Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.

Πήγαινε κάτω 
+11
Maikpigasos
NINAS
ΚΑΝΑΡΗΣ
varsamis
drakos
MILIBEE
vaso9
mpampis
milmos
theorodos
kaz
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.    Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 18, 2011 11:34 pm

ενα προσεγμενο μελισσι ανετα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.    Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 8:58 am

kaz Eχεις αγορασει καποιο μελισσοκομικο βιβλιο?
Αν οχι παρε καποιο, απ αυτα που κυκλοφορουν και study ειναι το Α και το Ω . Τα υπολοιπα αν δεν εχουν αναρτηθει ηδη ..............εδω ειμαστε flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.    Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 7:28 pm

Πράγματι έχω δει μερικά βιβλία αλλά σαν πιο ειδήμονες εσείς οι παλιοί μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο; που να είναι κατανοητό και στην ανάγνωση του.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάθε ειδικότητα έχει ορολογίες όρους λέξεις και έννοιες που για να τις καταλάβεις πρέπει πρώτα να στις αναλύσουν, και αφού τις εμπεδώσεις, τότε θα ξέρεις και τι διαβάζεις και σε τι αναφέρεται αυτό που διαβάζεις .
Πιστεύω ότι ένα τέτοιο βιβλίο θα μπορούσε να με βοηθήσει σαν αρχή.
Γνωρίζεται κάποιο τέτοιο βιβλίο;.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Οταν εισαι αρχαριος ολα σου   Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 7:46 pm

Συγχρονη Μεθοδος Εντατικης Εκμεταλευσης του Νικολαιδη
sostos






Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.    Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 8:36 pm

Ευχαριστώ vaso9.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.    Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 19, 2011 9:57 pm

Αυτο study κι εγω τωρα. Όντως μου λύνει πολλες αποριες.
Αν το ειχα διαβασει δεν θα σας ζαλιζα με τοσες ερωτησεις!!!!!!!!!
Ειχα αρχισει με το << Η Μελισσοκομια χωρίς δασκαλο>> του ιδιου.
Χρεαζεται πολυ study study study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.    Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 20, 2011 9:15 am

kaz ριξε μια ματια στο θεμα με τα βιβλια. Υπαρχει λιστα που μπορεις να επιλεξεις. Τα περισσοτερα ειναι απλα και κατανοητα ,ειναι η αρχη που πρεπει να γινει ,ειδικα οταν δεν εχεις καποιον μελισσοκομο απο πανω σου , οπως δεν ειχα και εγω.
Ειναι η αρχη που βοηθαει να μπορουμε να συνεννοηθουμε μεταξυ μας ,οτι αφορα μελισσοκομικους χειρισμους αλλα και τεχνικα χαρακτηριστικα.
Ετσι πχ οταν λεμε γονο κλειστο θα ξερουμε ολοι ποιος ειναι ,ποια ειναι η γυρη, ποιο το αυγο, αλλιως ο captain θα αναρτα μονιμα φωτο kala poli gelio
Η γνωση ξεκινα παντα απο την θεωρια μετα ακολουθει η πραξη flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.    Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 20, 2011 9:22 pm

Ευχαριστώ MILIBEE
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σήτα αερισμού & αγορά μελισσών   Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 7:45 pm

Για σας μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να προμηθευτώ σήτα αερισμού;
θέλω να την χρησιμοποιήσω στα καπάκια και στον πάτο των κυψέλων που κατασκευάζω.
Από ότι βλέπω βγαίνουν πολύ καλές και οικονομικές. Όταν τελειώσουν και βαφούν θα τις βγάλω και φωτογραφία να τις δείτε.
Η παροιμία λέει : Του φρονίμου τα παιδίά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν.
Έτσι και εγώ Μάρτη με Απρίλη σκέπτομαι να ξεκινήσω με δύο έως τρεις κυψέλες δεκάρες με τέσσερα-πέντε πλαίσια η κάθε μία,
εάν κάποιος επιθυμεί να με βοηθήσει πουλώντας μου μελίσσι και αντίστοιχες βασίλισσες ας μου στείλει ένα π.μ για να μου πει το κόστος.
Θα προτιμούσα από την περιοχή τις Αθήνας η και της Θήβας , και σίγουρα για λίγο (στην αρχή) θα τον ζαλίσω με τις ερωτήσεις μου.
Που θα πάει το βουνό θα το κάνω λόφο και γιατί όχι και πεδιάδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.    Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 27, 2011 9:42 am


καζ σητα μπορεις να βρεις σε μαγαζια με σιδηρικα μπογιες και τετοια , ζητησε η πανι για σητα ή σητα μεταλικη , υπαρχουν πολλες διαστασεις ως προς την διοαμετρο της τρυπας .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.    Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 27, 2011 4:29 pm

Ευχαριστώ giorgos500 για την ενημέρωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.    Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 28, 2011 12:23 am

Εγώ φίλε μου βάζω "σίτα" που χρεισιμοποιουν αυτοί που κατασκευάζουν προστατευτικά για τζάκι.. αυτά που βάζουμε μπραστά απτήν φωτιά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.    Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 28, 2011 12:42 am

Μακη τι κοστος εχει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Όταν είσαι αρχάριος όλα σου φαίνονται βουνό.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Ξεχειμωνιασμα στο βουνο, ειναι ρισκο ???
» Αρχαριος
» όταν η κερύθρα είναι μαύρη
» Ποσα πλαισια παιρνω οταν τρυγαω;
» Όταν η Μελισσοκομία συνάντησε τον Αφηρημένο Εξπρεσιονισμό!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: