Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Nεος, τι χρειαζομαι?

Πήγαινε κάτω 
+5
ΚΑΝΑΡΗΣ
granazis
vaso9
milmos
beteranos
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΔευ Ιαν 09, 2012 1:41 pm

Καλησπερα σε ολους. Ονομαζομαι Κωστας ειμαι νεος στο φορουμ αυτο. Ασχολουμαι με λαχανικα για προσωπικη καταναλωση. Ενιωσα ομως την αναγκη εκτος απο τα λαχανικα τη
ς οικογενειας να παραξω και το μελι της (αντε και για κανα συγγενη). Θελω λοιπον απο εσας που ειστε εμπειροι να με βοηθησετε(εχω πληρη αγνοια). Εχω διαβασει μερικα πραγματα απο το ιντερνετ, αλλα νομιζω πως ειναι πολυ λιγα. Εαν καποιος απο εσας εχει χρονο και διαθεση να μου γραψει τι θα χρειαστει να αγορασω( με τις κατα προσεγγιση τιμες τους). Υπολογιζω να ξεκινησω με 2-3 κυψελες(για το μελι της οικογενειας νομιζω ειναι αρκετα). Εαν καποιος απο εσας μου αφιερωσει λιγο απο τον πολυτιμο χρονο του θα του ειμαι υποχρεος. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΔευ Ιαν 09, 2012 3:08 pm

πριν αγοράσεις οτιδήποτε, κάτσε 2-3 ημέρες από το πρωί ως το βράδυ και διάβασε όσα περισσότερα θέματα έχουν αναπτυχθεί σε αυτό το forum.

θα σου δημιουργηθούν πολλές απορίες, οπότε αρχίζεις και τις θέτεις μία προς μία.

φρόντισε να πας στα μαθήματα που διοργανώνονται κατά καιρούς.

υπολόγισε ότι για σμήνος μιας κυψέλης θα χρειαστείς περίπου 100 ευρω.
και άλλα 40 περίπου για την αγορά της κυψέλης.
μια φόρμα-γάντια και 2-3 εργαλεία 50 ευρω.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΔευ Ιαν 09, 2012 6:11 pm

Δεν θα χρειαστω και μελιτοεξαγωγεα και φιλτρο μελιου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεος τι χρειαζομαι   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΔευ Ιαν 09, 2012 8:40 pm

Βιαζεσαι πολυ βιαζεσαι
οταν πας πρωτη δημοτικου ξεκινας απο το Α
Συμβουλη ???? study study
Καλη αρχη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΔευ Ιαν 09, 2012 10:14 pm

τα μόνα που χρειάζεσαι για αρχή είναι:
κυψέλη
σμήνος
φόρμα
γάντια
ξέστρο
τροφοδότη για σιρόπι (ξύλινο ή πλαστικό ΑΡΙΣΤΕΑ)

ο τροφοδότης κάνει ~~ 5 ευρω

όλα τα άλλα πολύ-πολύ αργότερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 12:10 am

Μην ρωτας ποσο κανει αυτο που θες ποτε.......
Γιατι αν το θες θα πει ...οτι σου χριαζετε....... και αν σου χριαζετε θα το πληρωσεις τοσο που θα εχει.....!!!
Καλητερα λοιπον ρωτα ...πρωτα τον εαυτο σου .....αν σου χριαζετε.... και πολυ περισσοτερο αν ξερεις τι να το κανεις ......(για τα μελισσια λεω).....!!!
Λεω λοιπον να αρχισεις με το τελευταιο ........ ακομα και αν στο χαρισουν το μελισσακι..!!!

ti na po ti na po katse kala katse kala και να εισαι kalo pedi kalo pedi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 12:16 am

Νομιζω πως το ειπα αρκετα κατανοητα πως ''θελω να παραγω μελι για οικογενειακη καταναλωση''.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεος τι χρειαζομαι   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 8:58 am

<<θελω να παραγω μελι για οικογενειακη καταναλωση >>
αν καταλαβα καλα εχεις μια εμπειρια με τα λαχανικα αν εχεις και εμπειρια
με τις μελισσες τοτε πολυ σωστα ρωτας αν ομως δεν ξερεις τιποτα απο
μελισσες να εισαι σιγουρος -η οτι μελι δεν θα παρεις ουτε για οικογενειακη
καταναλωση εκτος και αν σου ειναι αρκετο 1-2 κιλα οποτε σε αυτη την
περιπτωση κατα την αποψη μου σου ειναι αχριστος ο μελιτοεξαγωγεας
πληροφοριακα για τιμες σε μελιτοεξαγωγεα και θερμαντικο καδο
ωριμανσης αναλογα τι θελεις περιπου απο 800-1000 μια βολτα στα
μελισσοκομικα καταστηματα θα σου λυθουν ολες οι αποριες
parigoria
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 9:23 am

Μισό λεπτό. Ας μην μπερδευόμαστε με το ''βετεράνος''.

Για λίγο μέλι για την οικογένεια, δεν είναι απαραίτητος ο μελιτοεξαγωγέας, μπορείς να στείβεις τις κηρήθρες και να παίρνεις έτσι το μελάκι σου.Αν η παραγωγή το δικαιολογεί αγοράζεις. Με το κερί θα μπορείς να φτιάχνεις από κηραλοιφές μέχρι αρωματικά κεράκια... Αυτός ο τρόπος, αν εξαιρέσεις την μικρή απόδοση, έχει ένα σωρό πλεονεκτήματα.
Θα έλεγα να ψάξεις στο νετ για οικιακή μελισσοκομία ( backyard bee keeping...).

Όλα αυτά βέβαια προυποθέτουν διάβασμα, ψάξιμο, γνώση μια και θα χρειαστεί να κάνεις σε πάποιες περιπτώσεις χειρισμούς διαφορετικούς απο τους κατεστημένους.

Όσο για τις αγορές, μη κάνεις έξοδα που δεν χρειάζονται. Τα απαραίτητα μόνο. Το ποιά θα είναι αυτά, θα σου το που μόνα τους.

Καλή επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 9:48 am


θα σου προτείνω και εγώ αυτά που σου είπε ο milmos

τα μόνα που χρειάζεσαι για αρχή είναι:
κυψέλη
σμήνος
φόρμα
γάντια
ξέστρο
τροφοδότη για σιρόπι (ξύλινο ή πλαστικό )
όλα τα άλλα πολύ-πολύ αργότερα

ίσως ούτε και τροφοδότη. Με ένα πιάτο και βοτσαλάκια, ή κλαράκια κάνεις την δουλειά σου.

Πάνω απο όλα όμως πολύ διάβασμα, γιατι οι ατιμούλες θέλουν χειρισμούς για να τις καταφέρεις.
Δεν χαρίζονται σε κανέναν.

Νομίζω θα πάνε όλα καλά για σένα.
Έχεις 2 μήνες μπροστά σου για ενημέρωση και διάβασμα πριν αγοράσεις 2-3 σμήνη την άνοιξη.

Όσο για την μελιτοεξαγωγή, όταν θα έρθει η ώρα θα το ψάξεις και θα βρείς την άκρη.
Αλλά πραγματικά όπως σου είπε και ο φίλος εδώ, λίγα πλαίσια μπορείς να τα βγάλεις άνετα χωρίς μηχάνημα.

Και εγώ είμαι καινούργια στο σπόρ, και πέρυσι που έβγαλα το πρώτο μου μέλι, αυτό έκανα.

Καλή επιτυχία, και καλή ενημέρωση.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 10:31 am

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας(οι οποιες με κανουν να πιστευω πως θα με βοηθησετε και στην συνεχεια). Θα ηθελα επισεις να μου προτεινετε καποιο βιβλιο για αρχαριους και απο που μπορω να το αγορασω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 10:37 am

beteranos έγραψε:
Ενιωσα ομως την αναγκη εκτος απο τα λαχανικα της οικογενειας να παραξω και το μελι της (αντε και για κανα συγγενη).

Γειά σου Κώστα και καλώς ήρθες στο Melissologia cheers

Νομίζω ότι θα ήταν ενδιαφερον να μας πεις γιατί ένιωσες την ανάγκη να παράγεις μέλι για την οικογένεια σου.

Οι λόγοι που έχει ο καθένας μας εδώ μελίσσια διαφέρει... οπότε αποκλεινουν και οι απόψεις.

Γράφεις παρακάτω...

beteranos έγραψε:
Εαν καποιος απο εσας εχει χρονο και διαθεση να μου γραψει τι θα χρειαστει να αγορασω (με τις κατα προσεγγιση τιμες τους).

Δηλαδή εγώ καταλαβαίνω ότι θέλεις να κάνεις πρώτα μια οικονομική ανάλυση και να δεις και κατά ποσο θα κοστίσει και εάν σε συμφαίρει ίσως. ΕΑΝ είναι έτσι, τότε να γνωρίζεις ότι με τα μελίσσια δεν είναι τόσο απλά τα οικονομοτεχνικά.

Για αρχή θα χρειαστείς σίγουρα όσα γράφουν τα παιδιά πιο πάνω και στην πορεία αρκετά ακόμα "εργαλεία" ανάλογα με το τι ακριβώς θα επιλέξεις να κάνεις, παράγεις, διαθέσιμο χρόνο κλπ. Οπότε για αυτά μπορείς να κάνεις και μια απλή έρευνα αγοράς στα καταστήματα.

Για μελιτοεξαγωγέα μπορείς όταν έρθει με το καλό η ώρα να δανιστείς από κάποιον ένα κλπ να κάνεις την δουλειά σου... συνήθως έτσι κάνουν οι περισσότεροι.

Νομίζω πως είσαι σε καλό δρόμο και έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου να ενημερωθείς και να οργανωθείς κατάληλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 10:57 am

Αλλη μια ερωτηση παιδια. Η εξεταση αλλεργιας, γινεται απλα σε ενα μικροβιολογικο εργαστηριο?

Υ.Γ. Παρακαλω κανα βιβλιο παιδες, ποιο προτεινετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 11:12 am

lingistis έγραψε:
beteranos έγραψε:
Ενιωσα ομως την αναγκη εκτος απο τα λαχανικα της οικογενειας να παραξω και το μελι της (αντε και για κανα συγγενη).

Γειά σου Κώστα και καλώς ήρθες στο Melissologia cheers

Νομίζω ότι θα ήταν ενδιαφερον να μας πεις γιατί ένιωσες την ανάγκη να παράγεις μέλι για την οικογένεια σου.

Οι λόγοι που έχει ο καθένας μας εδώ μελίσσια διαφέρει... οπότε αποκλεινουν και οι απόψεις.

Γράφεις παρακάτω...

beteranos έγραψε:
Εαν καποιος απο εσας εχει χρονο και διαθεση να μου γραψει τι θα χρειαστει να αγορασω (με τις κατα προσεγγιση τιμες τους).

Δηλαδή εγώ καταλαβαίνω ότι θέλεις να κάνεις πρώτα μια οικονομική ανάλυση και να δεις και κατά ποσο θα κοστίσει και εάν σε συμφαίρει ίσως. ΕΑΝ είναι έτσι, τότε να γνωρίζεις ότι με τα μελίσσια δεν είναι τόσο απλά τα οικονομοτεχνικά.

Για αρχή θα χρειαστείς σίγουρα όσα γράφουν τα παιδιά πιο πάνω και στην πορεία αρκετά ακόμα "εργαλεία" ανάλογα με το τι ακριβώς θα επιλέξεις να κάνεις, παράγεις, διαθέσιμο χρόνο κλπ. Οπότε για αυτά μπορείς να κάνεις και μια απλή έρευνα αγοράς στα καταστήματα.

Για μελιτοεξαγωγέα μπορείς όταν έρθει με το καλό η ώρα να δανιστείς από κάποιον ένα κλπ να κάνεις την δουλειά σου... συνήθως έτσι κάνουν οι περισσότεροι.

Νομίζω πως είσαι σε καλό δρόμο και έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου να ενημερωθείς και να οργανωθείς κατάληλα.
Καλως σας βρηκα ! ! ! Και σας ευχαριστω για το θερμο καλωσορισμα. Απαντω λοιπον στην πρωτη ερωτηση σου. Προσπαθω να παραγω οσα περισσοτερα μπορω απο αυτα που καταναλωνει η οικογενεια μου( κατι σαν αυταρκεια). Οσον αφορα την οικονομικη αναλυση που σας ζητησα, το εκανα γιατι σε αυτη την κριση δεν ξεκιναμε κατι χωρις να κανουμε τον προ'υ'πολογισμο μας πριν. Δεν θα ηταν κριμα να ξεκινουσα και στην πορεια να διαπιστωνα οτι τα οικονομικα μου δεν αρκουν για να συνεχισω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 12:18 pm

ok

Λοιπόν έτσι σαν πρόχειρη οικονομική ανάλυση, υπολόγιζε ότι ένα μελίσσι που θα είναι σε σταθερό μέρος (και όχι μετακινούμενο) θα σου δώσει περίπου 10 κιλά μέλι/χρόνο.

Τα έξοδα αγοράς για το ένα μελίσσι στα είπαμε πιο πάνω.
Οπότε βάλτα κάτω και δες αν σε συμφέρει.

Τώρα ακόμα και αν δεν σε συμφέρει οικονομικά, και θες να το κάνεις γιατί υποπτεύεσαι ότι θα σου αρέσει αυτή η ασχολία, τότε μην υπολογίζεις ούτε κόστος ούτε κέρδος.
Υπολόγιζε μόνο στην ψυχική σου ισορροπία.


Το ξεκινάς έτσι επειδή σου αρέσει, και ότι βγάλει η συνέχεια.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 12:21 pm

για βιβλίο που ρωτάς θα σου πρότεινα
Θρασύβουλου - Πρακτική Μελισσοκομία - ~~ 20 ευρω

υπάρχουν και άλλα πολύ καλά, που θα σου προτείνουν και άλλοι.

σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο μπορείς να το παραγγείλεις,
ή πάρε τηλ. 23920/91575 την εκδοτική εταιρία να στο στείλουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 1:51 pm

Έχω να βάλω και άλλη μια διάσταση στο τραπέζι, πέραν της οικονομοτεχνικής ανάλυσης.
Της ικανοποίησης του να κάνω κάτι με τα χέρια μου. Ο πατέρας μου φτιάχνει κρασί.
Με οικονομικά στοιχεία θα τον συνέφερε να πίνει σατώ μαργκώ.
Η χαρά του όμως όταν του λένε τι καλό κρασί φτιάχνει είναι ανεκτίμητη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 5:18 pm

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
Ο πατέρας μου φτιάχνει κρασί....
Η χαρά του όμως όταν του λένε τι καλό κρασί φτιάχνει είναι ανεκτίμητη.

Για στείλε κανά μπουκάλι να σου πω αν του λένε αλήθεια zitao pola zitao pola zitao pola
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 6:55 pm

Κατι που σιγουρα θα χρειαστεις ακομα και δεν αναφερθηκε ειναι το καπνιστηρι οπωσδηποτε.Για τροφοδοτες οπως ειπε και η NINAS μπορεις να χρησιμοποιησεις κατι αλλο ειδικα αν παρεις οπως λες 2-3 μελισσακια.
Βιβλιο θα σου προτεινα αν εισαι τελειος αρχαριος και το "μελισσσοκομια χωρις δασκαλο" του Ν.Ι.Νικολαϊδη. Εγω με αυτο ξεκινησα. Σου λεει τα βασικα. Καλο θα ηταν να μπορεσεις πριν ασχοληθεις με τα δικα σου να πας να δεις και καπου αλλου ειται σε καποιο γνωστο σου μελισσοκομο ειται σε καποιο σεμιναριο για να δεις πως γινονται καποιοι χειρισμοι γιατι οσα και να διαβασεις οταν τα δεις απο καποιον αλλο δε θα εχεις κατ' αρχην το αγχος αν κανεις κατι σωστα ή λαθος στα βασικα.
Παντως αν ασχοληθεις περα απο το μελακι της οικογενειας θα ειναι σαν να κανεις την καλυτερη ψυχοθεραπεια καθε φορα που θα πηγαινεις και θα τα βλεπεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melisaki7
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melisaki7


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤρι Ιαν 10, 2012 7:29 pm

Βιβλιο θα σου προτεινα αν εισαι τελειος αρχαριος και το "μελισσσοκομια χωρις δασκαλο" του Ν.Ι.Νικολαϊδη.

και εγώ με αυτό ξεκίνησα study αλλά μετά που πήρα και το βιβλίο το 2 εντατικές μεθόδους διδασκαλίας γράφει ακριβώς την ίδια θεωρία και τα βασικά πράγατα απλά επειδή γράφει τακτικές εκμετάλευσης μην σε παρασύσει η αισιοδοξία αλλιώς για να γλιτώσεις χρήματα πάρε το 2 βιβλίο κατευθείαν!
όλες η γνώμες σωστές και δεκτές στην παρέα της Μελισσολογίας!! king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤετ Ιαν 11, 2012 6:57 pm

Σημερα πηρα το πρωτο βιβλιο και αρχιζω το διαβασμα. Εαν μπορει καποιος-α να μου πει για την εξεταση αλλεργιας(που γινετε) γιατι ο πατερας μου ηταν αλλεργικος(γιαυτο παρατησε και τα μελισσια).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤετ Ιαν 11, 2012 7:36 pm

lingistis έγραψε:
ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
Ο πατέρας μου φτιάχνει κρασί....
Η χαρά του όμως όταν του λένε τι καλό κρασί φτιάχνει είναι ανεκτίμητη.

Για στείλε κανά μπουκάλι να σου πω αν του λένε αλήθεια zitao pola zitao pola zitao pola

Οταν ανέβω Φλώρινα, μια και εκεί σπουδάζει ο γιος μου, δεν θα παραλείψω
kalo pedi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Nεος, τι χρειαζομαι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Nεος, τι χρειαζομαι?   Nεος, τι χρειαζομαι? Icon_minitimeΤετ Ιαν 11, 2012 11:13 pm



σωστός ο Μύρτος. Ξεχάσαμε το βασικώτερο
το καπνιστήρι.


Κανάρη, μην τάξεις σε παιδί και σε τρελλό.
Και επειδή δεν είμαι παιδί, δηλώνω τρελλός .... για την δοκιμαστική γουλιά μιλάμε

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Nεος, τι χρειαζομαι?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Nεος στα μελισσια
» Νεος Μελισσοκομος!!!!!!!
» Τι χρειάζομαι για αρχή?
» Ποσα μελισια χρειαζετε να εχω για να κανω ασφαλεια ΟΓΑ
» χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: