Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου

Πήγαινε κάτω 
+8
dim
melissaris
granazis
MILIBEE
ayla
oreinos
μελισσοφωλια
captain
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 11:30 am

ηθελα να κανω αυτο το θεμα,ωστε να εχουμε μια εικονα για τον καιρο και τις ανθοφορίες
στις περιοχες μας.οπως και σε τι κατασταση ειναι τα μελισσια.θα φτιαχτει πιστευω ετσι ενας χαρτης χρησιμος για ολους.

ζακυνθος ημιορεινη τοποθεσια.
τα μελισσια χαζοδουλευουν ο καιρος ειναι ενα μηνα πισω.θερ 13-18
ανθισμενα.....ξυνακι,αμυγδαλιες ,βρουβα,ασφοδελοι
Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μελισσοφωλια
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 10:28 pm

πολυ καλη η σκεψη σου φιλε απο Ζακυνθο.Στην Πατρα λοιπον και στην ευριτερη περιοχη
εχουμε 17 βαθμους μεσημερι με 9-11τη νυχτα.
Εχει ανθισει αμυγδαλια,σφερδουκλι ξινοχορτο,ξινοτρυφιλο,σιναπι ,μαργαριτες,δεντρολιβανα
και εδω και εκει καποιες προωρες πορτοκαλιες.
Δεν εχω παραπονο,χθες εβαζα κερυθρες.Δοξα το θεο παμε καλα,και μακαρι να συνεχισει ετσι.
Αν υπαρχει καποιος φιλοσς απο Αργος να μας πει τι γινετε εκει φετος. Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
oreinos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΚυρ Φεβ 27, 2011 11:16 pm

καλησπέρα από ηράκλειο Κρήτης, 300μετρά υψόμετρο.
Είχα πάει πριν 10ημέρες και έβαλα πλαίσια στης πιο δυνατές, είχαν ξεκινήσει να δουλεύουν καλά.
Τώρα και μια εβδομάδα έχει χαθεί ο ήλιος,βροχή και κρύο 8-12 βαθμούς.
Έχει ανθήσει αμυγδαλιά, ξυνίδα που είναι καιρό τώρα, ασφένδαμος αγριοράδικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 10:12 am

Καπετάνιε μας, όταν λες χάρτη ... απλά να διαβάζουμε και να ξέρουμε ή να μεταφερθούν οι πληροφορίες στο exel ώστε να υπάρχει "μια εικόνα" που με μια ματιά ... περίπου να έχουμε εικόνα ... διευκρίνισε λίγο!

Να πω κι εγώ τι είδα στην περιοχή μου, αν και δεν γυρίζω πολύ στον κάμπο.

Στον κάμπο της Δράμας άνθισαν δειλά οι πρώτες αμυγδαλιές και λίγα βολβοειδή στους κήπους που δεν νομίζω να ενδιαφέρουν τις μελισσούλες. Άλλα αγριολούλουδα δεν είδα. Θερμοκρασία μεταξύ 3 - 10 βαθμοί περίπου. Αρκετή υγρασία με αρκετή ψιχάλα και πότε πότε και βροχές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 11:05 am

Πω πω τι ειπες βρε φιλεναδα? captain η ιδεα σου θα εξελιχθει , ελπιζω αριστα.
Παιδια απαιχτη η ιδεα?
να ξεκινησουμε ημερολογιο και να συμπληρωνει καποιος τα στοιχεια σε εναν πινακα ,που θα αφορα ολη την Ελλαδα, τοποθεσια , χρονια , εποχη και οτι αλλο ειναι χρησιμο.
Κατι τετοιο θα ειναι πολυ χρησιμο σε βαθος χρονου για την εξεληξη των φυτων αλλα και την χρησιμοτητα τους στα κοριτσια μας.

Ποιος θα αναλαβει να φτιαξει μια φορμα ?
Θα γραφουμε ανα περιοχη , τι επικρατει και μετα θα τα περναει καποιος στον πινακα με τα στοιχεια που θα ειναι αναρτημενος.
Ενθουσιασμενη.........................goustaro
captain, ayla sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 11:26 am

Μπορώ να κρατάω τα στοιχεία ... αλλά δεν ξέρω αν θα φτιάξω καλή φόρμα ... θα το προσπαθήσω εκτός αν κάποιος είναι πιο σίγουρος για τις γνώσεις και τις ικανότητές του με το exel!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 12:56 pm

πρωτον πιστευω θα βοηθησει τις μεταφορες.θα ξερουμε-ρωταμε εκει που θελουμε να παμε τα μελισσια
πως ειναι οι συνθηκες.
δευτερον ισως μετα απο καιρο να δουμε και πιθανες αλλαγες στο κλιμα ή πια χρονια ηταν καλη ή
και να μαθουμε τα χουγια καθε τοπου.
δεν ειναι λιγες οι φορες που ρωτανε μελη εδω,....πχ εχω τα μελισσια εκει ,ποτε ξεκιναω τροφοδοσια?
και του λεμε δεν ξερω τις συνθηκες στην περιοχη σου.
θα ηταν ωραιο να λεμε οτι.......(συμφωνα με τα στοιχεία μας )...πραξε ετσι... Very Happy Very Happy Very Happy
ειναι πολυ ευκολο και ο καθε ενας απο μας μπορει να στελνει ενα μηνυμα καθε 15μερες.
οσοι περισσοτεροι τοσο καλύτερα για ολους.

και κατι ακομα επίσης σημαντικο.μαθαίνοντας το κλιμα καθε περιοχης ειναι πιο ευκολο
να κανονισουμε και ενα ταξιδι-εκδρομη

υγ.
προκειτε για επιστημονικη ερευνα Very Happy Very Happy που μαζι με τα πειραματα του granazi
θα αποτελεσουν νεο τομο της μελισσοκομιας Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


ayla ξεκινατο, εκτος αν βρεθει καποιος πιο εμπειρος .ετσι και αλλιως τα στοιχεια δεν χανονται Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 1:34 pm

Καλώς θα ξεκινήσω κι αν βρεθεί έμπειρος αναλαμβάνει ή βοηθάει ... η ενημέρωση είναι εύκολη, η φόρμα είναι το θέμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 9:20 pm

Πονηρε.. Ζακυνθινε....κατι εχεις στο μυαλο σου εσυ......αλλα θα φανει στο τελος..!!!
Τωρα οσον αφορα το καιρο.......και τις ανθοφοριες.....
Τα μελισια τα εχω σε ενα βουναλακι με 300 μετρα το πολλυ υψομετρο......στη ανω μεσσηνια....
Η περιοχη αυτην την εποχη εχει ασπρορικο, λεβαντα, μαργαριτα ,βρουβα,σφελαχτρι,ξυνοτριφυλο,....και σε λιγο θα ανοιξουν και οι αγριες αχλαδιες κλπ
Για αργοτερα εχει λαδανια οση θες και ολο και καποιο παλιουρι θα μας κανει τη χαρη.....!!!
μεχρι να παμε στην πορτοκαλια......!!!!
Θελω ομως να σας ρωτησω κατι........??????
Ποσοι νομιζεται οτι θα πιστεψουν τον τρελο granazi αν τους πω οτι εδω και τρεις - τεσσερις μερες παω με το κοντομανικο και βαζω σιροπι στα μελισσια μου.....και οτι η θερμοκρασια στην περιοχη που τα εχω φτανει τις μεσημβρηνες ωρες 19 - 22 βαθμους ??????
Με δεδομενο οτι στις ειδησεις για την περιοχη της μεσσηνιας μιλαει για κρυο και βροχες..!!
Η αποσταση απο το χωριο μου στο μελισσοκομιο ειναι το πολλυ 8 - 10 χλμ.......
Πριν δυο μερες ο αερας στο χωριο σηκωνε τα παντα.....στο μελισσοκομιο που πηγα να δω μην μου εριξε κανενα ειχε απνοια.......γυρισα πισω εφτιαξα σιροπι και ξαναπηγα και τους εβαλα........
Με αυτο θελω να πω.... οτι αυτην την εποχη..... το μικροκλημα καθε περιοχης μπορει να δωσει λαθος γενικες πληροφοριες........για τον καιρο.!!!!!!
Καλύτερα νομιζω θα ηταν να περιοριστουμε στις ανθοφοριες και μονο.............

Υ.Γ. Βαρατε.......μαλακα......σαν χαδι....!!! οι πετρες πονανε.....
filakia filakia ta moutra mou ta moutra mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 10:08 pm

κοιτα!
ας εξαιρεσουμε αυτο το βουναλακι,{μπορει εκει τα μαγνητικα πεδια να ειναι πολυ υψηλα,
και να χρειαζετε να ερθει ο μολντερ με την σκαλη (x-files) για περαιτερω ερευνα,}

πιστευω αλλου ο καιρος δεν ειναι τοσο ιδιαιτερος.αλλα ακομα και για εκει
θα εχεις ενα αρχειο για παρτη σου
Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 9:27 am

Σαν να μην έχεις πολύ άδικο Μεσσηνιακέ μας! Συνήθως η ανθοφορία μας "λέει" τον καιρό, και το μικροκλίμα μπορεί να παραπλανήσει όποιον δεν το υπολογίσει!
Θα μπορούσαμε όμως να κάνουμε μια γενική αναφορά για την ευρύτερη περιοχή κι όχι αποκλειστικά για τις ιδιαίτερες συνθήκες της μικροπεριοχής όπου έχει ο καθένας τα μελίσσια του, έτσι για να μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις από χρονιά σε χρονιά πως αλλάζει ο καιρός.

Τι λέτε οι υπόλοιποι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 2:56 pm

Σημερα μετα απο βολτουλα στα μελλισακια στους προποδες της Παρνηθας, με 8 βαθμους θερμοκρασια καποια κοριτσια ετρεχαν για το μεροκαματο , αλλα ειχαν λουφαξει.
Η περιοχη ειναι τιγκα απο μαργαριτες, αμυγδαλιες, ασφοδελο στην αρχη του ,και ενα αλλο φυτο που το φυλλωμα θυμιζει κρεμυδα και βγαζει εναν κρινο, το οποι θα ψαξω και θα σας πω.
Ολα δειχνουν οτι θα εχουμε μια υπεροχη ανοιξη


Καλο μηνααααα sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 4:06 pm

Ωραία ιδέα! Θα πρόσθετα μάλιστα στον τίτλο "ημερολόγιο ανθοφορίας, καιρού και ασθενειών".
θα προσπαθήσω να συνεισφέρω και εγώ. Σαν πρώτο βήμα για μια ηλεκτρονική καταγραφή είναι ο προσδιορισμός των στοιχείων που θα καταγράφονται ώστε να είναι χρήσιμα σε βάθος χρόνου (για τους κομπιουτεράδες user/system requirements - απαιτήσεις χρηστών/συστήματος). Φυσικά είναι προαιρετικά, ο καθένας βάζει όσα από αυτά θέλει:

ΠΕΡΙΟΧΗ
- Ονομασία
- Νομός
- Συντεταγμένες (π.χ από το GoogleEarth για να μπορεί μελοντικά η καταγραφή να τοποθετηθεί σε χάρτη)
-...

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
- Μάλλον δεν έχει σημασία η ακριβής ημερομηνία αλλά κάποιο μεγαλύτερο διάστημα π.χ. 1η εβδομάδα του Μάρτη, 1ο πενθήμερο ???


ΚΑΙΡΟΣ
- Περιγραφή
- Θερμοκρασίες
- Πίεση / Υγρασία (για όσους έχουν μετρητές)

ΑΝΘΟΦΟΡΙΕΣ
- Είδος
- Αν και πότε δουλεύουν σε αυτό το φυτό οι μέλισσες

ΜΕΛΙΣΣΕΣ
- Συμπεριφορά μελισσών (δουλεύουν, κλεισμένες μέσα τρώνε τα έτοιμα...)

ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ
- Ονομασία
- Περιγραφή συμπτωμάτων
- Βαθμός προσβολής (ελαφριά / μεσαία / βαριά)
- Ποσοστό προσβολής (αναγωγή αριθμού μελισσιών που προσβλήθηκαν στα 100)
- Τρόπος αντιμετώπισης/Αποτελέσματα


Το να φτιαχτεί κάτι τέτοιο σε Excel είναι εύκολο, η δυσκολία είναι στη χρήση, δηλ. αν βρεθούν 20 άτομα και αρχίσουν να καταγράφουν,πως οι καταγραφές όλων θα ενσωματώνονται? Το να έχει ο καθένας το δικό του excel δεν είναι λύση, το download-ενημέρωσε-Upload δεν ξέρω πόσο εύκολα και αξιόπιστα μπορεί να παίξει.
Η ιδανική λύση θα ήταν μία web φόρμα προσπελάσιμη μέσω Internet όπου τα στοιχεία θα αποθηκεύονταν σε μία κεντρική βάση δεδομένων. Αν υπάρχουν εθελοντές να βοηθήσουν στην κατασκευή (γνώσεις Php+MySql) διαθέτω web server για τη φιλοξενεία του εγχειρήματος.

Καλό μήνα και καλή άνοιξη σε όλους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 8:27 pm

καλα ε!!!! δεν ειμαστε για εδω Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2011 1:05 pm

melissaris έγραψε:
Ωραία ιδέα! Θα πρόσθετα μάλιστα στον τίτλο "ημερολόγιο ανθοφορίας, καιρού και ασθενειών".
.... Αν υπάρχουν εθελοντές να βοηθήσουν στην κατασκευή (γνώσεις Php+MySql) διαθέτω web server για τη φιλοξενεία του εγχειρήματος.

Καλό μήνα και καλή άνοιξη σε όλους!


affraid εεεεε , εμένα με συγχωρείτε αλλά δεεεε και πολύ! εγώ άρχισα πολύ πολύ απλά πραγματάκια ... όλο αυτό που λες melissari για μένα είναι κινέζικα!

captain έγραψε:
καλα ε!!!! δεν ειμαστε για εδω Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

μπα, εγώ εδώ θα μείνω! δεν είμαι για αλλού ... εκεί ξέρουν πολλά ... lol!

Καλό μήνα! Καλή άνοιξη!!! flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2011 3:22 pm

Καλά captain έριξες ιδέα σούπερ και το κόβω να κάνουμε επιστημονική έρευνα για την μελισσοκομία στην Ελλάδα. sostos sostos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καιρος   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2011 11:59 pm

γειασας απο τον κορινο, νομο πιεριας. η περιοχη εδω ειναι παραθαλασσια, 2 χμ,ο καιρος εδω ειναι χαλια,θα μας πιασει καταθληψη. εδω και 3 εβδομαδες βρεχει. he he he η θερμοκρασια αρχιζει απο 3 εως 8 βαθμους. δεν εχω δει τιποτα να ανθιζει εκτος απο κατι λουλουδακια! arostisa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2011 10:57 am

Νόπη σημειώνω και τα δικά σου δεδομένα, αλλά βρε παιδιά ... ποιος θα φτιάξει τελικά το πρόγραμμα-κατασκευή-φόρμα ... ότι είναι τέλος πάντων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2011 2:23 pm

αγαλια αγαλια γινετε η αγουριδα μελι Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2011 10:51 pm

Παιδια γραψτε πρωτα ποια στοιχεια θελετε να ειναι στην φορμα που θα φτιαξουμε, μετα θα γινει και η φορμα.
Πρωτα να συγκεντρωσουμε τι ειναι ποιο ενδιαφερον και χρησιμο να περναμε και μετα ξερω ποιον θα αγγαρεψω Wink

ημερομηνια
υψομετρο
υγρασια
θερμοκρασια

.
.
.
.
ειδη φυτων
ποια δουλευουν τα μελισσια

Αλλα στοιχεια?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MILIBEE στις Παρ Μαρ 04, 2011 9:21 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΠαρ Μαρ 04, 2011 1:05 am

........και αν δουλευουν τα μελισσια
sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΠαρ Μαρ 04, 2011 9:01 am

Βρήκες άτομο να αγγαρέψεις; ουφ την γλύτωσα! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΤρι Απρ 19, 2011 4:36 pm

Παραθαλάσσια - πεδινή Κορινθία, υψόμετρο 0-200 μέτρα έχει ανοίξει η πορτοκαλία για τα καλά πλεόν και έχουν πέσει με τα μούτρα, χωρίς να δίνουν σημασία σε οτιδήποτε άλλο (τα λιγοστά εποχιακά άνθη που υπάρχουν δηλαδή). Καιρός άστατος με 8-12C το βράδυ και 12-16C την ημέρα + συννεφιές και βροχοπτώσεις ποτιστικές, αλλά μεγάλης διάρκειας. Τα μελισσάκια είναι στάσιμα εξαιτίας της όψιμης άνοιξης, πιστεύω πως από εδώ και πέρα θα αρχίσουν να φορτώνουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΠεμ Απρ 21, 2011 12:22 am

captain έγραψε:
αγαλια αγαλια γινετε η αγουριδα μελι Very Happy


cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dionisis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου   ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22, 2011 9:00 pm

Για άλλο λόγο γράφτηκα στο forum και για άλλο λόγο φαίνεται να ποστάρω… ελπίζω να μην παρεκλίνω από τον αρχικό μου σκοπό…

Την καλησπέρα μου παιδιά… γνωριμία και προβληματισμος μαζί… δεν νομίζω να χρειάζεται να μεταφερθεί το post αλλά όπως κριθεί…

Παρασκευή απόγευμα ταξίδευα για Πάρο. Κάνω πολύ συχνά την διαδρομή Πειραιάς-Πάρος καθώς είναι η γυναίκα μου από εκεί. Έχω αφήσει την οικογένεια μου να παραθερίζει και εγώ με την πρώτη ευκαιρία κατεβαίνω για σ/κ μέχρι να πάρω τα δικά μου ζουζούνια (πιτσιρίκια) να ξεχειμωνιάσουν στην Αθήνα. Μένω αναγκαστικά στην Αθήνα καθώς οι επιλογές για εργασία στην Πάρο δεν είναι πολλές, να μην πω μηδαμινές. Στο καράβι λοιπόν γνώρισα ένα παλληκάρι (πήγαινε Νάξο) το οποίο ήταν σχεδόν στην ίδια μοίρα με μένα, μόνο που είχε την επιλογή για 6 μήνες Αθήνα και έξι μήνες στο νησί. Αφού λοιπόν γνωριστήκαμε μοιραστήκαμε τους ίδιους προβληματισμούς.. πως θα γίνει να φύγουμε από την Αθήνα. Ήταν της άποψης ότι πρέπει να γυρίσουμε στην γη και στην φύση και εν μέρει συμμεριζόμουν τις ανησυχίες του αλλά μην βλέποντας με ποιόν τρόπο. Με ρώτησε την καταγωγή μου και όταν του είπα ότι η μητέρα μου είναι από ένα χωριό πριν την Βυτίνα τρελάθηκε..! και κάθεσαι μου λέει..; ΜΕΛΙΣΣΙΑ..!!! Πάντα μου άρεσαν οι μέλισσες και ποτέ δεν τις φοβόμουνα.. όταν πήγαινα μικρός στο χωριό ο παππούς μου είχε μία γούρνα όπου τα ζώα πίνανε νερό (μην το μαγαρίσεις μου έλεγε!!) και τα μεσημέρια γινότανε χαμός από τις μέλισσες. Μ άρεσε να τις παρατηρώ και τις συμπαθησα γιατί μου φαινόντουσαν άκακες. Κουβέντα στην κουβέντα κατάφερε να με παραφυαδαδέψει!! Δεν είναι άσχημη ιδέα… κάτσε να γυρίσω Αθήνα και αρχίζω ψάξιμο… Βρήκα 2-3 forum και αφού διάβασα κάποια πράγματα θέλησα να ψάξω από περιέργεια το ημερολόγιο του μελισσοκόμου να δω πως είναι και έπεσα στην συγκεκριμένη ενότητα…

Τώρα με τον προβληματισμό μου μπορεί να κακοχαρακτηριστώ αλλά να ΄ναι ευλογημένο, εγώ θα το πω. Τι θα λέγατε με την βοήθεια σας να αναπτύξω ένα εργαλείο σε web server με SQL σε ASP.Net όπου θα καταχωρούνται οι πληροφορίες που ζητήσατε με τις ανθοφορίες και ο καθένας να έχει και το δικό του ημερολόγιο με διαγράμματα και που όλα θα αναπτυχθούν και θα εξελίσσονται σύμφωνα με τις δικές σας ανάγκες, με σκοπό να δημιουργηθεί ένα δικτυακό μελισσοκομικό εργαλείο και όλα αυτά με μια μικρή ετήσια συνδρομή…; Θα ήταν πιστεύετε κάτι που θα είχε αποδοχή…; Ασχολούμαι με βάσεις δεδομένων SQL αρκετά χρόνια και μ’αρέσει να ψάχνω εφαρμογή της πληροφορικής σε καινούρια πράγματα..

Λοιπόν όπως και να έχει είτε κακοχαρακτηριστώ είτε όχι την Κυριακή θα συναντήσω έναν γνωστό μου μελισσοκόμο, τον οποίον έχω σκοπό να τον βομβαρδίσω με ερωτήσεις, οπότε όπως και να έχει με κάποιον τρόπο θα τα λέμε..

Ευχαριστώ

Ουφ τα είπα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ημερολογιο ανθοφοριας και καιρου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ημερολόγιο για περιοχές ανθοφορίας
» ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ...
» προβληματα λογο καιρου.
» Ημερολόγιο σμηνουργίας
» Ημερολόγιο Κυψέλης.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: