Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου.

Πήγαινε κάτω 
+4
mpampis
giota
vaso9
Κηφήνας
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Κηφήνας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου.   Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Icon_minitimeΠαρ Οκτ 07, 2011 6:45 pm

Γεια σας Φιλοι μου sostos

Παρακαλω πολυ θα ηθελα να μαθω απο που να αρχισω με την γραφειοκρατια για να γινω μελισσοκομος;Πρεπει πρωτα να αγορασω τις κυψελες και τα μελισσακια και μετα να ξεκινησω με τα δικαιολογητικα τα οποια δεν γνωριζω ακομα πια ειναι;; ή το αντιστροφο; Δεχομαι ευχαριστως οποιαδηποτε βοηθεια.. σας!! και σαν πρωτη φορα που γραφω σας χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ filakia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τα βηματα του νεου μελισσοκομου   Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Icon_minitimeΠαρ Οκτ 07, 2011 9:11 pm

Για αρχη θα σε καλοσωρισω και θα σου ευχηθω να καταφερεις να κανεις
πραξη ολα οσα εχεις βαλει στο νου σου
Μαλλον θα εννοεις τι διαδικασια χρειαζετεγια να βγαλεις μελισσοκομικο
βιβλιαριο αγοραζεις πρωτα τα μελισσια πας στο υπουργειο Γεωργειας
της περιοχης σου κανεις αιτηση σου δινουν αριθμο πυροσφραγιζεις
ερχονται για ελεγχο και σε λιγο καιρο παιρνεις βιβλιαριο
sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου.   Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Icon_minitimeΠαρ Οκτ 07, 2011 9:33 pm

cheers Καλώς ήρθες.
Στο σταδιο για το μελισσοκομικό βιβλιάριο , βρίσκομαι κ εγώ.
βλέπεις περίμενα να φτάσουν 10 οι κυψέλες μου και μετά να προχωρήσω την διαδικασία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου.   Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Icon_minitimeΠαρ Οκτ 07, 2011 11:01 pm

Καλώς όρισες και καλή αρχή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κηφήνας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου.   Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Icon_minitimeΣαβ Οκτ 08, 2011 12:48 am

Σας ευχαριστω ολους καλη αρχη λοιπον!! θα τα λεμε εδω συχνοτερα!!




πολλα filakia σε ολους σας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου.   Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Icon_minitimeΣαβ Οκτ 08, 2011 8:50 am

Καλως ορισες στην μελισσοκοινοτητα flower

Πες μας λιγα λογια αν θελεις, για την σχεση σου με τις μελισσες και την αποφαση σου, για ενασχοληση με αυτες στο αναλογο θεμα.
https://melissologia.forumgreek.com/f1-forum
Οσο για τα υπολοιπα ερωτηματα θα βρεις εδω μεσα απαντησεις ψαχνοντας και ρωτωντας flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου.   Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Icon_minitimeΣαβ Οκτ 08, 2011 9:24 am

Κηφήνας έγραψε:
Γεια σας Φιλοι μου sostos

Παρακαλω πολυ θα ηθελα να μαθω απο που να αρχισω με την γραφειοκρατια για να γινω μελισσοκομος;Πρεπει πρωτα να αγορασω τις κυψελες και τα μελισσακια και μετα να ξεκινησω με τα δικαιολογητικα τα οποια δεν γνωριζω ακομα πια ειναι;; ή το αντιστροφο; Δεχομαι ευχαριστως οποιαδηποτε βοηθεια.. σας!! και σαν πρωτη φορα που γραφω σας χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ filakia

Καλώς ήρθες, στη μελισσοκομία. Στη μελισσοκομεία δεν ξεκινάμε από την γραφειοκρατία αλλά από τα σμήνη και τις κυψέλες, για να αποκτήσουμε εμπειρία και γνώσεις. Ξεκίνα με 2-3 μελίσσια για να μάθεις πως πρέπει να τα υπηρετείς και να τα φροντίζεις. Επίσης διάβασμα βιβλίων και φόρουμ σχετικών με τη μελισσοκομία.
melissologia H.B.F.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου.   Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Icon_minitimeΣαβ Οκτ 08, 2011 8:21 pm

Εγώ..τάκανα..ούφφφφ..και ξένιασα... tipos tipos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου.   Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Icon_minitimeΚυρ Οκτ 09, 2011 3:23 pm

Για δες εδω http://makedonikomeli.blogspot.com/ οταν ειχα λιγο χρονο κατι εγραψα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κηφήνας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου.   Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου. Icon_minitimeΤρι Οκτ 11, 2011 8:29 pm

MILIBEE έγραψε:
Καλως ορισες στην μελισσοκοινοτητα flower

Πες μας λιγα λογια αν θελεις, για την σχεση σου με τις μελισσες και την αποφαση σου, για ενασχοληση με αυτες στο αναλογο θεμα.
https://melissologia.forumgreek.com/f1-forum
Οσο για τα υπολοιπα ερωτηματα θα βρεις εδω μεσα απαντησεις ψαχνοντας και ρωτωντας flower




Σας χαιρετω και παλι,

Διαβαζω εδω και 2χρονια περιπου το ''Μελισσοκομικο Βημα'' θεωρητικα λοιπον γνωριζω μερικα πραματα για τις μελισσες θεωρητικα παντα... και οχι στην πραξη...



Σκεφτομαι εδω και λιγο καιρο να φτιαξω το δικο μου μελισσοσμηνος... θα μου αρεσε να τις παρατηρω απο κοντα...να μου δινουν το μελι τους και τον βασιλικο πολτο... ο οποιος δεν λειπει ποτε απο το σπιτι μου.... και λεω γιατι αυτα μελι, β.πολτος κτλ να μην τα παραγω εγω... παραλληλα θα ηθελα να θεσω τις βασεις μου και για επαγγελματιας και ας μην γινει ποτε αυτο, απλα να ειμαι ετοιμος για καθε ενδεχομενο, για καθε μελλοντικη μου σκεψη!!!!

περα απο καποια πραματα λοιπον δεν γνωριζω τιποτα απο εξοπλισμο και αλλα πρακτικα θεματα...δεν γνωριζω αν ειναι ακριβη μια κυψελη με 100ευρω για παραδειγμα... ή αν, αν ,αν, αν.................γραφειοκρατια κτλ



Αυτα τα ολιγα για τα μελισσακια idea




Σας ευχαριστώ και παλι ολους, για τα καλοσωρισματα!!!!!!! Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τα βήματα του νέου μελισσοκόμου.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τα πρώτα βήματα μου
» Σαλαμίνα - Αρχάριος σε ξεκίνημα. Απορίες
» ποια ειναι τα πρωτα βηματα!!!
» Aπορεια νεου
» Απορίες Νέου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: