Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες)

Πήγαινε κάτω 
+2
lingistis
Mgal
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mgal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες)   Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Icon_minitimeΤρι Απρ 21, 2009 11:21 pm

Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας,
θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά σας στο εξής :
Πριν δυο μέρες έπιασε ο πατέρας μου ένα αφεσμό τον οποίο και το έβαλε σε μια κυψέλη με πέντε έτοιμα πλαίσια με κυρήθρα από τα δέκα που χωράει, προσωρινά μέχρι να αγοράσει μια καινούργια.
Το περίεργο όμως είναι ότι το σμήνος δημιουργεί ένα τσαμπί το οποίο κρέμεται κάτω από το καπάκι στο κενό χώρο που υπάρχει μέσα στη κυψέλη.
Γιατί αυτή η συμπεριφορά ? δεν νιώθει άνετα ? θέλει να φύγει ?
Να προσθέσω ότι το ταϊζει με συρόπι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες)   Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Icon_minitimeΤετ Απρ 22, 2009 11:14 am

Καλώς ήρθες στη παρέα Mgal cheers

Τώρα για το θέμα που μας ρωτάς, ώσπου να μας πουν τι γνώμη τους και οι υπόλοιποι εγώ γράφω...

Τα πλάισια ήταν "καλά"... μήπως ήταν μουχλιασμένα ή μύριαζαν κάτι παράξενο? Μήπως το σμήνος είναι μεγάλο και περισσεύει στο επιπλέον άδειο χώρο και κατασκευάζει κηρήθρες στο κενό?

Αν υπάρχουν και άλλα πλαίσια (έστω με φύλλο κηρήθρας μόνο) τοποθέτησε τα εναλλάξ ανάμεσα σε αυτά τα 5 που ήδη υπάρχουν (δεν είναι ανάγγη να βρεις άλλα 5, αλλά όσα μπορείς για να περιορήσεις το κενό και να τα "αναγγάσεις" να πιάσουν τα πλάισια).

Αντί για συρόπι τοποθέτησε ένα ζαχαροζήμαρο πάνω από τα πλάισια Wink

Μην ενοχλήσεις μετά το μελίσσι για περίπου 20 μέρες όσπου να αρχίσει να γεννάει η βασίλισσα καλά. Τα κεριά που θα χτηστούν στο κενό το πολύ πολύ τα κόβεις τότε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mgal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες)   Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Icon_minitimeΤετ Απρ 22, 2009 12:13 pm

Lingistis σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σου.

Τα πέντε τελάρα είναι καινούργια έχοντας μόνο φύλο κυρήθρας. Η κυψέλη πράγματι είναι πολύ παλιά και ίσως να είναι αυτή η αιτία.
Στη σημερινή επίσκεψη παρατηρήσαμε ότι έχτιζαν στην οροφή του καπακιού και τους το χαλάσαμε σε μια προσπάθεια να κατέβουν κάτω (κρίμα τόσος κόπος !).
Πάντως σήμερα που το κατάστημα μελισσοκομικών είναι ανοιχτό θα τους πάρουμε καινούργιο σπιτικό, επιπλέον τελάρα για να κλείσουμε το κενό και ζαχαροζύμαρο για το καλώς ορίσατε.
Πιστεύω να τα κάνουμε να αισθανθούν σαν τη παλιά τους κυψέλη και καλύτερα.
Και πάλι ευχαριστώ.

Υ.Γ
Πάντως η αιτία αυτή μόνο καλό έκανε.
Σε εμένα που μου δόθηκε η αφορμή να αγαπήσω τις μέλισσες και να θέλω να ασχοληθώ περισσότερο. (Ζω μόνιμα στην Αθήνα και κατέβηκα στο Χωριό για το Πάσχα)
Στο πατέρα μου που ξεκίνησε με δύο μελισσάκια πέρσι τέτοια εποχή πιασμένα από αφεσμό και γλυκάθηκε
Μα περισσότερο και στους δυο μας, που μας έδωσε κοινή ασχολία και ήταν η αφορμή να μας φέρει ποιο κοντά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gepas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες)   Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Icon_minitimeΤετ Απρ 22, 2009 8:54 pm

Γειά σας και χρόνια πολλά.
Ακριβώς το ίδιο αντιμετοπίζω και εγω σε ενα αφεσμό που έπιασα χθές.
Η κυψελη είναι εντελώς καινούρια με 10 άκτιστα φύλλα κηρήθρας.
Το μόνο που μπορεί να μυρίζει λίγο είναι απο σπρέι έλξης αφεσμών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mgal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες)   Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Icon_minitimeΠεμ Απρ 23, 2009 1:48 pm

Για σου gepas !, νιώθω καλύτερα που και κάποιος άλλος αντιμετωπίζει την ίδια συμπεριφορά.

Στο κατάστημα που αγοράζαμε τη καινούργια κυψέλη, ένας μελισσοκόμος μας συμβούλεψε να βάλουμε και ένα τελάρο με γόνο από το παλαιότερο μελίσσι, έτσι θα αναγκάσει τις μέλισσες να κατέβουν και να ‘νταντέψουν’ τα νόθα μωρά. Idea

Έτσι και κάναμε, αφού εντοπίσαμε ένα τελάρο με γόνο στο παλιό μελίσσι, τινάξαμε τις μέλισσες που ήταν επάνω για να πέσουν μέσα στη κυψέλη και τους κλέψαμε τα μωρά. Βέβαια τους το αντικαταστήσαμε με ένα καινούργιο τελάρο με φύλο κυρήθρας. Embarassed

Βάλαμε το γόνο στο νέο μελίσσι και περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει. Τις επόμενες μέρες αφού ηρεμίσουν, θα τις μεταφέρει ο πατέρας μου και στη νέα κυψέλη.

gepas αυτό που ανέφερες για το spray αφεσμού δεν αποκλείετε να είναι και η αιτία του προβλήματος μιας και ο δικός μου πατέρας είχε χρησιμοποιήσει σταγόνες παρόμοιου σκευάσματος και οι μέλισσες μπορεί να ενοχλούνται από το υπερβολικό άρωμα.

Υ.Γ
Εγώ βέβαια θα έχω επιστρέψει στη μεγάλη κυψέλη την Αθήνα για να συνεχίσω να δουλεύω, να μου παίρνει το μέλι ο μελισσοκόμος, και να μου δίνει βέβαια να γλύφω υποκατάστατα. Θέλω να πιστεύω ότι ξέρει τι κάνει και όχι σαν και εμένα τον άσχετο !.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες)   Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Icon_minitimeΠαρ Απρ 24, 2009 12:18 pm

gepas καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! cheers cheers cheers

Το σπρέι έλξης αφεσμών δεν νομίζω να επηρεάσει αρνητικά το μελίσσι σου.... αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά ας μας πει Wink

Το πρόβλημα γενικά είναι τα άχτιστα πλαίσια...

Mgal η συμβουλή του μελισσοκόμου ήταν σωστή!!! Αν γνώριζα ότι είχες και άλλα 2 μελίσσια το ίδιο θα σου έλεγα... βασικά το γόνο να τον διαλέξεις να είναι σφραγισμένος (όσο πιο ώριμο γίνετε) ώστε να βοηθηθεί παράλληλα ο αφεσμός σου με τις νεες μέλισσες χωρίς να χρειαστεί να "ξοδευτεί" για το τάισμα τους.

Στα άλλα μελίσσια, εάν χτίζουν κεριά, μπορείς να τοποθετείς πλαίσια για χτίσιμο (1 ή 2) και μετά από 3 με 4 ημέρες μισοχτισμένα όπως θα είναι να τα μεταφέρεις στο αφεσμό για να συνεχίσουν το χτίσιμο τους. Εννοείτε οτι στα γερά σου μελίσσια μπορείς να τα αντικαταστήσεις τα πλαίσια αυτά με νέα προς χτίσιμο κλπ. και να τους δώσετε λίγο σιρόπι για να "αναγκαστούν" να χτίσουν.

Περιμένουμε νέα σας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mgal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες)   Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Icon_minitimeΣαβ Απρ 25, 2009 2:43 pm

Δυστυχώς lingistis είχαμε είδη βάλει το πλαίσιο με το γόνο και χρησιμοποιήσαμε ανοικτό όταν είδα το post σου, που πρότεινε κλειστό γόνο για να μην επιβαρύνει τις μέλισσες.
Ευτυχώς όμως το εγχείρημα πέτυχε και οι μέλισσες κατέβηκαν και άρχισαν να κτίζουν στα φύλλα. cheers

Λόγο τις παντελής απειρίας μου (θα προσπαθήσω να καλύψω το κενό διαβάζοντας η ακόμα καλύτερα να παρακολουθήσω μαθήματα) φοβάμαι να μεταφέρω τελάρο με μελίσσι επάνω, μήπως και περιοδεύει η βασίλισσα εκεί ή πάρω μέλισσες και γίνει μάχη. Βέβαια τις ταΐζουμε κανονικά και ας αργήσει η αύξηση προκειμένου να κάνω κανένα λάθος χειρισμό.

Ευχαριστώ lingistis για το ενδιαφέρον σου να μοιραστείς τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου, και είμαι σίγουρος ότι δεν θα σας κουράσω όταν επανέρθω με μια επόμενη απορία

Μέχρι τότε
Εύχομαι σε όλους καλή μελισσοκομική σαιζόν.

Υ.Γ
Κάτι που επίσης έμαθα από τον μελισσοκόμο, που μας είπε για τον γόνο, είναι για το πως μπορείς να κολλήσεις φύλο κηρήθρας επάνω στο τελάρο όταν δεν έχεις το κατάλληλο εργαλείο για αυτή τη δουλειά (Είχε τελειώσει το stock στο κατάστημα).

Χρησιμοποιήσαμε τη μπαταρία του αυτοκινήτου με δύο καλώδια με δαγκάνες (αυτά που χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να δώσουμε ρεύμα στη μπαταρία ενός αυτοκινήτου που έχει μείνει) και ακουμπήσαμε τις άκρες τους στα δύο καρφάκια που είναι δεμένα η αρχή και το τέλος του σύρματος για 3-4 δευτερόλεπτα.
Το ρεύμα που πέρασε από το σύρμα το ζέστανε και κόλλησε το φύλο επάνω του.
Βέβαια πιστεύω ότι αυτή είναι μια λύση ανάγκης γιατί μπορεί να εγκυμονεί κινδύνους για την ίδια τη μπαταρία ή/και τον άνθρωπο από λάθος χειρισμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες)   Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Icon_minitimeΣαβ Μάης 02, 2009 6:29 am

Καλό μήνα.Πάντα τα σμάρια που πιάνουμε αν δεν είναι γεμάτος ο εμβρυοθάλαμος με τελάρα τότε "πιάνουν" στο καπάκι και αρχίζουν το χτίσιμο. Αν δεν το δούμε εγκαίρως τότε πάει χαμένος ο κόπος του μελισσιού. Κατά την γνώμη μου αυτό γίνεται γιατί οι μέλισσες δεν "γουστάρουν" τα δικάμας κεριά και προτιμούν τα δικά τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαμπί μέσα στη κυψέλη   Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 03, 2009 9:52 pm

Ας μην ξεχνάμε ότι η μέλισσα στην άγρια μορφή της όταν μετακομίζει σε άλλη φωλιά έιναι προετοιμασμένη να χτίσει καινούρια κεριά.
Δηλαδή όταν ο αφεσμός εγκαταλύπει την μητρική φωλιά και αφού κάνει το σμάρι και το σμάρι βρεί καινούρια φωλιά τότε οι μέλισσες πρέπει να χτίσουν καινούρια κεριά. Έτσι λειτουργεί η μέλισσα στην φύση.
Οι μέλισσες πριν εγκαταλύψουν την μητρική κυψέλη γεμίζουν τον πρόλοβο τους μέλι ώστε να έχουν απόθέματα για τον επερχώμενη μετακόμηση. Αυτό σε συνδυασμό με ένα σωρό άλλους παράγοντες όπως συνιάλα δόνησης κλπ κλπ έχει σαν αποτέλεσμα να ενεργοποιούνται οι κυρογώνοι αδένες της μέλισσας, κυρίως των νέων μελισσών που θα φύγουν με το σμάρι.

Οι μέλισσες στο συγκεκριμένο παράδειγμα που χτύζαν στο καπάκι κερίθρες δεν έκαναν τίποτ'αλλο από αυτό που τους υπαγορέυει το έντικτο τους.
Ας μην ξεχνάμε ότι το φύλλο τεχνιτής κερίθρας που χρησιμοιποιεί ο μελισσοκόμος έιναι κάτι το ξένο προς την μέλισσα. Η μέλισσα στην φύση δεν έχει τέτοια πολυτέλεια. Χτίζει τις κερίθρες της μόνη της όπως έκανε εδώ και εκατομύρια χρόνια που επιβιώνει, κι ας ελπίσουμε να επιβιώσει άλλα τόσα και περισσότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sp-kor
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες)   Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες) Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 04, 2009 12:30 am

Δεν μας είπες τι καπάκι χρησιμοποιείς , έχω την εντύπωση πώς έχεις καπάκι ψιλό και χωρίς εσωτερικό , η κάνω λάθος?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Πεμ Μαρ 18, 2010 1:41 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Εdit αρχείο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τσαμπί μελισσών μέσα στη κυψέλη! (άχτιστες κηρήθρες)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κηροσκωρος μεσα στην κυψελη.
» Βίντεο με την είσοδο αφεσμού μέσα στην κυψέλη
» "Γλώσσες" μέσα σε κυψέλη σύλληψης αφεσμού... τι κάνω τώρα;
» Κηρήθρες Layens;
» Καιρος για ... κηρηθρες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: