Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ

Πήγαινε κάτω 
+2
gemininea
nikoskerkyra
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikoskerkyra
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ   ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Icon_minitimeΤρι Μαρ 29, 2011 5:50 pm

Καλησπέρα στην μελισσοπάρεα

πριν περίπου ένα χρόνο κόλλησα την ασθένεια!!!! και μετά από αρκετό διάβασμα από βιβλία άλλα και από το blog σας, πιστεύω ότι έχει έρθει η ώρα για τα επόμενα βήματα. το πρώτο και ουσιαστικό για έμενα ήταν το θέμα της αλλεργίας (γιατί υπάρχουν στην οικογένεια αλλεργικοί) σήμερα όμως πήρα τα αποτελέσματα από τα τεστ τα οποία είναι όλα αρνητικά. και ετοιμάζομαι για το επόμενο βήμα. ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ. το θέμα είναι ότι σαν άσχετος θα με φορτώσουν με αρκετά πράγματα που πιθανόν δεν τα χρειάζομαι, μια πρώτη έρευνα αγοράς σε τοπικό επίπεδο βγάζει γύρω στα 350ευρα για 2 κυψέλες και τα άκρως απαραίτητα όπως φόρμα, ξέστρο, Καπνιστήρι, από το Internet βγάζει από 350 έως 450 ευρα, και το ερώτημα είναι ποια τελικά από αυτά χρειάζονται και ποια όχι σας παραθέτω και μια λίστα με τα προϊόντα που μου έχουν προτείνει.

01 ΦΟΡΜΑ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑΣ ΟΛΟΣΩΜΗ 1,8 1
02 ΓΑΝΤΙΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΑ 1
03 ΔΑΓΚΑΝΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ 1
04 ΞΕΣΤΡΟ ΤΥΠΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ 1
05 ΒΟΥΡΤΣΑ ΤΡΙΧΑ ΑΛΟΓΟΥ ΜΕΓΑΛΗ 1
06 ΚΑΠΝΗΣΤΗΡΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΌ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ 1
07 ΠΑΤΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ ΚΟΝΤΡΑ ΠΛΑΚΕ ΘΑΛΑΣΣΗΣ 2
08 ΠΑΤΩΜΑ ΜΕ ΠΛΑΙΣΙΑ 4
09 ΚΑΠΑΚΙ ΤΥΠΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ 2
10 ΤΕΛΑΡΟ ΠΕΡΤΣΙΝΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΥΡΜΑΤΩΜΕΝΟ 15
11 ΠΟΡΤΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ 5
12 ΣΥΝΔΕΤΗΡΕΣ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΙ ΤΕΜ. 24
13 ΣΥΝΔΕΤΗΡΑΣ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟΣ 5
14 ΧΕΙΡΟΛΑΒΕΣ ΒΑΡΕΩΣ ΤΥΠΟΥ ΤΕΜ. 14
15 ΤΑΠΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ ΚΥΨΕΛΗΣ ΠΛΑΣΤΙΚΗ 5
16 ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣ ΟΡΟΦΗΣ 2
17 ΚΗΡΥΘΡΕΣ ΚΑΘΑΡΟ ΚΕΡΙ 78-80γρ. ΧΟΥΧΟΥΤΑ ΑΝΑ 80 80
18 ΑΝΕΜΗ ΣΥΡΜΑΤΟΣ 1
19 ΣΥΡΜΑ ΓΑΛΒΑΝΙΖΕ 1 ΚΙΛΟΥ 1
20 ΚΑΨΟΥΛΙΑ ΧΡΥΣΑ ΑΝΑ 1000 ΤΕΜ.ΠΕΡΙΠΟΥ 1
21 ΓΥΡΕΟΠΑΓΙΔΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ 2
22 ΜΑΧΑΙΡΙ ΤΡΥΓΟΥ ΑΠΛΟ 1
23 ΠΙΡΟΎΝΙ ΤΡΥΓΟΥ ΙΣΙΑ ΔΟΝΤΙΑ 1
24 ΚΑΨΙΛΙΕΡΑ 1
25 ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΑΡΜΟΣΤΗΡΑΣ ΜΙΚΡΟΣ 1
26 ΚΛΩΒΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ 3
27 ΛΑΜΑΚΙΑ 10 ΘΕΣΕΩΝ 3tem 3
28 ΠΕΝΤΑΡΑΚΙ ΚΥΨΕΛΙΔΙΟ ΞΥΛΙΝΟ 1
29 ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΜΟΥ-Θ.ΜΠΙΚΟΣ 1
30 ΜΠΡΕΛΟΚ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΣ 1

στα άμεσα σχέδια μου είναι να κατασκευάσω 3 πεντακυψελιδια από κόντρα πλακέ θαλάσσης γι' αυτό έχω υπολογίσει τα απαραίτητα πλαίσια και συνδετήρες που πιθανόν θα χρειαστούν.
για αρμοστηρα θέλω να χρησιμοποιήσω ένα παλιό τροφοδοτικό απο pc με τις απαραίτητες τροποποιήσεις που έχω δει σε κάποιο μπλοκ, αν και μου είπαν πως δεν κάνει

σας ζάλισα και ακόμη δεν είμαι ούτε στην αρχή άλλα έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η ασθένεια είναι βαριά, χρονεια, και κολλητική.


bounce bounce bounce


Εύχομαι καλή μελισσοκομική χρονιά σε όλους με πολλά μέλια !!!!!!
sevasmos sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ   ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Icon_minitimeΤρι Μαρ 29, 2011 7:06 pm

Καλησπέρα Νίκο από την όμορφη Κέρκυρα (πρόπερσι ήμουν εκεί!!!)
Ομολογώ ότι με έχεις μπερδέψει λίγο, από την μια αγοράζεις συρματωμένα πλαίσια και από την άλλη θέλεις να φτιάξεις κυψέλες μόνος σου.Εν πάση περιπτώση τα πράγματα είναι απλά, για το ξεκίνημα θα χρειαστείς μόνο
01 φόρμα
04 ξέστρο
06 καπνηστήρι (μεγάλο)
07 πάτους
08 πατώματα
09 καπάκια
10 τελάρα
12-13 συνδετήρες
17 κυρήθρες
όλα τα υπόλοιπα θα τα δεις στην πορεία , μην φορτωθείς πολλά πράγματα που μπορεί να ή να μην τα χρησιμοποιήσεις.
Στην λίστα σου έχεις ξεχάσει κάτι πολύ βασικό , θα χρειαστείς έναν Μελισσοκόμο να σε πάρει από το χέρι και να σε οδηγήσει στα πρώτα σου βήματα. Νομίζω ότι αν ψάξεις λίγο θα βρεις κάποιον κοντά σου.
Καλή συνέχεια....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimys
Μέλος
Μέλος
jimys


Αριθμός μηνυμάτων : 88

ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ   ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Icon_minitimeΤρι Μαρ 29, 2011 7:12 pm

καλωσηρθες στην τρελη και μελισσοπαρμενη παρεα απ'οτι διαβασα νομιζω πως δεν σου χρειαζονται ακομα τα εργαλεια τρυγου γιατι οταν θα ερθει η στιγμη να τα χρειαστεις θα εχεις βρει απο μικρες αγγελιες σε τιμες ευκαιριας ολα οσα χρειαζεσαι. υπομονη και ολα θα γινουν sostos sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikoskerkyra
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ   ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Icon_minitimeΤρι Μαρ 29, 2011 8:08 pm

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ για της άμεσες και διαφωτιστικές απαντήσεις

φίλε gemininea τα συρματωμενα πλαίσια μου τα προτυναν λόγω του ότι θέλω να φτιάξω 3 πεντακυψελιδια από κόντρα πλακέ θαλάσσης και διαθέτουν μόνο αμονταριστα σε 100 τεμάχια.

το πολύ βασικό που λες το έχω στα υπόψιν μου και είμαι στο ψάξιμο, πιστεύω κάτι να γίνει, διαφορετικά βαράω βουτιά και ελπίζω μεσοπελαγα να βρω καμιά ξερά, διαφορετικά κλαυτά ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ.

Embarassed Embarassed

φίλε jimys στο μυαλό μου δεν είναι ο τρύγος άλλα η αρχή με 2 μελισσακια για τον ελεύθερο χρόνο και αργότερα εάν τα καταφέρω να γίνουν περισσότερα, και πολύ ΑΡΓΟΤΕΡΑ θα έρθει και ο τρύγος ( έτσι για να γλυκαθούμε λίγο όχι τίποτε άλλο)

και για τις δύσκολες ώρες μακριά από τα μελισσακια έχω αυτό εδώ 'Bee Garden: The Lost Queen ' ένα εθιστικό παιχνίδι με τις μέλισσες που θα το βρείτε στην πιο κάτω σελίδα για δωρεάν κατέβασμα http://www.doublegames.ws/bee-garden.html το παιχνίδι αυτό διανέμεται δωρεάν και δεν προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ   ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Icon_minitimeΤετ Μαρ 30, 2011 12:20 am

Καλως ηρθες και καλη αρχη μελισσοχτυπημενε Very Happy

Ολα μπορω να καταλαβω, εμφανως γιατι σου τα προτειναν , ενα ομως μου εκανε εντυπωση. Το ..............μπρελοκ, χωρις αυτο δεν γινεσαι μελισσοκομος?
Επειδη δεν εχω γι αυτο ρωταω , μην χανω αδικα χρονο προσπαθωντας kala poli gelio
Αληθεια ποιος τα προτεινε ολα αυτα?
Μηπως αυτος που τα πουλαει?

Ας δουμε λοιπον τι πραγματικα θες γι αρχη

1 ΦΟΡΜΑ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑΣ ΟΛΟΣΩΜΗ 1,8 1 ^
2 ΓΑΝΤΙΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΑ 1( κανουν και γαντια κουζινας 3,40 ευρω)
3 ΞΕΣΤΡΟ ΤΥΠΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ
4 ΚΑΠΝΗΣΤΗΡΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΌ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ 1
5 ΣΥΝΔΕΤΗΡΕΣ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΙ ΤΕΜ. 24
6 Δυο κυψελες κομπλε διοροφες
7 πλαισια ετοιμα συρματωμενα και με φυλλα κηρηθρας (θα σου κοστιοσυν ενα - δυο ευρω παρα πανω αλλα ξεκινας αμμεσα , χωρις πολλα πολλα)

Πραγματικα αναρωτιεμαι ποιος θα μπορουσε να προτεινει τοσα αχρηστα γι αρχη μονο για δυο κυψελες.
Μονο τον μελιτοεξαγωγεα δεν σου ειπε Neutral μονο γι αρχη και τον παγκο απολεπισμου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ   ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Icon_minitimeΤετ Μαρ 30, 2011 9:39 am

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Νίκο!!!

Πολύ σοφό το τεστ αλλεργίας! Καλή αρχή και καλή επιτυχία ... και καλά μέλια!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ   ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ Icon_minitimeΤετ Μαρ 30, 2011 11:20 am

Αγαπητέ nikoskerkyra καλώς όρισες στο φόρουμ και στη μελισσοκομία γενικότερα.
Φίλε Νίκο <<Στη μελισσοκομία οι κανόνες προσαρμόζονται με τις ανάγκες μας και το αντίστροφο>>.
Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις την δική σου εικόνα και μετά να βρείς τον εξοπλισμό , διότι δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να τρέξεις να αγοράσεις εξαρχής κλουβί βασίλισσας ή μελιτοεξαγωγέα ...
Ο καταλληλότερος για να σου πεί τι ακριβώς χρειάζεσαι είναι ένας φίλος σου , ένας γνωστός σου που είναι μελισσοκόμος στην περιοχή σου και θα σου υπο-δείξει την ανάγκη αλλά και την καταλληλότητα των στοιχείων του εξοπλισμου.
Που θα σου πεί για παράδειγμα:
-Να αυτά τα γάντια εγώ τα δουλεύω και μου φαίνονται μια χαρά , δοκίμασε τα λίγο στα χέρια σου και βγάλε ένα πλαίσιο! που θα σου πεί
- Το μικρό καπνιστήρι είναι βολικό για λίγα μελίσσια.
-Αυτό το ξέστρο δεν τραυματίζει τις κυψέλες , δοκίμασε να δείς!
και ακόμη θα σου πεί:-Πάμε μαζίνα ψωνίσουμε τις κυψέλες και τον εξοπλισμό!!!

Δυστυχώς από μακρυά να σου πώ το τι ακριβώς θα χρειαστείς είναι κάπως άτοπο διότι δεν μπορώ να ξέρω την μελισσοκομική σου εικόνα.
Πιστεύω πως μπορείς να κρίνεις τα 3 απολύτως απαραίτητα :τη μάσκα , το ξέστρο και το καπνηστήρι.Με αυτά τα τρία μπορεί κάποιος να πάει άφοβα στα μελίσσια τώρα αν εσύ θέλεις για λόγους ασφαλείας αλλά και οικονομίας να ντυθείς με αθλητικές ανοιχτόχρωμες φόρμες , να βάλεις μπότες λαστιχένιες ή άρβυλα στρατιωτικά , να φορέσεις γάντια λαστιχένια κουζίνας...Δεν υπάρχει κανένα προβλημα!
Την ίδια δουλειά θα κάνεις , θα είσαι ντυμένος κατάλληλα!
Καλό ξεκίνημα cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΡΧΑΡΙΟΣ & ΜΕΛΙΣΣΟ...ΚΤΥΠΗΜΕΝΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» νεος,αρχαριος
» Αρχαριος
» Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..
» ΑΡΧΑΡΙΟΣ Ή ΑΣΧΕΤΟΣ
» αρχαριος αλλα αποφασισμενος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: