Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!

Πήγαινε κάτω 
+3
stevebee06
Dias
elen
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!   Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2011 4:16 am

Χρόνια Πολλά, οι άγιες μέρες των Χριστουγέννων και η χρονιά που έρχεται να φέρει υγεία και ευημερία σε όλους!
'Εχασα τον πατέρα μου το καλοκαίρι, ο οποίος είχε 8 μελίσσια ερασιτεχνικά. Επειδή τα αγαπούσε πολύ προσπάθησα να τα περιποιηθώ με τη βοήθεια ενός φίλου του, ο οποίος ήταν και για τον πατέρα μου ο "δάσκαλος"... Αρχικά δεν υπηρχε η σκέψη να ασχοληθώ, άλλα μετά από 3-4 επισκέψεις (την τελευταία φορά τα άνοιξα μόνη μου!), νομίζω ότι ίσως τα αγαπήσω και γω...Δεν είμαι αλλεργική, αλλά μέχρι τώρα δεν με τσίμπησε ούτε μια μέλισσα, άρα ή μ'αγαπήσαν και αυτές ή μόλις με τσιμπήσουν ίσως να χαθεί κάθε ελπίδα! Οπως καταλάβατε είμαι αρκετά μπερδεμένη, όμως χαίρομαι που μου δίνετε την ευκαιρία εδώ να μοιραστώ τον προβληματισμό μου. Καλώς σας βρήκα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!   Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2011 8:59 am

Καλώς ήρθες. Η ενασχόληση με τις μέλισσες έιναι όμορφη, και αυτές θα σε ανταμίψουν με το μελάκι τους. ....ο μπαμπά σου κάτι ήξερε και ασχολιόταν. Να είσαι γερή να τον θυμάσε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06


Αριθμός μηνυμάτων : 129

Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!   Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2011 12:05 pm

Η μελισσοκομία είναι μία "πονεμένη ιστορία". Όπως όταν μάθαινες ποδήλατο έπεσες και έγδαρες το γόνατό σου και δεν το εγκατέλειψες έτσι είναι και η μελισσοκομία, στην πρώτη δυσκολία δεν την εγκαταλείπεις. Όταν έρθει η Άνοιξη και τις δεις να στροβιλίζονται και να βουίζουν χαρούμενες, θα σε συνεπάρουν με τις μαγευτικές μυρουδιές τους και το γλυκύτερο μελάκι (αφού θα είναι το δικό σου). Καλή Χρονιά και καλή συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!   Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2011 1:21 pm

Καλως ηρθες και οτι καλυτερο ευχομαι για την νεα χρονια.
Νομιζω πως ηδη εχεις "μελισσοχτυπηθει" και ο μπαμπας σου αφησε οτι καλυτερο για να αποφορτιζεσαι. Να ειναι καλα εκει που ειναι .
Οτι θελησεις για τα κοριτσια εδω ειναι ολο το team για να δωσει τα φωτα του.
Καλη αρχη και ακομη καλυτερη συνεχεια.

(stevebee06 βλεπω κρυμενο λογοτεχνικο ταλεντο Very Happy )

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!   Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2011 1:27 pm

Χρονια πολλα Ellen καλως ηρθες στην παρεα μας.Ειμαι σιγουρη πως θα τις αγαπησεις και θα τις αυξησεις τις κυψελες σου, οπως θα έκανε κ ο μπαμπας σου.
Καλη δυναμη, λοιπον και καλο study βεβαιως-βεβαιως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!   Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2011 8:41 pm

αγαπητη φιλη
ο <<τρομοσ>> του κεντριου ειναι προφανωσ ενασ απο τουσ ισχυρουσ ανασταλτικουσ παραγοντεσ για να ασχοληθει καποιοσ με αυτο το <<σπορ>>.Μελισσοκομοσ γινεται βεβαια μονο εκεινοσ που η αγαπη του για την μελισσα θα τον βοηθησει να τον ξεπερασει.Θα σου πω μια αστεια ιστορια για το πωσ αρχισα το μελισσοκομικο μου σταδιο πριν απο περιπου 17 χρονια.
Δεν ειχα καμμια απολυτωσ εμπειρια απο μελισσεσ μεχρι τοτε.Ουτε εγω ουτε κανεισ γνωστοσ μου.Ετυχε απλα σε καποιο απο αυτα τα συνοικιακα πανγηρια που μεταξυ των αλλων στεινουν και καποιουσ παγκουσ με βιβλια ,να μου κινησει το ενδιαφερον ενα βιβλιο με τιτλο <<Μελισσοκομια -παραγωγη και εκτροφη βασιλισσων>>.Ετσι λοιπον απο απλη περιεγεια το πηρα και αρχισα να το διαβαζω.Αυτο ηταν Με συνεπηρε τοσο αυτοσ ο διαφορετικοσ κοσμοσ και αυτη η διαφαινομενη αμιλλα μεταξυ του ανθρωπου που προσπαθει να κατευθυνει, και μιασ κοινωνιασ απο την αλλη που προσπαθει να διατηρησει την οργανωση και την ανεξαρτησια τησ, ωστε εδραιωθηκε μεσα μου η αποφαση να γνωρισω καλυτερα αυτην την αγνωστη κοινωνια των εντομων.Βρεθηκα λοιπον αρχεσ του φλεβαρη να αγοραζω ενα οργανωμενο σμηνοσ με την κυψελη του φυσικα,το οποιο τοποθετησα στην περιοχη του Σκαραμαγκα.Μεχρι εδω τα πραγματα ηταν ευκολα και <<ακινδυνα>>.Ελα ομωσ που το μελισσι χρειαζεται ελεγχο και φροντιδα.Ναι αλλα οι μελισσεσ εχουν κεντρι .και οσο και να τουσ βαζεισ σιροπακια σε κεσεδακια εξω απο την κυψελη τουσ δεν φαινονται τοσο φιλοτιμεσ ωστε να σε αφηνουν να αλωνιζεισ εσυ ο ασχετοσ στο σπιτι τουσ οπου ανατρεφουν τα μωρα τουσ και φυλανε τουσ θησαυρουσ τουσ.Και οσο και αν ειναι ομορφο το θεαμα να βλεπεισ τισ μελισσεσ να ερχονται κατα εκατονταδεσ και να ρουφουνμε σπουδη την προσφορα σου θελεισ να δεισ και κατι παραπανω.Αρα...Επρεπε να παρω την μεγαλη αποφαση να ξεπερασω τον φοβο ,να ανοιξω το μελισσι ,να δω τι γινεται μεσα και να <<εξασκησω την ανυπαρκτη μελισσοκομικη μου τεχνη>> που μονο απο τα απειρα βιβλια που διαβασα στο διαστημα που προηγηθηκε γνωριζα.Οπλιστηκα λοιπον με οσο κουραγιο μπορεσα να μαζεψω,καπνισα την εισοδο ,αφου φυσικα ειχα ντυθει αστροναυτησ,και ανοιξα το καπακι.Λιγεσ μελισσεσ αρχισαν να βουιζουν γυρω μου απειλητικα.Καποιοεσ επεφταν με ορμη πανω στην μασκα που φορουσα εχοντασ στοχο προφανωσ τα ματια μου.Ειμουν ετοιμοσ να τα παρατησω αλλα με συγκρατησε η σκεψη οτι η στολη μου με προστατεψε στο πρωτο μικρο κυμα τησ επιθεσησ τουσ.Ετσι προχωρησα και στο επομενο βημα να βγαλω πλαισια εξω ,να δω τον γονο η δυνατον και την βασιλισσα.Μεσα στην ταραχη μου ομωσ χτυπησα το πλαισιο αδεξια πανω στην κυψελη με αποτελεσμα ενα νεο κυμα εξαγριωμενων μελισσων να εφορμησει εναντιον μου .Και να το πρωτο τσιμπιμα στο κεφαλι πανω απο το καπελο.Να ταυτοχρονα και το δευτερο στον αστραγαλο πανω απο την καλτσα.Με επιασε πανικοσ και στην ταραχη μου μου πεφτει το πλαισιο απο τα χερια. ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΓΙΝΕ.Να αρχισω εγω να τρεχω και ξωπισω ενα τσουρμο μελισσεσ να με κινηγανε βουιζοντασ απειλητικα.Μεχρι να φτασω στην γεφυρα του Σκαραμαγκα και τον δημοσιο δρομο ειχα ηδη φαει καμμια 20αρια κεντρισματα.Το θεαμα δε που παρουσιαζα στα διερχωμενα αυτοκινητα ηταν για γελια.Καλα που δεν τρακαρε κανεισ.Καποια στιγμηκαι αφου ειχα απομακρυνθει καμμια 300αρια μετρα απο την κυψελη οι μελισσεσ γυρισαν πισω και με παρατησαν.Ναι αλλα το μελισσι ηταν ξεσκεπαστο το πλαισιο που κρατουσα πεταμενο διπλα.Αν το αφηνα ετσι το μελισσι ηταν χαμενο.Η αγαπη μου για αυτο και ο φοβοσ μη και γινω η αιτια να χαθει, με ωθησαν να ξεπερασω αλλη μια φορα τον φοβο μου και αφου περιμενα αρκετη ωρα να μαζευτουν και να ηρεμησουν οι μελισσεσ πηγα και εβαλα με γρηγορεσ κινησεισ το πλαισιο στη θεση του το σκεπασα (χωρισ κλειδια κλπ εννοειται) και εφυγα γρηγορα-γρηγορα.Αυτο ηταν.Ειχα παρει το βαπτισμα.Και μολονοτι πονουσε ολο μου το κορμι το γεγονοσ οτι αντεξα με εκανε να ξεπερασω το τρομο.Ακομη και σημερα φοβαμαι καπωσ τα κεντρισματα.Αλλα αφ ενοσ τωρα ειναι πιο σπανια αφ ετερου τα εχω συνηθησει σε βαθμο που λιγο καψιμο και λιγο πριξιμο δεν με ενοχλει πλεον τοσο .Και για την ιστορια εκεινο το 1ο μελισσι μου το εκλεψαν 10 μερεσ αργότερα.Απο πεισμα λοιπον και γω αγορασα 2 αλλα που τα τοποθετησα σε μια αλλη περιοχη.3χρονια μετα ειχα απο αυτα τα 2 που αγορασα τοτε 35ωραια μελισσια που ικανοποιουσαν πληρωσ το παθοσ και την ενεργητικοτητα μου.
Ευχομαι να λοιπον να ξεπερασεισ και συ τον φοβο σου για το κεντρι και η ενασχοληση σου με τισ μελισσεσ να σου προσφερει την χαρα και την απολαυση που σιγουρα προσφερανε και στον πατερα σου.Και να αποτελεσουν ενα ακομη κρικο στην αλυσιδα των ομορφων αναμησεων που θα σε δενουν μαζι του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!   Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2011 9:16 pm

filakia Ευχαριστώ όλους για την ενθάρυνση και τις ευχές! Εντυπωσιάστηκα από την ανταπόκριση μόλις άνοιξα τον υπολογιστή μου την επόμενη! Δηλαδή αν κρίνουμε από τα λεγόμενα του Sakis G, ακόμα και αν συμβεί το χειρότερο σενάριο ίσως αυτό να είναι σημάδι για μια καλή εξέλιξη! Ωραία λοιπόν, είμαι πανέτοιμη για ερωτήσεις (αν και "ατσίμπητη" ακόμα), ετοιμαστείτε!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!   Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Icon_minitimeΤετ Δεκ 28, 2011 12:22 am

Να'σαι καλα SakisG , με' κανες κ γελασα kala poli gelio θυμουμενη τι μου συνεβη πριν ενα χρονο που ετρεχα κ δεν εφτανα απο παρομοια ενεργεια μου, πηγα βλεπεις χωρις μασκα κ καπνιστηρι.
Έκλεψαν κ σε μενα το πρωτο μου μελισσι, οποτε αγορασα την ανοιξη άλλα 4 που τα εκανα 9 τωρα , με το καλο να ξεχειμωνιασουν, και βλεπουμε.

Ελεν καταλαβες παντως: Ποτε χωρις μασκα κ καπνηστηρι,άντε κ γαντια.

Δεν μπορεις να καταλαβεις τι ευχαριστηση,και λιγα λεω, σου δινουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!   Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Icon_minitimeΤετ Δεκ 28, 2011 11:28 am

Nαι Γιώτα όντως όταν τα άνοιξα μόνη μου φορούσα όλον τον εξοπλισμό, αλλά ήταν Νοέμβρης και ήταν ήρεμα. Επίσης τα κάπνισα λίγο για να μην "κάψω φτερά" και να μην τις ερεθίσω πολύ, όπως είχα διαβάσει κάπου. Παρόλα αυτά νομίζω ότι την άνοιξη που θα είναι ζωηρά θα είναι πιο δύσκολα, αλλά γενικά από την φύση μου δεν είμαι φοβιτσιάρα. Χαίρομαι που με ενθαρύνετε λέγοντας ότι θα μου αρέσει.
Λοιπόν, λέω να διαβάσω το φόρουμ για να καταλάβω αν πρέπει να ρωτήσω διάφορα (πχ ποιο βιβλίο να πάρω) ή αν έχουν ήδη δοθεί οι απαντήσεις...ελπίζω να σας ξαναβρώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eldorado
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
eldorado


Αριθμός μηνυμάτων : 28

Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!   Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 8:54 pm

Καλώς ήρθες elen! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Σου εύχομαι και εγώ να τα πας καλά με τα κορίτσια που άφησε ως ενθύμιο ο πατερούλης σου! Είναι ένα κομμάτι του που έμεινε πίσω και πάντα θα στον θυμίζουν! Αν αυτό δεν σε αγχώνει και δεν σε στεναχωρεί, συνέχισε να τις φροντίζεις και να τις αγαπάς, όπως έκανε και εκείνος! Θα ανταμειφτείς απτις ομορφιές της φύσης!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Xρόνια Πολλά! Αρχάρια με 8 μελίσσια κληρονομιά!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πολλα μελια στα μελισσια μου
» Αρχαρια με πολλες αποριες
» χρονια πολλα απο θεσσαλονικη
» πολλα κηφηνοκελια
» Πολλα χαιρετισματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: