Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τροφοδοσία οροφής.

Πήγαινε κάτω 
+9
vassilis
mpampis13
olomelia
nikos37
monarchis
ethnic69
psath
NikTheGreek
vtoutoun
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29, 2016 10:00 am

Μια ερώτηση παιδιά. Το μεσοκάπακο παίζει το ρόλο του κηρόπανου ή
βοηθά σε κάτι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29, 2016 10:17 am

silahim έγραψε:
Μια ερώτηση παιδιά. Το μεσοκάπακο παίζει το ρόλο του κηρόπανου ή
βοηθά σε κάτι άλλο;

Νομιζω οτι θα ειναι καλυτερο απο κηροπανο ...
αλλα φυσικα μονο οι δοκομες θα το δειξουν !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kotzak12
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29, 2016 11:17 am

Καλημέρα στην όμορφη παρέα είναι η πρώτη φορα που γράφω στο forum
Η pantenta που παρουσιάζει ο συνάδελφος είναι όμορφη αλλα δεν είναι λειτουργική όταν έχεις αρκετά μελίσσια
Έχω δοκιμάσει αρκετούς τροφοδότες και κατέληξα στα "φελισολ" τροφίμων, με 10λεπτά κόστος και με τάπα τις "τεχνοσετ" με 1,70 κάνω την δουλειά μου γρήγορα. Η πλαστική τροφοδότες έχουν το "μιονεχτιμα" να πιάνουν ζαχαρομύκητες συχνά και να θέλουν καθάρισμα συνεχεια ενώ το felizol τροφίμων δεν έχει τέτοιο πρόβλημα
Δεν θέλω να το πεξο έξυπνος αλλα όταν μεγαλώσει το μελισσοτροφείο και ο χρόνος είναι περιορισμένος ψάχνεις λύσεις για να τον μειώσεις
Σχετικά με το πρόβλημα με τους τροφοδότες τις "τεχνοσετ" που "προπολαρουν" τους εξαερισμούς δεν είναι θέμα θερμοκρασίας αλλα έχουν πρόβλημα με τα μυρμήγκια και προσπαθούν να περιορίσουν τις εισόδους για να μην μπαίνουν μέσα στην κυψέλη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29, 2016 1:13 pm

kotzak12 έγραψε:
Καλημέρα στην όμορφη παρέα είναι η πρώτη φορα που γράφω στο forum
Η pantenta που παρουσιάζει ο συνάδελφος είναι όμορφη αλλα δεν είναι λειτουργική όταν έχεις αρκετά μελίσσια
Έχω δοκιμάσει αρκετούς τροφοδότες και κατέληξα στα "φελισολ" τροφίμων, με 10λεπτά κόστος και με τάπα τις "τεχνοσετ" με 1,70 κάνω την δουλειά μου γρήγορα. Η πλαστική τροφοδότες έχουν το "μιονεχτιμα" να πιάνουν ζαχαρομύκητες συχνά και να θέλουν καθάρισμα συνεχεια ενώ το felizol τροφίμων δεν έχει τέτοιο πρόβλημα
Δεν θέλω να το πεξο έξυπνος αλλα όταν μεγαλώσει το μελισσοτροφείο και ο χρόνος είναι περιορισμένος ψάχνεις λύσεις για να τον μειώσεις
Σχετικά με το πρόβλημα με τους τροφοδότες τις "τεχνοσετ" που "προπολαρουν" τους εξαερισμούς δεν είναι θέμα θερμοκρασίας αλλα έχουν πρόβλημα με τα μυρμήγκια και προσπαθούν να περιορίσουν τις εισόδους για να μην μπαίνουν μέσα στην κυψέλη

Καλως ήρθες. Έχεις δίκιο για το προπολάρισμα στους τροφοδότες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29, 2016 2:25 pm

silahim έγραψε:
Μια ερώτηση παιδιά. Το μεσοκάπακο παίζει το ρόλο του κηρόπανου ή βοηθά σε κάτι άλλο;

Το μεσοκάπακο παίζει το ρόλο του ρυθμιστή της θερμοκρασίας ιδιαίτερα το χειμώνα. Λίγη προσοχή στα ξηροθερμικά κλίματα, στις κυψέλες που δεν έχουν διάτρητο πάτο.

kotzak12 έγραψε:
Καλημέρα στην όμορφη παρέα είναι η πρώτη φορα που γράφω στο forum

Χαίρεται, καλωσόρισες στην παρέα μας. Αν θέλεις και έχεις χρόνο πέρνα από εδώ να μας πεις λίγα λόγια:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


kotzak12 έγραψε:
Οι πλαστικοί τροφοδότες έχουν το "μιονεχτιμα" να πιάνουν ζαχαρομύκητες συχνά και να θέλουν καθάρισμα συνεχεια ενώ το felizol τροφίμων δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.

Σε Οποιαδήποτε επιφάνεια και να παραμένει το σιρόπι για διάστημα x αναπτύσονται ζαχαρομύκητες άσχετα με το αν φαίνονται με γυμνό μάτι ή όχι. Αναπτύσονται αν δεν πλένονται συχνά τα σκεύη με τα οποία ή και στα οποία αποθηκεύεται το σιρόπι. Σε αυτή βέβαια τη διαδικασία συμβάλει σε μεγάλο βαθμό το φως και η θερμοκρασία. Στο φελιζόλ αυτή η διαδικασία ίσως να παρατείνεται-μπλοκάρεται λόγω της στεγανότητας και του εμποδίου ηλιακού φωτός.[/quote]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Σαβ Οκτ 01, 2016 10:27 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29, 2016 3:31 pm

Themis έγραψε:
kotzak12 έγραψε:
Καλημέρα στην όμορφη παρέα είναι η πρώτη φορα που γράφω στο forum
Η pantenta που παρουσιάζει ο συνάδελφος είναι όμορφη αλλα δεν είναι λειτουργική όταν έχεις αρκετά μελίσσια
Έχω δοκιμάσει αρκετούς τροφοδότες και κατέληξα στα "φελισολ" τροφίμων, με 10λεπτά κόστος και με τάπα τις "τεχνοσετ" με 1,70 κάνω την δουλειά μου γρήγορα. Η πλαστική τροφοδότες έχουν το "μιονεχτιμα" να πιάνουν ζαχαρομύκητες συχνά και να θέλουν καθάρισμα συνεχεια ενώ το felizol τροφίμων δεν έχει τέτοιο πρόβλημα
Δεν θέλω να το πεξο έξυπνος αλλα όταν μεγαλώσει το μελισσοτροφείο και ο χρόνος είναι περιορισμένος ψάχνεις λύσεις για να τον μειώσεις
Σχετικά με το πρόβλημα με τους τροφοδότες τις "τεχνοσετ" που "προπολαρουν" τους εξαερισμούς δεν είναι θέμα θερμοκρασίας αλλα έχουν πρόβλημα με τα μυρμήγκια και προσπαθούν να περιορίσουν τις εισόδους για να μην μπαίνουν μέσα στην κυψέλη

Καλως ήρθες. Έχεις δίκιο για το προπολάρισμα στους τροφοδότες.

Καλώς ήρθες στη παρέα μας kotzak12, μήπως με την ευκαιρία μπορείς να δώσεις κάποια εικόνα γι αυτά τα φελιζόλ τροφίμων; Δεν ταχω δει...(;Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 30, 2016 4:54 pm

Κοτζακ δώσε μας τα φώτα σου Αν θελεις με μια φωτο για να καταλάβουμε. Ενδιαφέρομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 30, 2016 7:42 pm

Εγω σημερα παρέλαβα τα κομματια απο το κοντρα πλακε θαλασσης των 6mm.

Προς το παρον θ ανοιξω τρυπα έκκεντρα ετσι ωστε να μπορει με την κατάλληλη περιστροφη - αναστροφη να χρησιμοποιειται σε ολες τις πλευρες της κυψελης .. οπου δλδ υπαρχει γονος... και τιποτε παραπανω.
δεν δινω προς το παρον χρηματα για "τροφοδοτες" , πλαστικους ή αλλους , σιροπιου κλπ..
το δοκιμαζω ετσι φετος και βλεπουμε ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 04, 2016 9:16 pm

Λοιπον τα μεσοκαπακα-τροφοδοτες τοποθετηθηκαν στα μελισσακια
ακολουθουν ενδεικτικες εικονες

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Πρωτες παρατηρησεις...

σε μελισσακια με ανοιχτο πατο δειχνουν να το αποδεχτηκαν ευχαριστα.
μελισσακια με κλειστο πατο στην χτεσινη ζεστη ημερα ειχαν βγει στην εισοδο και οπου υπαρχει οπη για να κανουν αερα !!!

συμπερασμα απο τα παραπανω  ειναι οτι η θερμομονωση που παρεχει σαν λυση ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ .
μενει να δουμε πως θα πανε τον χειμωνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 12:24 am

52, 25, 56, 38...

skeftome

Πόσες παραφυάδες έκοψες φέτος βρε Νικ;

ΥΓ: το μεσοκάπακο θα κάνει δουλειά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 12:40 am

olomelia έγραψε:
52, 25, 56, 38...

skeftome

Πόσες παραφυάδες έκοψες φέτος βρε Νικ;

ΥΓ: το μεσοκάπακο θα κάνει δουλειά!

χαχαχααχαχαχα...

My name is Melia ...... olomelia !!!
lol!  lol!  lol!  lol!  lol!

παρατηρησες τα νουμερα πισω.. αλλα οχι και τα χρωματα ...
αυτες ειναι ενος φιλου που μοιραζομαστε το μελισσοκομειο.

και ΝΑΙ οντως .. νομιζω οτι το μεσοκαπακο θα κανει δουλεια..
απλα δεν ξερω τι να κανω σε κυψελες χωρις ανοιχτο πατο που ηδη φιλοξενουν μελισσακια μεσα.
Καμια ιδεα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 1:29 pm

NikTheGreek έγραψε:

απλα δεν ξερω τι να κανω σε κυψελες χωρις ανοιχτο πατο που ηδη φιλοξενουν μελισσακια μεσα.
Καμια ιδεα ?

βρηκα μια γρηγορη λυση , αλλα οχι προχειρη !!!  oraia

Θα ανοιξω μια τρυπα και θα τοποθετησω το ....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

ετσι θα ειμαι τελειως Αμερικανακι ...  sokaristiko

ετσι κανουν αυτοι μεσοκαπακο και τρυπα για εξοδο - εξαερισμο !!!



θα τρυπησω μια δυο παλιες κυψελες που εχω και βλεπουμε για του χρονου .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 3:18 am

παιδια εχω απορια, ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ το μεσοκαπακο στην κρητη; νομιζω οτι ειναι πλεονασμος, αλλα αν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος θα θελα να μαθω, θελω φωτο απο τα φελιζολ τροφιμων και αν μπορειτε πειτε μου γιατι αυτα δεν πιανουν μουχλα;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τροφοδοσία οροφής.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΣ ΟΡΟΦΗΣ
» Nερό σε τροφοδότες οροφής
» περι τροφοδοσιας οροφης
» Τροφοδότες οροφής για ζυμάρι και σιρόπι
» ποτε να βγαλω τους τροφοδοτες οροφης?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: