Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καλως σας βρήκα και εγώ.

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
softnm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41

Καλως σας βρήκα και εγώ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλως σας βρήκα και εγώ.   Καλως σας βρήκα και εγώ. Icon_minitimeΔευ Οκτ 10, 2011 8:58 am

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλως σας βρήκα και εγώ.

Με λένε Νίκο και είμαι 36 ετών.
Αν και γεννημένος Αθήνα πριν από μερικά χρόνια κατάφερα να μετακομίσω μόνιμα στην Κρήτη και ειδικότερα στον νομό Λασιθίου.

Εδώ και 1-2 χρόνια έχει αναπτυχθεί η επιθυμία μου να ασχοληθώ με την μελισσοκομία.
Η πρώτη μου επαφή με τα μελίσσια ηταν όταν σε ηλικία 11-12 ετών πήγα μερικές φορές με τον θείο μου τα δούμε τα μελίσσια του που τότε είχε στο Καπανδρίτι.
Έκτοτε δεν μου είχε δωθεί η ευκαιρία να ξανά ασχοληθώ με μελίσσια.
Εδώ στην περιοχή υπάρχουν αρκετοι μελισοκόμοι, άλλοι με λίγα μελίσσια και άλλοι με πολλά. Έτσι πηρα και εγώ την απόφαση να δοκιμάσω και εγώ. Εδώ και δέκα χρόνια έχω ως χόμπυ τα ενυδρεία και έτσι μπορώ να καταννοήσω το πόσο πολύ εξαρτημένο είναι ένα μελίσσι από τον μελισσοκόμο και τη δέσμευση μπορεί αυτό να δημιουργησει.
Αυτό που δεν έχω είναι η γνώση και η εμπειρία, που θα αποκτήσω σιγά σιγα.
Έχω ξεκινήσει το διάβασμα στο web εδώ και περίπου 2 μήνες και έχω δεί αρκετά βιντεάκια που κυκλοφορούν σχετικά με την μελισσοκομία.

Ελπίζω ότι με την θέληση που έχω και φυσικά με την βοήθειά σας, να τα καταφέρω τόσο εγώ, όσο και τα μελίσια μου.

Ως στόχο έχω βάλει για αρχεί να προμηθευτώ κατά το τέλως του Φεβρουαρίου 1-2 μελίσια 3-4 πλαισίων και να δοκιμάσω - μάθω απο αυτά.

Μετά βλέπωντας και κάνοντας.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Καλως σας βρήκα και εγώ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως σας βρήκα και εγώ.   Καλως σας βρήκα και εγώ. Icon_minitimeΔευ Οκτ 10, 2011 10:31 am

Καλώς τον Νίκο!!! Smile

Αφού έκανες την αρχή και αφού έχεις την "εικόνα" σαν κάτι όμορφο από μικρός, τότε θα έχεις επιτυχία!

Με τα ενυδρεία (κι εγώ στο χόμπι 15 χρόνια περίπου) μπορούμε να συγκρίνουμε την κυψέλη Wink .... όλα διαδραματίζονται σε ένα μικρό χώρο, δουλεύουμε σ' ένα μικρό χώρο ...σ' ένα "κουτάκι"!!!

Βέβαια οι μέλισσες έχουν την τύχη να έχουν την ελευθερία να βγαίνουν και να φροντίζουν μόνες τον εαυτό τους.

Με το καλό να παραλάβεις τα πρώτα σου μελίσσια, και όλοι είμαστε εδώ για κάθε είδους βοήθεια!

Καλωσόρισες στην μοναρχία των μελισσών!!!

melissologia H.B.F.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Καλως σας βρήκα και εγώ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως σας βρήκα και εγώ.   Καλως σας βρήκα και εγώ. Icon_minitimeΔευ Οκτ 10, 2011 12:25 pm

καλως ηρθες Νικο Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Καλως σας βρήκα και εγώ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως σας βρήκα και εγώ.   Καλως σας βρήκα και εγώ. Icon_minitimeΔευ Οκτ 10, 2011 1:13 pm

Καλώς όρισες !!!
Καλως σας βρήκα και εγώ. 52395
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Καλως σας βρήκα και εγώ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως σας βρήκα και εγώ.   Καλως σας βρήκα και εγώ. Icon_minitimeΤρι Οκτ 11, 2011 6:22 am

Καλως ηρθες στην παρεα μας και καλη αρχη cheers
Ψαξε για τα σεμιναρια μελισσοκομιας που γινονται στην περιοχη σου ,ενημερωσου και ολα θα πανε καλα flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καλως σας βρήκα και εγώ.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καλώς σας βρήκα!
» Καλώς σας βρήκα
» Καλώς σας βρήκα
» Καλώς σας βρήκα!!!
» Καλώς σας βρήκα!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: