Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νεκρά μελίσσια

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μαρία
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Μαρία


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Νεκρά μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεκρά μελίσσια   Νεκρά μελίσσια Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 5:45 pm

Τα 15 μελίσσια μου δε τα έχω στον ίδιο χωρο, αλλά 11 σε ένα σημείο και 4 σε κάποιο άλλο χωράφι. Χθες που πήγα να επισκεφθώ τα 4 μελίσσακια μου είδα πως ηταν νεκρά. Η πιο πιθανή αιτία μου φαίνεται να συνέβει κάτι με το νερό τους. Απο τροφές ήταν μια χαρά. Να ψέκασε κανείς κανα φυτοφάρμακο που να μεταφέρθηκε στο νερό?Τί άλλο μπορεί έγινε?
Τί να κάνω τα τελάρα που μου έμειναν? Μπορώ να τα αποθηκεύσω, αφού έχουν γόνο, γύρη και μέλι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Νεκρά μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρά μελίσσια   Νεκρά μελίσσια Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 6:13 pm

Μαρία έγραψε:
Τα 15 μελίσσια μου δε τα έχω στον ίδιο χωρο, αλλά 11 σε ένα σημείο και 4 σε κάποιο άλλο χωράφι. Χθες που πήγα να επισκεφθώ τα 4 μελίσσακια μου είδα πως ηταν νεκρά. Η πιο πιθανή αιτία μου φαίνεται να συνέβει κάτι με το νερό τους. Απο τροφές ήταν μια χαρά. Να ψέκασε κανείς κανα φυτοφάρμακο που να μεταφέρθηκε στο νερό?Τί άλλο μπορεί έγινε?
Τί να κάνω τα τελάρα που μου έμειναν? Μπορώ να τα αποθηκεύσω, αφού έχουν γόνο, γύρη και μέλι?

Μαρία τι εννοείς νεκρά;;;;
χωρίς καθόλου μέλισσες μέσα;;;;
τέζα ;;;;;;; όλες ;;;;;;

δεν είμαι και πολύ σχετική, αλλά εγώ θα τα έβαζα μέσα στα άλλα μελίσσια μου.

Θα έψαχνα όμως μήπως στα πλαίσια κουβαλάνε φάρμακα που σκότωσαν τα μελίσσια.

Τι λέτε οι υπόλοιποι βρε παιδιά ;;;


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Νεκρά μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρά μελίσσια   Νεκρά μελίσσια Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 11:29 pm

περυσι και φετος κατα τους μηνες Ιουλιο και Αυγουστο τα μελισσακια μου εχουν το κακο συνηθειο (επειδη δεν βρισκουν κατι αλλο) να πηγαινουν σε κηπους οποτε και βρισκω φαρασιες νεκρες μελισσες καθε μερα μπροστα στην πορτα της κυψελης, υπαρχει μια μειωση του πληθυσμου αλλα παντα καποιες μενουν. Μπροστα στην πορτα ειδες νεκρες; και καλα αυτες που δεν βγαινουν λογω ηλικιας απο μεσα πως παιθαναν; εκτος και αν καποιος ανοιξε το καπακι και ψεκασε μεσα στην κυψελη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Νεκρά μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρά μελίσσια   Νεκρά μελίσσια Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 5:03 pm

Μήπως έχει φοίνικες η περιοχή ή σε κήπους μέσα στα σπίτια; Μαζεύουν γύρη απο εκεί το καλοκαίρι μια που τα γυεροδοτικά φυτά είναι λιγοστά τώρα και πιθανώς να την αποθήκευσαν στα κελιά.
Λόγω του σκαθαριού των φοινίκων γινονται παράτυπα (απαγορεύονται την εποχή της ανθοφορίας τους) ψεκασμοί με εντομοκτόνα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νεκρά μελίσσια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Απολύμανση κυψέλης από νεκρά μελίσσια
» Τι νέα από τα μελίσσια μας;
» Μελίσσια στη δρυ
» Μελίσσια από σμηνουργία
» Πώς πάνε τα μελίσσια σας;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: