλους των βορειων περιοχων. Σου τα λεω αυτα γιατι διαβασα οτι πηγες για ταισμα, κριμα στην περιοχη σου θα μπορουσες σε κανα μηνα να επερνες ωραιο ανοιξιατικο μελακι. Γεμισε την γονοφολια με τελαρα γιατι σε κανα δυο εβδομαδες θα εχεις κελια σμηνουργιας, δεν θελω να σε φοβισω αλλα απο εδω και περα να εισαι πολυ προσεκτικος με το κατω μερος των τελαρων. Και προς θεου, ΜΗΝ ΤΑΙΖΕΙΣ ΑΛΛΟ, ασε τι κανουν τα παιδια απο τα βορεια. Στα λεω αυτα απο την εμπειρια μου απο την νοτια αττικη που εχω τα δικα μου, περισυ τετοιο καιρο ειχα κελια σμηνουργια οταν οι αλλοι ειχαν χιονια, αλλα και φετος προβλεπω σε κανα δυο εβδομαδες και αυτο λογο των περισινων δηλητηριασμων που ειχα και τα αδυνατισε οχι του κρυου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.    Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 5:04 pm

Απ' οσο ξερω τι γλωσσα τι χαλας και απο κει και περα αν ειναι σκετο κερι ακομα την περνεις για λιωσιμο ή αν εχει τροφες ή γονο τη στερεωνεις σε συρματωμενο πλαισιο.

Παντως αν σου χτιζουν θελουν κερηθρες σιγουρα. και εννοειται στην ακρη οχι στη μεση ακομα γιατι μπορει να γυρισει και καμια βδομαδα σε κρυο καιρο και να τρεχεις.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.    Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.  Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 6:24 pm

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Ιδιαίτερα τον φίλο beespyros γιατί πιστεύω ότι οι συμβουλές του με προσεγγίζουν περισσότερο λόγω του ότι βρίσκεται Νότια και αυτός και επικρατούν στο περίπου οι ίδιες κλιματολογικές συνθήκες. Θα πάω σε δύο τρεις μέρες και θα βάλω τελάρα στις άκρες για να προλάβω το ανεξέλεγκτο κτίσιμο αλλά και γιατί πιστεύω ότι σε ορισμένες κυψέλες είδα κάτι που με τη λιγοστή εμπειρία μου το πέρασα για αρχή βασιλικών κελιών στο κάτω μέρος των τελάρων αλλά θα προσπαθήσω να κάνω και έναν καλό έλεγχο πράγμα που δεν έχω κάνει μέχρι τώρα φοβούμενος λόγω απειρίας μην προκαλέσω κάποια δυσλειτουργία στο μελισσοκομείο . Τώρα βέβαια έχω και την απορία κατά πόσον με 5 και 6 τελάρα μέσα έχουν την τάση να σμηνουργήσουν προτού γίνουν 10αρια, εκτός αν πράγματι η βασίλισσα έχει αρχίσει εντατική γέννα και ο χώρος που έχουν δεν επαρκεί και έτσι τα ωθώ με την απειρία μου σε σμηνουργία . Ευχαριστώ και πάλι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Το άγχος του πρωτάρη . Παρακαλώ την συμβουλή σας οι εμπειρότεροι .
» Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου.
» Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.
» Μειώθηκε ο γόνος συμβουλή χειρισμού....
» Συμβουλή προς νέους μελισσοκομους

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: