Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Γυρεοπαγιδες

Πήγαινε κάτω 
+8
mpampis13
Minas S.
myrtos
ouranis
milmos
nikosf13
melinioxori
beespyros
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2011 10:23 pm

Πρωτη μου φορα που ασχολουμε με τις γυρες, νεος και εγω γαρ, ηθελα να ρωτησω με τους κυφινες τι γινετε; μια τρυπα στα πλαγια που ειδα ειναι για να περνανε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΚυρ Μαρ 13, 2011 10:08 pm

Ναι, ειναι για τους κηφηνες. βεβαια περνανε και μελισσες, οταν θα βαλεις τις παγιδες θα αφησεις την πορτα της παγιδας ανοιχτη (σφηνωμα μα ενα ξυλο η πετρα) για δυο μερες ωστε οι μελισσες να τη συνιθησουν μετα θα την κλεισεις. εγω κλεινω και την τρυπα για τους κηφηνες μονιμως αλλα οι παγιδες στο μελισσι μενουν μονο για τρεις μερες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΔευ Μαρ 14, 2011 9:59 pm

Οκ ευχαριστω melinioxori καταλαβα και ησυχασα. Ωστε αντεχουν οι κηφηνες για τρεις μερες μεσα ε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΤρι Μαρ 15, 2011 10:15 am

αντεχουν και παραπάνω, αλλα παντα σχεδόν θα ύπαρχουν και μικρές απώλειες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΔευ Απρ 09, 2012 4:26 pm

Ποσα γραμμαρια γυρης μπορει να μας δωσει σε μια μερα ενα 20αρι μελισσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 12:58 pm

nikosf13 έγραψε:
Ποσα γραμμαρια γυρης μπορει να μας δωσει σε μια μερα ενα 20αρι μελισσι?

αν και δεν είναι τίποτα standard, σε 2 μέρες (με όχι και πολύ καλό καιρό και σε όχι δυνατό μελίσσι 10άρι) μαζεύω 25 γραμμάρια.

Σε λίγο καλύτερο καιρό μαζεύω 50 γραμμάρια/2 ημέρες.

Αλλά δεν πάει έτσι.
Πάιζει ρόλο η χλωρίδα που έχεις, ο καιρός που σου κάνει, το αν υπάρχει πολύς ή λίγος ανοικτός γόνος και η δύναμη του μελισσιού.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 1:00 pm

melinioxori έγραψε:
...εγω κλεινω και την τρυπα για τους κηφηνες μονιμως αλλα οι παγιδες στο μελισσι μενουν μονο για τρεις μερες.

για ποιό λόγο τις αφήνεις μόνο για 3 μέρες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΔευ Απρ 23, 2012 10:34 pm

Ρε παιδια εβαλα γυρεοπαγιδες σε 3 μελισσια με ανοιχτες τις πορτες.Υστερα απο 3 ημερες τα 2 την ψιλοσυνηθησαν την νεα εισοδο.Το 1 ομως δεν καταλαβαινει τιποτα.Ακομα γινεται χαμος σαν την πρωτη μερα που την εβαλα.Τι να κανω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΔευ Απρ 23, 2012 11:14 pm

αυτο το μελισσι που δεν την δεχεται ειναι μεγαλο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΤρι Απρ 24, 2012 1:30 pm

Ναι 23 πλαισια περιπου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΤρι Απρ 24, 2012 10:56 pm

Αυτο μαλλον ειναι το προβλημα. Οι γυρεοπαγιδες δε μπαινουν σε πολυ δυνατα μελισσια αλλα σε μετρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΤρι Απρ 24, 2012 11:52 pm

myrtos έγραψε:
Αυτο μαλλον ειναι το προβλημα. Οι γυρεοπαγιδες δε μπαινουν σε πολυ δυνατα μελισσια αλλα σε μετρια.
Γιατι αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΤετ Απρ 25, 2012 4:24 pm

Δεν ξερω. Ισως λογω υπερβολικου αριθμου συλλεκτριων δεν τους καθεται καλα η αλλαγη εισοδου παντως το εχω διαβασει και αλλου οτι ειχαν προβλημα ακομα και σε 20αρια μελισσια. Εγω που τοποθετησα χθες χρησιμοποιησα μελισσια με 12-14 πλαισια και βλεπω να τις δεχονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΤετ Απρ 25, 2012 9:12 pm

Τελικα σημερα την συνηθισε και αυτο.Τωρα το αν εμαθαν την εισοδο η κουραστηκαν και μπηκαν σε διπλανες κυψελες παιζεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Minas S.
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ανοξελιδωτες γυρεοπαγίδες/προπολοπαγίδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΣαβ Μαρ 15, 2014 10:01 pm

Γεια σας,

Έχω ακούσει πως υπάρχουν ανοξείδωτες προπολοπαγίδες και γυρεοπαγίδες. Τις έχει δουλέψει κανείς; Αν ναι θεωρείται πιο ποιοτικό το προϊόν που βγάζουν σε σχέση με τις πλαστικές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΣαβ Μαρ 15, 2014 11:19 pm

μια ερωτηση ....ποτε ειναι η καλυτερη εποχη για γυρεοπαγιδα...και ισχυει οτι το μελισσακι-ια που τα προοριζουμε για συλογη γυρης τα απομακρυνουμε απο τα αλλα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lamaki
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2014 7:51 pm

τη βαζουμε οταν η ανθοφορια στο φορτε της και δεν βαζουμε μονο σε ενα μελισσι .οι μελισσες δυσκολευονται να μπουν και πανε στις αλλες που δεν εχουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 10:33 pm

Διάβασα κάπου ότι εκτός από τους γυρεοπαγίδες εισόδου υπάρχουν και οι γυρεοπαγίδες βάσης. Τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? Το άρθρο έλεγε ότι είναι πιο αποτελεσματικές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΣαβ Μάης 23, 2015 7:54 pm

Δεν ανοιγω αλλο θεμα αφου η ερωτηση μου ειναι ιδια με των παραπανω. Εχει δοκιμασει κανεις την εσωτερικη γυρεοπαγιδα της τεχνοσετ ? και την κλασικη εξωτερικη της ανελ ? που απεικονιζοντε αντιστοιχα παρακατω, να μας πει εντυπωσεις συμφωνα με την εμπειρια του.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΣαβ Μάης 23, 2015 10:59 pm

Τις Technoset έχουν πολλά προτερήματα.
Την τοποθετείς αμέσως και δουλεύει απο το πρώτο λεπτό χωρίς να χάνεις χρόνο όπως με την εξωτερική
που υπάρχει θέμα με την παραπλάνηση.
Ακόμα και με βροχή η γύρη σου είναι προστατευμένη στο εσωτερικό της κυψέλης.
Όταν θέλεις να ξεκουράσεις το μελίσσι,αφαιρείς το εσωτερικό μέρος της για κάποιες μέρες και έπειτα
το τοποθετείς πάλι και συνεχίζεις και συλλέγεις γύρη.

Με την εξωτερική θέλεις να είσαι συνέχεια στην πατέντα,μιας και δεν υπάρχει θέση για να εφαρμόζει/κουμπώνει
στην κυψέλη. Το μελίσσι στρεσάρετε απο την παραπλάνηση που δημιουργείτε στην είσοδο της κυψέλης.
Μια φορά θα βρέχει και μαζέψεις λάσπη απο το συρτάρι.

Πραγματικά είναι ίσως το καλύτερο αξεσουάρ για την κυψέλη και κάνει και αμέσως απόσβεση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΚυρ Μάης 24, 2015 11:38 am

Γιωργο αυτες της τεχνοσετ μπορουν να μπουνε και σε αλλες βασεις που δεν ειναι τεχνοσετ ? Το ρωτω αυτο επειδη εχω ξυλινες κυψελες με διαφορετικες εισοδους. Μερικες εχουν το πολυ μεγαλο ανοιγμα, αλλες μικροτερο. Φυσικα εχω και τεχνοσετ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΚυρ Μάης 24, 2015 10:32 pm

spithoyras έγραψε:
Γιωργο αυτες της τεχνοσετ μπορουν να μπουνε και σε αλλες βασεις που δεν ειναι τεχνοσετ ? Το ρωτω αυτο επειδη εχω ξυλινες κυψελες με διαφορετικες εισοδους. Μερικες εχουν το πολυ μεγαλο ανοιγμα, αλλες μικροτερο. Φυσικα εχω και τεχνοσετ.

Απο την στιγμή που οι κυψέλες σου είναι με κινητό πάτο,κάνουν!
Στο σταθερό μελισσοκομείο που είμαι παρέα με τον φίλο μου υπάρχουν 3 είδη κυψελών με κινητό πάτο
και η γυρεοπαγίδα τοποθετήτε απροβλημάτιστα σε όλες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Γυρεοπαγιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυρεοπαγιδες   Γυρεοπαγιδες Icon_minitimeΚυρ Μάης 24, 2015 11:19 pm

Ευχαριστω Γιωργο για την πληροφορηση. Να σαι καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γυρεοπαγιδες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΕΣ ΠΡΟΠΟΛΟΠΑΓΙΔΕΣ- ΓΥΡΕΟΠΑΓΙΔΕΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: