Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Να αρχίσω ή να τ αφήσω;

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giannisman
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Να αρχίσω ή να τ αφήσω;   Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Icon_minitimeΔευ Φεβ 06, 2012 10:32 pm

Φίλοι καλησπέρα και πάλι, και θέτω την πρώτη μου και πιο κρίσιμη ερώτηση.
Εδώ θα κριθεί αν υπάρχει πιθανότητα να πετύχει μια προσπάθεια να ενταχθώ και εγώ στην οικογένειά σας, ή θα ήταν καλύτερα να το ξεχάσω, τουλάχιστον για την ώρα, και με τα σημερινά δεδομένα.
Και εξηγούμαι, για να καταλάβετε τι εννοώ.
Κατ αρχήν, δεν έχω βλέψεις να κάνω κάτι μεγάλο.
Θα με ευχαριστούσε να ασχοληθώ ερασιτεχνικά, και αν έβγαζα και το μελάκι για μένα και την οικογένεια, θα ήμουν βασιλιάς...
Αυτό είναι το θέλω μου..
Το θέμα είναι αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό, και για τους εξής λόγους:
Μένω στις Βρυξέλλες, οχι κέντρο, και το καλό είναι οτι υπάρχουν πολλά πάρκα, κήποι και δέντρα τριγύρω.
Το κακό, οτι έχω περιορισμένο χώρο, και πολλά σπίτια επίσης, μιας και είναι κατοικημένη περιοχή.
Επιτρέπεται λοιπόν η εγκατάσταση μιας κυψέλης (είναι το σωστό όνομα; ) στον κήπο μου, ή θα έχω προβλήματα;
Πέρα απ αυτό, ο καιρός εδώ, δεν είναι ακριβώς και όπως ο δικός μας στην Ελλάδα, περισσότερο κρύο, και τρομερή υγρασία.
Νομίζετε πως είναι τελείως απαγορευτικοί παράγοντες, και καλύτερα να το ξεχάσω, ή υπάρχει ελπίδα να καταφέρω κάτι;
Αναμένω λοιπόν τις γνώμες σας, για το αν θα στηθώ στη γραμμή εκκίνησης, ή θα παραμείνω στις κερκίδες.
Και πάλι τους χαιρετισμούς μου απο τις παγωμένες Βρυξέλλες (-7° για την ώρα)
Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αρχίσω ή να τ αφήσω;   Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Icon_minitimeΔευ Φεβ 06, 2012 10:51 pm

Γιάννη,
στην Ελλάδα ισχύει ότι τα μελίσσια δεν πρέπει αν τοποθετούνται 25 μέτρα κοντά σε σπίτια και γύρω στα 30-50 μέτρα από δρόμο, ώστε οι μέλισσες να μην ενοχλούν τους ανθρώπους ή τους οδηγούς.
Φαντάζομαι ότι και εκεί κάτι ανάλογο θα ισχύει.

Εδώ επίσης επιτρέπεται να βάλει κάποιος τα μελίσσια του σε δημόσιο δάσος ή γενικά σε δημόσιες εκτάσεις.
Εκεί ισχύει αυτό, ή θα πρέπει να έχεις δικό σου χωράφι στην εξοχή?
Αυτό εσύ θα το ξέρεις.

Και σε πόλεις θα μπορούσε να δουλέψει ένα μελίσσι (έχω δει σχετικό video από το Εδιμβούργο, όπου το είχαν σε ταράτσα σπιτιού).

Εδώ πάντως δεν νομίζω ότι υπάρχουν μελίσσια σε ταράτσες εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις.

Κλείνοντας να σου πω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η υγρασία και όχι το κρύο.

Ψάχνοντας στο internet, τι βλέπεις να συνηθίζεται στο Βέλγιο?
Υπάρχει ανεπτυγμένη Μελισσοκομία?


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitris22950
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
dimitris22950


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αρχίσω ή να τ αφήσω;   Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Icon_minitimeΔευ Φεβ 06, 2012 11:17 pm

από προσωπική εμπειρία ( λονδίνο )
για μια δυο κυψέλες στην αυλή δε νομίζω να έχεις πρόβλημα από το νομο τώρα όσο αφορά τον καιρό ίσος αν η κυψέλες σου είναι τύπου isobox ... να μπορείς να έχεις το μελι σου και λίγο για τους γειτόνους!






( Η παραπομπή στη συγκεκριμένη διεύθυνση αφαιρέθηκε σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ , παρακαλούνται τα μέλη να είναι πιο προσεκτικά)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αρχίσω ή να τ αφήσω;   Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 1:25 am

κανε δυο μελισσια και οταν μεγαλωσουν αρκετα παρτα και σκαστα στον μπαροζο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αρχίσω ή να τ αφήσω;   Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 10:35 am

Γιάννη, η αστική μελισσοκομία εξελίσσεται σε μόδα παντού στην Ευρώπη..
Διάβασε αν θέλεις το παρακάτω αρθράκι, έχει και λινκς για περισσότερες πληροφορίες αλλά και μαθήματα μελισσοκομίας στις Βρυξέλλες..

http://www.apiary.be/files/bulletin2010articleurbanbees.pdf
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisman
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να αρχίσω ή να τ αφήσω;   Να αρχίσω ή να τ αφήσω; Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 10:14 pm

Φίλοι μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις, και για το αρθράκι japetus.
Βασικά το ψάχνω το θέμα με το τι επιτρέπεται και τι όχι, για εδώ που είμαι.
Σε έναν ιστότοπο που αναφέρεται γενικά για τις Βρυξέλλες, τα κατώτερα όρια για κατοικημένες αλλά αγροτικές περιοχές, είναι 20 μέτρα απο το δρόμο, όπου μειώνεται στα 10 αν υπάρχει τοίχος πάνω απο 2 μέτρα ανάμεσα, και κάτι αναφέρει πως πρέπει να προβλέψεις 10 με 20 μέτρα σαν διάδρομο ασφαλείας απο κει που βγαίνουν οι μέλισσες..., τι γίνεται με αυτό; γιατί εγώ έχω μόνο 5-6 μέτρα απο τον τοίχο του σπιτιού μου...
Για καθαρά κατοικημένες περιοχές γράφει πως πρέπει να δω τι ακριβώς έχει προβλέψει ο δήμος που βρίσκομαι, σε αναμονή λοιπόν.
Να επιμείνω λιγάκι στο διάδρομο ασφαλείας που ανέφερα πιο πάνω, γιατί με ανησυχεί.
Οπως είπα, απο την απέναντι άκρη του κήπου, που υπολογίζω να εγκαταστήσω την κυψέλη, αν όλα πάνε καλά βεβαίως, μέχρι τον τοίχο και την πόρτα του σπιτιού που βλέπει στον κήπο, έχω μικρή απόσταση, 5-6 μέτρα.
Υπάρχει φόβος να μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτό; πχ. εμείς όταν βγαίνουμε στον κήπο τις καλές μέρας, να ανησυχούμε τα μελισσάκια, και το αντίστροφο;
Η ακόμα να ανησυχήσους τους γείτονες αν υπάρχει έντονη κινητικότητα; (δεν έχω ιδέα απο τις συνήθειες και τις τακτικές τους όπως ξαναέγραψα).
Αυτά είναι που με ανησυχούν περισσότερο για την ώρα.
Φυσικά το έχω ρίξει και στο ψάξιμο, για περισσότερη ενημέρωση με τα εδώ δεδομένα, αλλά προχωράω με αργά βήματα λόγω έλλειψης χρόνου αυτό το διάστημα.
Έχω βρει πάντως μια μη κερδοσκοπική οργάνωση-ένωση μελισσοκόμων, όπου γράφεσαι (με μικρό κόστος), και πέρα απο συναντήσεις, συμβουλές, και όλα τα σχετικά, προσφέρει και ασφάλιση, για τυχών παρατράγουδα που ενδέχεται να παρουσιαστούν, με τρίτους, καλά είναι να υπάρχει για κάθε περίπτωση πιστεύω.
Θα πάρω επαφή με την πρώτη ευκαιρία.
Από την άλλη, έχω ήδη παραγγείλει και βιβλία, για να μάθω έστω τα βασικά, και να ξέρω τουλάχιστο την ορολογία του κάθε πράγματος, έστω και αν δεν τα καταφέρω τελικά.

Υγ. για την ερώτηση σχετικά με την υγρασία που έθεσες φίλε milmos, όντως υπάρχει και σε μεγάλα επίπεδα.
Πάντως βλέπω πως υπάρχουν και λύσεις όπως το είδος της κυψέλης που αναφέρεις σαν παράδειγμα, και αυτό είναι κάτι πολύ θετικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Να αρχίσω ή να τ αφήσω;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: