Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 κηροσκορως

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

κηροσκορως Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: κηροσκορως   κηροσκορως Icon_minitimeΣαβ Νοε 05, 2011 7:42 pm

μηπως ξερει κανεις πως κανουε απολυμανση των κερυθρων για αποθηκευση με θειαθι?για τον κηροσκωρο μιλω παντα επειδη καταψυκτης δεν υπαρχει.αν ξερει καποιος ας μου πει αναλογιες τροπο χρησης και τι γινετε με τα υπολοιματα,ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

κηροσκορως Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κηροσκορως   κηροσκορως Icon_minitimeΣαβ Νοε 05, 2011 10:32 pm

Βασικά εγώ φτιάχνω θειαφοπάνια και καίω κάθε περίπου 10 μέρες.. Υπολείμματα από τον καπνό δεν νομίζω να υπάρχουν (μέχρι αποδείξεως του εναντίου βέβαια). Αν σκεφτούμε ότι από παλιά μέχρι και σήμερα τα βαρέλια κρασιού τα απολυμαίνανε με θειάφι??? Και μιλάμε για κρασί που είναι ζωντανός οργανισμός..

Λοιπόν. Θειαφοπάνια φτιάχνω κόβοντας μικρές λωρίδες βαμβακερού υφάσματος σε μέγεθος ενός τσιγαρόχαρτου. Παίρνω ένα παλιό κατσαρολάκι, που το χρησιμοποιώ μόνο για αυτή την δουλειά, και βάζω μέσα λίγο θειάφι. Όταν το βάλεις σε ένα γκαζάκι αυτό υγροποιείτε αμέσως οπότε βάζω μέσα τα πανιά και τα ανακατεύω με ένα ξυλάκι. Τα πανιά ίσα ίσα που βρέχονται. Δεν γεμίζουν. Προσοχή μεγάλη με την φωτιά γιατί το θειάφι αρπάζει πολύ εύκολα.
Τα απλώνω αμέσως γιατι μπορεί να κολλήσουν μεταξύ τους.

Βάζω λοιπόν σε ντάνες των 5 ή 6 ανάλογα και ένα πάτωμα από πάνω άδειο και τα σκεπάζω απο πάνω.
Στο άδειο τοποθετώ ένα μεταλλικό πιατάκι (που να καίγεται) και ανάβω ένα πανάκι. Δεν κάνει φλόγα. το βάζω πάνω γιατί ο καπνός από το θειάφι πάει προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω.

Με αυτό τον τρόπο μπορώ να πω ότι δεν είχα ποτέ προβλήματα από τον κηρόσκορο. Ελάχιστα πράγματα. Αυτό όμως πρέπει να το κάνεις από την αρχή γιατί το θειάφι δεν επηρεάζει το αυγό, άλλα το έντομο. Δηλαδή σε τελάρα που έχουν ήδη, δεν...

Βέβαια όταν είναι να τα τοποθετήσεις στα μελίσσια να τα έχεις αερίσει από την προηγούμενη μέρα.

Μπορεί να υπάρχει και άλλος τρόπος βέβαια..
Smile Smile

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

κηροσκορως Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κηροσκορως   κηροσκορως Icon_minitimeΣαβ Νοε 05, 2011 11:54 pm

σε ευχαριστω για την απαντηση σου πες μου λιγο αυτο το κανεις για ολη την διαρκεια του χειμωνα?δηλαδη καθε δεκα μερες καις και απο ενα πανακι η μια αντε δυο φορες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
κηροσκορως
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: