Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 "Εν Αρχή ην το Χάος"

Πήγαινε κάτω 
+4
ΚΑΝΑΡΗΣ
MILIBEE
varsamis
akos
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 34

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΤετ Νοε 02, 2011 7:14 pm

Και αφού ξεπέρασα το πρώτο βήμα της αυτοπαρουσίασης και δεδομένου της θερμής υποδοχής σας, προχωρώ ακάθεκτος για το δια ταύτα.

Όπως λέει και ο τίτλος "Εν Αρχή ην το Χάος" κάπως έτσι είμαι και γω αυτή τη στιγμή.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή μπας και βγάλω κάποια άκρη τελικά.

Κατόπιν παρότρυνσης όσων με υποδέχτηκαν στην παρουσίαση μου, αποφάσισα τελικά να κάνω ξεκίνημα με τρεις κυψέλες και από εδώ και πέρα ξεκινάνε λοιπόν οι απορίες.
Ψάχνοντας και μέσα απο εδώ και μέσα από το Internet βρήκα διάφορα καταστήματα που πουλάνε, αλλά το πιο αστείο είναι ότι το ένα από αυτά τελικά αποδείχτηκε ότι είναι λιγότερο από 500μέτρα από το σπίτι μου. Έτσι είπα και γω να έρθω σε μια πρώτη επαφή με αντικείμενο και πήγα εχθές μια βόλτα στη Μελισσοκομική Αθηνών. Εκεί μίλησα με μια κυρία εξυπηρετικότατη μπορώ να πω και είδα και κάποια πράγματα και από κοντά. Γνώμη της ήταν ναι μεν να ξεκινήσω με την αγορά των κυψελών ώστε να προχωρήσω με την προετοιμασία της (βάψιμο) και στην συνέχεια κατα την άνοιξη να αγοράσω και τα μελισσάκια μου. Και εδώ ξεκινώ με τις απορίες μου....

Είδα κυψέλες διάφορων τύπων, μονές, διπλές με συνδετήρες κ.λ.π κ.λ.π πράγματα που εσείς οι ειδικοί γνωρίζεται ήδη αλλά εμένα μου φαίνονται πολύπλοκα. Σκεφτόμουνα λοιπόν αφού θα τις πάρω που θα τις πάρω μήπως να τις έπαιρνα διπλές για να εκμεταλλευτώ και το χώρο . Τώρα όσο για τους συνδέσμους υποθέτω ότι μάλλον εξυπηρετούν για να επισκέπτομαι πιο άνετα την απο κάτω κυψέλη και μήπως αργότερα θέλω να τις χωρίσω? (σωστά υποθέτω?)
Άλλο που μου πρότεινε η εν λόγο κυρία είναι να εκμεταλλευτώ την αναμονή μου μέχρι την άνοιξη, διαβάζοντας κάποια βιβλία σχετικά με το θέμα. Μέσα από εδώ βρήκα ότι προτείνεται ένα του Νικολαίδη το οποίο ψάχνοντας στο νετ το βρήκα γύρω στα 23 ευρωπουλάκια, μπας και γνωρίζει κάποιος να το βρω πουθενά φθηνότερα?

Περιμένω βέβαια με πολύ αγωνία και τα σεμινάρια του Φεβρουαρίου μπας και ξεστραβωθώ λίγο και μάθω κάποια πράγματάκια και στην πράξη, οπότε μέχρι τότε κάντε λίγο υπομονή μαζί μου όσο και να σας ζαλίζω....


filakia



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΤετ Νοε 02, 2011 7:58 pm

akos έγραψε:

Είδα κυψέλες διάφορων τύπων, μονές, διπλές με συνδετήρες κ.λ.π κ.λ.π πράγματα που εσείς οι ειδικοί γνωρίζεται ήδη αλλά εμένα μου φαίνονται πολύπλοκα. Σκεφτόμουνα λοιπόν αφού θα τις πάρω που θα τις πάρω μήπως να τις έπαιρνα διπλές για να εκμεταλλευτώ και το χώρο . Τώρα όσο για τους συνδέσμους υποθέτω ότι μάλλον εξυπηρετούν για να επισκέπτομαι πιο άνετα την απο κάτω κυψέλη και μήπως αργότερα θέλω να τις χωρίσω? (σωστά υποθέτω?)
Άλλο που μου πρότεινε η εν λόγο κυρία είναι να εκμεταλλευτώ την αναμονή μου μέχρι την άνοιξη, διαβάζοντας κάποια βιβλία σχετικά με το θέμα. Μέσα από εδώ βρήκα ότι προτείνεται ένα του Νικολαίδη το οποίο ψάχνοντας στο νετ το βρήκα γύρω στα 23 ευρωπουλάκια, μπας και γνωρίζει κάποιος να το βρω πουθενά φθηνότερα?

Περιμένω βέβαια με πολύ αγωνία και τα σεμινάρια του Φεβρουαρίου μπας και ξεστραβωθώ λίγο και μάθω κάποια πράγματάκια και στην πράξη, οπότε μέχρι τότε κάντε λίγο υπομονή μαζί μου όσο και να σας ζαλίζω....


filakia




Μια κυψελη αποτελειται απο την α)απο κινητη βαση β) απο την γονοφωλια γ) καπακι
Αναλογα με την αναπτυξη του μελισιου προσθετουμε και πατωμα. Οι συνδετηρες υπαρχουνε
για να συνδεουνε τα κομματια αυτα μεταξυ τους
Υπαρχουνε κυψελες και με σταθερο πατο.

Το ββλιο θα το βρεις σε αυτην την τιμη.
Τα σεμιναρια να επιδιωξεις να μην τα χασεις και εαν εχεις γνωστο μελισσοκομο ζητησε του να σε παρει μαζι
του οταν επισκεπτεται το μελισσοκομειο του sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 34

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2011 11:02 am

varsamis έγραψε:


Μια κυψελη αποτελειται απο την α)απο κινητη βαση β) απο την γονοφωλια γ) καπακι
Αναλογα με την αναπτυξη του μελισιου προσθετουμε και πατωμα. Οι συνδετηρες υπαρχουνε
για να συνδεουνε τα κομματια αυτα μεταξυ τους
Υπαρχουνε κυψελες και με σταθερο πατο.

Το ββλιο θα το βρεις σε αυτην την τιμη.
Τα σεμιναρια να επιδιωξεις να μην τα χασεις και εαν εχεις γνωστο μελισσοκομο ζητησε του να σε παρει μαζι
του οταν επισκεπτεται το μελισσοκομειο του sostos

Σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σου και με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να αγοράσω και το βιβλίο.

Δυστυχώς όμως δεν έχω κανέναν γνωστό μελισσοκόμο οπότε όλες μου οι γνώσεις εως τώρα είναι καθαρά θεωρητικές. Πολύ χρήσιμα βέβαια έχω βρει και διάφορα βιντεάκια στο youtube οπότε έχω μια μερική εικόνα τι γίνεται.

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΔευ Νοε 07, 2011 4:11 pm

Δες λιγο και το θεμα με τα σεμιναρια flower


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MILIBEE στις Σαβ Δεκ 03, 2011 10:24 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 34

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΔευ Νοε 07, 2011 6:51 pm

MILIBEE έγραψε:
Δες λιγο kαι το θεμα με τα σεμιναρια flower

Περιμένω πως και πως μέχρι το Φεβρουάριο, μακάρι να μπορέσω να χωθώ μέσα γιατί απ οτι διαβάζω μαζεύεται πάρα πολύς κόσμος και οι θέσεις λίγες. klama Βρίσκω βέβαια και άλλα σεμινάρια που γίνονται από μελισσοτρόφους αλλά δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει το κόπο.

Πάντως μια βοήθεια σίγουρα την χρειάζομαι γιατί οι πληροφορίες είναι πάρα πολλές και έχω μπερδευτεί αρκετά. Όλο αυτό το διάστημα έψαχνα πληροφορίες για να ξεκινήσω έστω από την αγορά των κυψελών και έχασα τον μπούσουλα. Διαφορετικοί τύποι, διαφορετικές χρήσεις, με όροφο. χωρις ... ta xapia mou

Αχ Παναγιά μου πλατανιώτισσα τι θα κάνω? lol!


Εν αναμονή λοιπόν των σεμιναρίων. Μέχρι τότε study και πάλι study άντε και λίγο πρήξιμο σε σας. filakia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΔευ Νοε 07, 2011 7:10 pm

akos έγραψε:
MILIBEE έγραψε:
Δες λιγο kαι το θεμα με τα σεμιναρια flower

Περιμένω πως και πως μέχρι το Φεβρουάριο, μακάρι να μπορέσω να χωθώ μέσα γιατί απ οτι διαβάζω μαζεύεται πάρα πολύς κόσμος και οι θέσεις λίγες. klama

Πρεπει να πας απο τις 7 το αργοτερο για να εχεις ελπιδες να βρες θεση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εν Αρχη ην το χαος   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΤρι Νοε 08, 2011 7:50 am

akos καλως μας ηρθες
τον τιτλο <χαος> τον βρισκω λιγο υπερβολη γιατι σημερα βομβαρδιζομαστε
με τοσες πληροφοριες ειτε απο το internet ειτε απο φιλους μελισσοκομους
εμπειρους αλλα και λιγοτερο εμπειρους απο βιβλια που κατα την αποψη
μου βοηθανε αρκετα αλλα και με σεμιναρια που πρεπει να παρακολουθησεις
οποσδηποτε να εισαι σιγουρος -ρη οτι θα ωφεληθεις το αγχος σου βεβαια
το καταλαβαινω γιατι απο εκει περασα κι εγω εξαλλου καθε αρχη και
δυσκολη οτι και να επιλεξεις σου ευχομαι καλη αρχη και ολα θα πανε καλα
bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 34

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΤρι Νοε 08, 2011 9:54 am

vaso9 έγραψε:
akos καλως μας ηρθες
τον τιτλο <χαος> τον βρισκω λιγο υπερβολη γιατι σημερα βομβαρδιζομαστε
με τοσες πληροφοριες ειτε απο το internet ειτε απο φιλους μελισσοκομους
εμπειρους αλλα και λιγοτερο εμπειρους απο βιβλια που κατα την αποψη
μου βοηθανε αρκετα αλλα και με σεμιναρια που πρεπει να παρακολουθησεις
οποσδηποτε να εισαι σιγουρος -ρη οτι θα ωφεληθεις το αγχος σου βεβαια
το καταλαβαινω γιατι απο εκει περασα κι εγω εξαλλου καθε αρχη και
δυσκολη οτι και να επιλεξεις σου ευχομαι καλη αρχη και ολα θα πανε καλα
bounce

Φίλη μου Βάσω καλώς σας βρήκα.

Έβαλα την λέξη χάος γιαυτό ακριβώς το λόγο, οι πληροφορίες είναι πλέον τόσες πολλές που πλέον ο καθένας γράφει το μακρύ και το κοντό του και στο τέλος δεν ξέρεις τι είναι σωστό η λάθος. Ίσως, όπως είπα και στην παρουσίασή μου, θέλω από τη στιγμή που θα ξεκινήσω κάτι καινούργιο να προσπαθήσω να το κάνω όσο γίνεται πιο σωστά, να με κάνει να το ψάχνω πάρα πολύ αλλά πάντα σε θεωρητικό επίπεδο. Δυστυχώς σαν παιδί της σκ@ατομεγαλούπολης δεν μου έδωσε την ευκαιρία να έχω φίλους που να ασχολούνται με το συγκεκριμένο αντικείμενο οπότε για μένα είναι μια εντελώς καινούργια αρχή.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου
Αργύρης ( για να σου λυθεί η απορία του, -ο ή -η lol! )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 34

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΣαβ Δεκ 03, 2011 9:12 am

Συνεχίζω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.

Μετά την επίσκεψη μου στην έκθεση, η απορίες μου έχουν γίνει πολύ πιο μεγάλες όσο αναφορά το πρακτικό επίπεδο.

Αναρωτιόμουνα λοιπόν άν υπάρχει κάποιος φίλος από το φόρουμ που να έχει μελίσσια προς Ερέτρια μεριά που θα βρίσκομαι τώρα το ΣΚ, να μου δείξει πέντε πραγματάκια στην πράξη μήπως και καταφέρω και βγάλω κάποια άκρη.

filakia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΣαβ Δεκ 03, 2011 10:35 am

Αργυρη θα σου προτεινα να μην αγορασεις τιποτα , εκτος απο καποιο βιβλιο.
Βαλε στοχο να μπεις στα σεμιναρια του ΙΓΕ (εγγραφες 1 φλεβαρη ,αλλα να εισαι εκει 6 πμ και να γραφτεις στην λιστα που εχουν πριν κανεις την εγγραφη).
Αυτο στο ΣΚ αποκλειετε να βρεις μελισσοκομο για να σου δειξει ,μιας και ολοι θα ειναι στο ΣΕΦ για το φεστιβαλ μελιου. Οποτε αν δεν εχεις, να κανεις κατι σημερα και αυριο , ελα στο Σταδιο Ειρηνης και Φιλιας. Εκει θα δεις τα παντα μαζεμενα .
Προσοχη στις αγορες ,γιατι στην αρχη ολοι "χωνουμε"ασκοπα λεφτα.

Βαλε στοχο ΙΓΕ και ξεκινα να πετας βελακια ,η Παναγία η μελισσόφιλη να σε βοηθησει lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 34

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΣαβ Δεκ 03, 2011 5:01 pm

Αγαπητή μου milibee

Τον πρώτο στόχο μου όπως περιέγραψα σε κάποιο άλλο post τον πέτυχα. Στην έκθεση ήμουν εχθές το βράδυ και έμεινα καταενθουσιασμένος. Βέβαια είχα σκοπό να αγοράσω κάποιο βιβλίο εάν έβρισκα, και η αλήθεια είναι ότι βρήκα αλλά δεν το αγόρασα. Μου την έδωσε που στα πλαίσια της έκθεσης δεν δώθηκε ούτε ένα ευρώ έκπτωση αποό τον εκδότη έτσι για τα μάτια του κόσμου. Οπότε θα προτειμησω να το αγοράσω Απο το συνοικιακό μου βιβλιοπωλείο για να κερδίσει και κανένας άλλος .
Περιμένω πως και πως και τα σεμινάρια αλλά αργούν γμτ. Σήμερα πάντως ήταν ημέρα σχεδιασμού και παρατήρησης, και το αστείο έιναι ότι βρήκα 2-3 μελισσούλες στην αυλή του σπιτιού και χ@στικ@ απ΄ την χαρά μου. Προσπαθούσα να καταλάβω από που ερχόντουσαν μιας και δεν υπάρχουν κυψέλες κοντά μου.
Πιστεύω ότι ειμαι σε καλό δρόμο sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΚυρ Δεκ 04, 2011 9:55 am

petheno Ειδες τι μπορει να παθει κανεις απ την χαρα του?
Οι μελισσουλες μπορει να ηρθαν απο χλμ μακρια ,η αυλη σου κατι χρησιμο θα εχει γι αυτες.
Πολυ μακρια δεν ειναι τα σεμιναρια ,αν επενδυσεις μεσα σ αυτο το διαστημα σε study Και μεχρι τα σεμιναρια ολο και θα φουντωνει το "μελισσοκολλημα".
Μετα θα φτασεις σε σημειο να μιλας ολο για τις μελισσες ,καποιοι θα σε κοιτανε κουνωντας το κεφαλι και θα σκεφτονται..........παει την ψωνισε αυτος.
Το επομενο βημα ειναι να ψαχνεις μελισσοβαρεμενους να μιλας ,μια και ..........μονο αυτοι θα σε καταλαβαινουν. oraia
Αυτος ειναι και ο σκοπος των συναντησεων που κανουμε ποτε ποτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μελισσακιας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΚυρ Δεκ 04, 2011 2:47 pm

MILIBEE έγραψε:
:...ολο και θα φουντωνει το "μελισσοκολλημα".
Μετα θα φτασεις σε σημειο να μιλας ολο για τις μελισσες ,καποιοι θα σε κοιτανε κουνωντας το κεφαλι και θα σκεφτονται..........παει την ψωνισε αυτος.
arostisa γιατρε μου ειμαι σοβαρα? ολοι τελικα τα ιδια συμπτωματα εχουμε kala poli gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΤετ Δεκ 07, 2011 9:27 pm

Αν ηταν κατι αλλο ...........θα σου ελεγα να το κοιταξεις τωρα , που εισαι ακομη νεος ,αλλα το "μελισσοκολλημα " δεν φευγει με τιποτα ,ουτε με αντιβιωση lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΠεμ Δεκ 08, 2011 7:49 pm

akos έγραψε:
Αναρωτιόμουνα λοιπόν άν υπάρχει κάποιος φίλος από το φόρουμ που να έχει μελίσσια προς Ερέτρια μεριά που θα βρίσκομαι τώρα το ΣΚ, να μου δείξει πέντε πραγματάκια στην πράξη μήπως και καταφέρω και βγάλω κάποια άκρη.

filakia

εάν ξαναβρεθέίς ερέτρια μεριά, νομίζω ο πάτερ Γεώργιος είναι εκεί.
τώρα αν βρεθείς κατα αίγινα μεριά, στείλε μήνυμα.

λίγα τα μελίσσια μου για να δείς, αλλά συνήθως ο καιρός επιτρέπει να ανοιχτούν (τελευταία εβδομάδα 24-28 βαθμοί στις 11-12 το μεσημέρι. Μόνο χθές για λίγη ώρα μας τα χάλασε.
Θα πάρεις μία γεύση αν θές.

Γενικά όμως να φροντίσεις απο τώρα να έχεις ετοιμοπόλεμα πάντα μία μάσκα και γάντια, και καλό θα ήταν να ελέγξεις θέμα αλλεργίας στο δηλητήριο της μέλισσας.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 6:07 pm

Να κάνω και γω μια χαζή ερωτησουλα ; Οι συνδετήρες για ένωση όροφο με όροφο η και για όροφο με καπάκι όποτε θα χρειαστούν 4 για κάθε κυψέλη;
confused confused confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 6:12 pm

Οποιος ρωταει μαθαινει Wink Για δυοροφη κυψελη με σταθερο πατο θελεις 4 κλειστρα με τα αντιστοιχα γαντζακια τους . Οποτε σωσρη η ερωτηση Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 8:07 pm

ethnic69 έγραψε:
Να κάνω και γω μια χαζή ερωτησουλα ; Οι συνδετήρες για ένωση όροφο με όροφο η και για όροφο με καπάκι όποτε θα χρειαστούν 4 για κάθε κυψέλη;
confused confused confused

αν έχεις σταθερούς πάτους 4 συνδέσμους
2 για εμβρυοθ'άλαμο με πάτωμα, και 2 πάτωμα ή εμβρυοθάλαμο με καπάκι

Προσοχή στα σημεία γιατί πρέπει το καπάκι να συνδέεται ακριβώς και με τον εμβρυοθάλαμο και με το πάτωμα, όταν με το καλό θα ανεβάζεις πάτωμα στην κυψέλη.

επίσης καλό είναι όλες οι κυψέλες και τα πατώματα και τα καπάκια να συνδέονται στο ίδιο ακριβώς σημείο, ώστε αν σε κάποια φάση ανακατευτούν, να μπορούν να δέσουν τα κλείστρα.
Δηλαδή, αν τα καπάκια χρειαστεί να μπούν σε άλλη κυψέλη, ή τα πατώματα να αποθηκευτούν και να τοποθετούνται όπου χρειάζονται (πχ τριόροφες )

Τώρα αν έχεις αποσπώμενους πάτους θα χρειαστείς 2 παραπάνω συνδέσμους.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

"Εν Αρχή ην το Χάος" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Εν Αρχή ην το Χάος"   "Εν Αρχή ην το Χάος" Icon_minitimeΔευ Ιαν 09, 2012 5:45 pm

Ευχαριστω παιδια . oraia oraia oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
"Εν Αρχή ην το Χάος"
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καλή Χρονιά σε όλους!!!
» Λιστα για αρχη
» Λοπόν η αρχή... παρακαλω λοιπον την βοηθεια σας.
»  καλη αρχη
» Κάθε αρχή και δύσκολη !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: