Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΑΝΕΡΓΟΣ

Πήγαινε κάτω 
+6
GREEN
varsamis
giota
MILIBEE
drakos
nik247
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΡΓΟΣ    ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2011 11:21 am

Για αρχη κανε καλλου κακου κι ενα τεστ αλλεργιας.ειναι παντα χρησιμο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΡΓΟΣ    ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2011 3:46 pm

GREEN έγραψε:
Για αρχη κανε καλλου κακου κι ενα τεστ αλλεργιας.ειναι παντα χρησιμο!

sostos έως σωστότατος.
αυτη πρεπει να ειναι η πρωτη κινηση !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nik247
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
nik247


Αριθμός μηνυμάτων : 33

ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΡΓΟΣ    ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2011 4:06 pm

αν εχω αλλεργια μπορω να ασχοληθω με την μελισσοκομια?θυμαμαι ομως οταν ημουν πιο μικρος στο χωριο με ειχαν τσιμπησει καποιες φορες,σφηκες για μελισσα δεν θυμαμαι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΡΓΟΣ    ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2011 6:19 pm

μπες στο chat
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΡΓΟΣ    ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 14, 2011 1:55 pm

nik247 έγραψε:
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΠΡΙΝ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ.ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Γεια σου Νικόλα. Τα σημαντικοτερα βηματα τα εχεις ηδη κανει [παραιτηθηκες απο τα μεροκαματα της σκλαβιας και εφυγες απο την ζουγκλα]. Τωρα πρεπει να βρεις ενα ατομο να σου δειξει την δουλεια. Δεν θα το βρεις ευκολα ουτε τσαμπα διοτι απλουστατα το μεγαλυτερο ποσοστο μελισσοκομων δεν μιλαει και δεν μεταδιδει τα "μυστικα" της δουλειας. Προσπαθησε να επικοινωνησεις και να ερ8εις σε επαφη με μελισσοκομο ανω των 45-50 ετων ο οποιος θα πουλαει και μελισσια. Αγορασε οσα θες για να ξεκινησεις και κανονισε να σου δειξει την δουλεια με ανταλαγμα να τον βοηθησεις ενα-δυο χρονια με τα δικα του μελισσια. Ετσι μα8αινεις καλυτερα και γρηγοροτερα, συν του οτι θα μπορεσεις [αν το συμφωνησετε] να χρησιμοποιεις και τα δικα του μηχανηματα (μελιτοεξαγωγεα,πυροσφραγιδα,μπεν μαρι κ.α.) μεχρι να παρεις τα δικα σου. Επισης, καλο θα ειναι να πας και μαζι του οταν κανει μεταφορα μελισσιων σε Ελατο και πευκο [ετσι 8α δεις τις κινησεις που γινονται κατα την μεταφορα και πριν,8α μα8εις τοποθεσιες κ.α.] Καλη αρχη να εχεις sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΡΓΟΣ    ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 14, 2011 2:01 pm

nik247 έγραψε:
ποιο βιβλίο μελισσοκομίας θα μου προτείνατε?

Σύνχρονη μελισσοκομία του Henri Clement εκδόσεις Ψυχαλου 63ε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nik247
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
nik247


Αριθμός μηνυμάτων : 33

ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΡΓΟΣ    ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 16, 2011 7:16 pm

Σε Ευχαριστώ πολυ υπάρχουν κάποιοι γνωστοι μελισσοκόμοι αλλα δεν εχω έρθει ακόμα σε επαφη, τωρα είμαι στη φάση του διαβάζω για να ενημερωθω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΡΓΟΣ    ΑΝΕΡΓΟΣ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 17, 2011 7:47 pm



ε, Νίκο, μην τραγικοποιούμε τα πράγματα

με κάποιο ψάξιμο όλο και κάποιος άνθρωπος θα βρεθεί να βοηθήσει.
δεν είναι τόσο ψυχρά τα πράγματα. δώσε μου να σου δώσω.

σίγουρα κάποιες φορές είναι δύσκολο, αλλά δεν χρειάζεται να τάζουμε λαγούς με πετραχείλια για να υπάρχουν απλές ανθρώπινες σχέσεις.
Άλλωστε δεν θα γίνει αστροναύτης ο φίλος μας. Μελισσοκόμος θα γίνει. Πιο σιγά, με μεγαλύτερη ίσως προσπάθεια, με πολύ διάβασμα, με σεμινάρια αν βολεύει η περιοχή που μένει, θα τα καταφέρει.

και επειδή κάποιος θα δεχθεί νατου δείξει σημαίνει ότι θα είναι και ο καλύτερος δάσκαλος;;; αν δεν βάλει κάποιος την δική του πινελιά, δεν γίνεται τίποτα.

είμαι σίγουρη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΝΕΡΓΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: