Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τροφοδοσία οροφής.

Πήγαινε κάτω 
+9
vassilis
mpampis13
olomelia
nikos37
monarchis
ethnic69
psath
NikTheGreek
vtoutoun
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 2:00 pm

Παιδιά γεια σας και πάλι,
Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για τον τρόπο που τροφοδοτώ τις μέλισσες μου. Αρχικά αγόρασα έναν έτοιμο τροφοδότη οροφής πλαστικό γνωστής μάρκας ο οποίος παίρνει σιρόπι και ζυμάρι χωρίς να έρχεσαι σε επαφή με τις μέλισσες κατά το άνοιγμα του καπακιού. Παρατήρησα όμως ότι το σιρόπι δεν το έπαιρναν όλο, παρότι τους έβαζα μικρές ποσότητες δηλαδή 150 γραμμάρια μέρα παρά μέρα σε μελίσσι με 7-8 πλαίσια πληθυσμό.
Τυχαία, αρχικά λόγω κόστους, άρχισα τους πειραματισμούς και κατέληξα στην παρακάτω πατέντα η οποία δουλεύει τέλεια το σιρόπι το εξαφανίζουν και δεν τις ενοχλώ καθόλου κατά την τροφοδοσία μιας και δεν έρχομαι σε επαφή με τις μέλισσες.
Ανεβάζω φωτογραφίες για γνώμες. Το κόστος είναι ελάχιστο συνολικά μαζί με το μεσοκάπακο δεν υπερβαίνει τα 5 ευρώ.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 2:39 pm

Βασσιλη με πετυχες ακριβως πανω στην σκεψη ..
αγορας καινουργιων πλαστικων ..γνωστης εταιριας (περιπου 7-10 εθρω εκαστη)

ή

κατασκευης δικιας μου πατεντας ....

Υπαρχουν και αλλες φωτο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 2:56 pm

Καλό μου φαίνεται. Αφού δεν εγκλοβίζοντα στο κουτί οι μέλισσες και παίρνουν ευκολα το σιρόπι, μην ανησυχείς. Εγώ το σιρόπι το βάζω (με θυμόλη την άνοιξη) σε μπουκαλάκι νερού 0,5 λίτρο και το ζαχαροζύμαρο απευθείας πάνω στα τελάρα. Εμείς δεν έχουμε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, τα μελίσσια είναι συνεχώς έξω και δεν τα ενοχλούμε πολύ κατά την τροφοδοσία. Ο τροφοδότης είναι περισσότερο χρήσιμος σε περιοχές που επικρατεί κρύο για μεγάλο χρονικό διάστημα και οι μέλισσες σχηματίζουν μελισόσφαιρα πολλές μέρες συνεχώς. Επιπλέον οι τροφοδότες και τα σχετικά σκεύη απαιτούν κάποιο καθάρισμα και στοιχίζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 3:15 pm

NikTheGreek έγραψε:
Βασσιλη με πετυχες ακριβως πανω στην σκεψη ..
αγορας καινουργιων πλαστικων ..γνωστης εταιριας (περιπου 7-10 εθρω εκαστη)

ή

κατασκευης δικιας μου πατεντας ....

Υπαρχουν και αλλες φωτο ?

Ο τροφοδότης έχει δική του θύρα στο κάτω μέρος από την οποία περνούν οι μέλισσες. Εμείς αυτό που κάνουμε είναι να ανοίξουμε την ίδια ακριβώς θύρα στο μεσοκάπακο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Δίπλα στον τροφοδότη έχω βάλει ένα δοχείο φαγητού μιας χρήσης από αυτά που μας φέρνουν τα fast food τις σαλάτες στο οποίο ανοίγω επίσης μια τρύπα στο κάτω μέρος για να μπαίνουν μέσα οι μέλισσες.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το κόστος του συγκεκριμένου τροφοδότη είναι 1,38 + ΦΠΑ και το κόστος του δοχείου για το ζυμάρι είναι 0,30 λεπτά.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το σιρόπι μπαίνει από το δεξί καπάκι όπου δεν έχουν πρόσβαση οι μέλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 3:36 pm

Να σε ρωτησω , αυτος ο τροφοδοτης δεν χωραει να μπει μεσα στην κυψελη, πανω απο τα πλαισια ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 3:44 pm

Φίλε psath οι δικές μου είναι πουλιά και θέλω να τροφοδοτώ συχνά. Επίσης επειδή φοβάμαι τις λεηλασίες βάζω μικρή ποσότητα έτσι ώστε μέχρι το πρωί να το έχουν πάρει. Επομένως νομίζω ότι αυτή η λύση είναι πολύ καλή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 3:46 pm

ethnic69 έγραψε:
Να σε ρωτησω , αυτος ο τροφοδοτης δεν χωραει να μπει μεσα στην κυψελη, πανω απο τα πλαισια ;

Χωράει άνετα μάλιστα ο συγκεκριμένος είναι ενός λίτρου υπάρχουν και μεγαλύτεροι 1,5 και 2 λίτρων και αυτοί χωράνε.
Εγώ αυτό το έκανα για να μην τις ανοίγω συνέχεια. Με τον τρόπο αυτό πας και τροφοδοτείς χωρίς στολή γάντια κάπνισμα και τα σχετικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 5:21 pm

Βασίλη ερώτηση,
Όταν θέλεις να βάλεις καινούρια βανίλια η ζαχαροζύμαρο βγάζεις όλο το μπωλ; Οι μέλισσες δεν ανεβαίνουν πάνω να σε ενοχλούν; Δώσε λίγο τα φώτα σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 7:24 pm

Να πω και εγώ τη γνώμη μου ,αν και ο Βασιλης την ξέρει.
Οι συγκεκριμένοι τροφοδότες ειναι οικονομικοί και πρακτικοι.Οικονομικοι σε σχεση με τους δικούς μου ,τους οποίους εφτιαξα σε φίλο μαραγκο και μου κόστισαν 9? ο ένας (φιλικά).
Πρακτικοι γιατί συνδυάζουν μεσοκαπακο με τροφοδότη, ενώ εγώ εβγαζα τα μεσοκαπακα για να βάλω τους τροφοδότες.
Και τέλος θέλω να πιστεύω ότι το καπάκι του τροφοδότη περιορίζει την οσμή του σιροπιού και άρα την πιθανότητα λεηλασίας(ευσεβείς πόθοι).
Ή μόνη μου ένσταση είναι ότι δεν στοιβάζονται προς αποθήκευση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 8:47 pm

Φίλε monarchis το μπολάκι το έχω κολλήσει πάνω στο ξύλο. Όταν θέλω να τους βάλω ζυμάρι του ανοίγω το καπάκι. Ε τότε ναι οι μέλισσες βγαίνουν απάνω αλλά αυτό γίνεται πιο σπάνια σε σχέση με τη συχνότητα του σιροπιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 9:32 pm

Βασίλη σου έχω ερώτησεις:
1) Σου είναι εύκολο να μετρήσεις το πλάτος κ ύψος του τροφοδότη;
2) οι τρύπες εισόδου του τροφοδότη είναι από κατασκευής - μήπως τις ανοίγεις ή διευρύνεις ο ίδιος;
3) ο έμπορος που τις διαθέτει, δίνει τιμές μέσω μέιλ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 10:08 pm

Να μπω κατευθείαν στο ψητό.
1) πλάτος 15,5 μήκος 25,5 ύψος 4,5.
2) Οι τρύπες που φαίνονται στη φωτογραφία είναι εργοστασιακές δεν τις έχω ανοίξει καθόλου.
3) Οι τιμές αναγράφονται στο site που τους πωλούν. Για να μην κάνω διαφήμιση αν γράψεις στο google πλαστικός τροφοδότης οροφής και βάλεις εικόνες θα τον βρεις εύκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 10:11 pm

nikos37 έγραψε:
Ή μόνη μου ένσταση είναι ότι δεν στοιβάζονται προς αποθήκευση.

Νίκο έχω την εντύπωση πως αν ξηλώσεις τα δυο πλαστικά σκεπάσματα μπαίνει ο ένας μέσα στον άλλο. Θα το τσεκάρω γιατί έχω δύο τέτοιους στην αποθήκη μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤρι Σεπ 27, 2016 10:54 pm

το μεσοκαπακο εχει μια καποια αποσταση απο το ανω χειλος του οροφου ?
ή εφαπτεται ?

απ οτι βλεπω στην εικονα το εχεις να εφαπτεται.. αλλα δεν ξερω αν βλεπω σωστα ή αν ειναι σωστα ετσι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 8:08 am

NikTheGreek έγραψε:
το μεσοκαπακο εχει μια καποια αποσταση απο το ανω χειλος του οροφου ?
ή  εφαπτεται  ?

απ οτι βλεπω στην εικονα το εχεις να εφαπτεται.. αλλα δεν ξερω αν βλεπω σωστα ή αν ειναι σωστα ετσι

Το συγκεκριμένο της φωτογραφίας εφάπτεται. Στην αρχή τα έβαλα έτσι, αργότερα διαπίστωσα όμως ότι ήταν πολύ κοντά στα πλαίσια και έτσι βελτίωσα την πατέντα προσθέτοντας περιμετρικά στο μεσοκάπακο ένα πηχάκι το οποίο έχει φάρδος περίπου 1,5 πόντο και πάχος 0,5. Τα πηχάκια αυτά τα πετάνε οι μαραγκοί διότι γι αυτούς είναι ρετάλια. Με μια βόλτα σε μια δυο βιοτεχνίες μάζεψα αμέτρητα.
Το απόγευμα που θα πάω θα βγάλω φωτογραφίες με την τελική μορφή να φαίνεται και αυτό που περιγράφω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 2:09 pm

vtoutoun έγραψε:

Το συγκεκριμένο της φωτογραφίας εφάπτεται. Στην αρχή τα έβαλα έτσι, αργότερα διαπίστωσα όμως ότι ήταν πολύ κοντά στα πλαίσια και έτσι βελτίωσα την πατέντα προσθέτοντας περιμετρικά στο μεσοκάπακο ένα πηχάκι το οποίο έχει φάρδος περίπου 1,5 πόντο και πάχος 0,5. Τα πηχάκια αυτά τα πετάνε οι μαραγκοί διότι γι αυτούς είναι ρετάλια. Με μια βόλτα σε μια δυο βιοτεχνίες μάζεψα αμέτρητα.
Το απόγευμα που θα πάω θα βγάλω φωτογραφίες με την τελική μορφή να φαίνεται και αυτό που περιγράφω.

Ημμμ .. το φανταστικα οτι ετσι θα ηταν ..
δοκιμασες να βαλεις δυο πηχάκια κοντα στην τρυπα του μεσοκαπακου καθετα ως προς τα πλαισια ωστε να κραταει κοντρα και ν αφηνει κενο μεταξυ μεσοκαπακου -πλαισιων ?

περιμενω κι εγω να μου κόψουν τα κομματια και θα κανω και μονος μου δοκιμες...
φυσικα και θα ενημερωσω κι εγω ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 2:29 pm

Καλησπέρα στην παρέα.
Να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου από την οποία εμπειρία έχω.
Γενικός ολοι αυτοί οι τροφοδοτες έχουν πολλά συν και πλην.
Ο πλαστικος οροφής της ανέλ δεν αεριζει σωστά το μελίσσι με αποτέλεσμα την άνοιξη κ αρχές καλοκαιριού το μελίσσι να σκάει.
Ο άλλος της τεχνοσετ μια από τα ίδια αν κ το τελευταίο μοντέλο κάπως το διόρθωσαν.
Ακόμα και αυτό που έφτιαξε ο φίλος μας την άνοιξη πόσο μαλον το καλοκαίρι θα ανεβάζει πολύ την θερμοκρασία.
Γενικός δεν βολεύουν όλες οι καασκευες. Ο συγκεκριμένος οροφής χωρίς μεσοκαπακα κλπ έχει θέμα μια και πρέπει να φορέσεις στήλη για να βάλεις απλά σιρόπι αλλά και κατα την τοποθέτηση του όπως ανοίγεις το καπάκι για να βάλεις πολλές θα πέσουν μέσα. Έπειτα σπάει ποπ εύκολα και το καπάκι του(το μεγάλο) και ο ίδιος κατα την αποθήκευση(μαλακό........ Πλαστικό).
Το μπουκαλάκι πάλι βολεύει στον αερισμο της Κυψέλης, δεν υπάρχει περίπτωση λεηλασίας είναι τσάμπα αλλά είναι χρονοβόρο θέλει στολή και βέβαια περιορίζει ποσότητα αλλά και τον χρόνο που κάνουν να το πάρουν μια και κατάλαβενετα ότι στήνονται στην ουρα για να πάρει μια μια σιρόπι από τις δυο τρύπες που δημιουργούμε.
Η καλύτερη λοιπόν πατέντα είναι......αυτή που βόλευε τον καθένα. Η Μονή που με άφησε ικανοποιημένο είναι μια που μου είχε δώσει φίλος (την είχε φτιάξει ο ίδιος) από ξύλο.
Είχε αρκετό χώρο και καλό αερισμο. Ελάττωμα ας πούμε και εδώ η πιο μικρή ποσότητα και τροφής και σιροπιου σε σχέση με του εμπορίου.
Παράξενος είμαι ε; he he he
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 2:41 pm

NikTheGreek έγραψε:



Ημμμ .. το φανταστικα οτι ετσι θα ηταν ..
δοκιμασες να βαλεις δυο πηχάκια κοντα στην τρυπα του μεσοκαπακου καθετα ως προς τα πλαισια ωστε να κραταει κοντρα και ν αφηνει κενο μεταξυ μεσοκαπακου -πλαισιων ?

περιμενω κι εγω να μου κόψουν τα κομματια και θα κανω και μονος μου δοκιμες...
φυσικα και θα ενημερωσω κι εγω ..
[/quote]

Τα πηχάκια που λες νομίζω ότι δεν θα βολέψουν γιατί κάθε φορά που θα κλείνεις το μεσοκάπακο θα πρέπει να μην υπάρχουν μέλισσες (πράγμα δύσκολο) στην πάνω πλευρά των πλαισίων διαφορετικά όπου πατάει το πηχάκι θα γίνονται αυτοκόλλητο!!!
Περιμετρικά όμως βολεύει καλύτερα γιατί μια δυο που μπορεί να πατάνε στο χείλος την κυψέλης τις καπνίζεις και φεύγουν.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vtoutoun στις Τετ Σεπ 28, 2016 2:49 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 2:47 pm

mpampis13 έγραψε:
Καλησπέρα στην παρέα.
Να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου από την οποία εμπειρία έχω.
Γενικός ολοι αυτοί οι τροφοδοτες έχουν πολλά συν και πλην.
Ο πλαστικος οροφής της ανέλ δεν αεριζει σωστά το μελίσσι με αποτέλεσμα την άνοιξη κ αρχές καλοκαιριού το μελίσσι να σκάει.
Ο άλλος της τεχνοσετ μια από τα ίδια αν κ το τελευταίο μοντέλο κάπως το διόρθωσαν.
Ακόμα και αυτό που έφτιαξε ο φίλος μας την άνοιξη πόσο μαλον το καλοκαίρι θα ανεβάζει πολύ την θερμοκρασία.

Εγώ με αυτή την πατέντα έβγαλα όλο το καλοκαίρι χωρίς να παρουσιαστεί πρόβλημα στις μέλισσες λόγω ζέστης και εδώ στην Κρήτη από ζέστη ξέρουμε καλά!! Επίσης να σου πω κάτι που παρατήρησα. Στον τροφοδότη της τεχνοσέτ, έχει στην πάνω πλευρά θυρίδες αερισμού στο σημείο που μπαίνουν οι μέλισσες για να πάρουν το σιρόπι. Οι δικές μου μέσα στο καλοκαίρι τις θυρίδες αυτές τις σφράγιζαν με πρόπολη συνέχεια. Εγώ τις άνοιγα και αυτές τις έκλειναν.
Νομίζω ότι όταν υπάρχει αεριζόμενος πάτος δεν έχουν πρόβλημα θερμοκρασίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 4:07 pm

Από τη μέχρι σήμερα εμπειρία μου με τροφοδότες πλαστικούς οριζόντιους και τροφοδότες μπουκάλια, με εξυπηρέτησαν περισσότερο οι πρώτοι. Πάντως ο συνονόματος vtoutoun μούδωσε καλή ιδέα για τροφοδοσία πίτας και βανίλιας.
cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 10:43 pm

NikTheGreek έγραψε:

δοκιμασες να βαλεις δυο πηχάκια κοντα στην τρυπα του μεσοκαπακου καθετα ως προς τα πλαισια ωστε να κραταει κοντρα και ν αφηνει κενο μεταξυ μεσοκαπακου -πλαισιων ?

περιμενω κι εγω να μου κόψουν τα κομματια και θα κανω και μονος μου δοκιμες...
φυσικα και θα ενημερωσω κι εγω ..

Νικ, εκτός από το φονικό που θα γίνεται κάθε φορά, θα έρθουν πολύ κοντά - κηρηθροφορείς και εσ.καπάκι και θα τα προπολίζουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 11:02 pm

olomelia έγραψε:

Νικ, έτσι θα έρθουν πολύ κοντά - κηρηθροφορείς και εσ.καπάκι και θα τα προπολίζουν...

σωστα Παναγιωτη.... αυτο λεω κι εγω...

αλλα τι ξυλο θα χρησιμοποιησεις για μεσοκαπακο ?

ενα που ειδα σημερα , υποτιθεται η καλυτερη ποιοτητα κοντρα πλακε θαλασσης , αν του βαλεις απο επανω στο κεντρο μια δικιλη , μετα απο καμποσο καιρο θα κανει κοιλια προς τα κατω ..(φανταζομαι) ..

γι αυτο ελεγα για δυο πηχακια στην κατω μερια κοντα στην τρυπα ωστε ν αποφευγεται αυτο το φαινομενο .. μην φανταστεις κανενα ...μακρυναρι .. να τρεχει επανω στα πλαισια... ισια ισια ενα κομματακι για να κραταει κοντρα στο βαρος ..


οσο για τις μελισσουλες .. ναι νομιζω οτι ολο και καποια θα γινει αυτοκολητη.. αλλα δεν βλεπω αλλο καλυτερο τροπο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 11:06 pm

"μετα απο καμποσο καιρο" δεν θα την έχουν πάρει; Αν όχι, δεν την χρειάζονται...

πάντως με 3mm κόντρα πλακέ νομίζω ότι είσαι καλυμμένος. Αν θέλεις οπωσδήποτε τραβέρσα, βάλε την από πάνω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 11:30 pm

[quote="NikTheGreek"]

ενα που ειδα σημερα , υποτιθεται η καλυτερη ποιοτητα κοντρα πλακε θαλασσης , αν του βαλεις απο επανω στο κεντρο μια δικιλη , μετα απο καμποσο καιρο θα κανει κοιλια προς τα κατω ..(φανταζομαι) ..

Εγώ χρησιμοποιώ ρωσικό πλακέ θαλάσσης( σημύδα) 9mm και δεν κοιλιαζει αλλά νομίζω και το 6mm θα είναι οκ. Επίσης δεν χρειάζεται τίποτα απο κατω γιατί το κενό που αφηνει είναι αρκετο για να κυκλοφορούν οι μέλισσες. Θέλει μόνο προσοχή όταν το βάζεις να μην έχουν κάνει μπάλα στην τρύπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Τροφοδοσία οροφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφοδοσία οροφής.   Τροφοδοσία οροφής. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29, 2016 8:02 am


Αυτή είναι η τελευταία έκδοση με πηχάκι περιμετρικά!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τροφοδοσία οροφής.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΣ ΟΡΟΦΗΣ
» Nερό σε τροφοδότες οροφής
» περι τροφοδοσιας οροφης
» Τροφοδότες οροφής για ζυμάρι και σιρόπι
» ποτε να βγαλω τους τροφοδοτες οροφης?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: