Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τεστ αλλεργίας για μέλισσες

Πήγαινε κάτω 
+13
matteus
thodoris981
Vasilis.
monarchis
pointerst
Στέλιος1
manosmod
BEAGLE
NINAS
newbee
cyber2li
Aigagros
akos
17 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2014 9:59 pm

Για να καταλαβω...να παω στο γιατρο για να μου γραψει τι?
Μια κορτιζονουχα αλοιφη που ειναι για αλεργιες....να μου γραψει αντισταμινικο χαπι που ειναι οτι πιο κοινο?
Αντε και οκ για την ενεσιμη κορτιζονη που και παλι ειναι κατι γελοιο και σαν σκευασμα αλλα και σαν χρηση....δεν νομιζω φιλε μου...ειναι σαν να παω στο γιατρο για να μου γραψει ντεπον.....
Αυτα σε ενα τσαντακι πρεπει παντα να ταωεχουμε μαζι μας.σε περιπτωση που παρουμε πολλες τσιμπιες δεν ξερουμε πως θα αντιδραση ο οργανισμος μας,οπως επισης μπορει οι μελισσες μας να τσιμπησουν καποιον περαστικο που θα περναει κοντα στο μελισσοκομειο μας και να ειναι αλεργικος...εκει τι θα κανουμε θα τομ παμε στο γιατρο για να του γραψει φαρμακα?
Ολα αυτα που περιγραφω ποιο πανω ειναι πρωτες βοηθειες για εμας και τους γυρω μας ειναι σχεδον εγκληματικο να μην τα εχουμε μαζι μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2014 10:43 pm

Φίλε akos, εγώ στην αρχή πρηζόμουν πολύ μόνο στα χέρια γιατί φορούσα μακρυμάνικο, παντελόνι και μάσκα, τώρα ελάχιστα. Έτσι "διέγνωσα" ότι δεν είμαι αλλεργικός. Έχω μαζί μου όμως μια αλοιφή για τα τσιμπήματα για κάθε ενδεχόμενο. Αν σε τσιμπήματα 2-3 δεν παρουσιάζεις άσχημα συμπτώματα, εκτός από πρήξιμο, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Για μένα κάνε το τεστ σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο με λίγα ? όπως σου πρότειναν πριν τα παιδιά για να νιώθεις ήσυχος.  oraia 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2014 10:50 pm

Μπάμπη μπερδεύεις κάτι. Δεν λέω να μην έχουμε φάρμακα μαζί μας. Λέω πως πρέπει, ναι, να τα συνταγογραφήσει και να δώσει ιατρός τις απαραίτητες οδηγίες. Μπάμπη συγγνώμη φίλε αλλά με βρίσκεις κάθετο στο να προτείνονται σκευάσματα εξ αποστάσεως από σχεδόν άσχετους με την ιατρική. Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. Ωστόσο Μπάμπη και το νερό δεν συνταγογραφείται ούτε κυκλοφορεί στα φαρμακεία αλλά σε μεγάλες ποσότητες προκαλεί νεφρική ανεπάρκεια.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν αθώα φάρμακα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Τρι Απρ 29, 2014 10:56 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2014 10:52 pm

manosmod έγραψε:
Στέλιος1 έγραψε:
1ον) μην κάνεις μαγκιές :
πάντα με μάσκα για να μην σε τσιμπάνε στα φρύδια - πρόσωπο
2ον ) με τον καιρό θα πρήζεσαι όλο και λιγότερο

εκανα βλακεια,δεν ειχα βαλει καλα την μασκα γιατι επροκειτο να φυγω αμεσα ομως κατι ετυχε μπηκε μια μεσα το σηκωσα να την διωξω μπηκαν και αλλες κλπ κλπ

όταν μας μπει μέσα στην μάσκα , δεν ανοίγουμε να βγει απλά την σκοτώνουμε στριμώχνωντας ανάμεσα στα υφάσματα - τούλι κτλ .

μην νομίζεις όλοι μαθαίνουμε και εγώ νέοπας είμαι  lol! 

Φιλικά : Στέλιος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2014 11:06 pm

πατριωτακι μου τα ιδια λεμε αλλα διαφορετικα νοιματα δινουμε μαλον....
εσυ εισαι στο τυπικο-γραφειοκρατικο.εγω στο πρακτικο-λογικο.
πες μου ποσες πιθανοτητες εχεις να πας σε γιατρο να του περιγραψεις την κατασταση και να μην σου δωσει 1 κουτι αντισταμινικα(αφου πρωτα σε ρωτησει αν εχεις καποια αλεργια σε φαρμακα...ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...)1 σωλιναριο κορτιζονουχα κρεμα και ενα σκευασμα για ενεση κορτιζονης για πιο σοβαρες περιπτωσεις...
και σε ξαναρωταω...καποιος μαζευει χορτα κοντα στα μελισσια σου...τον τσιμπανε τα κοριτσια σου και ειναι και αλεργικος...εσυ τι θα κανεις? θα παρεις συνταγη και ελεγχο απο τον γιατρο η θα του κανεις μια κορτιζονη εκει που πρεπει για να τον σωσεις?
θελω να πω οτι με την ιδια λογικη δεν πρεπει να εχουμε ντεπον σπιτι μας...αλλωστε τις ιδιας σοβαροτητας χαπια με αυτα που γραφω ειναι...και ως γνωστων αν παρεις 1 κουτι χαπακια ντεπον μαζεμενα πας για πλυση στομαχου....τελος παντων ο καθενας ας κανει οτι νομιζει....εγω γενικος δεν εχω παει σε καποιο σεμιναριο και να μην μας εχουν πει οτι πρπει να εχουμε μαζι μας ενα κουτι πρωτων αναγκων...μεσα στην φυση ειμαστε και μαλιστα σε ερημιες πολλες φορες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2014 11:39 pm

Μπάμπη σε αυτή την περίπτωση ενεργείς αυτόβουλα. Εγώ θα του χορηγούσα φάρμακα. Όμως σε καμία περίπτωση κορτιζόνη όπως αναφέρεις. Με κορτιζόνη δε θα του σώσεις τη ζωή... Επειδή έχω ασχολήθει διεξοδικά με το άθλημα ρίξε-ρίξετε μια ματιά. Λύνονται πολλές απορίες:

http://minoanbee.blogspot.gr/2013/04/1.html
http://minoanbee.blogspot.gr/2013/04/2.html
http://minoanbee.blogspot.gr/2013/12/blog-post_8.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 12:46 am

κατατοπιστικοτατα οτι μας αναρτησες και μπραβο....πολυ καλη δουλεια
η κορτιζονη ειναι απλα μια πρωτη βοηθεια και τιποτα αλλο
ειναι οτι πιο απλο και ευκολο μπορεις να κανεις σε καποιον αλεργικο(που ετσι και αλλιως ενα αλεργικο σοκ γινετε μοιραιο μεσα σε λιγα λεπτα.)
π.χ. σε 4 τσιμπηματα που δεχτηκα απο μεγιστη λαλακια τα 2 απο αυτα απλα εξαπλωθηκαν και το ενα απο αυτα(καρπος) σκληρινε...σε επικοινωνια που ειχα με γιατρο με εστειλε σε φαρμακειο μου εκανε μια κορτιζονη και σε 12 ωρες ολα ηρεμησαν σε 24 εξαφανιστηκαν...
επισης για την αλεργικη ρινιτιδα υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι που καθε μερα περνουν ενα αντισταμικο(xozal πχ) για να μην υποφερουν...τι κακο θα παθεις αν παρεις και ενα η δυο μεσα στην μερα σε περιπτωση εντονου ξυσιματος και κοκκινισματος απο τσιμπημα....νομιζω οτι ενω εχεις δικιο σε καποια σημεια εχεις καποια υπερβολη.
παντος και παλι μπραβο για τα λινκ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 1:32 am

Μπάμπη ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 1:31 pm

Νομίζω ότι ο Monarchis έχει δίκιο...Ακόμα και το πιο απλό φάρμακο μπορεί να σου κάνει τεράστια ζημιά,ίσως μεγαλύτερη από την μέλισσα!Για παράδειγμα,η γυναίκα μου έχει αλλεργία στην γνωστή σε όλους ασπιρίνη...Ένα τόσο απλό και καθημερινό φάρμακο!!!Αν το πάρει,λόγω έλλειψης ενός ενζύμου,το αίμα της θα γίνει νερό και θα πεθάνει!

Αυτό που θέλω να πω είναι,ότι πρέπει όλοι να έχουμε κάνει κάποιες βασικές εξετάσεις πριν εξοπλίσουμε το φαρμακείο μας...Κρίμα είναι να παίζουμε με τις ζωές μας κορώνα γράμματα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 2:39 pm

TaTaKaS έγραψε:
Νομίζω ότι ο Monarchis έχει δίκιο...Ακόμα και το πιο απλό φάρμακο μπορεί να σου κάνει τεράστια ζημιά,ίσως μεγαλύτερη από την μέλισσα!Για παράδειγμα,η γυναίκα μου έχει αλλεργία στην γνωστή σε όλους ασπιρίνη...Ένα τόσο απλό και καθημερινό φάρμακο!!!Αν το πάρει,λόγω έλλειψης ενός ενζύμου,το αίμα της θα γίνει νερό και θα πεθάνει!

Αυτό που θέλω να πω είναι,ότι πρέπει όλοι να έχουμε κάνει κάποιες βασικές εξετάσεις πριν εξοπλίσουμε το φαρμακείο μας...Κρίμα είναι να παίζουμε με τις ζωές μας κορώνα γράμματα!


Νομιζω πως πηζει, δεν γινεται νερο και εμενα το ιδιο ενζυμο μου λειπει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 2:45 pm

Η ασπιρίνη έχει την ιδιότητα να "αραιώνει" το αίμα,γι'αυτό σε εμφράγματα απ'όσο ξέρω παίρνουν ασπιρίνη...Έτσι ξέρω εγώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 06, 2014 10:34 pm

Πηγα σημερα στον αλλεργιολογο και μου εκανε 3 τεστ συνολικα. Για μελισσα, σφηγκα και σερσενι. Ειπε πως δεν ειμαι αλλεργικος αλλα τωρα ειναι το πιο κρισιμο σημειο το να παθω καποιο σοκ. Με συμβουλεψε να παιρνω ενα χαπι την μερα οταν με τσιμπανε μεχρι να περασει ο καιρος και να παθω ανοσια. Αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο, θα προτιμουσα να συνηθισει απο μονος του ο οργανισμος μου. Επισης μου ειπε ακομα και μελισσοκομοι που ασχολουνται χρονια και εχουν ανοσια οταν καποια στιγμη δεν δεχτουν τσιμπημα για μεγαλο χρονικο διαστημα πεφτουν τα αντισωμα τους και μπορει αν παθουν και αυτοι αλλεργικο σοκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 06, 2014 10:43 pm

Εγώ φίλε φροντίζω πάντα να φοράω μακρυμάνικο, παντελόνι, μποτάκια που δένουν με κορδόνια για να μη μπαίνει τίποτα μέσα και φυσικά μάσκα. Μόλις με τσιμπήσει -σπανίως- μέλισσα βγάζω αμέσως το κεντρί, παλιά έβαζα και φενιστίλ, τώρα τίποτα. Σωστά σκέφτεσαι, αλλά αφού πήγες σε γιατρό ακολούθησε τις οδηγίες του. Δεν κατάλαβα "γιατί τώρα είναι το πιο κρίσιμο σημείο να πάθεις κάποιο σοκ;"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 06, 2014 10:59 pm

psath έγραψε:
Δεν κατάλαβα "γιατί τώρα είναι το πιο κρίσιμο σημείο να πάθεις κάποιο σοκ;"

Ίςως εννοεί πως από τη στιγμή που δέχτηκε τα πρώτα τσιμπήματα και αποφάσισε να ασχοληθεί με τη μελισσοκομία μπήκε στην ομάδα υψηλού κινδύνου.

Φίλε matteus το τέστ έγινε με νυγμούς στο ιατρείο ή έγινε εργαστηριακή ανάλυση της ανοσοσφαιρίνης στον οργανισμό σου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 07, 2014 1:26 am

Εννοω οτι στην αρχη μεχρι να μαθει ο οργανισμος μου και να χτιστει αντισωματα ειναι πιο ευκολο να παθω το σοκ. Μετα απο αρκετα τσιμπηματα δεν θα κινδυνευω τοσο, τουλαχιστον ετσι ειπε ο doc.

Μου εκανε ενεσεις και περιμενα 20 λεπτα εκει για να δει αμα θα δημιουργηθουν κοκκινιλες στο χερι. Απ' οτι καταλαβα η δοση με δηλητηριο που μου χορηγησε ηταν μηδαμινη.


Το χειμωνα και την ανοιξη ντυνομαι αστροναυτης. Το καλοκαιρι ομως δεν παλευεται φοραω μονο μασκα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 07, 2014 2:18 am

Vasilis. έγραψε:
οι παλιοί έλεγαν να μην τρως γάλα η αυγο μετα απο τσίμπημα γιατι κ αυτο μπορεί να κανει ζημιά(δεν το ξέρω αυτο απλά το αναφέρω)

πιο μυθος πεθαινεις!! εχω κ παραδειγμα απο μενα.. προσφατα (πριν 2 εβδομαδες) ειχα παει στο μελισοκομειο μου για επιθεωρηση κ για το τελευταιο τους ταισμα σε καποια. η κατι εκανα εγω λαθος η απλως λογω καιρου ειχαν αφηνιασει... εφαγα 1 κεντρι κατω απ τον αστραγαλο.. ομως επειδη εκεινη την ωρα ηταν αδυνατο να σκυψω κ να το αφαιρεσω γτ κρατουσα κερηθρες (κ αν το εκανα θα ετρωγα κ αλλα κεντρια) το αφαιρεσα πολυ αργοτερα με αποτελεσμα να παει ολο το δηλητηριο μεσα κ εγω σε καθε κουνημα του ποδιου να ποναω πολυ.. πρηστηκε ελαχιστα.. μετα οταν πηγα σπιτι εφαγα 1 πιατο στραπατσαδα (ντοματες με αυγα στο τηγανι)... αν δημιουργουσε αλλεργια αυτο τοτε δε θα ημουν εδω να σας μιλαω.... μου θυμιζει αυτο με το τυρι κ το ψαρι που αν τα φας ταυτοχρονα θα παθεις αλλεργικο σοκ... δλδ οσοι το κανουν κ ειναι μια χαρα ειναι υπερανθρωποι??

τωρα εκεινο με το γαλα δεν το ξερω κ ουτε θελω να το μαθω γτ πολυ απλα αν το κανω τοτε ειναι που δε θα σας ξαναμιλησω... δυστυχως εχω δυσανεξια στη λακτοζη κ ειτε φαω κεντρι κ μετα το πιω ειτε οχι το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω αμεση ιατρικη βοηθεια...

η αλλεργικη ρινιτιδα (καπου αναφερθηκε) δεν εχει να κανει πιστευω με κεντρι μελισσας... εχω τετοιο πραγμα κ καθε ανοιξη με πιανουν τα νευρα μου με τα συμπτωματα (εντονη φαγουρα καταρροη κατι σαν ασθμα που μονο την ανοιξη με ποιανει κ ειναι απο αυτο).. αν υπηρχε θεμα με το κεντρι θα ειχα κ θεμα καθε φορα που με τσιμπουσαν.. ποτε δεν ειχα ομως...

στο θεμα των φαρμακων θα ερθω κ θα συμφωνησω με τα παιδια κ ειμαι καθετως αρνητικη στο να δινουμε φαρμακα σε αλλους απο εδω μεσα.. τα φαρμακα εχουν ουσιες που εσενα επειδη δε σε πειραζουν δε σημαινει οτι δε θα πειραξουν κ τους αλλους... ειδικα η κορτιζονη που αν ο αλλος εχει θεμα κ δεν το ξερεις με τα νεφρα του πχ κ του δωσεις κατι τετοιο θα τον στειλεις 1 ωρα αρχιτερα... εγω πχ αν βαλω φενιστιλ σε τσιμπιμα ακομα κ απο κουνουπι το σημειο εκεινο γινεται τουμπανο κ κατακοκκινο... δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες αντιδρασεις σε ολα τα φαρμακα κ καποια αν ο αλλος εχει θεμα κ στο πει οκ αν παλι δεν το ξερει κ του κανεις κακο τι γινεται μετα??

εμενα παντως οσες φορες κ αν μ εχει τσιμπησει μελισσα περα απ τον στιγμιαιο πονο (αν δεν ειναι ευαισθητη η περιοχη οπως πριν λιγο καιρο) κ το πριξιματακι κ μετα απο κανα δυο μερες η φαγουρα δεν εχω τπτ παραπανω. κ σε γιατρο που με πηγαν καποτε μου ειπε πως δεν ειμαι στις μελισσες κ πως η αμμωνια ειναι αχρηστη. οσο για τη φαγουρα ξιδι κ τελος σε λιγα λεπτα.

οσες φορες ομως εχω φαει κεντρι απο σφηκοειδη εκτος τον πονο κ την κοκκινιλα το τουμπανιασμα κ φαγουρα σε ασχετα σημεια απ το σημειο του κεντρισματος οι γιατροι παντοτε μου εδιναν κορτιζονη κ σε αλοιφη αλλα κ σε χαπια.. (μια φορα ειχα φαει κεντρι απο σκουρκο κ "την ακουγα στερεοφωνικα" κ με ακουγε ολη η περιοχη επι 2 εβδομαδες κ στο τελος μου αφησε σημαδι εκει που με κεντρισε) στις σφηκες ειναι που εχω μεγα θεμα αν με τσιμπισουν κ δεν εχω φαρμακα κοντα... ε εκει αν δεν κανω κατι σε συντομο διαστημα απλως δε θα με ξαναδειτε... κ το εγκλημα ειναι που δεν εχω τπτ ουτε στο εξοχικο αλλα ουτε κ στο αμαξι... αλλα κ να ειχα μεχρι να παω...  Evlogies
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τεστ αλλεργίας για μέλισσες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Αλλεργικο τεστ
» Αλλεργια στις μελισσες
» Οι Μέλισσες...
»  Μέλι ή μέλισσες;
» Ψοφιες μελισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: