Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 5 Σμήνη!!!

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

5 Σμήνη!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 5 Σμήνη!!!   5 Σμήνη!!! Icon_minitimeΠαρ Μάης 06, 2011 6:42 pm

Επίσκεψη σήμερα στις κοριτσάρες μου μετά από 2 μέρες κακοκαιρίας εδώ στη Βόρεια Ελλάδα!Έλεγχος για να δούμε αν γέννησαν κάποιες νέες βασίλισσες και σε κάποια ύποπτα μελίσσια έλεγχος για βασιλοκέλια!Όλα καλά μέχρι εδώ...

Και κατά τις έντεκα το πρωί τσουπ βλέπουμε από μία κυψέλη να βγαίνει το σμήνος!!Ε το αφήσαμε κι εμείς να ηρεμήσει πριν το μαζέψουμε...Μετά από 10-15 λεπτά τσουπ το δεύτερο τσουπ και το τρίτο!!!Αυτά τα δύο κάθισαν μαζί απότε έγιναν μεγάλο σμήνος λίγα κλαδιά παραδίπλα από το άλλο!!!Άντε,ας τα μαζέψουμε λέμε...

Τα μαζεύουμε λοιπον και καπάκι τσουπ και το τέταρτο!!!Ήμαρτον...Το ρίξαμε κι αυτό σε ένα αδύνατο μελίσσι που δεν είχε μάνα να δυναμώσει!!!Και το μεσημεράκι κατά τις δύο που τελειώσαμε στο ένα μέρος,πάμε και στα υπόλοιπα μελίσσια 1 χιλιόμετρο πιο κάτω και βλέπουμε άλλο ένα κρεμασμένο...Το μαζέψαμε κι αυτό...!!!Κάναμε λοιπόν 3 νέα μελίσσια και δυναμώσαμε άλλο ένα...

Θα μου πείτε γιατί τόση σμηνουργία;;Λογικό να αναρωτηθείτε...Στις 19/4 και στις 21/4 χωρίσαμε μελίσσια και αυτά που αφήσαμε να βγάλουν μάνες,τις βγάζουν σιγά σιγά και σμηνουργούν τώρα...Κόψαμε βέβαια τα βασιλοκέλια και αφήσαμε στο κάθε ένα από 2-3 καλά αλλά και πάλι σμηνουργούν!Ευτυχώς από τα δικά μου (30 μελίσσια έχω) ήταν μόνο ένα που σμηνούργησε και τα υπόλοιπα από του θείου μου (έχει περίπου 100 τώρα με τα χωρίσματα).

Αυτές τις μέρες θα ανεβάσω φωτογραφίες και πιθανόν και βίντεο να δείτε τα κορίτσια μου και το μέρος που τα έχω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

5 Σμήνη!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 5 Σμήνη!!!   5 Σμήνη!!! Icon_minitimeΠαρ Μάης 06, 2011 11:08 pm

TaTaKaS έγραψε:
Επίσκεψη σήμερα στις κοριτσάρες μου μετά από 2 μέρες κακοκαιρίας εδώ στη Βόρεια Ελλάδα!Έλεγχος για να δούμε αν γέννησαν κάποιες νέες βασίλισσες και σε κάποια ύποπτα μελίσσια έλεγχος για βασιλοκέλια!Όλα καλά μέχρι εδώ...

που να μην τα κοιταγες κιολας χαχαχααα fatsoulas fatsoulas





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

5 Σμήνη!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 5 Σμήνη!!!   5 Σμήνη!!! Icon_minitimeΣαβ Μάης 07, 2011 10:05 am

Μπραβο tatakas κυνηγος μελισσιων πρωτος sostos
Απο κοντα τον θειο fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

5 Σμήνη!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 5 Σμήνη!!!   5 Σμήνη!!! Icon_minitimeΣαβ Μάης 07, 2011 9:29 pm

Παράθεση :
Θα μου πείτε γιατί τόση σμηνουργία;;Λογικό να αναρωτηθείτε...Στις 19/4 και στις 21/4 χωρίσαμε μελίσσια και αυτά που αφήσαμε να βγάλουν μάνες,τις βγάζουν σιγά σιγά και σμηνουργούν τώρα...Κόψαμε βέβαια τα βασιλοκέλια και αφήσαμε στο κάθε ένα από 2-3 καλά αλλά και πάλι σμηνουργούν

Θα μου εξηγεισεις σε παρακαλω λιγο αυτο; Οταν βγαζουν καινουριες μανες σμηνουργουν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

5 Σμήνη!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 5 Σμήνη!!!   5 Σμήνη!!! Icon_minitimeΚυρ Μάης 08, 2011 12:41 am

TaTaKaS έγραψε:
Βόρεια Ελλάδα

Που είσαι να έρθω να μαζέψω κεγώ κανα πουλί...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
5 Σμήνη!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Δημιουργία μελισσιού από σμήνη (και χαζές ερωτησεις ταυτόχρονα :Ρ)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: