Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Προστάτης Αγιος των μελισσιών

Πήγαινε κάτω 
+4
helias
MILIBEE
dionisis
π. Γεωργιος
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
π. Γεωργιος
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22, 2011 10:18 pm

Παιδια για όσους πιστευουν πληροφοριακα το λέω πως ο προστάτης Αγιος των μελισσιων ειναι ο Αγ. Φιλάρετος, ο οποιος ειχε παρα πολλα μελισσια. Υπαρχει και ειδική ευχη για τα μελισσακια μας. ο Αγ. Φιλάρετος εορτάζει την 1η Δεκεμβρίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dionisis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22, 2011 10:22 pm

Έτσι είναι πάτερ... και με αγιασμό αν θέλετε τα ραντίζετε ή ποτίζετε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Σεπ 23, 2011 3:55 am

Στο μοναδικο μελισσοκομικο παρκο της χωρας μας , στο Ξυλοκαστρο , υπαρχει και ομωνυμη εκκλησια ,οπου καθε αυγουστο γινετε λειτουργια και μοιραζεται στον κοσμο μελι και παστελι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Σεπ 23, 2011 8:15 pm

Από τώρα λοιπόν προτείνω την ημερομηνία εορτασμού του (1η Δεκεμβρίου) συνάντηση για γλέντι. Τί λέτε ;;;;; goustaro

Ευχαριστούμε π. Γεώργιε !!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την helias στις Σαβ Σεπ 24, 2011 1:04 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: προστατης Αγιος των μελισσιων   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Σεπ 23, 2011 10:41 pm

1η Δεκεμβριου ε??
βοηθεια μας
συναντηση ε????? skeftome
δεν ειναι κακη ιδεα wakka
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24, 2011 10:30 am

vaso9 έγραψε:
1η Δεκεμβριου ε??
βοηθεια μας
συναντηση ε????? skeftome
δεν ειναι κακη ιδεα wakka


που θα είναι το εκεί;;;

Βάσω άρχισε να μαζεύεις υπογραφές.

01 Δεκεμβρίου ημέρα Πέμπτη : δύσκολο ε;;;

Να τον γιορτάσουμε τον Άγιο και τις μέλισσές μας μιά Κυριακή πρίν ή μετά ;;;

τι λέτε;; για να αρχίσουμε να μαζευόμαστε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24, 2011 10:34 am

π. Γεωργιος έγραψε:
Παιδια για όσους πιστευουν πληροφοριακα το λέω πως ο προστάτης Αγιος των μελισσιων ειναι ο Αγ. Φιλάρετος, ο οποιος ειχε παρα πολλα μελισσια. Υπαρχει και ειδική ευχη για τα μελισσακια μας. ο Αγ. Φιλάρετος εορτάζει την 1η Δεκεμβρίου.

πάτερ Γεώργιε, είχα πολύ φιλική σχέση με μία οικογένεια που ο παππούς και ο εγγονός ήταν Φιλάρετος και το επίθετό τους ήταν Φιλάρετος. Έχουμε χαθεί λόγω απόστασης. Τώρα το ξαναβρίσκω το όνομα μπροστά μου.

Θάθελες να μας πεις με λίγα λόγια την ιστορία του Αγίου;;;
Και την ευχή που θα την βρούμε;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24, 2011 11:23 am

Αλλη μια ευκαιρια για φαγοποτι eklisa

νινα δες εδω για την ζωη του Αγιου
http://www.parembasis.gr/1999/99_12_06.htm

και το απολυτικιο : ηχος γ"

Θειας πιστεως ,περιουσια,διεσκορπίσας, τοις δεομενοις,
τόν προσοντα σοι πλουτον Φιλάρετε΄ και ευσπλαχνία
κοσμήσας τον βίον σου , τόν χορηγόν του ελέους εδόξασας΄
Ον ικέτευε, δοθηναι τοις ευφημουσί σε,ρανίδα οικτιρμων
και θειον ελεος

(το απο απολυτικιο ειναι απο το Αγιολογιο της Ορθοδοξιας του Τσολακιδη, για την ζωη του Αγιου πανω κατω γραφει οτο κυκλοφορει και στο διαδικτυο)

Δυστυχως το μονοτονικο συστημα στερει την ωραιοτητα των γραφομενων.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: προστατης Αγιος των μελισσιων   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24, 2011 1:04 pm

Νινα σε τσακωσα παλι χωρις γυαλακια διαβαζες petheno
το ε!!! το εκανες εκει!!!!! petheno
ο νυστικος καρβελια ονειρευεται petheno
ομως ειμαι μεσα δωστε ενα σημαδι και αμεσως θα σας πω το εκει
οπως λεει και η MILIBEE ελα να μαζευομαστε!!!!!!!
μαζευτε το μυαλο σας απο τη Ζακυνθο εχουμε μπροστα μας
μεσοπροθεσμο και μακροπροθεσμο γ@.... τα υπουργεια τους
zitao pola
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24, 2011 2:53 pm

vaso9 έγραψε:
Νινα σε τσακωσα παλι χωρις γυαλακια διαβαζες petheno
το ε!!! το εκανες εκει!!!!! petheno
ο νυστικος καρβελια ονειρευεται petheno
ομως ειμαι μεσα δωστε ενα σημαδι και αμεσως θα σας πω το εκει
οπως λεει και η MILIBEE ελα να μαζευομαστε!!!!!!!
μαζευτε το μυαλο σας απο τη Ζακυνθο εχουμε μπροστα μας
μεσοπροθεσμο και μακροπροθεσμο γ@.... τα υπουργεια τους
zitao pola

είσαι οργιο παιδί.....

αυτά έχει η πρεσβυωπεία

και που να δεις στα μελίσσια.
γλυστράνε τα γιαλιά απο την μύτη, και αναρωτιέμαι γιατί ξαφνικά δεν βλέπω.

λοιπόν όρισε μέρα, ώρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
π. Γεωργιος
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αγ. φιλαρετος.   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24, 2011 4:42 pm

Παιδια ευχαριστώ για τα σχόλια. Η ζωή του Αγ. Φιλαρετου παρουσιάζει φοβερο ενδιαφέρον. Τωρα οσο για την ευχή την έχω . και αν θέλετε την ανεβάζω. Εγώ καθε χρόνο τελώ Θεία Λειτουργία στην μνήμη του Αγ. Φιλαρετου γιατι 1ον εορτάζει η κορούλα μου (Αρετή) και 2ον εορταζουν οι κορούλες μου ( τα μελισσακια μου) Αρα η ευχή θα διαβαστεί για όλους... αλλα παπα που θα βρουμε ;;;;;; χαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24, 2011 5:13 pm

Θα δυσκολευτουμε λιγο .......................εχουμε τουλαχιστο 2 εδω lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
π. Γεωργιος
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 2   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΣαβ Σεπ 24, 2011 8:54 pm

καλο αυτο. μελισσοκομια και ιερατικη διακονια τολαχιστον στον τοπο μου αποτελουσαν καποτε αχωριστο διδυμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΚυρ Σεπ 25, 2011 10:12 am

π. Γεωργιος έγραψε:
Παιδια ευχαριστώ για τα σχόλια. Η ζωή του Αγ. Φιλαρετου παρουσιάζει φοβερο ενδιαφέρον. Τωρα οσο για την ευχή την έχω . και αν θέλετε την ανεβάζω. Εγώ καθε χρόνο τελώ Θεία Λειτουργία στην μνήμη του Αγ. Φιλαρετου γιατι 1ον εορτάζει η κορούλα μου (Αρετή) και 2ον εορταζουν οι κορούλες μου ( τα μελισσακια μου) Αρα η ευχή θα διαβαστεί για όλους... αλλα παπα που θα βρουμε ;;;;;; χαχα

π. Γεώργιε θα την ήθελα αυτή την ευχή παρακαλώ.
έστω και σε πρωσοπικό μήνυμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΚυρ Σεπ 25, 2011 9:28 pm

ΜΟΔΕΣΤΟΥ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ

ΕΥΧΗ ΕΙΣ ΖΩΑ ΚΑΙ ΜΕΛΙΣΣΙΑ


Κύριε Ἰησοῦ Χριστὲ ὁ Θεὸς ἡμῶν, ὁ ἐλεήμων καὶ φιλάνθρωπος, ὁ πᾶσαν τὴν νοητὴν κτίσιν ἐν σοφίᾳ δημιουργήσας, ὁ διὰ τῆς παναγάθου προνοίας Σου κυβερνῶν καὶ κηδόμενος πάντων, ὁ ἀνοίγων τῆν χεῖρα, καὶ ἐμπιπλῶν πᾶν ζῶον εὐδοκίας, ὁ ζωῆς και θανάτου ἔχων τὴν ἐξουσίαν, ὁ διʼ ἐμοῦ τοῦ δούλου Σου Μοδέστου τὸν ὄφιν θανατώσας, τὸν τὴν πηγὴν τοῦ ὕδατος τῷ ἑυατῷ ἰῷ διαφθείραντι, τὰ δὲ ἐξ αὐτῆς πιόντα ζῷα νεκρωθέντα, τῇ ζωηφόρῳ και πανασθενεῖ Σου δυνάμει ἀναστήσας. Δέομαί Σου, ἐπάκουσόν μου καὶ ἀπέλασον πᾶσαν θανατηφόρον ἀῤῥωστίαν καὶ βλάβην ἐκ τῶν βοῶν, ὄνων, ἡμιόνων, προβάτων, αἱγῶν, μελισσῶν καὶ λοιπῶν ζώων, τῶν δούλων Σου..., τῶν ἐπικαλουμένων τὸ ὄνομα ἐμοῦ τοῦ δούλου Σου Μοδέστου. Καὶ δὸς Κύριε πᾶσι τοῖς τὴν ἐμὴν μνήμην τελοῦσιν, εἰρήνην σταθεράν, ἀφθονία καρπῶν, σίτου, οἴνου καὶ ἐλαίου, πληθυσμὸν ζώων, καὶ ἄφεσιν ἁμαρτιῶν καὶ σωτηρίαν ψυχῶν. Ναὶ Κύριε, οἴκτειρον τὰ ζῷα τὰ πάσχοντα, τῇ δρεπάνῃ τοῦ θανάτου θεριζόμενα. Σὺ γὰρ εἶ εὔσπλαγχνε, ὁ καὶ τῶν ἐκ κιβωτῷ ζώων μνησθείς, ὑπὸ τῆς οἰκείας χρηστότητος νικώμενος, ἵνα διὰ τῆς εὐεξίας καὶ τοῦ πληθυσμοῦ τῶν ζώων, καλλιεργεῖται μὲν ἡ γῆ, αὐξάνωσι δὲ οἱ καρποί, καὶ ἀφθόνως οἱ δοῦλοί Σου οἱ ἐπικεκλημένοι τὸ σὸν ὄνομα, ἀπολαμβάνωσι τῶν ἰδίων γεωργίων, καὶ περισσεύωσιν εἰς πᾶν ἔργον ἀγαθόν, καὶ δοξάζωσί Σε τὸν χορηγὸν παντὸς ἀγαθοῦ. Τιμῶσί δε κἀμὲ τὸν δοῦλόν Σου καὶ θερμότατον ἱκέτην τῆς παντοκρατορικῆς Σου βασιλείας. Ὅτι πρέπει Σοι πᾶσα δόξα, τιμὴ καὶ προσκύνησις, εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰῶνων. Ἀμήν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΚυρ Σεπ 25, 2011 9:31 pm

και αυτη ειδικα για μελισσια.
Δέσποτα Κύριε ο Θεός ημών ο έχων εξουσίαν πάσης κτίσεως, σου δεόμεθα και σε παρακαλούμεν.

Ως ευλόγησας και επλήθυνας τον μελισσώνα του δικαίου σου Φιλαρέτου ευλόγησον και τα μελίσσια ταύτα του δούλου σου (όνομα) και πλήθυνον και ενδυνάμωσον αυτά και ποίησον αυτά εις χιλιάδας και μυριάδας, και ρύσαι ταύτα εκ της δυναστείας του διαβόλου και πάσης επιβουλής εχθρών και αύρας θανατικής και λοιμικής νόσου.

Περιφρούρησον αυτά δια Αγίων Αγγέλων σου πάσαν ασθένειαν πάντα φθόνον και πειρασμού φαρμακίας και γοητείας, εξ ενεργείας επερχομένης του διαβόλου, αποδιώκων εξ αυτών.

Ότι σου εστίν η Βασιλεία και η δύναμη και η δόξα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων Αμήν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
π. Γεωργιος
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: σ   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΚυρ Σεπ 25, 2011 11:27 pm

ναι την δευτερη ευχή την εδωσα ήδη σε ενα μέλος αυτην ελεγα παιδια. αλλα βλεπω μου βαλατε τα γυαλια χαχαχα. ο Αγ. Φιλάρετος να μας φιλαει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΔευ Σεπ 26, 2011 8:43 am

Πάλι κατά την απουσία μου σημειώθηκαν άκρως ενδιαφέροντα!

Δεν πειράζει! ευτυχώς είναι γραμμένα και τα διαβάζω ... κάλιο αργά παρά ποτέ!

Ευχαριστώ κι εγώ π. Γεώργιε για τις πληροφορίες, κι απ' ότι βλέπω ήμουν η μόνη που είχα άγνοια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dionisis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Προστάτης Αγιος των μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προστάτης Αγιος των μελισσιών   Προστάτης Αγιος των μελισσιών Icon_minitimeΔευ Σεπ 26, 2011 9:02 pm

χμ.. 1η Δεκεμβρίου η γιορτή του προστάτη των μελισσών..., εποχή; ... χειμώνας... πρωτομηνιά... αγιασμός, όλα τα εφόδια για να ξεχειμωνιάσουν με το Ορθόδοξο τυπικό τα μελισσάκια... Τυχαίο...; δεν νομίζω..!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προστάτης Αγιος των μελισσιών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κλοπές κυψελών... επιτέλους Τέλος.
» Συνένωση μελισσιών .
» Σφίξιμο μελισσιών
» Συνένωση μελισσιών
» αυξηση μελισσιών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: