Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.

Πήγαινε κάτω 
+6
mpampis
530
MILIBEE
vaso9
NINAS
IxNiLaTiS
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΔευ Οκτ 17, 2011 9:52 pm

Από [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Η νομοθεσία απαγορεύει την τοποθέτηση μελισσοσμηνών κοντά σε δρόμους, κοντά σε μεμονωμένα σπίτια, κοντά σε ποιμνιοστάσια κλπ. Αυτό το πρόβλημα προστίθεται στην γενικότερη έλλειψη τοποθεσιών μελισσοκομικού ενδιαφέροντος, και οδηγεί σε κατάσταση απελπιστικής έλλειψης κατάλληλων τόπων για την τοποθέτηση μελισσοσμηνών στις περιόδους ανθοφορίας.
Η έλλειψη αυτή δημιουργεί μεγάλη ανασφάλεια στους μελισσοκόμους που εκδηλώνεται με το φαινόμενο της "αρπαγής". Αφού δηλαδή τα μέρη αυτά είναι λίγα και ... "όποιος προλάβει", ο κάθε μελισσοκόμος προσπαθεί να "πιάσει" (να αρπάξει) όσα περισσότερα μέρη μπορεί μέσα στις περιοχές μελισσοκομικού ενδιαφέροντος.
Αποτέλεσμα κάποιοι μελισσοκόμοι να έχουν πιάσει πολύ περισσότερο τόπο από όσο πραγματικά χρειάζονται ενώ κάποιοι άλλοι δεν έχουν καθόλου.

Ας δούμε το πρόβλημα από κοντά.

Τι ακριβώς σημαίνει "πιάνω" ένα τόπο, και πώς γίνεται αυτό;

Ο μελισσοκόμος ψάχνει για τοποθεσία που έχει μελισσοκομικό ενδιαφέρον, και αφού βρει ένα κατάλληλο μέρος, τότε τοποθετεί εκεί μια άδεια παλιά και άχρηστη κυψέλη ως "κυψέλη – σημάδι", που δηλώνει στους άλλους μελισσοκόμους ότι εδώ θα φέρει τα μελίσσια του εκείνος. Αν δεν τοποθετήσει "κυψέλη – σημάδι" μπορεί να βρεθεί προ εκπλήξεων, δηλαδή θα έρθει την νύκτα φορτωμένος με τα μελίσσια του, και θα διαπιστώσει ότι κάποιος άλλος έχει τοποθετήσει τα μελίσσια του εκεί. Τότε θα πρέπει μέσα στην νύκτα και φορτωμένος με 100 – 200 μελίσσια, να ψάξει εκ νέου για μέρος, πράγμα αδύνατον!
Έτσι δημιουργήθηκε μεταξύ των μελισσοκόμων ο ΘΕΣΜΟΣ της "κυψέλης – σημάδι".

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μέχρι εδώ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, όλα είναι λογικά Τα προβλήματα αρχίζουν με την κατάχρηση του θεσμού, δηλαδή το φαινόμενο που ο κάθε μελισσοκόμος αφήνει πολλές παλιές κυψέλες σε διάφορα μέρη για να τα πιάσει (να τα έχει για πάντα δικά του) μήπως και κάποτε μπορεί να του χρειαστούν.

Φτάσαμε λοιπόν στο σημείο να έχουν τοποθετηθεί "κυψέλες – σημάδια" σε μέρη που έχουν χρόνια να τοποθετηθούν μελισσοσμήνη. Απλά, κάποιος έβαλε εκεί πριν χρόνια μια – δύο παλιές άχρηστες σάπιες άδειες κυψέλες, και είναι ήσυχος ότι αν ποτέ στην ζωή του χρειαστεί αυτό το μέρος θα το έχει. Άσ’το σου λέει εκεί τα μέρη να τα έχω, τσάμπα είναι!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Θα φέρει τα μελίσσια του εδώ ή όχι; Είναι ακόμα ζωντανός ή έχει πεθάνει;
Να βάλω εκεί τα μελίσσια μου ή όχι; Γατί ρε συνάδελφε δεν γράφεις επάνω ένα τηλέφωνο να συνεννοηθούμε;

Μπορεί δηλαδή κάποιος μελισσοκόμος να πηγαίνει τα μελίσσια του για χρόνια στα έλατα της Βυτίνας, και ταυτόχρονα όλα αυτά τα χρόνια με "κυψέλες - σημάδια" να έχει πιάσει με 3 – 4 καλά μέρη στα έλατα του Καρπενησίου. Εσύ λοιπόν που θέλεις να τοποθετήσεις τις κυψέλες σου στα έλατα του Καρπενησίου δεν μπορείς γιατί με καλή πίστη σέβεσαι το γεγονός ότι εκεί έχει δηλώσει με "κυψέλη – σημάδι" πως θα τα φέρει άλλος συνάδελφος.
Στο τέλος της περιόδου διαπιστώνεις ότι εκείνος ο συνάδελφος σε κορόιδεψε βασισμένος στην καλή σου πρόθεση και τον σεβασμό που του έδειξες.Δεν τα έφερε! Εσύ όμως από εκείνο το μέρος περίμενες να βγάλεις μεροκάματο. Αδικία και κοροϊδία.


Κατ’ αυτόν τον τρόπο όμως έχει αρχίσει να χάνει την δύναμή του ο θεσμός της "κυψέλης – σημάδι", γιατί πλέον κανείς δεν είναι βέβαιος αν η "κυψέλη – σημάδι" αποτελεί ένδειξη ότι πράγματι θα φέρει κάποιος εκεί τα μελίσσια του, ή την έχει παρατήσει εκεί πριν από χρόνια κάποιος ασυνείδητος πλεονέκτης που ούτε και ο ίδιος την θυμάται, κι αν είναι ακόμα ζωντανός …

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Δηλαδή αυτό το καπάκι 600 ετών δηλώνει οτι αυτό το μέρος είναι "πιασμένο";
Και αν ναι, αυτό το μέρος χωράει 150 κυψέλες, εκείνος πόσες θα φέρει;
Το έχει βάλει τώρα πρόσφατα ή είναι παρατημένο εκεί 2 -3 χρόνια;
Αυτός που το άφησε εκεί είναι ακόμα εν ζωή ή έχει πεθάνει;

Για τους παλιούς μελισσοκόμους αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί έχουν πλέον πιάσει τους τόπους που χρειάζονται, ίσως και περισσότερους. Για τους νέους μελισσοκόμους όμως, που ακόμα ψάχνουν για μέρη, αυτό είναι σοβαρότατο πρόβλημα. Προχθές έψαξα όλη την Β. Εύβοια για να βρω τόπο να βάλω μερικά μελίσσια στην μελιτωματοφορία του πεύκου, και … απελπίστηκα. Όλοι οι δασικοί δρόμοι και τα ξέφωτα ήταν πιασμένα. Ήταν πιασμένα ακόμα και μέρη που απαγορεύεται η τοποθέτηση μελισσιών, όπως πχ άκρη σε δημόσιους δρόμους. Είχαν τοποθετηθεί "κυψέλες – σημάδια" ακόμα και μέσα σε μέρη που αν βρέξει μπορεί να γεμίσουν νερό. Η κατάσταση ήταν κωμική και τραγική μαζί!

Παράλληλα το πρόβλημα διευρύνεται από κτηνοτρόφους που δεν θέλουν μελίσσια κοντά στα βοσκοτόπια τους και τοποθετούν διάσπαρτες άδειες "κυψέλες – σημάδια" για να κοροϊδέψουν τους μελισσοκόμους ότι δήθεν τα μέρη εκείνα είναι πιασμένα από άλλους μελισσοκόμους και έτσι να τους διώξουν.

Τι ακριβώς προτείνω ως λύση του προβλήματος.

Κατ’ αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι το θέμα θα πρέπει να παραμείνει ως ΘΕΣΜΟΣ μεταξύ των μελισσοκόμων, μακριά από κάθε νομοθετικό πλαίσιο. Φαντάζομαι κανείς μας δεν θέλει να υποχρεούται να μαζεύει και παραδίδει στα δασαρχεία έναν τεράστιο φάκελο με έγγραφα – δικαιολογητικά που θα αγανακτήσει για να τα μαζέψει μέσα σε αυτό το απέραντο γραφειοκρατικό χάλι, μετά να πρέπει να κάνει υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είναι ελέφαντας, και μετά να περιμένει και να περιμένει, και πάλι να περιμένει πότε θα αποφασίσουν οι δασικοί υπάλληλοι. Φρίκη!

Αφού λοιπόν θα παραμείνει ως θεσμός, θα πρέπει να βελτιωθεί.
1. Κάθε κυψέλη – σημάδι να γράφει επάνω το τηλέφωνο του μελισσοκόμου. Έτσι, με ένα απλό τηλεφώνημα θα ξέρουμε αν ο μελισσοκόμος εκείνος βρίσκεται εν ζωή και αν υπάρχει πράγματι πρόθεση να μεταφέρει εδώ μελίσσια, ή όχι.

2. Η κυψέλη – σημάδι να έχει επάνω της μερικά φρέσκα κλαδιά, πράγμα που δηλώνει από μακριά ότι πριν από λίγο καιρό ο μελισσοκόμος ήταν εδώ για να ελέγξει αν το σημάδι του εξακολουθεί να υφίσταται, και άρα σκοπεύει σύντομα να μεταφέρει εδώ μελίσσια. (δείτε παρακάτω εικόνα)

Κυψέλη - Σημάδι. Επάνω της έχει φρέσκα κλαδιά που υποδηλώνουν οτι ο μελισσοκόμος ήταν πρόσφατα εδώ, άρα ενδιαφέρεται. Επίσης γράφει όνομα και τηλέφωνο του μελισσοκόμου.
Αυτός ο μελισσοκόμος σέβεται τους συναδέλφους του και δεν κοροϊδεύει!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αν η κυψέλη – σημάδι δεν έχει επάνω ΚΑΙ φρέσκα κλαδιά ΚΑΙ τηλέφωνο (όπως έχει η επάνω φωτογραφία) να θεωρείται εγκαταλελειμμένη, και να πετάγεται από τον μελισσοκόμο που ενδιαφέρεται να τοποθετήσει εκεί μελίσσια.

Να επαναλάβω και να τονίσω ότι το "πιάσιμο" ενός μέρους με τοποθέτηση "κυψέλης – σημάδι" είναι ΘΕΣΜΟΣ που στηρίζεται στο φιλότιμο και την καλή πίστη των συναδέλφων μελισσοκόμων, και όχι κάτι που ορίζεται από την νομοθεσία!
Σύμφωνα με την νομοθεσία ο μελισσοκόμος θα έπρεπε να απευθύνεται στο δασαρχείο την περιοχής για να πάρει τη σχετική άδεια. Αυτό όμως δεν το κάνει κανένας. Τουλάχιστον εγώ μέχρι σήμερα δεν έχω γνωρίσει μελισσοκόμο που να παίρνει τέτοια άδεια, διότι είναι πράγμα χρονοβόρο και δύσκολο (χρειάζεται σχεδιαγράμματα, τοπογραφικά, χρόνο, αυτοψίες …), και επιπλέον το δασαρχείο θα έχει ένα φόρτο εργασίας δίχως λόγο.

Θέλω να ακούσω και τις δικές σας προτάσεις.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Δευ Οκτ 17, 2011 11:33 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Βελτίωση αναγνωσιμότητας)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 10:44 am


πολύ σοβαρή παρουσία του θέματος.
Μπράβο granazis

έφερες ένα θέμα που προσωπικά δεν το γνώριζα: "σημάδια θέσης"
και μάλιστα χθές με ρωτούσε κάποιος πως θα βρεί τόπο να βάλει τα πρώτα του μελίσσια
Βρίσκω απόλυτα σωστή την πρότασή σου.

Το ζήτημα είναι πως μπορεί να εφαρμοστεί στους μελισσοκόμους.
Πως μπορούν να πεισθούν ότι έτσι είναι έντιμο να γίνεται.

Μήπως να προσπαθούμε για την γειτονιά μας ο καθένας, βάζοντας σημάδι στα σημάδια (πχ μία ημερομηνία) και αν δεν γίνει εκμετάλευση της θέσης απο αυτόν που έβαλε την κυψέλη, με κάποια διαδικασία να αφαιρείται το σημάδι;;;; π.χ. σε 2 ανθοφορίες ;;;;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τοποθετηση Μελισσοσμηνων   Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 4:37 pm

Νινα παλι χωρις γυαλια?????Του IxNiLaTiS ειναι το θεμα και νομιζω οτι
αφορα ολους οσους κανουν νομαδικη μελισσοκομεια οι προτασεις του
με βρισκουν απολυτως συμφωνη αλλα το θεμα ειναι ποιος απο τους
παλιους μελισσοκομους θα τις εφαρμοσει γιατι εχουν μαθει να το παιζουν
καπως κι αν εχουν και πολλα??? αντε μετα εσυ με λιγα να πλησιασεις
confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 4:43 pm

ixnilatis ειναι ενα θεμα που μας προβληματιζει ή θα μας προβληματισει ολους , αλλα με το σκεπτικο που επικρατει παντα αντε να βρεθει ακρη.
Εκει που εχω εγω τα μελισσακια μου εχει τριγυρω κυψελες διασπαρτες απο τον καιρο που βγηκαν τα σπιρτα.
Οπως παντα ..........εμεις να κανουμε την δουλεια μας και για τους αλλους.................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 10:48 am

vaso9 έγραψε:
Νινα παλι χωρις γυαλια????? confused

αχ βρε Βάσω μου. Δίκιο έχεις.
Έχω πρόβλημα και με τα γυιαλιά, και με τα περίεργα ονόματα πολλών εδώ μέσα......

Πάντως νομίζω ότι δεν πρέπει να παραιτούμεθα. Αν επιμείνουμε, κάποια λύση θα βρεθεί.

Λέω τώρα εγώ scratch scratch
αν στην περιοχή μου υπάρχουν τέτοια υπόλοιπα και βάλω ένα σημάδι με μία μπογιά, και ημερομηνία.
Και δεν πάει κανείς για μία χρονιά τι θα γίνει ;;;; θα έρθουν να μου πουν γιατί το πέταξες;;;;

Δεν είπα να πάω να μαζέψω την Ελλάδα όλη. Ο καθένας στην γειτονιά του.

Άλλωστε απο κάτι που έχω διαβάσει νομίζω ότι εγκυμωνεί και αρρώστιες για άλλα μελίσσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 2:44 pm

οταν ξεκινησα την μελισσοκομια,ρωτησα εναν γνωστο γιατι παρατανε τις κυψελες αποεδω και απο εκει . και μου ειπε οτι αυτα ειναι αγραφος νομος μεταξυ μελισσοκομων και ειναι σημαδια κατοχηρωσης της θεσεις αλλα το σωστο ειναι το μελισσι να ειναι ΖΩΝΤΑΝΟ. πιστευω οτι ειναι σωστο. εγω ετσι πραττω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τοποθετηση Μελισσοσμηνων   Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 3:26 pm

530 ειναι ακριβως οπως τα λες δηλαδη ειναι ο αγραφος νομος των
μελισσοκομων ομως δεν μπορεις να αφησεις ζωντανο μελισσι πχ εγω
εχω τα μελισσια μου στην Αθηνα και την Ανοιξη τα μεταφερω ορεινα
αν αφησω μελισσι ζωντανο ειναι σιγουρο οτι την επομενη Ανοιξη δεν θα
το βρω στη θεση του και δεν μπορεις να τρεχεις για ενα μελισσι 5-6 ωρες
δρομο
Neutral
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 4:32 pm

Πολύ σωστά όλα όσα λέτε και είναι και αυτό ένα μεγάλο
πρόβλημα. Μία λύση θα μπορούσαν να δώσουν οι κατά
τόπους μελισσοκομικοί σύλλογοι με έντυπα ενημέρωσις,
έτσι ώστε σιγά-σιγά να υπάρξει μία τάξη.Η τοποθέτηση "κυψελών
σημάδι" όταν ίσχυσε, πριν από αρκετά χρόνια,ως άγραφος νόμος μεταξύ των
μελισσοκόμων ήταν ότι ποιο δίκαιο είχε γίνει, γιατί δεν υπήρχε
άμεση επικοινωνία, υπήρχαν δυσκολίες μετακόμισης πολύ περισσότερες απ΄ότι σήμερα.
Τώρα με όλα τα μέσα που διατίθενται ο τρόπος επικοινωνίας π.χ τοποθέτηση
αριθμού τ/φ, πιθανή ημερ. τοποθέτησης, πιθανόν και πλήθος μελισσοσμηνών,
είναι ο καλλίτερος, και ο ποιο δίκαιος. Μπορεί στο μεσοδιάστημα μετεγκατάστασης
του μελισσοκομείου να ωφελείται κάποιος άλλος μελισσοκόμος.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 5:37 pm

vaso9 έγραψε:
πχ εγω
εχω τα μελισσια μου στην Αθηνα και την Ανοιξη τα μεταφερω ορεινα
αν αφησω μελισσι ζωντανο ειναι σιγουρο οτι την επομενη Ανοιξη δεν θα
το βρω στη θεση του και δεν μπορεις να τρεχεις για ενα μελισσι 5-6 ωρες
δρομο
Neutral
Ε αυτο ειναι που δεν θελουμε Βασω, να πιανεις την θεση απο τωρα για του χρονου, πηγαινε του χρονου νωριτερα, αφησε καποιο μελισσι, που θα σου χρησιμευσει και ως δεικτεις και οταν ερθει η ωρα φερνεις και τα υπολοιπα, αν τα αφηνεις απο τωρα για του χρονου..... ποιος ζει ποιος πεθαινει. Κι αν στο μεσοδιαστημα βρεις καλητερο μερος πχ στο Καρπενησι, θα πας στο προηγουμενο μερος πχ βορεια Ευβοια, μονο και μονο για να μαζεψεις την αδεια κυψελη; Δεν νομιζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 20, 2011 12:09 pm

beespyros έγραψε:
vaso9 έγραψε:
πχ εγω
εχω τα μελισσια μου στην Αθηνα και την Ανοιξη τα μεταφερω ορεινα
αν αφησω μελισσι ζωντανο ειναι σιγουρο οτι την επομενη Ανοιξη δεν θα
το βρω στη θεση του και δεν μπορεις να τρεχεις για ενα μελισσι 5-6 ωρες
δρομο
Neutral
Ε αυτο ειναι που δεν θελουμε Βασω, να πιανεις την θεση απο τωρα για του χρονου, πηγαινε του χρονου νωριτερα, αφησε καποιο μελισσι, που θα σου χρησιμευσει και ως δεικτεις και οταν ερθει η ωρα φερνεις και τα υπολοιπα, αν τα αφηνεις απο τωρα για του χρονου..... ποιος ζει ποιος πεθαινει. Κι αν στο μεσοδιαστημα βρεις καλητερο μερος πχ στο Καρπενησι, θα πας στο προηγουμενο μερος πχ βορεια Ευβοια, μονο και μονο για να μαζεψεις την αδεια κυψελη; Δεν νομιζω.


sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 20, 2011 1:08 pm

mpampis ειπε
<<Τώρα με όλα τα μέσα που διατίθενται ο τρόπος επικοινωνίας π.χ τοποθέτηση
αριθμού τ/φ, πιθανή ημερ. τοποθέτησης, πιθανόν και πλήθος μελισσοσμηνών,
είναι ο καλλίτερος, και ο ποιο δίκαιος.>>
Νομίζω οτι ειναι σωστο κ λύνει πολλα προβληματα. skeftome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 20, 2011 1:41 pm

παντως αν αφησεις μια αδεια κυψελη μπορει καποιος να την παρει και να την πεταξει πιο περα. ενω αν ειναι ζωντανο θα το σκεφτει πιο πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΣαβ Δεκ 10, 2011 12:44 am

οπωσ συμβαινει συνηθωσ, ενα μετρο οσο δικαιο και σωστο ειναι στην φιλοσοφια του τοσο αδικο και καταχρηστικο γινεται στην υπερβολη του.Δεν καταλαβαινω γιατι καποιοσ εχει το δικαιωμα να δεσμευει μια δημοσια εκταση για χρονια,πολλεσ φορεσ και με το σκεπτικο οτι ισωσ και να του χρειαστει.πιστευω οτι πανω στο σημαδι θα πρεπει να υπαρχει τηλεφωνο και πιθανη ημερομηνια τοποθετησησ των μελισσοσμηνων ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΑ..Π.Χ. ΜΑΙΟΣ-ΙΟΥΝΙΟΣ 2011.Αν τωρα εχουμε π.χ.Αυγουστο του 2010 την πεταμε στην ακρη,χωρισ ομωσ να τοποθετησουμε αλλη δικη μασ, αν δεν σκοπευουμε να μεταφερουμε εκει μελισσια αμεσα.Νομιζω οτι τα σημαδια πρεπει να δεσμευουν μια ππεριοχη για καποιο χρονικο διαστημα τησ χρονιασ ομωσ που διανυουμε.βεβαια καταλαβαινω οτι ο μελισσοκομοσ τησ Β.Ελλαδασ που θελει να μεταφερει τα μελισσια του στη νοτια ελλαδα π.χ. θα πρεπει να κανει 1 επι πλεον ταξιδι.Απο την αλλη θα ηταν και ελαχιστα εξυπνο να ερθει φορτωμενοσ και να βρει τον τοπο κατειλημενο.Ειτε ο ιδιοσ ειτε καποιοσ γνωστοσ του στην περιοχη αυτη, θα πρεπει να ελεγξει το μεροσ πριν την μεταφορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΤετ Ιαν 30, 2013 6:20 pm

Tελικα φιλοι μου ,καθως ξανασκεφτομουν το θεμα των <<σημαδιων>> μου ηρθε μια ιδεα.Δεν ξερω ποσο καταλληλη η εφαρμοσιμη θα την βρειτε ,αλλα εχω πειστει οτι σε ατομικο η διαπροσωπικο επιπεδο το προβλημα δεν λυνεται.Κατα την αποψη μου για την οριστικη λυση του προβληματος θα πρεπει να εμπλακουν οι μελισσοκομικοι συλλογοι.
Σκεφτηκα λοιπον οτι ο μελισσοκομος που θελει να δεσμευση μια περιοχη ,εκτος απο το απαραιτητο <<ΣΗΜΑΔΙ>> με ονομα,τηλεφωνο,κωδικο κλπ ,να υποχρεουται να το δηλωνει και στον τοπικο μελισσοκομικο συλλογο της περιοχης μεταφορας,προσκομιζοντας και 2φωτογραφιες ,που θα απεικονιζουν ευκρινως αφ ενος την ευρυτερη περιοχη και αφετερου το συγκεκριμμενο σημειο τοποθετησης των μελισσοσμηνων.Επιπροσθετα ,για την καθε μελισσοκομικη χρονια ,και 1-1,5 μηνα τουλαχιστον πριν την μεταφορα θα πρεπει να ενημερωνεται ο εν λογω μελισσοκομικος συλλογος για την πιθανη ημερομηνια μεταφορας , και τον πιθανο αριθμο μελισσοσμηνων. Οπως θα πρεπει να ενημερωνεται και για την ημερομηνια αποχωρησης του ,απο την συγκεκριμμενη περιοχη. Αν τελικα υπαρξει καποια καταγγελια και διαπιστωθει οντως απο τον μελισσοκομικο συλλογο, οτι καποιος μελισσοκομος ενω δεσμευσε ενα συγκεκριμμενο σημειο μεταφορας, εν τελει δεν μετεφερε εκει μελισσια (δικα του εννοειται ,μη νοικιαζουμε κιολας τον χωρο),ουτε αποδεσμευσε εγκαιρα την περιοχη, θα πρεπει να αποκλειεται για την επομενη σεζον του δικαιωματος να δεσμευσει οποιαδηποτε αλλο σημειο μεσα στην ευρυτερη περιοχη ευθυνης του τοπικου μελισσικομικου συλλογου.Το οποιο σημαδι του για την επομενη σεζον δεν θα δεσμευει κανεναν αλλον , και θα ειναι δικη του αποκλειστικα η ευθυνη να βρει η να μη βρει αλλο ελευθερο σημειο τοποθετησης των σμηνων του κατα την ημερα μεταφορας τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.    Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.  Icon_minitimeΤετ Ιαν 30, 2013 6:58 pm

μπραβο στον φιλο που ανεδειξε το θεμα ειναι οντως ενα μεγαλο προβλημα .δυσκολα θα το αντιμετωπισουμε ,ενας καλος τροπος ειναι οντως με το τηλεφωνο μας επανω στις κυψελες μας σημαδια ,ωστε να φροντισουμε εμεις οι λιγοι να γινουμε το παραδειγμα δειχνοντας τον τροπο ,και ισως αν ευαισθητοποιηθουν και οι συλλογοι και το φερουν αυτο το προβλημα στην επιφανεια να παει και λιγο παραπερα.αλλα και παλι επειδη μπαινει μεσα ο παραγοντας ανθρωπος και το αυτονοητο ειναι υποκειμενικο θεωρω πως δυσκολα θα αλλαξει κατι.εδω δεν μπορεις να βρεις μελισσοκομο στην περιοχη μεγαλο σε ηλικια που να μην χρησιμοποιει ακομα τεραμυκινη τι ψαχνουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τοποθέτηση των Μελισσοσμηνών.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ασφάλεια Μελισσοσμηνών
» Αποστάσεις μελισσοσμηνών
» ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ
» Αγορά μελισσοσμηνών- παραφυάδες!!
» Ασφάλιση μελισσοσμηνών από τον ΕΛΓΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: