Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Aποσταση κατοικιας μας απο τα μελισσια.

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Aποσταση κατοικιας μας απο τα μελισσια.   Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Icon_minitimeΠαρ Ιαν 13, 2012 7:52 pm

Παιδια θελω να ρωτησω εαν υπαρχει προβλημα να εχω τα μελισσια σε αποσταση 100 χιλιομετρων(πατρικο- Αλιαρτος) απο την μονιμη κατοικια μου(Αθηνα) και να τα επισκεπτωμαι καθε Σαββατοκυριακο? Υπαρχουν περιοδοι που απετειτε να ειμαστε κοντα τους καθημερινα? Υπαρχει και η λυση των δυο δεκαπενθημερων αδειων, που τουλαχιστον την μια απο τις δυο μπορω να ρυθμισω.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την beteranos στις Δευ Ιαν 16, 2012 1:47 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aποσταση κατοικιας μας απο τα μελισσια.   Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 12:32 am

φίλε
Δεν μπορούμε πάντοτε να τα έχουμε δίπλα μας αν και θα το θέλαμε.
Άρα συμβιβαζόμαστε με την απόσταση.

Αλλά φοβάμαι ότι θα έρθουν στιγμές που θα βαριέσαι να κάνεις τόσα χιλιόμετρα μόνο για τα μελίσσια.

Πιο συχνά μας χρειάζονται την άνοιξη που φοβόμαστε σμηνουργίες, αλλά νομίζω ότι αν κάνεις καλούς χειρισμούς τα σαββατοκύριακα, θα τα καταφέρεις.

Επίσης δεν ξέρω αν έχεις κάποια στιγμή ένα μικρό μελισσάκι, που αποφάσισες να το τροφοδοτείς κάθε μέρα με λίγο σιρόπι.
Θα μου πεις, θα τους βάλω μπόλικο σιρόπι το Σαββατοκύριακο.
Μέχρι την Δευτέρα θα το έχουν καταναλώσει, οπότε τι γίνεται τις άλλες μέρες?
Δεν μπορείς να βάλεις και πάρα πολύ για τον φόβο της λεηλασίας.
Βέβαια υπάρχει και η εναλλακτική λύση να τους βάζεις όταν λείπεις ζαχαροζύμαρο, που θα σε βγάλει μέχρι το επόμενο Σαββάτο.

Επίσης από Σαββατοκύριακο σε Σαββατοκύριακο δεν θα μπορείς να κάνεις γυρεοσυλλογή, γιατί αυτή χρειάζεται να συλλέγεται κάθε μέρα.

Πάντως υπάρχουν μελισσοκόμοι που η έδρα τους είναι Βόρεια Ελλάδα και τα πηγαίνουν στην Μεσσηνία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aποσταση κατοικιας μας απο τα μελισσια.   Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 1:49 pm

Απ' οτι καταλαβαινω η αποσταση ειναι σοβαρο προβλημα. Ενα προβλημα που μαλλον θα με εμποδισει να ασχοληθω με τα μελισσια. Καταλαβα σωστα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aποσταση κατοικιας μας απο τα μελισσια.   Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 9:38 pm

Υπαρχει αναλογη εμπειρια απο καποιον εδω στο φορουμ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aποσταση κατοικιας μας απο τα μελισσια.   Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 10:04 pm

beterane
εμπειρία δεν έχω μέχρι στιγμής, αλλά από τον μάρτιο που θα μεταφέρω τα μελίσσια μου στην Φθιώτιδα θα έχω.
Για να μη ανεβοκατεβαίνω πάνω-κάτω (πρέπει να περιορίσω τις βενζίνες οπωσδήποτε αν θέλω να γίνει προσοδοφόρα η μελιτοφορία), θα κάθομαι 15 μέρες στο χωριό και 15 στην αθήνα για τις υπόλοιπες δουλειές που έχω.
Οπότε και εγώ θα έχω να κάνω κάποια χιλιόμετρα.
Τις 15 μέρες θα συντηρώ τον εξοπλισμό, θα επιβλέπω τα μελίσσια, θα συλλέγω την γύρη, θα προσέχω για αφεσμούς και φεύγοντας θα τους αφήνω ζαχαροζύμαρο για τροφή (αν την χρειάζονται).

Τον χειμώνα θα πηγαίνω κάθε 2 βδομάδες στο χωριό για τροφές μόνο.

δεν γίνεται και αλλιώς.

Και εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο σοβαρός λόγος να μη ασχοληθείς με τα μελίσσια.
Δες εσύ πόσο αντέχεις να κάνεις χιλιόμετρα.

Και δες αν χρειάζεται να πηγαίνεις κάθε βδομάδα ή κάθε 15 μέρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aποσταση κατοικιας μας απο τα μελισσια.   Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 10:23 pm

beteranos έγραψε:
Υπαρχει αναλογη εμπειρια απο καποιον εδω στο φορουμ?

για σκέψου αυτούς που κάνουν νομαδική μελισσοκομία, και έχουν μελίσσια σε διάφορες περιοχές ταυτόχρονα .

είναι απο πάνω τους συνέχεια;;;;
Απο όσο ξέρω, καθημερινά δεν θέλουν να μας βλέπουν, ούτε οι ίδιες.

μπορείς νομίζω να τα καταφέρεις και σιγά σιγά θα δεις πως θα προγραμματίζεις τις επισκέψεις σου.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aποσταση κατοικιας μας απο τα μελισσια.   Aποσταση κατοικιας μας  απο τα μελισσια. Icon_minitimeΔευ Ιαν 16, 2012 12:09 am

Ευχαριστω παιδια Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Aποσταση κατοικιας μας απο τα μελισσια.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τι νέα από τα μελίσσια μας;
» καινούργια μελίσσια
» Μελισσια και ταξιδια...
» Nεος στα μελισσια
» Συμβουλές για νέο στα μελίσσια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: