Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 βοηθειαααααα

Πήγαινε κάτω 
+5
MILIBEE
captain
cyber2li
NINAS
τολης δημητρης
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
τολης δημητρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βοηθειαααααα   βοηθειαααααα Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2011 8:49 pm

γεια σας φιλοι!λοιπον εχω ενα μελισσακι το οποιο δεν εχει μαμα,δεν κανει βασιλοκελια,αλλα σε μερικα κελια ενος πλαισιου υπαρχουν 2και3 αυγα στο καθενα.το ασχημο ειναι πως μερα με τη μερα χανω πληθυσμο.τι μπορει να του συμβαινει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθειαααααα   βοηθειαααααα Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2011 9:10 pm


είσαι σίγουρος ότι είναι ορφανό;;;
απο πότε ;;;;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθειαααααα   βοηθειαααααα Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2011 9:11 pm

το μελίσσι σου μετατράπηκε σε αρρενοτόκο. Δηλαδή λόγο μεγάλης χρονικής απουσίας Βασίλισσας το γεννητικό σύστημμα κάποιων εργατριών "ωρίμασε" και πλέον γεννάνε αυτές. Όμως τα αυγά(αγονιμοποίητα) αυτά θα ειναι Κηφήνες αφού τα μόνο της Βασίλισσας ειναι γονιμοποιημένα με σπέρμα. Τώρα τί θα κάνεις φίλε μου...δεν το έχω αντιμετωπίσει. Συνέννωση ίσως;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
τολης δημητρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βοηθειαααααα   βοηθειαααααα Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2011 9:24 pm

το μελισσακι ειναι σιγουρα ορφανο.τωρα για το οτι εχει γινει αρρενοτωκο πρεπει να ισχυει φιλε μου και παιρνω την γνωμη σου σαν επιβαιβεωση των φοβων μου.κριμα...αν του βρω μια μανουλα ;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθειαααααα   βοηθειαααααα Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2011 10:01 pm

ριξε μια ματια Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθειαααααα   βοηθειαααααα Icon_minitimeΔευ Νοε 07, 2011 4:07 pm

Με δυο και τρια αυγα σε καθε κελι ...........σιγουρα εγινε αρρενοτοκο.
Ελπιζω να μην εχεις μονο αυτο το ενα μελισσακι.
Αν εχεις και αλλα .............θα παρεις αυτο το μελισσακι, θα πας 50 μετρα μακρια και θα το τιναξεις στο χωμα αφου πριν εχεις βαλει μια αλλη κυψελη στην αρχικη θεση . Ετσι θα μεινουν οι αρρενοτοκες μανες κατω και οι αλλες θα επιστρεψουν. Μετα απο 3 ωρες συνενωνεις με ενα αλλο που εχει μαμα flower . Μην επιχειρησεις να βαλεις στο ορφανο μανα θα την κοψουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθειαααααα   βοηθειαααααα Icon_minitimeΔευ Νοε 07, 2011 6:59 pm

Οι περισσότεροι διαλύουν ένα τέτοιο μελίσσι απλά τινάζοντας τον πληθυσμό και απομακρύνοντας την κυψέλη από τον χώρο. Η χορήγηση γόνιμης μάνας θεωρείτε πάντα αποτυχημένη. Οι ωοτόκες εργάτριες θα την σκοτώσουν σίγουρα;

Και όμως υπάρχει ελπίδα ! Η μέθοδος είναι απλή και τουλάχιστον στην πρώτη δοκιμή μου , απόλυτα επιτυχής.

Λοιπόν : αφαιρούμε από το μελίσσι μας όλες τις κερήθρες , και του δίνουμε ένα ή δύο άχτιστα ή απλά ένα άδειο τελάρο!

Κατόπιν τούτου , τινάζουμε όλον τον πληθυσμό μέσα στην κυψέλη μας , χωρίς τροφές , χωρίς κερήθρες . Απλά τοποθετούμε πάνω στο τελάρο μας το κλουβάκι εισαγωγής με την γονιμοποιημένη μάνα.

Αυτό ήταν ! Το χαμένο μας μελίσσι σώθηκε! Κλείνουμε την κυψέλη μας και ανοίγουμε σε 6-7 ημέρες χωρίς να έχουμε ενοχλήσει πριν καθόλου.
Σημαντικές παρατηρήσεις: Δεν αφήνουμε καθόλου τροφή στο μελίσσι μας , ούτε το τροφοδοτούμε καθ όλη την διάρκεια του εγχειρήματος.

Δεν αφήνουμε καμία κερήθρα χτισμένη μέσα στην κυψέλη μας. Τα άχτιστα κεριά δεν είναι απαραίτητα. Περισσότερο χρησιμεύουν ως χώρος εναπόθεσης του κλουβιού εισαγωγής.

Σύμφωνα με τον άνθρωπο που μου σύστησε την άνω μέθοδο οι ωοτόκες εργάτριες , γίνονται κατόπιν οι καλύτερες παραμάνες και η μέθοδος πετυχαίνει 9 στις 10 φορές.

Και επειδή όπως σας είπα την άνω μέθοδο δεν εμπνεύστηκα εγώ , νομίζω πως επιβάλετε να αναφέρω το όνομα του ανθρώπου που μου την σύστησε. Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για τον πρώτο που την εφάρμοσε, αλλά εγώ από αυτόν την έμαθα.

Πρόκειται για τον κύριο Γιώργο Λυμπερόπουλο από την Σπάρτη. Εξαίρετο μελισσοκόμο καθώς και βασιλοτρόφο.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθειαααααα   βοηθειαααααα Icon_minitimeΤρι Νοε 08, 2011 5:53 pm

Το εχεις κανει εσυ αυτο; ή εχεις δει να το κανει ο εν λογο κυριος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: re   βοηθειαααααα Icon_minitimeΤρι Νοε 08, 2011 10:09 pm

Και μια συμβουλή..

Το θέμα του κάθε καινούργιου thread είναι πολύ σημαντικό να περιγράφει όσο γίνεται καλύτερα την απορία ή το πρόβλημα του κάθε ένα από εμάς.
Θέματα με τίτλο ... ¨Βοήθεια", ¨τι κάνω¨, βρίσκομαι σε απόγνωση" κλπ. δεν βοηθούν καθόλου ούτε τον δημιουργό του Thread ούτε και μελλοντικά κάποιον άλλον συνάδελφο που θα έχει παρόμοιο πρόβλημα....
Η ακρίβεια σε αυτού του είδους την επικοινωνία ( φόρουμ) είναι προς όφελος όλων μας.

Βαγγέλης Ζλατίντσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθειαααααα   βοηθειαααααα Icon_minitimeΤρι Νοε 08, 2011 11:30 pm

beespyros έγραψε:
Το εχεις κανει εσυ αυτο; ή εχεις δει να το κανει ο εν λογο κυριος;

Τον συγκεκριμένο κύριο δεν τον γνωρίζω, αλλά το κείμενο το αλίευσα στο νετ.
Το θέμα είναι ότι τη μέθοδο αυτή την εφάρμοσα όχι σε δικό μου μελίσσι, εγώ τρία έχω όλα κιόλα, αλλά σε ενός φίλου μελισσοκόμου , αρκετά ηλικιωμένου, ο οποίος αρκετές φορές προσπάθησε να σώσει αρρενοτόκο , με διάφορους τρόπους , και δεν τα κατάφερε. Και με την συγκεκριμένη είδε αποτέλεσμα.
Βέβαια πήραμε βασίλισσα από αλλο μελίσσι , κανονικό, που το ορφανέψαμε και έβγαλε άλλη κανονικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθειαααααα   βοηθειαααααα Icon_minitimeΤετ Νοε 09, 2011 12:03 am

fidemporas έγραψε:
Και μια συμβουλή..

Το θέμα του κάθε καινούργιου thread είναι πολύ σημαντικό να περιγράφει όσο γίνεται καλύτερα την απορία ή το πρόβλημα του κάθε ένα από εμάς.
Θέματα με τίτλο ... ¨Βοήθεια", ¨τι κάνω¨, βρίσκομαι σε απόγνωση" κλπ. δεν βοηθούν καθόλου ούτε τον δημιουργό του Thread ούτε και μελλοντικά κάποιον άλλον συνάδελφο που θα έχει παρόμοιο πρόβλημα....
Η ακρίβεια σε αυτού του είδους την επικοινωνία ( φόρουμ) είναι προς όφελος όλων μας.

Βαγγέλης Ζλατίντσης.

πες τα Χρυσόστομε sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gepas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

βοηθειαααααα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθειαααααα   βοηθειαααααα Icon_minitimeΣαβ Νοε 12, 2011 9:06 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
βοηθειαααααα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: