Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κυψελίδιo στην ταράτσα

Πήγαινε κάτω 
+4
ΚΑΝΑΡΗΣ
beespyros
lingistis
pgkioulf
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pgkioulf
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Κυψελίδιo στην ταράτσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κυψελίδιo στην ταράτσα   Κυψελίδιo στην ταράτσα Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 9:10 pm

Σκέφτομαι να βάλω την άνοιξη πάνω στην ταράτσα του σπιτιού μου
ένα πενταράκι κυψελίδιο με ένα πλαίσιο γόνου μαζί με την βασίλισσα
και μπροστά στην είσοδο να βάλω ένα τροφοδότη εισόδου
για διεγερτική τροφοδοσία και ανάπτυξη γόνου έτσι για
προσωπική εκπαίδευση.

Τι λέτε μέχρι το φθινόπωρο θα έχουν γεμίσει με γόνο όλο το πενταράκι ?
οι μέλισσες που θα είναι μέσα θα κάθονται μέσα στην κυψέλη ή θα
σουλατσάρουν δεξιά και αριστερά και θα ορμάνε σε όποιον πάει να
ανέβει πάνω στην ταράτσα ? confused affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Κυψελίδιo στην ταράτσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελίδιo στην ταράτσα   Κυψελίδιo στην ταράτσα Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 10:28 pm

Γενικά ένα πενταράκι μέχρι το φθινόπωρο, αν όλα πάνε καλά, θα γίνει ένα κανονικό μελίσσι.
Αντί για τροφοδότη εισόδου δοκίμασε έναν εσωτερικό.
Αν η τοποθέτηση του μελισσιού είναι τέτοια που να μην έχει ρεύμα αερα, υπερβολική έκθεση στον ήλιο, άρα πολύ ζέστη κλπ τότε ναι το μελίσσι θα λειτουργήσει κανονικά. Καλά είναι να μην είναι κάπου που να περνάει κόσμος.

Εγώ δεν το έχω κάνει αλλά έχω δει λίγα μελίσσια σε ταράτσα όμορφα τοποθετημένα και προστατευμένα από αερα και ήλιο... αλλά δεν ήταν μόνιμα εκεί... κάποιους μήνες του χρόνου μόνο. Ας περιμένουμε να διαβάσουμε εμπειρίες από όσους έχουν μελίσσια σε ταράτσες afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Κυψελίδιo στην ταράτσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελίδιo στην ταράτσα   Κυψελίδιo στην ταράτσα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19, 2012 8:20 am

Σαν σκεψη ειναι καλη μου αρεσει που εισαι συγγρατημενος-η και θελεις να το πας σιγα σιγα, το μονο προβλημα που υπηρξε οταν το δοκιμασα εγω (ηθελα να απομακρινω 5χλμ την βασιλισσα) ηταν οτι οι κηποι εκτος απο το να ποτιζονται ραντιζονται κιολας, με αποτελεσμα να γεμισει η ταρατσα με ψωφιες μελισσες, τωρα βεβαια με την κριση εχουν κοψοι ολοι τους κηπουρους και δεν ξερω τι θα γινοταν αν τις ξαναφερνα, φανταζομαι οτι δεν μενεις και στο κεντρο της Αθηνας, θα εχει καποια λουλουδια εκει. Για εμενα παντως σωστο θα ηταν να εχεις και μια εναλλακτικη λυση αν δεν σου "κατσει" εκει το μερος, μην ξεχνας και τους γειτονες. Επισης βαλτα σε δεκαρα κυψελη ας ειναι πενταρακι, σιγουρα μετα απο κανα μηνα, Ιουνιο, θα χρειαστει να βαλεις κι αλλα πλαισια. Καλη τυχη-επιτυχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Κυψελίδιo στην ταράτσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελίδιo στην ταράτσα   Κυψελίδιo στην ταράτσα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19, 2012 9:25 am

Και εγώ στη ταράτσα ξεκίνησα με 2 παραφυάδες. Μα η γνωστή γειτόνισσα γκρίνιαξε... και αναγκαστικά τα μελισσάκια (που είχαν γίνει 5) μετακόμισαν. Σε καλό τους βγήκε.
Το μόνο πρόβλημα νομίζω ότι είναι οι γείτονες. Αν το λύσεις αυτό, τα άλλα θα λυθούν εύκολα. Τροφές θα βρουν άφθονες, καλό κλίμα, όσο για τους ψεκασμούς εκτός απο τους φοίνικες μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Κυψελίδιo στην ταράτσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελίδιo στην ταράτσα   Κυψελίδιo στην ταράτσα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19, 2012 2:52 pm

Aliet systein, αυτα ειναι το προβλημα, τα Λεϊλαντ τα θελουν καθε 15, εμ δεν θελαμε ελληνικο κυπαρισσι, θελαμε το εγγλεζικο, ψεκαζε τωρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Κυψελίδιo στην ταράτσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελίδιo στην ταράτσα   Κυψελίδιo στην ταράτσα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19, 2012 8:26 pm

beespyros έγραψε:
Aliet systein, αυτα ειναι το προβλημα, τα Λεϊλαντ τα θελουν καθε 15, εμ δεν θελαμε ελληνικο κυπαρισσι, θελαμε το εγγλεζικο, ψεκαζε τωρα.
όλα τα φάρμακα είναι πρόβλημα και όχι μόνο το αλλιεττε.

και όχι κάθε 15 μέρες. κάθε μήνα για 4 εφαρμογές σε όλα τα κωνοφόρα. ποιός είναι αυτός που ψεκάζει κάθε 15 μέρες. θα τσακίσει πες του τα φυτά

ακόμα πολύ κακό φάρμακο είναι το bayfidan και όλα τα εντομοκτόνα φυτών.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Κυψελίδιo στην ταράτσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελίδιo στην ταράτσα   Κυψελίδιo στην ταράτσα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19, 2012 10:06 pm

"Εχασε" ποτε κανεις λειλαντ γιατι δεν το ραντισε ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Κυψελίδιo στην ταράτσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελίδιo στην ταράτσα   Κυψελίδιo στην ταράτσα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19, 2012 10:19 pm

Αποστολος Β. έγραψε:
"Εχασε" ποτε κανεις λειλαντ γιατι δεν το ραντισε ?


Στην Αίγινα, που αυτά τα δένδρα δεν έχουν καμμία σχέση με το περιβάλλον αυτό.
Αλλά οι νεόπλουτοι με τις μαιζονέττες (μου επιτρέπεται να τους πω ηλίθιους;;Wink δεν το καταλαβαίνουν, και νομίζουν ότι έχουν και την φύση στο τσεπάκι τους.
Τα βάζουν για φράχτες . Για να μην τους βλέπουν απο τον δρόμο λένε.
Και βέβαια μαζί χάνουν και όλη την ομορφιά της θέας στην θάλασσα.

ε! ναι Αποστόλη, εκεί είναι νεκρά απο φυτοφθορά μέσα σε λίγους μήνες αν δεν ψεκαστούν.

Αλλά τι να πεις. ti na po ti na po

Κάποια κυρία μάλιστα μου είπε το εξής υπέροχο scratch scratch scratch
Και με ύφος 48 καρατίων

Ε άμα χιονίσει θα βγάλουμε φωτογραφίες, να λέμε ότι πή***πιπέρι***ε για σκι...............

Με τέτοια μυαλά, τι περιμένεις ;;;;;;


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Κυψελίδιo στην ταράτσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελίδιo στην ταράτσα   Κυψελίδιo στην ταράτσα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19, 2012 10:20 pm

Αποστολος Β. έγραψε:
"Εχασε" ποτε κανεις λειλαντ γιατι δεν το ραντισε ?

το κυριο προβλημα ειναι η υγρασια στο εδαφος αν το χωμα στραγγιζει δεν χρειαζονται πολλα πολλα στην αντιθετη περιπτωση ριζοποτισμα,

οσο για το κυριο θεμα ο γειτονας ειχε φερει ενα μελισσακι το οποιο επινε νερο απο το μπωλ του σκυλου και επειδη τησ φοβοταν δεν επινε και πηγα να τον χασω απο ηλιαση οποτε πολυ προσοχη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Κυψελίδιo στην ταράτσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελίδιo στην ταράτσα   Κυψελίδιo στην ταράτσα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19, 2012 10:48 pm

gianhs8 έγραψε:

οσο για το κυριο θεμα ο γειτωνας ειχε φερει ενα μελισακι το οποιο επινε νερο απο το μπωλ του σκυλου και επειδη τησ φοβωτανε δεν επινε και πηγα να τον χασω απο ηλιαση οποτε πολυ προσοχη

Σωστά, αυτό είναι για μένα το κύριο θέμα που πρέπει να προσέξει κάποιος που θα βάλει μελίσσια σε αστική περιοχή. Το νερό.
Για να αποφύγει οχλήσεις σε γείτονες, πρέπει να τους εξασφαλίσει κοντά νερό για να πίνουν ώστε να μην ψάχνουν αλλού και δημιουργούνται προστριβές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pgkioulf
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Κυψελίδιo στην ταράτσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψελίδιo στην ταράτσα   Κυψελίδιo στην ταράτσα Icon_minitimeΣαβ Ιαν 21, 2012 11:48 am

Melissologia:

Το θέμα σου μεταφέρθηκε εδώ...


https://melissologia.forumgreek.com/t1735-topic#12223
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κυψελίδιo στην ταράτσα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελίσσια στην ταράτσα.
» κυψελες στην ταρατσα!
» Η κουτσουπιά και η μέλισσα
» Κυψέλες στην ταράτσα της Γαλλικής Βουλής

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: