Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??

Πήγαινε κάτω 
+14
LOBE
nopi
MILIBEE
dim
melinioxori
babees
helias
beespyros
granazis
Αποστολος Β.
jimmys
GREEN
captain
stayrosg
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 18, 2011 10:58 pm

granazis.... sevasmos
Γυράσκω αί διδασκόμενος... study (Δεν το λεω εγώ αυτό ε??)
Πάντως αυτή είναι η ουσία.

babees καλως ήρθες και πάρε γνώμες και κάνε πράξη... Ότι και να κάνεις είναι σωστό.
afro afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 19, 2011 8:14 am

Καλως ορισες babees στην μελισσοπαρεα μας, καλη αρχη και ακομη καλυτερη συνεχεια με τα μελισσακια. cheers

Αν θελεις πες μας λιγα λογια για σενα και την σχεση σου με τα κοριτσια.
Πως εφτασε πχ η κυψελη σε σενα , πως μελισσοκολλησες κτλπ κτλπ στο

https://melissologia.forumgreek.com/f1-forum
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 19, 2011 9:25 pm

γεια! επειδη μετα απο πολλες προσπαθειες δεν μπορεσα να εισαγω παραθεση,( τολμω να το πω), granazi εχω μεινει αφωνη απο αυτα που διαβασα . υπαρχουν δηλαδη για την τοποθετηση κελιων και γενικα διαφορες τεχνικες? δεν υπαρχει δηλαδη ο καλυτερος χειρισμος για να ανεβασεις πατωμα που να μην κουραζονται τα μελισσια? htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 19, 2011 10:51 pm

nopi έγραψε:
γεια! επειδη μετα απο πολλες προσπαθειες δεν μπορεσα να εισαγω παραθεση,( τολμω να το πω), granazi εχω μεινει αφωνη απο αυτα που διαβασα . υπαρχουν δηλαδη για την τοποθετηση κελιων και γενικα διαφορες τεχνικες? δεν υπαρχει δηλαδη ο καλυτερος χειρισμος για να ανεβασεις πατωμα που να μην κουραζονται τα μελισσια? htipieme


Κατ` αρχην εγω δεν μιλησα για κελια.... Αλλα ναι πιστευω πως αλλο χειρισμο θα κανεις οταν θελεις να αναπτυξεις το μελισσι σου για να κανεις βασιλοτροφια,αλλο για να κοψεις παραφυαδες, αλλο για να επιτυχεις την πληρη αναπτυξη του σε καποια σημαντικη ανθοφορια...κλπ
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι δεν περιγραφεις το δικο σου τροπο (τεχνικη) που ανεβαζεις οροφο χωρις να κουραζεις τα μελισσια σου ...και να τον μαθουμε και εμεις..
Αλλωστε γι`αυτο υπαρχει το melissologia....
O καθε ενας μας εχει τη δικη του λογικη....Ας πουμε τη γνωμη μας και και ο καθε ενας που ενδιαφερετε θα μπορεσει να κρινει τι τον βολευει καθε φορα...
Εγω οσους μελισσοκομους εχω γνωρισει ο καθε ενας τους, εχει και μια διαφορα στους χειρισμους του...
Η διαφορετικη αποψη δεν ειναι κακο...... Κακο ειναι να νομιζεις πως μονο εσυ εχεις δικιο και πως μονο οι δικοι σου χειρισμοι ειναι οι καλυτεροι.....( σχημα λογου το "εσυ" )


goustaro goustaro goustaro goustaro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 19, 2011 11:05 pm

nopi καλησπερα.
Οταν θελεις να διαχειριστεις μια κατασταση κοιτας πρωτα τι εργαλεια εχεις και με αυτα δουλευεις.Εγω τι κανω?
Μετα τον τελευταιο τρυγο τον Οκτωβρη τα ξεμελιασμενα πλαισια δεν τα βαζω αμεσως μετα στα μελισσια να τα γλειψουν, αλλα τα αποθηκευω και τα τοποθετω την Ανοιξη (τωρα)στον οροφο και αμεσως πιανουν δουλεια, και επειδη δεν μου αρκουν προσπαθω σταδιακα να ανεβαζω τις πιο μαυρες κηρηθρες απο κατω πανω, και κατω συμπληρωνω με ακτιστα.Γονο δεν ανεβαζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 19, 2011 11:44 pm

Γεια σου granazi , συγχωρεσε με αλλα ακομα δεν ξερω να ανεβαζω πατωματα, αρχαρια ειμαι. Μην με παρεξηγεις, μπηκα στο μελισσολογια για να μαθω πολλα πραγματα. Θα μαθω να εκφραζομαι καλυτερα μελισσοκομικα μαλλον. LOBE , ευχαριστω, με καταλαβες. και το καταλαβα καλα! μακαρι να μπορεσω να το κανω και εγω του χρονου ετσι, γιατι βλεπω να ειναι ευκολοτερα για τα μελισσια. νασαι καλα! study study study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 20, 2011 10:01 am

Εγω περυσι ανεβασα γονο ψημενο και τροφες και κενο .
Οταν θα εχω ικανοποιητικο αριθμο μελισσιων για δοκιμες το κολπο lobe θα εφαρμοστει Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 20, 2011 11:01 pm

nopi γεια σου....
Ποτε μην πατας το πληκτρο του υπολογιστη σου για να μπεις στο melissologia με τη σκεψη οτι καποιος θα σε παρεξηγησει.....
Δεν γραφτηκαμε στο melissologia για να παρεξηγουμε ο ενας τον αλλον, αλλα μεσα απο τη συζητηση για το καθε θεμα, να παιρνουμε και να δινουμε μελισσοκομικες ιδεες, γνωσεις και πρακτικες.....
Τη μεθοδο του LOBE εφαρμοζω και εγω......(δεν ανεβαζω γονο)...... αλλα με καποιες παραλλαγες....
Αυτες τις κανω γιατι με ενδιαφερει περισσοτερο ο πολλαπλασιασμος και οχι η αυξηση του σμηνους για παραγωγη μελιου...
Δεν με ενδιαφερει δηλ να εχει το μελισσι μου την πληρη αναπτυξη του την εποχη της ανθοφοριας..
Οπως δεν ξερω αν ειναι και ο καταλληλοτερος τροπος......αλλα εμενα με βολευει....και εχω το αποτελεσμα που θελω... και αποφευγω τις σμηνουργιες ...
Πιστευω οτι δεν πρεπει να σπαει η συνοχη του γονου .....εκτος και θελεις να επιτυχεις κατι συγκεκριμενο....( πχ καθυστερηση αναπτυξης κλπ )
Την πρωτη μου χρονια σαν μελισσοκομος δοκιμασα ολες τις πρακτικες.... ανεβασμα γονου ,λιγα πλαισια στον οροφο, αλλοτε στη μεση ,αλλοτε στην ακρη, ολοκληρο πατωμα, κλπ..
Τωρα εχω καταληξει να βαζω ολοκληρο πατωμα (10 πλαισια) χωρις να ανεβαζω γονο και αν δεν εχω ολα χτισμενα, φροντιζω τουλαχιστον στο κεντρο να βαλω 1-2 εστω και αν τα παρω απο τον κατω, αλλα χωρις γονο...
Αυτο το κανω για να μην αφηνω μεγαλο κενο στον οροφο και δεν σπαω το γονο γιατι πιστευω οτι με τις εναλλαγες του καιρου (καποιες μερες εχει παγο τα πρωινα) ειναι καλυτερα να ειναι ενιαιος....
Κερια χτιζουν οι νεαρες μελισσες.....αρα οσο περνα ο καιρος και το μελισσι αναπτυσσεται,θα χτιζει και ποιο πολλυ αφου θα βγαινουν συνεχεια νεαρες μελισσες..
Μην μας πιανει πανικος λοιπον οταν δεν εχουμε χτισμενα κερια....το μελισσι ξερει τι να κανει και ποτε.. alien alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: to helias   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 12:07 am

Ηλία, δόκιμε μελισσοκόμε, μήπως ο δάσκαλός σου δέχεται και έναν ακόμα μαθητή;;;

μήπως κάποιος απο εσάς ξέρει κάποιον κοντα Αθήνα, Αίγινα να μου κάνει λίγα (ακόμα καλύτερα πολλα) μαθηματάκια πρακτικής εξάσκησης;;;;;

δεν είμαι σίγουρη ότι αυτός που μου υποσχέθηκε θα κρατήσει την υπόσχεσή του.

κάθε βοήθεια ή ιδέα περι μαθημάτων πρακτικής δεκτή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 8:48 am

ninas ειμαι κοντα σου ,(αν ερθεις απο ν. περαμο)
αν θελησεις μια πρωτη επαφη και δευτερη και τριτη Razz με τα μελισσακια.
Μαθηματα δεν σου υποσχομαι , αλλα αυτα τα λιγα που ξερω ανετα στα μεταφερω Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 9:19 am

millibee ευχαριστώ πολύ.
που ακριβώς είναι η ν. πέραμος.
μολονότι είμαι αθηναία δεν την έχω ακούσει αυτή τη γειτονιά.
κατα θεσσαλονίκη ήξερα ότι υπάρχει μία.
δώσε μου περισσότερες κατευθύνσεις.
απο ότι είδα στο προφίλ σου είσαι αθήνα.
εγώ έρχομαι συχνότατα.
ευχαριστώ πολύ και πάλι ]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 10:17 am

Τι Λωζανη , τι Κοζανη.
Νομιζα οτι εισαι Σαλαμινα , μην δινεις σημασια lol!
Η προταση ισχυει , δες και πμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 12:57 pm

ειχα παρατηρησει σε μερικα,οταν εβαζα πατωμα με 2 κτισμενες στο κεντρο χωρις ανεβασμα
γονου,οτι προλαβαιναν οι μελισσες να τις γεμισουν νεκταρ πριν προλαβει να ανεβει η μαννα και κατω να ριχνουν κελλια.
ειδικα αν η μαννα δεν ειναι καλη. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 4:41 pm

NINAS έγραψε:
Ηλία, δόκιμε μελισσοκόμε, μήπως ο δάσκαλός σου δέχεται και έναν ακόμα μαθητή;;;

μήπως κάποιος απο εσάς ξέρει κάποιον κοντα Αθήνα, Αίγινα να μου κάνει λίγα (ακόμα καλύτερα πολλα) μαθηματάκια πρακτικής εξάσκησης;;;;;

δεν είμαι σίγουρη ότι αυτός που μου υποσχέθηκε θα κρατήσει την υπόσχεσή του.

κάθε βοήθεια ή ιδέα περι μαθημάτων πρακτικής δεκτή.


Πολύ ευχαρίστως να γίνουμε συμμαθητές αλλά αυτό το εξάμηνο αποκλείεται. Sad
Τα σεμινάρια είναι του Ι.Γ.Ε. (Ινστιτούτο Γεωπονικών Επιστημών) στο κτήμα Συγγρού στο Μαρούσι Αττικής. Νέες εγγραφές το Σεπτέμβρη http://www.minagric.gr/greek/ige/ktima_sem_new.html

Για οποιαδήποτε άλλη λεπτομέρεια στη διάθεσή σου. Very Happy

Προτείνω να πάρεις για αρχή ένα καλό βιβλίο Μελισσοκομίας, ώστε να μπείς στο πνεύμα και να σου λυθούν ορισμένες βασικές απορίες. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προτείνω να πάρεις για αρχή ένα καλό βιβλίο Μελισσοκομίας   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2011 7:15 pm

Αυτό το έχω κάνει φίλε Ηλία. Μάλιστα πήρα ένα θαυμάσιο βιβλίο (Σύγχρονη Μελισσοκομία), το οποίο με έχει συναρπάσει. Όσο διαβάζω τόσο κολλάω.
Αλλά βρε παιδάκι μου όταν διαβάζω και εσάς εδώ κομπλάρω τελείως. Νομίζω ότι είμαι τελείως , μα τελείως ... χαζή
Μόνο απο τα βιβλία δεν γίνεται. πρέπει να φάει και η μουρη λάσπη για να το εμπεδώσεις το θέμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
babees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Να βάλω και πως να βάλω δεύτερο πάτωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 30, 2011 8:33 pm

Καλησπέρα και πάλι, έκανα το βήμα και πρόσθεσα τελικά πάτωμα ανεβάζοντας πάνω στη θέση 2 κλειστό γόνο,και όλα τα υπόλοιπα συμπλήρωσα με άχτιστα καθώς και στη θέση 9 κάτω.Μετά από περίπου 5 ημέρες πήγα σήμερα και είδα να έχουν πιάσει να χτίζουν και αυτό που είχα βάλει κάτω στη θέση 9 αλλά και στη θέση 1 πάνω , δίπλα δηλαδή από το γόνο που είχα ανεβάσει.Βασιλοκελιά δεν είδα (ελπίζω να είδα καλά γιατί παίζει πολύ επίθεση λέμε και δεν μπορώ να κάνω δουλειά).Ο λόγος που μπορεί να συμβαίνει βέβαια είναι γιατί τα έχω αφήσει στην πείνα ο βλάκας, ήσυχος από την τελευταία φορά πρίν 1 μήνα περίπου οτι είχαν 2 μέλι δικά τους απο πέρσι.Μάλλον το κατανάλωσαν λόγω γρήγορης άυξησης του γόνου-πολλές γύρες.Τί προτείνετε για τέτοια εποχή πίτα ή σιρόπι(τροφοδότη οροφής ή πλαισίου)για καλύτερο αποτέλεσμα??? Θέλω να φάω μέλι θυμαρίσιο φέτος λέμε να πάει χαλάλι η βενζίνη.Το γεγονός όμως οτί τα δέχτηκαν τα άχτιστα και τα ξεκίνησαν δεν πρέπει να καθησυχάζει γενικώς και για θέμα σμηνουργίας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2011 1:08 am

τα μελισσια απο εδω και περα δεν μασανε.μην τα φοβασαι οτι θα παθουν κατι εκτος και αν
τα κλεισει ο καιρος για μεγαλο διαστημα.
θα ελεγα σιροπι με τρ οροφης αλλα λιγο ισα για κτίσιμο
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2011 9:29 am

Γεια σας παιδιά
Θέλω και γω να σας ρωτήσω κάτι για το συγκεκριμένο θέμα της αγριάδας του μελισσιού.
Μου χάρισε ένας γνωστός ένα μελίσσι, το πρώτο μου, και χθες που το άνοιξα για πρώτη φορά να δω τι γίνεται, οι μέλισσες με φάγανε στην κυριολεξία. Άπειρα τσιμπήματα πάνω από τα ρούχα, και το καπνιστήρι άλλαξε χρώμα από τα τσιμπήματα. Μέχρι μέσα στην τρύπα που βγαίνει ο καπνός έμπεναν. Βέβαια αυτό που πρόσεξα ήταν , ότι ενώ είχε πάρα πολύ πληθυσμό, δεν είχε καθόλου φαί. Του έβαλα ένα δίκιλο βανίλια και το ξανάκλισα.
Λέτε τώρα που θα φάει να ηρεμήσει? Η είναι η ράτσα του?
Γιατί αν , δεν, η κατάσταση είναι απελπιστική Σκέφτομαι από τώρα πως θα βάλω το δεύτερο πάτωμα, γιατί θα το χρειαστεί πολύ σύντομα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2011 1:43 pm

captain έγραψε:
τα μελισσια απο εδω και περα δεν μασανε.μην τα φοβασαι οτι θα παθουν κατι εκτος και αν
τα κλεισει ο καιρος για μεγαλο διαστημα.
θα ελεγα σιροπι με τρ οροφης αλλα λιγο ισα για κτίσιμο
Very Happy

Captain, όταν προτείνεις "... σιρόπι με τρ οροφής αλλά λίγο ..." τί ενοείς ;;;
Πιατάκι με ελαφρύ σιρόπι 2/1 ; κάθε τρείς με τέσσερις ημέρες;; και για πόσο καιρό ;;

confused confused confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2011 2:02 pm

drakos έγραψε:

Άπειρα τσιμπήματα πάνω από τα ρούχα, και το καπνιστήρι άλλαξε χρώμα από τα τσιμπήματα. Μέχρι μέσα στην τρύπα που βγαίνει ο καπνός έμπεναν. Βέβαια αυτό που

απο τις πολλες φυσουνιες αν εχεις μεσα πευκοβελονες βγαινει φλογα απο το καπνιστιρι και γιαυτο
πανε στην τρυπα.αυτος ο ζεστος καπνος τις τρελαίνει.
μια δυο απαλες φυσουνιες μια στο τοσο ειναι αρκετες Very Happy


Έχει επεξεργασθεί από τον/την captain στις Πεμ Μαρ 31, 2011 2:12 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2011 2:10 pm

helias έγραψε:

Captain, όταν προτείνεις "... σιρόπι με τρ οροφής αλλά λίγο ..." τί ενοείς ;;;
Πιατάκι με ελαφρύ σιρόπι 2/1 ; κάθε τρείς με τέσσερις ημέρες;; και για πόσο καιρό ;;

confused confused confused
το 2/1 ειναι βαρυ και οχι ελαφρυ.1/1 ή 1/2 κανα μισοκιλο καθε 2-3 μερες.για ποσο?εσυ κρινεις αναλογα.
στην περιοχη μου τωρα δεν εχει νοημα να ταισεις ειναι σπαταλη.η φυση τωρα οργιαζει και βρισκουν τα παντα.
μονο σε καποια μικρα ισως να χρειαζετε. Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 01, 2011 5:03 pm

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Ευχαριστώ για την απάντησή σου "oh captain my captain" Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
babees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2011 12:47 am

Χαιρετώ και πάλι.Όσον αφορά την τεχνική να ανεβάσουμε στο πάνω πάτωμα γόνο πάντως, στη δική μου περίπτωση πέτυχε χωρίς να έχω κανένα χτισμένο πλαίσιο.Ανέβασα 1 πλαισιάκι με κλειστό γόνο στη θέση 2 και έβαλα το άχτιστο στη θέση 9 κάτω.Τελικά δεν τροφοδότησα με σιρόπι κι ενώ δεν υπήρχε δράμι από μέλια μετά 15 μέρες περίπου είδα να έχει εκκολαφθεί ο γόνος πάνω και να έχουν βάλει φρέσκο νέκταρ αλλά και να έχουν χτίσει το 9 κάτω και τα 1 και 3 πάνω σχεδόν ολόκληρα και να έχουν πιάσει και σταδιακά και τα 4,5πάνω...Σήμερα ανέβασα και άλλο ένα με νέκταρ στο 2 πάνω και μετατόπισα τα πλαίσια.Έμεινα έκπληκτος.Προφανώς βοήθησε ο καλός καιρός αλλά και η δυναμικότητα του μελισσιού(σφηχτός πλυθησμός πάνω σε κάθε πλαίσιο).Πάντως όποιο πλαίσιο σηκώνω με όσο πιο ήρεμο τρόπο μπορώ σε ελάχιστο χρόνο έχουν ανέβει μέλισσες πάνω,έχουν στραβώσει και σε λίγο η επίθεση έχει γενικευθεί τόσο που ούτε να επιθεωρήσεις μπορείς ούτε να ξαναβάλεις τα πλαίσια στη θέση τους χωρίς να τις στριμώξεις και πιθανών να τραυματήσεις πολλές από αυτές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06


Αριθμός μηνυμάτων : 129

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2011 5:01 pm

Αναφορικά με το θέμα θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω τον τρόπο τοποθέτησης των πλαισίων για να μην κάνετε λάθη και καταστροφές στον γόνο. Το να γίνει μία λάθος κίνηση στα μέσα του Απρίλη το μελίσσι δεν θα την πολύ ακούσει γιατί είναι δυνατό. Αν αυτό όμως γίνει τον Μάρτιο και στην συνέχεια μια παγωνιά την τσιμπήσαμε την ασκοσφαίρωση ή την συψηγονία.
Έτσι λοιπόν ονομάζουμε τα πλαίσιά μας, (στο σώμα της κυψέλης-ισόγειο), από αριστερά προς τα δεξιά με τους αριθμούς 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10. Για να πάρουμε πλαίσια από κάτω και να ανεβάσουμε στο πάτωμα θα πρέπει οι μέλισσες να πατάνε καλά 8 πλαίσια . Δεν αφήνουμε περισσότερο γιατί θα σφίξει το μελίσσι και θα ετοιμαστεί για σμηνουργία.
Θα πάρουμε ένα υποθετικό σενάριο για και καταλάβετε καλύτερα, δηλαδή στο Νο1 είναι μέλι ,Νο2 γύρη-μέλι , Νο3 έως Νο8 γόνος, Νο9 γύρη-μέλι & Νο10 είναι μέλι. Από αυτά τα πλαίσια θα βάλουμε στο επάνω πάτωμα το Νο1 & Νο10, το Νο2 & Νο9 θα τραβηχτούν στην άκρη και στην θέση Νο1 & Νο10,ενώ στην θέση Νο2 & Νο9 θα τοποθετηθούν καινούργια πλαίσια (χτισμένα ή άχτιστα ). Καλό είναι στην γονοφωλιά να βάζουμε πάντα καθαρά και άσπρα πλαίσια και ακόμα καλύτερο να βάζουμε άκτιστα για να μετασαλευόμαστε το κερί των μελισσών μας και να έχουμε καθαρή γονοφωλιά. Δηλαδή μέχρι να ζεστάνει ο καιρός και η βραδινή θερμοκρασία να μην πέφτει κάτω από 12ο Κελσίου καλό είναι να μην ανεβάζουμε γόνους στο πάνω πάτωμα. Όταν χτίσουν και γεννήσει η βασίλισσα τα πλαίσια που βάλαμε ανεβάζουμε πάλι Νο1 & Νο10 στο επάνω πάτωμα και κάνουμε πάλι την ίδια διαδικασία. Σιγά σιγά το μελίσσι μας μεγαλώνει, ο καιρός ζεσταίνει και μπορούμε να διαλέξουμε όποιο πλαίσιο έχει κηθηνογόνο και γόνο εργατριών σφραγισμένο και να το ανεβάσουμε πάνω στο κέντρο πάντα διότι τώρα (Απρίλιο) υπάρχει αρκετός κόσμος για να τον ζεστάνει, αφήνοντας τα καινούργια στην γονοφωλιά. Τον γόνο δεν τον χωρίζουμε ποτέ με άκτιστο πλαίσιο, γιατί η βασίλισσα μπορεί να το πάρει για φραγμό και να ανέβει επάνω να γεννάει. Τα άκτιστα τα βάζουμε πάντα δίπλα στον γόνο , έτσι τα πιάνουν αμέσως και τα χτίζουν πολύ γρήγορα. Όταν χτίζουν τα μελίσσια μας λίγο σιροπάκι 1:1 κάνει πολύ καλό και κτίζουν σαν τρελά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
babees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??   Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα?? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2011 10:10 pm

Ευχαριστώ πολύ Steevbee ακριβώς τις ίδιες σκέψεις έκανα κι εγώ μόνο που ήθελα επιβεβαίωση.Ο λόγος που ανέβασ α γόνο πάνω ήταν ότι ο καιρός ήταν καλός,τροφές πολλές,και το μελίσσι 10άρι φρακαρισμένο χωρίς μέλια(είχαν καταλωθεί λίγες μέρες πρίν για τις ανάγκες τους κ ήταν δικά τους περυσινά).Σκέφτηκα ότι έτσι θα αναγκαζόντουσαν να αραιώσουν κάτω και να αρχίζουν να χτίζουν τα καινούρια δεδομένου ότι δεν υπάρχει τίποτα χτισμένο.Οταν όμως έπιασε λίγο κρυάκι για 3 μέρες (τέλη Μαρτίου Αττική) είχα τύψεις και ανήσυχο ύπνο το βράδυ...Τώρα ανέβασα το 2ο πλαισιάκι αλλά με μέλι πλέον μιάς και το μελίσσι από μόνο του όταν εκκολάφθηκε ο γόνος που είχα ανεβάσει τοποθέτησε μόνο μέλι.Ο άλλος λόγος είναι ότι κάπως ήθελα να τους δείξω ότι έχουν αρκετό χώρο και δε χρειάζεται να ψάξουν για άλλο σπίτι...!Η γνώση και η παρατήρηση αλλά και ο διάλογος με τους παλιούς νομίζω ότι οδηγεί στην επιτυχία.Καλή συνέχεια με αυτοπεποίθηση και κουράγιο..!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Δεύτερο Πάτωμα
» Νέος μελισσοκόμος... δεύτερο πάτωμα
» Που να την βαλω την γυρεοπαγιδα;
» 3o πατωμα
» που να τα βαλω

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: