Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καλημέρα!

Πήγαινε κάτω 
+5
NINAS
ayla
captain
milmos
maroussw
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 27, 2011 5:26 pm

ninas
εδώ είναι το πρόβλημα.
Αν πας τώρα τον Σεπτέμβρη για μαθήματα, αυτά θα διαρκέσουν έως τον Δεκέμβρη-Γενάρη.
Δεν θα κάνεις τόσες πολλές επισκέψεις στο μελισσοκομείο του ιδρύματος λόγω του κρύου, βροχών, κα της νύχτας που θα πέφτει πολύ νωρίς κλπ

Αν πας στο καλοκαιρινό τμήμα, οι μέλισσες είναι πάνω στο φόρτε τους και θα έχεις περισσότερη πρακτική εξάσκηση.

Άρα θα προτιμούσε κάποιος να πάει στο καλοκαιρινό τμήμα.

Αλλά αν έχεις ήδη την κάψα της μάθησης και έναρξης, θα περίμενες μέχρι το επόμενο τμήμα?
Εδώ σε θέλω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 27, 2011 5:35 pm



Αλλά αν έχεις ήδη την κάψα της μάθησης και έναρξης, θα περίμενες μέχρι το επόμενο τμήμα?
Εδώ σε θέλω?
[/quote]


να απαντήσω????????
Τσου! goustaro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 27, 2011 5:44 pm

milmos έγραψε:
μαρουσώ

Εκεί αν είσαι κοντά να ακούσεις το όνομα σου, οπότε ανεβαίνεις στο γραφείο να πληρώσεις.
Είναι 150 ευρω οι 100 ώρες.

Milmos! πολύ χρήσιμες όλες οι διαδικαστικές λεπτομέρειες που μου έγραψες. Να' σαι καλά!
Το άκουσα και εγώ ότι ανέβηκε το κόστος του σεμιναρίου από 120 σε 150 ευρώ. Ελπίζω μονάχα να μην λιγόστεψαν και οι ώρες του.
Πάντως, αν και η παρακολούθηση των σεμιναρίων β' κύκλου (Σεπτέμβρη-Γενάρη) έχει το μειονέκτημα λιγότερης πρακτικής, αν κάποιος συνδυάσει αληθινή πρακτική εξάσκηση (με κάποιους φίλους π.χ.) μόλις τελειώσουν τα σεμινάρια, μια χαρά ακούγεται αυτό.... καθώς την αληθινή πρακτική του θα την κάνει τους μήνες που τα μελίσσια μεγαλουργούν.

Ninas! διάβασα με ενδιαφέρον τη σύντομη ιστορία πυρός και μελισσιού και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η πληροφορία για το νερό. Σου έστειλα p.m.

ευχαριστώ σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 27, 2011 7:35 pm

milmos έγραψε:
ninas
εδώ είναι το πρόβλημα.
Αλλά αν έχεις ήδη την κάψα της μάθησης και έναρξης, θα περίμενες μέχρι το επόμενο τμήμα?
Εδώ σε θέλω?


milmos έχω ήδη 4 μελίσσια, απο τον Μάιο, και ήδη έχω βιώσει κάποια πράγματα.
Έφαγα και μέλι mam mam

Σίγουρα δεν έχει γυρίσει ο κύκλος του έτους και δεν έχω αντιμετωπίσει χειμώνα, αρρώστιες, κλπ

Αυτό που με ενδιαφέρει απο τα σεμινάρια είναι βασικά θέματα και πρακτικές που δεν αναφέρονται σε βιβλία, και τι προοπτικές μπορεί να υπάρχουν.

Έχω σημαντική βοήθεια (εκτός απο εσάς βέβαια) απο έναν ντόπιο και πολύ έμπειρο μελισσοκόμο, που είναι παρών σε ότι χρειαστώ, και με πληροφόρηση και αν χρειαστεί να τρέξει για να δει τα μελίσσια μου.
Νομίζω παίζει σημαντικό ρόλο το τοπικό περιβάλλον, μιά και μιλάμε για σταθερό μελισσοκομείο.

Αλλά χρειάζομαι να έχω εικόνα για ένα πιό σφαιρικό πλαίσιο.
Τι λές, θα το έχω απο τα σεμινάρια ;;;; Είτε είναι χειμώνα, είτε καλοκαίρι;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 27, 2011 11:39 pm

νινα
κατ' αρχάς σαν εκπαιδευτικός για 10 χρόνια, συμπέρανα, ότι ακόμα και αν νομίζεις ότι ένα θέμα το έχεις κατανοήσει και το έχεις εξαντλήσει, κάθε εκπάιδευση όσο χαζή και αν μας φανεί στην αρχή, σίθγουρα θα μας δώσει μια απάντηση σε θέματα που δεν είχαμε σκεφτεί στο παρελθόν, θα μας δείξει το θέμα από μια άλλη πλευρά που δεν μας το είχε δείξει κανείς άλλος δάσκαλος στο παρελθόν και άλλα πολλά.
Αυτά στο πολύ γενικό.

Στο συγκεκριμένο θέμα.
Εγώ δεν ήξερα τίποτα απολύτως από μελίσσια.
Φεύγοντας ήμουν ικανός να βαστήξω ένα μελισσοκομείο.
Αυτό σου λέει φαντάζομαι πολλά.

Εδώ μέσα ή από τον φίλο σου τον μελισσοκόμο έχεις γνώσεις που ΙΣΩΣ να είναι λίγο-πολύ πρακτικές.
Προς θεού δεν μειώνω κανέναν από τους συναδέλφους που γράφουν εδώ, αφού είμαι πολύ νέος για να τους κρίνω.
Στο σεμινάριο όμως θα μάθεις το γιατί από την επιστημονική του πλευρά.
Πράγματα που τα ξέρουμε πρακτικά και από στόμα σε στόμα, εκεί θα μάθουμε και το γιατί και το πώς.
Και τότε έχεις πετύχει το απόλυτο.

Βέβαια αυτό εξαρτάται από τον δάσκαλο.
Εγώ ήμουν τυχερός και έπεσα σε δάσκαλο που είχε σπουδάσει Γεωπονική, ειδικεύτηκε στην Μελισσοκομία και είχε σχέση και με μελίσσια.
Δεν ήταν μόνο θεωρητικός ούτε μόνο πρακτικός.
Θα σε συμβούλευα να ζητήσεις να πας στο τμήμα του.
Το όνομα του, αν θες στο στέλνω με μήνυμα, για να μη θεωρηθεί ότι του κάνω διαφήμιση, αν και οι καλοί δάσκαλοι πρέπει να αναφέρονται. Το αξίζουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 28, 2011 10:04 am

3 και σήμερα!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την maroussw στις Κυρ Αυγ 28, 2011 10:19 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 28, 2011 10:09 am

milmos έγραψε:
νινα
κάθε εκπάιδευση όσο χαζή και αν μας φανεί στην αρχή, σίθγουρα θα μας δώσει μια απάντηση σε θέματα που δεν είχαμε σκεφτεί στο παρελθόν, θα μας δείξει το θέμα από μια άλλη πλευρά

Το όνομα του, αν θες στο στέλνω με μήνυμα, για να μη θεωρηθεί ότι του κάνω διαφήμιση, αν και οι καλοί δάσκαλοι πρέπει να αναφέρονται. Το αξίζουν

milmos συμφωνω απόλυτα μαζί σου, και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να παρακολουθήσω το σεμινάριο, και αυτός είναι ο λόγος που προσπαθώ να παίρνω όσο περισσότερη πληροφόρηση μπορώ απο διάφορες πηγές.

βασικά η συζήτηση γίνεται για την χρονική περίοδο που είναι πιο ενδιαφέρον το σεμινάριο.
η αλήθεια είναι πως δεν έχω σε πρώτη γραμμή την πρακτικη πλευρά, μια και έχω εξοικιωθεί σε ικανοποιητικό βαθμό με την κυψέλη, αλλά για άλλα πράγματα που υποπτεύομαι ότι μπορεί να μου δώσει ο κόσμος της μέλισσας.

Ναι σε παρακαλώ, δώσε μου το όνομα του εκπαιδευτή που αναφέρεις με πμ

ευχαριστώ για όλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 28, 2011 11:07 am

αγαπητή Μαρουσώ,

σεβαστές οι απόψεις, αλλά δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.

εδώ δεν μιλάμε για θεωρία μόνο, ή πρακτική, ή συνδιασμό ..... σε θεωρητικό επίπεδο.... αλλά μιλάμε για ένα κόσμο ολόκληρο, για μία κοινωνία που ΔΕΝ είναι η δική μου. Είναι κάποιων άλλων πλασμάτων , στην συγκεκριμένη περίπτωση των μελισσών, με τα οποία μέσα απο κάποιες διαδικασίες επέλεξα να συνυπάρχω.

Εγώ επέλεξα να ανακατευτώ με τον κόσμο τους. Όχι αυτές.
Αρα, απλή λογική (η δική μου) θα πρέπει να μάθω ΠΟΙΕΣ είναι, ΠΩΣ λειτουργούν, ΑΝ πρέπει ή όχι να επεμβαίνω βοηθητικά -όπως έγραψε κάποιος φίλος εδώ- και όχι ληστρικά στην ζωή τους.

Αυτές δεν έχουν καμία υποχρέωση να με μάθουν. Δική μου είναι αυτή η δουλειά.

Το πως επέλεξα να συνυπάρχω μαζί τους;;;;
Προσωπικά, απο σύμπτωση ψάχνοντας κάποιες άλλες λύσεις που αφορούν τα φυτά, που είναι η απασχόλησή μου, έπεσα πάνω στις μέλισσες.
Μπήκα στην διαδικασία να διαβάσω, να ψάξω στο διαδίκτυο, να επισκεφθώ ένα μελισσοκομείο, και καταγοητεύτηκα. Έτσι πήρα την απόφαση να μπώ στον κόσμο τους. Και να πάρω τα πρώτα μου μελίσσια. Και όσο μαθαίνω τόσο μου ανοίγουν δρόμοι.
Δρόμοι και μονοπάτια της φύσης, κομμάτι της οποίας είμαι και εγώ, κάτι που σαν παιδί της πόλης, και του γραφείου που ήμουν μέχρι πριν 3 χρόνια, δεν το είχα εκτιμήσει σωστά

Απόψεις όλα skeftome skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 28, 2011 6:27 pm

Ninas, kαλησπέρα!
Δεν κατάλαβα σε τί δεν συμφωνείς μαζί μου, αλλά όπως και να' χει εγώ συμφωνώ με αυτά που περιγράφεις. Μου ακούγονται όμορφα σαν δεοντολογία.


3 και απόψε!!!! filakia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 29, 2011 10:10 am

maroussw έγραψε:
Ninas, kαλησπέρα!
Δεν κατάλαβα σε τί δεν συμφωνείς μαζί μου, αλλά όπως και να' χει εγώ συμφωνώ με αυτά που περιγράφεις. Μου ακούγονται όμορφα σαν δεοντολογία.


3 και απόψε!!!! filakia

δεν συμφωνώ με κάποιες απόψεις που ήρθαν στην μηχανή μου ως ανάρτηση δική σου, σχετικά με θεωρία, πρακτική, συνδιασμό και των δύο, και μάλλον δεν ξέρω με ποιό τρόπο γίνεται δεν υπάρχει πλέον.
Δεν έχει και τόσο σημασία.

Απόψεις .......... Μπορείς να τις πείς και δεοντολογία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 29, 2011 9:19 pm

"Κόπιασε ο μελισσοκόμος πολύ εκείνο το μεσημέρι. Έσταξε το μέτωπό του ιδρώτα τίμιο απ΄την αγωνία του μην τσαλακώσει φτερά βασίλισσας. Και κοπεί η κοινή ανάσα στο στέρνο του Μελισσιού.
Άνυδρο το Καλοκαίρι τούτο, αναλογίστηκε. Η πηγή στη Ριγανιά ίσα που άφηνε στάλα-στάλα λίγη θύμιση δροσιάς. Ξάπλωσε κάτω απ΄τη Ντουσκιά ο δάσκαλος μελισσοκόμος και τράβηξε το κασκέτο του να σκιάσουν τα κουρασμένα του από βιβλία μάτια. Μα το επάγρυπνο πνεύμα του κοίταζε λοξά τις Κυράδες του, που έπιναν απ' το λιγοστό νερό. Κι' αυτό του έδινε, στην Πόλη που σαν μελίσσι-άναρχο είναι, τη δύναμη για να συνεχίσει να παλεύει."

Nina kai Milmo, σας το αφιερώνω



ο κάθε άνθρωπος έχει πολύ δικούς του λόγους για να προσεγγίσει το θαύμα της Μελισσοκομίας.

μαρουσώ

*Ντουσκιά> Δρυς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 30, 2011 12:06 am

giota έγραψε:

Εξ άλλου έχεις μπει μέσα σε μια μεγάλη οικογένεια που ενδιαφέρεται ο ένας για τον άλλον, κ οι απορίες σιγά σιγά λύνονται.

Nαι..αυτό είναι το Melissologia Great Forum.... cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Καλημέρα! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα!   Καλημέρα! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 30, 2011 3:08 pm

Αφιέρωση στην υπόλοιπη οικογένεια λοιπόν όταν ξαναέχω έμπνευση δηλ. μόλις ξεκινήσω τα σεμινάρια (αμήν).
Προς το παρόν διαβάζω τα βιβλιαράκια που μου πρότειναν οι: Νινα και ο Milmo (χθες το παρέλαβα!)
και δεν μπορούσα παρά να τους ευχαριστήσω με τον τρόπο μου.

1 + σήμερα! queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καλημέρα!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» καλημέρα!!!!
» Καλημέρα!!!
» Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .
» ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
» Καλημέρα!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: