Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Δοσολογία θυμόλης

Πήγαινε κάτω 
+8
mpampis13
spithoyras
apissh
Throubee
pointerst
melissakri
monarchis
beezna
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beezna
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΤετ Ιουν 10, 2015 4:20 pm

Όπως ξέρουμε ο τρόπος παρασκευής του διαλήματος είναι αυτός -
Παίρνουμε 30 γραμμάρια κρυσταλλικής θυμόλης και τα λιώνουμε σε 150 κυβικά εκατοστά καθαρό οινόπνευμα. Από το μίγμα αυτό, παίρνουμε 5-20 κυβικά εκατοστά και τα βάζουμε σε 13,5 λίτρα σιρόπι και ταΐζουμε το μελίσσι κατά τακτά χρονικά διαστήματα(κάθε 2-3 ημέρες με 200-500 ml ) για 21-28 ημέρες.
Η ΑΠΟΡΙΑ
Άν θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο 5 κυβικά εκατοστά το υπόλιπο απο το μίγμα δεν θα πάει χαμένο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΤετ Ιουν 10, 2015 4:51 pm

Τις αναλογίες αυτές τις έχεις διαβάσει κάπου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΤετ Ιουν 10, 2015 9:51 pm

SORRY BEEZNA...............
θελεις να τα ξεκανεις????????????????????
30 γρ Θυμολη σε 13,5 λιτρα σιροπι????????!!!!!!!!!!!!!!!!
Μαλλον κανεις λαθος!!!!!!!!!!
Στο σεμιναριο ο καθηγητης πανεπιστιμιου μας ειπε τα εξεις
1 γρ Θυμολη σε 10-15ml οινοπνευμα για 15 λιτρα σιροπι
Κανε μια επαληθευση της δοσολογιας πριν κανεις το μιγμα!!!!!!!!!!!!
Εσυ αν παρεις 5-20ml απο το μιγμα σου ποση θυμολη σα παρεις?????
Με την μεθοδο των τριων θα παρεις απο 1γρ εως 4γρ διαλυμενη θυμολη
δηλαδη εως τετραπλασια ποσοτητα!!!!!!!
Παρε 5ml απο το διαλυμα σου αλλιως τις βλεπω να την κοπανανε
ομαδικως απο τις κυψελες!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΤετ Ιουν 10, 2015 11:12 pm

πολύ σωστα το γράφει.Είναι μια μέθοδος κατά του βαρρόα με τάισμα.Αναφέρεται στο βιβλίο του Νικολαίδη(πορτοκαλι)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΠεμ Ιουν 11, 2015 7:55 am

Pointerst, θυμολη διαλυμενη σε σιροπακι το οποιο πινουν οι μελισσες,
πως ακριβως θα βοηθησει κατα της βαρροας??
Εμας ο καθηγητης μας ειπε οτι το δινουμε για μακροχρονια
αντιμετωπιση της νοζεμιασης???!!!!
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!! htipieme
Τελικα τι ισχυει????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΠεμ Ιουν 11, 2015 5:12 pm

melissakri έγραψε:
Pointerst, θυμολη διαλυμενη σε σιροπακι το οποιο πινουν οι μελισσες,
πως ακριβως θα βοηθησει κατα της βαρροας??
Εμας ο καθηγητης μας ειπε οτι το δινουμε για μακροχρονια
αντιμετωπιση της νοζεμιασης???!!!!
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!! htipieme
Τελικα τι ισχυει????

πατριδα μην αγχωνεσαι!καταρχήν η δοσολογία για νοζεμίαση είναι διαφορετική από δοσολογία για βαρρόα.
Χωρις να είμαι επιστήμονας,νομίζω ότι με αυτή την εφαρμογή,φτάνει η θυμόλη στο αιμολεμφο της μέλισσας όπου τρέφεται το βαρρόα και τελικά ψοφάει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΠεμ Ιουν 11, 2015 10:14 pm

Τελικα η μελισσοκομια ειναι ενας ατελειωτος πειραματισμος απο οτι βλεπω!!!
Αρα καλο κουραγιο σε ολους μας!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezna
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΠαρ Ιουν 12, 2015 1:25 pm

Τελικά δεν λύθηκε η απορία μου.
Άν θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο 5 κυβικά εκατοστά το υπόλιπο απο το μίγμα δεν θα πάει χαμένο? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΠαρ Ιουν 12, 2015 3:15 pm

τα 5 κ.εκ είναι από το μείγμα θυμόλης-οινοπνεύματος.Αυτά τα ρίχνεις στα 13,5 λίτρα σιρόπι.Αν δεν ξαναφτιάξεις και άλλο σιρόπι(13,5lt),τότε το πετάς..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΣαβ Ιουν 13, 2015 6:32 pm

Έπειτα από επικοινωνία που είχα μέσω mail με το Α.Π.Θ για το θέμα "Αντιμετώπιση βαρρόα με τάισμα σιροπιού με θυμόλη" η απάντηση που πήρα ήταν η εξής..

"Η Θυμόλη στο σιρόπι βοηθά μόνο τη Νοσεμίαση. Δεν υπάρχουν πληροφορίες

ή ενδείξεις ότι κάνει και εναντίον της βαρρόα.
"

Ουδέποτε είχα την εντύπωση πως είναι ένας σωστός - αποτελεσματικός τρόπος αντιμετώπισης (σε κανένα από τα σύγχρονα βιβλία ή ξένες και ελληνικές έρευνες δεν αναφέρεται αποτελεσματική δράση). Εφόσον όμως λανθασμένα προτάθηκε στο φόρουμ, που διαβάζεται και από μη εγγεγραμμένους αναγνώστες , πήρα την απόφαση να διασταυρώσω πρώτα από την βιβλιογραφία και τις εργασίες και έπειτα από τους "δικούς" μας καθηγητές - Doctors.
Σαν μελισσοκόμοι και σαν μέλη του μελισσοκομικού φόρουμ οφείλουμε να προστατέψουμε αυτό που αγαπάμε δηλαδή τις ίδιες τις μέλισσες και έπειτα τους μελισσοκόμους και το ίδιο το φόρουμ από τις λανθασμένες πληροφορίες.

Μιχάλης - θρούμπι

.θ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apissh
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
apissh


Αριθμός μηνυμάτων : 24

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΣαβ Ιουν 13, 2015 9:42 pm

+10000 sostos sevasmos sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΣαβ Ιουν 13, 2015 9:43 pm

η δοσολογία αυτη υπάρχει στο πορτοκαλί βιβλίο του Νικολαίδη σελίδα 315.Το διάβασα εκεί...από εκεί και πέρα ούτε το έχω δοκιμάσει και ούτε είμαι καθηγητής ή το παίζω(έστω και αν δεν ειπώθηκε κατά προσωπικού).Τέλος δεν αποκλείω τη χρήση του καθώς για να γραφτεί σε ένα εξαίρετο βιβλίο όπως του κ.Νικολαίδη προφανώς θα υπήρξε σε κάποια πηγη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΣαβ Ιουν 13, 2015 10:31 pm

Η πληροφορία όντως υπάρχει στο βιβλίο του Ν. Ι. Νικολαΐδη ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ Σύγρχονες Μέθοδοι Εντατικής Εκμετάλλευσης έκδοση 10η έτος 2012 όμως:

Όταν το άκαρι βαρρόα εμφανίστηκε στην Ελλάδα τις αρχές του '80 τότε δεν είχαμε μελέτες με θυμόλη εναντίον του. Ούτε τώρα έχουμε. Επικοινώνησα σήμερα προσωπικά με τον καθηγητή κο Θρασυβούλου και μου είπε πως δεν υπάρχει καμιά τεκμηριωμένη μελέτη έναντι του ακάρεως βαρρόα με τη χρήση θυμόλης σε σιρόπι για τάισμα.
Το ότι αναφέρεται στο βιβλίο του Νικολαϊδη δεν λέει πολλά καθότι μεγάλο μέρος από τα γραφόμενα έχουν προστεθεί μετά το θάνατο του. Επίσης κατι το οποίο αφήνει σαφές αιχμές για την αναξιοπιστία στην εν λόγω αναφορά είναι:
Το μεγάλο εύρος του μίγματος 5-20cc δηλαδή δεν υπάρχει σαφής κατευθυντήρια οδηγία. Θέλω να πω πως είτε 5cc είτε 20cc προσθέσουμε η αποτελεσματικότητα είναι η ίδια;
Δεν θέλω να υποβαθμίσω την ποιότητα της γνώσης που τόσα χρόνια έχει επιδόσει ο Νικολαΐδης όμως οι πληροφορίες σε μελισσοκομικά συγγράμματα θα πρέπει να ειναι διασταυρωμένες γιατί εκτός από ερασιτέχνες διαβάζονται-μελετώνται και από επαγγελματίες που ενδεχομένως έχουν κάνει μεγάλες επενδύσεις και με μια αναξιόπιστη πληροφορία μπορούν να χάσουν πολύ μεγάλο ζωικό κεφάλαιο.

Τέλος για να μην κουράζω, δεν θέλω να κάνω διάλεξη, καλό θα ήταν όταν απαντάμε σε κάποιον που κάνει μια ερώτηση η απάντηση που δίνουμε θα πρέπει πρώτα από όλα να την έχουμε εφαρμόσει στα δικά μας μελίσσια. Με αυτόν τον τρόπο ενδυναμώνουμε την αξιοπιστία μας και δεν βάζουμε σε μπελάδες η/και άσκοπα έξοδα τον άνθρωπο που κάνει την ερώτηση αλλά και τους υπόλοιπους που διαβάζουν και ίσως εφαρμόσουν την ίδια πρακτική. Η τελευταία παράγραφος δεν εξαιρεί τον γραφόντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΚυρ Ιουν 14, 2015 6:32 pm

Εχω εφαρμοσει την τακτικη ταισματος θυμολης στις παραπανω αναλογιες του Νικολαιδη εδω και τρια χρονια. Μαλιστα δεν χρησιμοποιω αλλη θεραπεια για την βαρροα εκτος απο το οξαλικο στις αρχες του χειμωνα. Το ευρος 5-20cc μου εκανε αρχικα κι εμενα εντυπωση και υπεθεσα οτι ειναι αναλογως του μεγεθους της προσβολης. Εφαρμοζω τα 20cc. Φτιαχνω σε ενα βαζακι το διαλυμα θυμολης οινοπνευματος και παιρνω με μια συριγγα 1,5cc περιπου για καθε λιτρο σιροπιου. Το υπολοιπο διαλυμα δεν το πεταω, γιατι δεν χαλαει, το χρησιμοποιω σε επομενο ταισμα. Προβλημα με βαρροα αντιμετωπιζω στις αρχες του φθινοπωρου οπου κανω ξαλαφρωμα με θυμολη σε βετεξ. Νομιζω ομως οτι αυτο ειναι φυσιολογικο μετα απο τοση γεννα. Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αλλα εχω σκοπο φετος να δοκιμασω και μια προσθετη ενδιαμεση θεραπεια και δεν εχω καταληξει σε ποια, λογω υπολοιματων στο μελι αλλα και ανθεκτικοτητας του ακαρεος στα φαρμακα. Θα ακουγα ευχαριστως τις γνωμες σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΚυρ Ιουν 14, 2015 7:21 pm

spithoyras αν κατάλαβα καλά εφαρμόζεις 3 διαφορετικές μεθόδους θεραπείας για τον ίδιο λόγο και πας για τέταρτη ή στα τελευταία 3 χρόνια έχεις εφαρμόσει αυτές τις μεθόδους; Με μπέρδεψες λιγάκι scratch . Με ποιον τρόπο καταλαβαίνεις ποια είναι η πιο αποτελεσματική; Εν ολίγοις ρωτώ με ποιον τρόπο εξασφαλίζεις την αποτελεσματικότητα και με ποιον τη διάγνωση; Η δια γυμνού οφθαλμού δεν θεωρείται διαγνωστική μέθοδος.

Ωστόσο η μέθοδος που αναφέρεται στο βιβλίο του Νικολαΐδη δεν στηρίζεται σε κάποια μελέτη. Τουλάχιστον όχι ελληνική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΔευ Ιουν 15, 2015 9:42 am

Κατ αρχην να πω οτι ελεγχω ερασιτεχνικα την βαρροα οπτικα για τυχων συμπτωματα, και στην εξοδο της μελισσας απο το κελι κατα την εκκολαψη. Μπορει να μην ειναι ο πιο καταληλος τροπος αλλα πιστευω οτι εχω μια γενικη εικονα.  
Γενικα οποτε διεγειρω δηλαδη αρχες ανοιξης, μετα τις ανθοφοριες του καλοκαιριου (οχι παντα) και σιγουρα το φθινοπωρο ταιζω σιροπι με θυμολη στις αναλογιες του Νικολαιδη. Σεπτεμβρη ξαλαφρωμα με θυμολη σε βετεξ, και αρχες χειμωνα οξαλικο. Γενικα προσπαθω να κινουμε στις βιολογικες θεραπειες για αποφυγη υπολοιματων στο μελι. Δεν ισχυριζομαι οτι βρηκα την τελεια μεθοδο αλλα τουλαχιστον τα μελισσια μου επιβιωνουν και παραγουν. Με βαση την εως τωρα εμπειρια μου βλεπω οτι χρειαζεται κατι πιο δραστικο μεσα στο καλοκαιρι και ειμαι σε φαση αναζητησης. Καθε προταση δεκτη.
Μιας και εχετε προσβαση στον κυριο Θρασυβουλου, δεν του ζητατε να κανει την σχετικη ερευνα γιατι θα ειναι ενα ακομα βιολογικο οπλο κατα της βαρροας.
Φιλικα Παναγιωτης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΔευ Ιουν 15, 2015 6:11 pm

Παναγιώτη υπάρχει η εναλλακτική λύση του σκονίσματος (επίπαση) με ζάχαρη άχνη και θυμόλη. Έχει γίνει αναφορά στο forum παλαιότερα. Η συγκεκριμένη εργασία πρωτομπαρουσιάστηκε πέρυσι στο 4ο Επιστημονικό στην Αθήνα και στο τεύχος Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2015 στη Μελισσοκομική επιθεώρηση. Δεν έχω κάνει ακόμα την εφαρμογή για να μπορέσει να γράψω αποτελέσματα.
Όμως αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε μια μικρή παρουσίαση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΔευ Ιουν 15, 2015 9:40 pm

Φιλε μοναρχη γνωριζω τις μηχανικες μεθοδους της επιπασης με αχνη ζαχαρη και θυμολης μονο που ξερω οτι η αχνη του εμποριου εχει αμυλο και ειναι ακαταληλη για τα μελισσια. Αν θυμαμαι καλα πρεπει να σπασουμε κρυσταλικη ζαχαρη με δικο μας σπαστηρα που εγω δεν εχω. Απ'οσο θυμαμαι η επιπαση της θυμολης εχει υψηλα ποσοστα λιποταξιας των μελισσιων ιδιως σε υψηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος. Επισης εχω σκεφτει και την κηφηνοκηρηθρα ως εναλακτικη αλλα πιστευω οτι στερω το μελισσι απο πορους που πανε χαμενοι. Θα ηταν καλο να παραθεσεις την παρουσιαση για να θυμηθουμε καποιοι η να μαθουμε αλλοι τις τεχνικες. Να σαι καλα, τα λεμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΔευ Ιουν 15, 2015 10:13 pm

Αγόρασε από τον κοντινό συνεταιρισμό της ευρύτερης περιοχής σου ή από κάποιο μελισσοκατάστημα ένα 25κιλο τσουβάλι ζάχαρης. Με μια μικρή επιβάρυνση θα σου το κόψουν σε άχνη.
Παναγιώτη η λιποταξία που αναφέρεις είναι σε πολύ μεγάλα ποσοστά θυμόλης στη ζάχαρη (20% και 10%). Για τους καλοκαιρινούς μήνες (Αύγουςτος) χρησιμοποίησαν θυμόλη 1% και 5% χωρίς το φαινόμενο της λιποταξίας με πολύ υψηλά αποτελέσματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 11:26 am

Ευχαριστω για την ενημερωση. Θα το ψαξω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 11:49 am

Γιώργη καλό είναι να κανείς μια μίνι παρουσιάση-επεξήγηση της όλης διαδικασίας μια και νομίζω ότι θα ενδιαφέρει πολλά μελη,με εμένα πρώτο πρώτο.
Άλλωστε αν αυτό μπορούμε να το κάνουμε Αύγουστο,βοηθάει όλους εμάς που δεν ξεγοννιαζουμε το χειμωνα.εστω και ένα ξαλαφρωμα...δεκτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 11:53 am

Μπάμπη καλημέρα. Θα κάνουμε μια παρουσίαση κανονική. Περιμένω να βγεί ολόκληρη η μεθοδολογία στον αέρα γιατί μέχρι τώρα υπάρχουν απλώς οι ανακοινώςεις. Πάντως και η φθινοπωρινή αγωγή έχει υψηλά αποτελέσματα. Μόλις βγει ολόκληρη η μεθοδολογία θα σας ειδοποιήσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 11:58 am

Οκ να είσαι καλα.θα σε περιμένω με το mouse στο ένα χέρι και το άχνη στο άλλο. oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 11:59 am

zitao pola
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
soulis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
soulis


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Δοσολογία θυμόλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοσολογία θυμόλης   Δοσολογία θυμόλης Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 7:10 pm

Γειά σε όλους,
Αυτές τις εφαρμογές κάνω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
* Η κατά τον Θρασύβουλο συνταγή θέλει 8ml διαλύματος 1/1 καθαρό οινόπνευμα/κρυσταλλική θυμόλη ανά κυψέλη και 3 εφαρμογές ανά 7 μέρες εμποτισμένο σε vitex.

Προσωπικά το κάνω ως εξής. Έχω πχ. 20 μελίσσια x 4gr θυμόλη x 4ml οινόπνευμα.
Τοποθετώ σ'ένα βάζο (μελιού!) 80 gr θυμόλη,προσθέτω 80ml οινόπνευμα βάζω καπάκι και ανακατεύω μέχρι να διαλυθεί η θυμόλη.Στη συνέχεια κόβω κάθε vitex στα 6.Σε ένα τάπερ με καπάκι τοποθετώ 20 κομμάτια vitex και το διάλυμα θυμόλης,καπάκι για να μην εξατμηστεί και γρήγορα στο μελισσοκομείο!Στο τέλος απο τους χειρισμούς που θα κάνω στα μελίσσια (ταϊσμα,επιθεώρηση κοκ) τοποθετώ απο 1 κομμάτι εμποτισμένο vitex σε κάθε κυψέλη πάνω στους κηρηθροφορείς,κλείνω και φεύγω!
*Χρησιμοποιώ χονδρό vitex γιατί το λεπτό το τρώνε.
*Αν έχω διώροφο μελίσσι κόβω κάθε vitex στα 12 και απλά βάζω 2 σε κάθε μελίσσι,πάνω-κάτω σε διπλά ,στις γωνίες στα μονά.
* Η χρήση της θυμόλης θέλει ήπιες θερμοκρασίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δοσολογία θυμόλης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Εφαρμογή Θυμολης και δοσολογία
» δοσολογια για νεροτσιπουρομελο
» Χρήση θυμόλης
» Χρήση Θυμόλης Και τρύγος
» Ταινίες θυμόλης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: