Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πως ακριβώς είναι ένα βασιλικό κελί ???

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Πως ακριβώς είναι ένα βασιλικό κελί ??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πως ακριβώς είναι ένα βασιλικό κελί ???   Πως ακριβώς είναι ένα βασιλικό κελί ??? Icon_minitimeΤρι Νοε 15, 2011 5:18 pm

Παιδιά σήμερα πήγα μέχρι το μελισσοκομείο μου να ρίξω μια ματιά και να δω τι γίνεται. Απλά τα άνοιξα για να δω αν έχουν τροφή και να συμπληρώσω αν χρειαστεί. Τελικά δεν χρειάστηκε γιατί η τροφή που τους έβαλα πριν 8 μέρες είναι στη μέση . Αυτό όμως που είδα είναι ότι σε δύο κυψέλες τα ακριανά τελάρα που είχαν ελάχιστο ανοιχτό μέλι να χτίζεται με καινούργια κελιά και να έχει μεγαλώσει σε φάρδος πράγμα που κατά την γνώμη μου σημαίνει ότι βάζει μέλι. Κάτι άλλο που θα ήθελα να πω είναι ότι στο πάνω μέρος ενός ακριανού τελάρου είδα χτισμένα κελιά τα οποία είχαν την μορφή κώνου με την βάση του κώνου να είναι προς τα επάνω και την μύτη κάτω. Αυτά είναι κανονικά κελιά ή είναι βασιλικά ???? Δεν ξέρω αρχάριος είμαι απλά έχω διαβάσει ότι κάπως έτσι μοιάζουν και τα βασιλικά μόνο που δημιουργούνται στο πλάι ή στο κάτω μέρος του τελάρου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Πως ακριβώς είναι ένα βασιλικό κελί ??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ακριβώς είναι ένα βασιλικό κελί ???   Πως ακριβώς είναι ένα βασιλικό κελί ??? Icon_minitimeΤρι Νοε 15, 2011 6:39 pm

Κοιτα λιγο εδω κατι προχειρα που βρηκα
http://www.beekeeper.gr/2008/04/blog-post_3847.html

Παντως για τετοια εποχη ειναι απιθανο να γιναν τωρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Πως ακριβώς είναι ένα βασιλικό κελί ??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ακριβώς είναι ένα βασιλικό κελί ???   Πως ακριβώς είναι ένα βασιλικό κελί ??? Icon_minitimeΤρι Νοε 15, 2011 7:50 pm

GREEN έγραψε:
Κοιτα λιγο εδω κατι προχειρα που βρηκα
http://www.beekeeper.gr/2008/04/blog-post_3847.html

Παντως για τετοια εποχη ειναι απιθανο να γιναν τωρα!

Ναι συμφωνώ μαζί σου φίλε Green . Κατά σύμπτωση είδα τη συγκεκριμένη σελίδα που με παραπέμπεις με τον σύνδεσμο σου λίγο μετά την ανάρτηση μου . Απλά επειδή είμαι νέος και άπειρος μελισσοκόμος προσπαθώ να ρωτάω για να λύνω τυχόν απορίες μου . Καλή σου νύχτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πως ακριβώς είναι ένα βασιλικό κελί ???
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» βασιλικο κελι
» Ενα βασιλικο κελι (σμηνουργια?)
» Βασιλικό κελι
» Τι Γίνεται Βασιλικό Κελί;
» Δύο αυγά σε κελί ??????

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: